Skocz do zawartości

- - - - -

Czakry nie istnieją

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

#21 Guest_Orson_*

Guest_Orson_*
  • Goście

Napisano 02 styczeń 2011 - 13:25

Czakry są tak samo realne jak niepokalane poczęcie Marii, zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, gadający wąż w raju, ukaranie Prometeusza, walka Horusa z Setem, Ragnarok i inne tego typu religijne historie.
To samo, co kryje się za czakrami, odczuwają przedstawiciele innych wierzeń, nazywają to inaczej, a w rzeczywistości jest to ekstaza, skupienie, lub inny naturalny czynnik występujący w naturze, który można uzyskać bez wymyślania do niego baśni.
Wiadomo jednak, że baśnie są bardziej pociągające.
Z tymi czakrami to też tak jest, że pojawiały się w różnym czasie w różnych religiach dharmicznych i mają różne znaczenie oraz różne ,,właściwości", w zależności od kultu, filozofii, czy nawet regionu. Oczywiście, New Age przejął ten pomysł i większość książek, które dzisiaj traktują o czakrach i czakramach to opowiastki uzupełnione w komentarze ezoterycznych guru. Mistyka skomercjalizowana i dla niecierpliwych:).

#22 Calvus22

Calvus22

Infrańczyk

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 128 postów
  • GG: 7734959

Napisano 02 styczeń 2011 - 13:49

hoo nie masz prawa kwestionować mojej wiedzy gdyż mnie nie znasz i ani razu ze mną nie rozmawiałeś. Inną sprawą jest takie debilne podejście z cyklu "udowodnij mi rzecz oczywistą" istnienie czakr i innych głupot nie jest potwierdzone przez żadnego liczącego sie naukowca i to raczej nie ja powinienem udowadniać ze to gusła tylko wy ze gusłami owe czakry nie są

A Ty potrafisz na 100% udowodnic ze nie istnieja? Wg mnie zaden naukowiec tego nie udowodni bo tego nie mozna zbadac. Sa pewne rejony gdzie naukanigdy nie siegnie i z tad wlasnie rodza sie takie watpliwosci co do istnienia pewnych zjawisk. Nie wszystko mozna zbadac empirycznie...

#23 RysiekINFRA

RysiekINFRA

Administrator Forum INFRA

• ROOT Admin
  • 4444 postów

Napisano 02 styczeń 2011 - 15:51

Orsonie pisanie, że czakry nie istnieją to tak jak pisanie, że nie istnieje zdrowy rozsądek lub jak wspomniał Pantanal, ego. Pojęcie czakr wiąże się całym systemem teologiczno-światopoglądowym. Cokolwiek byś nie pisał na ten temat nie zmieni tego, że setki milionów ludzi na świecie będzie w nie wierzyć, odczuwać ich pracę etc. To trochę tak jakbyś ogłosił wszem i wobec, że świadomość nie istnieje.

#24 Guest_Orson_*

Guest_Orson_*
  • Goście

Napisano 02 styczeń 2011 - 18:35

Orsonie pisanie, że czakry nie istnieją to tak jak pisanie, że nie istnieje zdrowy rozsądek lub jak wspomniał Pantanal, ego. Pojęcie czakr wiąże się całym systemem teologiczno-światopoglądowym. Cokolwiek byś nie pisał na ten temat nie zmieni tego, że setki milionów ludzi na świecie będzie w nie wierzyć, odczuwać ich pracę etc. To trochę tak jakbyś ogłosił wszem i wobec, że świadomość nie istnieje.

Pojęcie czakr i czakramów, jest znacznie szersze, od pojęcia świadomości, ego, czy uczucia miłości oraz jest pojęciem nierównoległym do tych pojęć. Po pierwsze odwołują się do mistyki, przeżyć religijnych i zjawisk religijnych oraz zjawisk paranormalnych. Po drugie, jak już wspomniałem, są pojęciem związanym z różnymi filozofiami i religiami. Po trzecie, jako to pojęcie, starają się definiować zjawiska naturalne (właśnie jak świadomość, uczucie, zmysły) oraz zjawiska fantastyczne, nierealne.
W sferze treści, taka czakra sakralna odpowiada po części zjawisku jakim jest sex, natomiast w sferze organizacyjnej, modyfikuje jego podstawowe znaczenie ku obrządkom religijnym, zachowaniom związanym z tradycjami i wierzeniami.
Same praktyki nad czakrami są albo nierealne, i fantastyczne, i zależne od losu, albo odpowiadają zjawiskom już występującym próbują je redefiniować (lub definiować na swój prosty sposób), odpowiadają innym narzędziom religijnym jak modlitwa, ofiara, poświęcenie. Natomiast z punktu widzenia religiologii mają duże znaczenie psychologiczne- tworzą kompleks zachowań, które, według osoby, która ich dokonuje, pozwalają osiągnąć dany skutek. Są to zachowania czysto symboliczne, bo ów skutek jest albo losowy, albo niemożliwy, albo można go osiągnąć w sposób znacznie prostszy, bez odprawiania rytuału.
Warto zauważyć, że są pewne podobieństwa między np: alchemią, a właśnie tym elementem religii dharmicznych- jest to symbolizm i symbolika.
Zatem, stwierdzenie, że czakry istnieją, jest zwyczajnym błędem, polegającym na tym, że osoba, która go popełnia dokonuje złego podziału (staje się on niepełny i wykluczający) oraz błędem logicznym polegającym na złym przypisaniu właściwości.
Natomiast argument Ryśku, że ,,coś jest, bo ileś osób w to wierzy", jest również błędem logicznym, który Ty nie mogłeś wypowiedzieć i udam, że tego nie widziałem:). Jest to taki sam błąd logiczny jak wymaganie argumentu na nie-istnienie czegoś, jako środka dowodowego w dyskusji, czy argumenty, iż coś ma dane właściwości, bo te właściwości zawiera to coś (Biblia to objawienie boże, bo tak stoi w Biblii).
Wyjaśnię, żeby nie było wątpliwości- idąc tym tropem, można stwierdzić, że Jezus musiał zmartwychwstań, że Allach musi istnieć, że Zeus musiał istnieć, że szpinak MUSI mieć dużo żelaza, w co wierzy ponad 78% Polaków i zdecydowana większość Amerykanów, chyba za sprawą Papay'a. Oczywiście, realność wierzenia i odczucia (wrażenia i definiowania) nie zależy od ilości osób, które w coś wierzą, lub coś odczuwają, bo to doprowadziłoby do oczywistych absurdów, jak sprzeczność faktów.

Użytkownik Orson edytował ten post 02 styczeń 2011 - 18:47

#25 RysiekINFRA

RysiekINFRA

• ROOT Admin
  • 4444 postów

Napisano 02 styczeń 2011 - 19:27

Natomiast argument Ryśku, że ,,coś jest, bo ileś osób w to wierzy", jest również błędem logicznym, który Ty nie mogłeś wypowiedzieć i udam, że tego nie widziałem:). Jest to taki sam błąd logiczny jak wymaganie argumentu na nie-istnienie czegoś, jako środka dowodowego w dyskusji, czy argumenty, iż coś ma dane właściwości, bo te właściwości zawiera to coś (Biblia to objawienie boże, bo tak stoi w Biblii).

Czy istnieje świadomość? Czy istnieje Twoja myśl obarczająca mnie twierdzeniem, że czakry istnieją? Ja wcale tego nie twierdzę ani też nie uważam aby ilość wyznawców potwierdzała prawdziwość istnienia choćby kosmicznego potwora spaghetti. Gdybyś czytał więcej o różnych systemach religijnych, o źródłach okultyzmu, o naszym ludzkim poszukiwaniu sensu istnienia oraz zrozumienia naszej wyjątkowości duchowej (a pal sześć, napisałem to słowo) to nie plótłbyś takich bzdur. Istnienie czakr jest tak samo wpisane w życie hinduisty jak Duch Święty w życie katolika. Zaczniesz teraz polemikę na temat istnienia Ducha Świętego?

#26 Guest_Orson_*

Guest_Orson_*
  • Goście

Napisano 02 styczeń 2011 - 20:55

Czy istnieje świadomość?

Tak, jako ,,taki, a taki stan", tak.

Czy istnieje Twoja myśl obarczająca mnie twierdzeniem, że czakry istnieją?

Co rozumiesz pod pojęciem ,,istnieje"? Czy jest tożsame z pojęciem ,,jest" wg Ciebie?

Ja wcale tego nie twierdzę ani też nie uważam aby ilość wyznawców potwierdzała prawdziwość istnienia choćby kosmicznego potwora spaghetti.

Wcześniej napisałeś:

Pojęcie czakr wiąże się całym systemem teologiczno-światopoglądowym. Cokolwiek byś nie pisał na ten temat nie zmieni tego, że setki milionów ludzi na świecie będzie w nie wierzyć, odczuwać ich pracę etc

Zatem?

Gdybyś czytał więcej o różnych systemach religijnych, o źródłach okultyzmu, o naszym ludzkim poszukiwaniu sensu istnienia oraz zrozumienia naszej wyjątkowości duchowej (a pal sześć, napisałem to słowo) to nie plótłbyś takich bzdur.

Przepraszam, jakich bzdur? Wyciągasz kolejny argument ad personam, to prostackie, przestań- nie napisałeś w jakim zakresie wg Ciebie brakuje mi wiedzy i gdzie wg Ciebie piszę bzdury. Jak narazie, to Ty piszesz same komunały.
Gdybym pisał w Twoim stylu wyglądałoby to tak: Rysiek, weź nie gadaj głupot. Twoja wiedza z zakresu religioznawstwa jest marna i powszechna dlatego też nie masz racji i źle prawisz. Nie wskazałbym jaka wiedza i gdzie nie masz racji, czyli napisałbym komunał. Tak, jak Ty to napisałeś.

Istnienie czakr jest tak samo wpisane w życie hinduisty jak Duch Święty w życie katolika. Zaczniesz teraz polemikę na temat istnienia Ducha Świętego?

To napisałem już wcześniej i do tego zmierzam- tak jak nie ma żadnego ducha, tak też nie ma czakr, z powodów, które podałem powyżej.
Rysiek- nie odniosłeś się do żadnego z moich argumentów.

#27 RysiekINFRA

RysiekINFRA

• ROOT Admin
  • 4444 postów

Napisano 02 styczeń 2011 - 21:06

Rysiek- nie odniosłeś się do żadnego z moich argumentów.

Jakich argumentów? To ma być Twoje odpowiedź? Wolne żarty... Podaj mi argumenty przeciw istnieniu czakr :)

#28 Guest_Orson_*

Guest_Orson_*
  • Goście

Napisano 02 styczeń 2011 - 21:19

W swojej powyższej wypowiedzi zawarłem swoje zdanie. Nie odniosłeś się do niego.
Rysiek, nie można żądać argumentów przeciwko-istnieniu czegoś, bez argumentu za-istnieniem czegoś. Nie da się podać racjonalnego argumentu przeciwko istnieniu Kosmicznej Krowy, a jedynie subiektywne i chwiejne typu ,,wydaje mi się, że tak jest"; ,,miałem objawienie", ,,czuję tę krowę" ,,rozmawiam z nią, a jest niewidzialna poprzez unoszenie lewej nogi". Mimo to podałem i uzasadniłem swoją opinię. Ty podałeś argument błędny logicznie, z którego się wycofałeś. Teraz rzucasz drugi, o którym pisałem, że również jest błędem logicznym.
Zatem?

#29 Guest_Menkar_*

Guest_Menkar_*
  • Goście

Napisano 02 styczeń 2011 - 21:47

W naszej kulturze nazwy/określenia "czakry" i "czakramy" nie istnieją.

Oraz my nie przypisujemy do tego żadnych cudów wianków.

Ale zapewniam cie Orson że gdybym cie walnął w taką czakrę to zgiął byś się w pół.

Natomiast gdybyś stał blisko i wystarczająco długo obok lub w czakramie współczesnym zapewne po czasie mógłbyś słyszeć jakieś głosy...widzieć jakieś światełka...czyli generalnie zwidy.

W naszej kulturze taki czakram nazywa sie podstacja WN.

Zaś czakra to splot nerwowy (choć strasznie upraszczam względem wschodu)

Jak sądzę do tych moich określeń nie czepisz się.

Czepiłeś się absurdalnie obcej nazwy która jest popularna i drzesz koty czy istnieje czy nie istnieje, a nie dowiedziałeś się u źródła czego to dotyczy KONKRETNIE i fizycznie.

Toczysz rozprawę która do niczego kompletnie nie prowadzi i jest jałowa.

Szkoda paliwa.

#30 Guest_Orson_*

Guest_Orson_*
  • Goście

Napisano 02 styczeń 2011 - 23:59

Po pierwsze czakra czakrze nie równa. W buddyzmie czakry zdają się wirować, co ma swoje znaczenie symboliczne, w kultach południowych Indii lśnią i z całą pewnością nie wirują, co również ma swoje znaczenie. Z kolei przeróżne ezoteryczne nurty pojmują ten religijny motyw jeszcze inaczej.
Nie zmienia to tego, że niezależnie od różnorodności oraz specyfiki tego elementu wierzeń, jest to tylko element wierzeń, który właśnie wielu ludziom ,,świata zachodu", wydaje się bardzo pociągający, mimo, że go nie rozumieją i nie patrzą na kontekst wierzeń, tradycji, kultury oraz, co ważne, języka.

#31 ADAX

ADAX

The King of Madness

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1462 postów
  • GG: --> 11253349 <--

Napisano 04 styczeń 2011 - 21:44

Czy czakry istnieją ? Zależy jak pojmujemy pojęcie czakr. Dla niektórych to punkty witalne, dla innych "magazyny energii i cudownych właściwości". Inni wierzą bo przekonały ich książki, czy jakieś ważne i budzące w nich zaufanie autorytety, sceptykom pozostaje oficjalne zdanie nauki na ten temat. Lecz jeśli ktoś powie, że w swojej "czakrze" skumulował energię, która pozwoliła mu lewitować, to myślę, że powinien się głęboko zastanowić nad sobą...

#32 Arek 1973

Arek 1973

Homo Infranius Alfa

• Moderatorzy globalni
  • 3640 postów

Napisano 27 czerwiec 2012 - 08:04

Test określający aktywność czakramów

TEST

Zrobiłem sobie ten test, co ciekawe to wynik wcale mnie nie zaskoczył
Korzenia: nieaktywny (-19%)
Święta: open (12%)
Splotu słonecznego: nieaktywny (0%)
Serca: open (12%)
Krtani: open (12%)
Trzecie oko: nieaktywny (-12%) to mnie cieszy bo sam poznałem na czacie ludzi którzy uważają że mają otwarte trzecie oko a zachowywali się jakby ktoś im swoje chustką zawiązał
Korona: nieaktywny (0%)

#33 ADAX

ADAX

The King of Madness

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1462 postów
  • GG: --> 11253349 <--

Napisano 27 czerwiec 2012 - 22:09

Z ciekawości zrobiłem ten test. Przyznam szczerze, że jest on dość prosty, pytania są niejednoznaczne, tak samo jak udzielanie odpowiedzi, więc trudno wywnioskować czy te czakry są otwarte czy też nie. Tak czy siak o to wyniki:

Root: open (6%)
Sacral: under-active (-6%)
Navel: open (12%)
Heart: under-active (0%)
Throat: open (19%)
Third Eye: under-active (-12%)
Crown: open (6%)

ciekawe...
Raczej polecałbym nie brać tego testu dosłownie, a czym bardziej brać go za wyrocznię...

#34 WojtekWojtek

WojtekWojtek

Początkujący

• Użytkownicy
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 21 czerwiec 2017 - 12:31

Czakry są tak samo realne jak niepokalane poczęcie Marii, zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, gadający wąż w raju, ukaranie Prometeusza, walka Horusa z Setem, Ragnarok i inne tego typu religijne historie.
To samo, co kryje się za czakrami, odczuwają przedstawiciele innych wierzeń, nazywają to inaczej, a w rzeczywistości jest to ekstaza, skupienie, lub inny naturalny czynnik występujący w naturze, który można uzyskać bez wymyślania do niego baśni.
Wiadomo jednak, że baśnie są bardziej pociągające.
Z tymi czakrami to też tak jest, że pojawiały się w różnym czasie w różnych religiach dharmicznych i mają różne znaczenie oraz różne ,,właściwości", w zależności od kultu, filozofii, czy nawet regionu. Oczywiście, New Age przejął ten pomysł i większość książek, które dzisiaj traktują o czakrach i czakramach to opowiastki uzupełnione w komentarze ezoterycznych guru. Mistyka skomercjalizowana i dla niecierpliwych:).

Jedni w czakry wierzą, inni wprost przeciwnie - różnie bywa :) Mnie osobiście rozwój duchowy bardzo interesuje, no i zainteresowanie czakrami jest naturalnym elementem takich poszukiwań. Momentami jestem w stosunku do czakr dość sceptyczny, innym razem uznaję je jednak za fascynujące narzędzie do samopoznania. Mogę podzielić się z Wami pięknym testem czakr po polsku http://testczakr.pl/  gdzie każdy może zrobić sobie sympatyczny test czakr indywidualny bądź partnerski - myślę że to kapitalnie opracowana, ładna psychozabawa i że może stanowić fajny punkt wyjścia do dalszych dyskusji :) 

http://www.maximulti.com.pl/