Skocz do zawartości


Zdjęcie
- - - - -

OKULTYZM


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1 Dresden_89

Dresden_89

  The Wizard

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 502 postów

Napisano 29 czerwiec 2008 - 13:29

Okultyzm

Dołączona grafikaOkultyzm (łac. occulo – ukrywać, trzymać w tajemnicy; occultus – schowany, ukryty, tajemny) – nazwa doktryn ezoterycznych, które zakładają istnienie w człowieku i przyrodzie sił tajemnych, nieznanych i bada możliwości ich wykorzystania, oznacza rzecz "tajemną", "niedostępną". Okultyzm nazywa się również wiedzą tajemną (scientia occulta).

Zjawiska paranormalne badane przez okultystów stanowią przedmiot zainteresowania parapsychologii i psychotroniki.

Zjawiska, którymi zajmują się okultyści są znane i w różnej mierze akceptowane w niektórych światowych religiach, np. buddyzmie (tantra), hinduizmie, islamie (głównie w sufizmie).

Okultyzm jest zakazany i zwalczany przez kościoły chrześcijańskie oraz wiele innych religii.

Jako system wiedzy, okultyzm ujmuje świat i człowieka w 2 triadach: makrokosmosu (świat duchowy, astralny i eteryczno-fizyczny) i mikrokosmosu (duch, dusza i ciało). Jako praktyka, jest systemem metod myślowych, uczuciowych, wolitywnych i fizjologicznych, umożliwiających człowiekowi poznanie, rozwinięcie i wykorzystanie zdolności własnych i mocy innych istot. Oznacza to, że narzędziem poznawczym okultyzmu jest przede wszystkim sam podmiot ludzki.

Okultyzm zajmuje się tymi samymi istotami i mocami nadnaturalnymi, z którymi mają do czynienia religie, ale przyjmuje wobec nich postawę poznawczą (gnoza), a w praktyce oddziałuje na nie przez ludzką wolę (magia). "Tajemne moce" badane przez okultyzm są dziś już (lub jeszcze) niezrozumiałe dla większości ludzi, ale stają się przedmiotem stale rosnącego zainteresowania, a w ruchu Nowej Ery (New Age) przeżywają swój renesans.

Okultyzm dysponuje licznymi systemami ćwiczeń i medytacji, które mają na celu:
1) przekształcenie sfery biologicznej, społecznej i kulturowej życia człowieka, czyli dezintegrację struktury osobowości człowieka, a także przemianę sfery sensu i wartości (przejście od postawy ekstrawertycznej do introwertycznej),
2) reintegrację na nowym i wyższym poziomie rozwoju, połączoną z indywidualną antycypacją przyszłego poziomu kolektywnego, tj. zmianę ontycznego statusu człowieka (unadczłowieczenie) przez aktualizację nadbudowy duchowej, przemianę duszy i ciała, rozszerzenie i pogłębienie możliwości poznawczych, aksjotycznych i kulturotwórczych.

Okultyzm wpłynął również, bezpośrednio lub pośrednio, na powstanie wielu szkół filozoficznych, a także takich nauk, jak np. astronomia (poprzez astrologię) czy chemia (poprzez alchemię). Okultyzm bowiem, podobnie jak nauka, posługiwał się (i posługuje) obserwacją i eksperymentem, tworzy hipotezy i teorie (modele). Wizję świata kreowaną przez okultyzm cechują: spirytualizm, realizm, koncepcja wielopoziomowości bytu, koncepcja hierarchiczności istot, przekonanie o nieskończonych możliwościach rozwoju człowieka i kosmosu (reinkarnacjonizm).


[źródło: CLICK]


Zachęcam do rozbudowy tematu!#2 Seroslav

Seroslav

  Początkujący

 • Użytkownicy
 • Pip
 • 16 postów

Napisano 02 grudzień 2008 - 01:08

W necie trafiłem na zgoła odmienny punkt widzenia na temat okultyzmu, punkt widzenia odmienny od tego jaki panuje na tym forum, punkt widzenia KK. Ciekawy jestem czy ktoś zechce skomentować ten wykład, a trwa długo, bo 2h. Szczególnie chodzi oczywiście o komentarz do rzeczy, które magię i okultyzm, wskazują jako coś czego powinno się unikać i absolutnie nie praktykować.

Tu jest bezpośredni link do pliku Wykład księdza o okultyzmie, jeśli by nie działał to może ten pomoże Na dole strony należy poszukać "wykładu o okultyzmie"

Rozumiem, że niektórzy mogą odebrać twierdzenia stamtąd ofensywnie, myślę, że to niepotrzebne. Jeśli już do niego podchodzić by posłuchać to po to by w spokoju, obiektywnie ocenić.

Mnie on sprowokował do zastanowienia się nad tym, czy warto angażować się w okultyzm i magię. Ciekawy jestem do jakich wniosków dojdą inni.

#3 Conspiracy

Conspiracy

  Zaangażowany Infranin

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPip
 • 390 postów

Napisano 02 maj 2009 - 06:33

Mnie on sprowokował do zastanowienia się nad tym, czy warto angażować się w okultyzm i magię. Ciekawy jestem do jakich wniosków dojdą inni.


Napiszę Ci tak, ojczyzną okultyzmu jest Egipt - tam praktykowano te nauki na szeroką skalę - teraz sam wiesz jak ludzie są zafascynowani krainą Nilu i jak często w świecie współczesnego okultyzmu przewija się dziedzictwo egipskie.

Faszystowskie Niemcy również praktykowały okultyzm, a znaczne grono dzisiejszych polityków rządzących światem praktykuje tą metodę - mimo że publicznie przyznają się do chrześcijaństwa i kultu boga jedynego.

Zagłębiając się w temat na pewno wysnuł byś własne wnioski czy okultyzm jest degradacyjny dla Twojej duszy czy daje jej przysłowiowego kopa i napędza czy też nie spirale tendencyjnego profana ;)

Być może okaże się że okultyzm po głębszej analizie jest tylko kolejną bzdurną religią. Ale wysunięcie wniosków i poszukiwanie źródeł zostawiam samemu Tobie.

Ja swojego stanowiska do w/w ezoteryki nie obiorę.

#4 Seroslav

Seroslav

  Początkujący

 • Użytkownicy
 • Pip
 • 16 postów

Napisano 03 maj 2009 - 13:03

Z czasem dowiadując się coraz więcej, chociażby o tzw. Illuminatach i tym czym się kierują (też okultyzmem), odpuściłem sobie zgłębianie tej dziedziny, chodź pewnie poznanie "wroga" byłoby pomocne w jego zwalczaniu.

#5 wicca od neopogan dla poga

wicca od neopogan dla poga

  Początkujący

 • Użytkownicy
 • Pip
 • 16 postów

Napisano 22 wrzesień 2009 - 21:42

co do nilu i Egiptu to wyznaję panteon egipskich bogów a wracając do tematu kościół katolicki zakazuje technik okultystycznych bo wyjaśniają to że to szatanistyczne praktyki moim zdaniem po prostu kościół katolicki boi się że straci swoich wyznawców. najwięcej w obecnych czasach katolików przechodzi albo na pogaństwo albo na okultyzm. dzisiejsza nauka rozwinęła się do tego stopnia że mamy większy wybór ścieżek. co do okultyzmu odpowiadając na pytanie czy to bezpieczne według mnie to tak średnio zależy czy jesteś w tych tematach bardzo rozwinięty czy początkujący. Okultystyczne przywoływanie duchów to fajna rzecz ale dla nowicjusza jest opłakana w skutkach. jeżeli chcesz podążać drogą okultyzmu to droga wolna tylko musisz się nad tym dobrze zastanowić:)

#6 Cenz

Cenz

  Początkujący

 • Użytkownicy
 • Pip
 • 14 postów

Napisano 03 listopad 2013 - 19:54

To wszystko zależy od definicji.

np. dla mnie słowo magia jest neutralne, magii można używać w dobrym, lub złym celu.

Jeśli w złym, nazywam to okultyzmem, jeśli w dobrym, ezoteryką.

Ale za to np. mój kolega używa słowa okultyzm, gdy myśli o tym, co ja nazywam magią, a gdy chce rozróżnić dobre lub złe zastosowanie, mówi o białej lub czarnej magii.

Dlatego zanim pokłócimy się z kimś, czy okultyzm jest zły czy dobry i czy należy się w niego wgłębiać, najlepiej jest najpierw ustalić, czy obie strony tak samo rozumieją ten termin.#7 arek

arek

  WETERAN

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 2946 postów

Napisano 03 listopad 2013 - 21:14

jak dla mnie zarówno słowo magia, okultyzm ma taki sam wydźwięk - obojętny ,ezoteryka = naciągactwo,  biała /czarna bez sensu bo jest tylko jedna

 Wiele z magii jest w ruchach księdza wykonywanych podczas mszy.#8 Cenz

Cenz

  Początkujący

 • Użytkownicy
 • Pip
 • 14 postów

Napisano 04 listopad 2013 - 08:15

@arek

 

a nazywasz w jakiś sposób używanie magii z dobrą intencją od używania magii ze złą intencją? Bo zgodzę się, że magia jako taka jest neutralna i wszystko zależy od użytkownika, więc zwykle kiedy mowa o białej/czarnej magii odnosi się to właśnie do intencji osoby stostującej.#9 Dodecahedron

Dodecahedron

  Początkujący

 • Użytkownicy
 • Pip
 • 11 postów

Napisano 06 listopad 2013 - 17:59

 Obj. 21:1-8

1. I widziałem nowe niebo i nową ziemię; albowiem pierwsze niebo i pierwsza ziemia przeminęły, i morza już nie ma. 

2. I widziałem miasto święte, nowe Jeruzalem, zstępujące z nieba od Boga, przygotowane jak przyozdobiona oblubienica dla męża swego. 
3. I usłyszałem donośny głos z tronu mówiący: Oto przybytek Boga między ludźmi! I będzie mieszkał z nimi, a oni będą ludem jego, a sam Bóg będzie z nimi, 
4. I otrze wszelką łzę z oczu ich, i śmierci już nie będzie; ani smutku, ani krzyku, ani mozołu już nie będzie; albowiem pierwsze rzeczy przeminęły. 
5. I rzekł Ten, który siedział na tronie: Oto wszystko nowym czynię. I mówi: Napisz to, gdyż słowa te są pewne i prawdziwe, 
6. I rzekł do mnie: Stało się. Jam jest alfa i omega, początek i koniec. Ja pragnącemu dam darmo ze źródła wody żywota. 
7. Zwycięzca odziedziczy to wszystko, i będę mu Bogiem, a on będzie mi synem. 
8. Udziałem zaś bojaźliwych i niewierzących, i skalanych, i zabójców, i wszeteczników, i czarowników, i bałwochwalców, i wszystkich kłamców będzie jezioro płonące ogniem i siarką. To jest śmierć druga.

 

Obj. 22:13-16

14. Błogosławieni, którzy piorą swoje szaty, aby mieli prawo do drzewa żywota i mogli wejść przez bramy do miasta. 
15. Na zewnątrz są psy i czarownicy, i wszetecznicy, i zabójcy, i bałwochwalcy, i wszyscy, którzy miłują kłamstwo i czynią je


Użytkownik Dodecahedron edytował ten post 06 listopad 2013 - 17:59


#10 arek

arek

  WETERAN

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 2946 postów

Napisano 07 listopad 2013 - 10:30

7. Zwycięzca odziedziczy to wszystko, i będę mu Bogiem, a on będzie mi synem. 
8. Udziałem zaś bojaźliwych i niewierzących, i skalanych, i zabójców, i wszeteczników, i czarowników, i bałwochwalców, i wszystkich kłamców będzie jezioro płonące ogniem i siarką. To jest śmierć druga.

 

Obj. 22:13-16

14. Błogosławieni, którzy piorą swoje szaty, aby mieli prawo do drzewa żywota i mogli wejść przez bramy do miasta. 
15. Na zewnątrz są psy i czarownicy, i wszetecznicy, i zabójcy, i bałwochwalcy, i wszyscy, którzy miłują kłamstwo i czynią je

 

 No to czciciele "złotego cielca" (KK) będą mieć problem , ciekawe czy znają te teksty ;) Tylko co z tym maja wspólnego psy ? przecież to nasi bracia mniejsi .

 Takie przesłania ,obojętnie  przez kogo napisane lub redagowane uwazam za bzdurę i może i straszyły kiedyś kogoś dziś tylko rycerzy(zakute..)

 

 Zawsze jest dobra intencja tylko zależy dla kogo dobra. Dziewczyna namawiająca szeptuchę/szamana na nałożenie czaru miłości robi dobrze czy żle  . Wysłanie czaru zniszczenia  Napoleonowi było dobre czy złe ? Nie ma dobra obiektywnego tak jak i nie ma zła ,to subiektywne odczucie . Działania magiczne (jeśli takie istnieją) są obiektywne i nie mają przyporządkowanej oceny.

 

 To jest jak z oceną powstania państwa np. Polski , z jednej strony fajnie  Mieszko 1 ,dynastia ,państwo, z drugiej strony ile osób zostało w wyniku podboju zgładzonych .#11 Dodecahedron

Dodecahedron

  Początkujący

 • Użytkownicy
 • Pip
 • 11 postów

Napisano 07 listopad 2013 - 14:48

7. Zwycięzca odziedziczy to wszystko, i będę mu Bogiem, a on będzie mi synem. 
8. Udziałem zaś bojaźliwych i niewierzących, i skalanych, i zabójców, i wszeteczników, i czarowników, i bałwochwalców, i wszystkich kłamców będzie jezioro płonące ogniem i siarką. To jest śmierć druga.

 

 No to czciciele "złotego cielca" (KK) będą mieć problem , ciekawe czy znają te teksty ;) Tylko co z tym maja wspólnego psy ? przecież to nasi bracia mniejsi .

 Takie przesłania ,obojętnie  przez kogo napisane lub redagowane uwazam za bzdurę i może i straszyły kiedyś kogoś dziś tylko rycerzy(zakute..)

 

 Zawsze jest dobra intencja tylko zależy dla kogo dobra. Dziewczyna namawiająca szeptuchę/szamana na nałożenie czaru miłości robi dobrze czy żle  . Wysłanie czaru zniszczenia  Napoleonowi było dobre czy złe ? Nie ma dobra obiektywnego tak jak i nie ma zła ,to subiektywne odczucie . Działania magiczne (jeśli takie istnieją) są obiektywne i nie mają przyporządkowanej oceny.

 

 To jest jak z oceną powstania państwa np. Polski , z jednej strony fajnie  Mieszko 1 ,dynastia ,państwo, z drugiej strony ile osób zostało w wyniku podboju zgładzonych .

 

 

No jak najbardziej korporacja watykańska ma problem, co najgorsza, nie zdaje sobie sobie z tego sprawy.

 

Psy to taka metafora, czyż dzisiaj na kogoś podłego i złego nie mówi się "ty psie" :kekeke:  ? 

 

Nikogo nie straszę tylko piszę jak jest. Jasno jest napisane, że stwórca i jego cywilizacja ma dawno zakrojony plan co do ludzkości, i piszę to ku przestrodze tych, których te bałwochwalcze kłamstwa omamiły.

 

Wszystkie czary, zaklęcia czy wypowiadane w dobrym lub złym to, to samo, nie mają znaczenia intencje. Cel niestety nie uświęca środków. Bo co do licha ma znaczenie, jak dobry cel przyćmisz toną złych czynów.

 

Taką analogię można przywołać( która jest oczywiście podkolorowana i uproszczona :Geek: ) - tworzysz mrówkom w domu Terrarium, pięknie je przyozdabiasz, wyposażasz w bajery, i na dodatek karmisz swoje podopieczne cukrem. Po jakimś czasie mrówki dochodzą do wniosku że cukier potrafią same za pomocą czarów wywoływać modląc się i rzucając zaklęcia do jego kryształków.

 

Wracasz po czasie patrzysz co się dzieje, i myślisz - "Wtf ? Czy aby nie mówiłem mrówkom że tylko ja mogę je karmić, bo tylko ja mam cukier ? Co one sobie myślą ?

(cukier można odczytać na wiele sposobów - zbawienie/szczęście :) )#12 Deltarates

Deltarates

  Infrzak

 • Zbanowany
 • 44 postów

Napisano 07 listopad 2013 - 20:57

Prawdziwa historia okultystów.

 

Więcej filmow na http://ad10.pl/okultyzm4.htm#13 Cenz

Cenz

  Początkujący

 • Użytkownicy
 • Pip
 • 14 postów

Napisano 10 listopad 2013 - 13:29

Jak dla mnie ma znaczenie, czy ktoś kogoś zabił bo pałał żądzą mordu, czy w obronie własnej, ale skoro Wy uważacie inaczej, to ja to szanuję.

Nie zgodzę się z wypowiedzią Arka, że zawsze jest dobra intencja, pytanie tylko dla kogo. Żebym mogła coś uznać za dobrą intencję, to nie może być to intencja zbudowana np. na egoizmie, żądzy zemsty, władzy etc., chciwości, pysze (można tak długo wymieniać). Oczywiście wiadomo, że jeśli skutek wbrew przewidywaniom będzie negatywny, to jednak lepiej byłoby gdyby ta osoba nic nie zrobiła, ale widzę znaczną różnicę pomiędzy złym skutkiem ze złą intencją a złym skutkiem z dobrą intencją. Przecież nie jesteśmy jasnowidzami, więc nie wiemy nigdy w 100% jaki będzie efekt, więc nie możemy oceniać czy ktoś robi źle czy dobrze po skutkach, bo skutek jest tylko po części zależny od nas.

Nie jestem pewna czy wyraziłam się dość jasno, mam nadzieję, że zrozumiecie co mam na myśli ^^'

Nie do końca chyba zrozumiałam o co chodzi z mrówkami, ale jeśli zbudowałabym terrarium mrówkom z myślą, by żyło im się dobrze (dobra intencja), to gdyby zaczęły sobie same radzić i i tak byłyby zadowolone, to ja też bym była. Jeśli zaś zbudowałabym terrarium oczekując, że mrówki będą mi wdzięczne, posłuszne i mają być wiecznie zależne ode mnie, nawet jeśli mogą poradzić sobie w tym terrarium same, to byłoby to egoistyczne (zła intencja).#14 Zbyszek

Zbyszek

  Homo Infranius Alfa

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1538 postów

Napisano 10 listopad 2013 - 15:01

Od tych waszych filmow, to sie mozna rzeczywiscie spietrac, ooooo dobrze, ze nie jestem okultysta!!! Choc przyznaje ze sie naparzam niefizycznie z wiedzmianami:))) Mnie ciekawilo, czy  moga mnie usiekac, tak na amen, ale jak widzicie jakos zyje i piore sie z czarownicami nadal. Choc przyznam iz jakos oklaplem i te przepychanki  diabelskie juz mi obmierzly. :)) Okultyzm to stare paprochy  a ta ksiega wycia, to dopiero  zmurszale odloty.

Tez bym gonil za okulyzm, no przynajmniej w tej youtubowskiej, aroganckiej wersji. Masa ludu sie meczy po smierci przez okultyz, bo w niego wierza nawet po smierci, w tandete i tani duchowy jarmark.


Użytkownik Zbyszek edytował ten post 10 listopad 2013 - 15:15


#15 danut

danut

  Homo Infranius Alfa

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 5154 postów

Napisano 10 listopad 2013 - 15:16

Zbyszku :InLove: czyli jesteś w mojej armii wyzwolenia ze zgrzybiałych zabytków, autentycznie też się naparzam niefizycznie z czarownicami, wiedźminami. Opowiadałam kiedyś, nie wiem, czy pamiętacie, ale miałam parę wizji z tym związanych. haha

 

Wygrywamy....#16 Dodecahedron

Dodecahedron

  Początkujący

 • Użytkownicy
 • Pip
 • 11 postów

Napisano 10 listopad 2013 - 16:57

Jak dla mnie ma znaczenie, czy ktoś kogoś zabił bo pałał żądzą mordu, czy w obronie własnej, ale skoro Wy uważacie inaczej, to ja to szanuję.

Nie zgodzę się z wypowiedzią Arka, że zawsze jest dobra intencja, pytanie tylko dla kogo. Żebym mogła coś uznać za dobrą intencję, to nie może być to intencja zbudowana np. na egoizmie, żądzy zemsty, władzy etc., chciwości, pysze (można tak długo wymieniać). Oczywiście wiadomo, że jeśli skutek wbrew przewidywaniom będzie negatywny, to jednak lepiej byłoby gdyby ta osoba nic nie zrobiła, ale widzę znaczną różnicę pomiędzy złym skutkiem ze złą intencją a złym skutkiem z dobrą intencją. Przecież nie jesteśmy jasnowidzami, więc nie wiemy nigdy w 100% jaki będzie efekt, więc nie możemy oceniać czy ktoś robi źle czy dobrze po skutkach, bo skutek jest tylko po części zależny od nas.

Nie jestem pewna czy wyraziłam się dość jasno, mam nadzieję, że zrozumiecie co mam na myśli ^^'

Nie do końca chyba zrozumiałam o co chodzi z mrówkami, ale jeśli zbudowałabym terrarium mrówkom z myślą, by żyło im się dobrze (dobra intencja), to gdyby zaczęły sobie same radzić i i tak byłyby zadowolone, to ja też bym była. Jeśli zaś zbudowałabym terrarium oczekując, że mrówki będą mi wdzięczne, posłuszne i mają być wiecznie zależne ode mnie, nawet jeśli mogą poradzić sobie w tym terrarium same, to byłoby to egoistyczne (zła intencja).

 

 

Chodzi o to że tylko ty masz cukier, a one same w sobie go  nie posiadają i nijak go nie wytworzą, lecz ich samozachwyt, zgubił je na tyle, że myślą że tak mogą.#17 danut

danut

  Homo Infranius Alfa

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 5154 postów

Napisano 10 listopad 2013 - 22:29

 

 

Chodzi o to że tylko ty masz cukier, a one same w sobie go  nie posiadają i nijak go nie wytworzą, lecz ich samozachwyt, zgubił je na tyle, że myślą że tak mogą.

Dokładnie okultyzm to brak wiedzy i samozachwyt, wykorzystywanie pewnych sztuczek przez nas  ze Zbyszkiem, z tego co widzę zdemaskowanych.

Obserwuje parę lat fora i co zwący się takimi "ja mogę" zademonstrowali, kiedyś dawno nie rozumiałam tego, choc spotkałam się z taką osobą przekonującą mnie, nadającą tajemniczosci swojej osobie "Abyś ty wiedziała, co ja mogę" :) hahahh Podejdź teraz do płota i pokaż! - w tej chwili takbym mu odpowiedziała, potrzeba było dziesiątek lat na zrozumienie tematu.#18 Fanar

Fanar

  Infrzak

 • Użytkownicy
 • PipPip
 • 34 postów

Napisano 19 marzec 2018 - 14:28

Dodechedron: z łaski swojej - co masz na myśli cytując te brednie: Obj.21:1-8 i Obj.22:13-16 ?!

Możesz podać autora z imienia i nazwiska i co on twierdzi - no bo widzisz cytaty koziołka matołka bez składu i ładu niewiele wnoszą! Co mnie obchodzi co kozioł zjadł? (może muchomora :) - gołym okiem widać że oszołomiony!