Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Halloween

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Bardock

Bardock

Blanket of Fear

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 667 postów

Napisano 25 październik 2008 - 10:33

Halloween

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Halloween, Hallowe'en – święto obchodzone nocą 31 października. Halloween jest obchodzone w wielu częściach świata, najczęściej w Stanach Zjednoczonych i Irlandii, Kanadzie, Portoryko, Wielkiej Brytanii. Odpowiednikiem święta w Kościele katolickim są Zaduszki.

Historia (pochodzenie)

Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain.
Irlandzcy imigranci sprowadzili tradycję do Ameryki Północnej w XIX wieku. W ten dzień w Irlandii palono ogniska oraz odprawiano modły za dusze zmarłych. Ponad 2 tys. lat temu w ten dzień żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych. W drugiej połowie XX wieku święto trafiło do zachodniej Europy. W czasach pogańskich ludzie w Irlandii przebierali się w kolorowe kostiumy odprowadzali duchy do granic miasta.

Nazwa

Nazwa Halloween jest najprawdopodobniej skróconym All Hallows Eve – wigilia Wszystkich Świętych.

Zwyczaje (Trick or Treat)

Kulminacyjnym momentem tego święta jest odwiedzanie domów przez przebrane dzieci, które wypowiadają zdanie "trick or treat" – cukierek albo psikus, co ma nakłonić odwiedzonego domownika do poczęstowania dzieci garścią wcześniej zakupionych na ten cel słodyczy pod "groźbą" zrobienia mu psikusa np. nasmarowania klamki pastą do zębów.

Scary Farm

Młodzież oprócz organizowania domowych imprez, często odwiedza tzw. straszne farmy (ang. Scary Farm), czyli zaadaptowane na ten cel duże przestrzenie, gdzie tworzone są specjalne scenerie, wyglądające niczym wystrój planu filmu grozy, które zawierają fikcyjne sceny tak jak Dracula, Frankenstein's monster i mumii. W te dni młodzież przebiera się za różne potwory,straszy i używa straszniejszych psikusów. natomiast młodsze dzieci przebierają się za dobre duszki i grzecznie proszą o słodycze. Jeżeli odwiedzamy domownik nie da słodyczy dzieci używają mniej straszne psikusy.

Obchody (zabawy)

Do zabaw halloweenowych należy łapanie jabłek (boobing for apples), w której za pomocą zębów należy wyłowić pływające jabłka. Jabłko nieuszkodzone przy zabawie, ma oznaczać szczęście w nadchodzącym roku. Hallowenowe zabawy to również przeskakiwanie przez świeczki, które są rozstawione w kole na ziemi. Świeczki, które nie zgasną, to szczęśliwe miesiące w przyszłym roku. Kolejna gra to wrzucanie orzecha do płonącego ogniska. Jeżeli orzech pęknie z trzaskiem, oznacza to odwzajemnioną miłość. Inną popularną zabawą jest zjadanie bez pomocy rąk wiszących na nitkach ciastek i owoców.

W ten dzień również istnieją różne formy wróżbiarstwa, np. wróżenie ze spodków.

Kostiumy

W Halloween dzieci i dorośli przebierają się za potwory, takie jak: wampiry, duchy, czarownice oraz szatany. Kostiumy są również oparte na postaciach z telewizji. Pierwsze kostiumy na Halloween pojawiły się w 1930 roku, wtedy zwyczaj "Trick or Treat" stał się popularny w Stanach Zjednoczonych.

Dorośli urządzają pochody przez ulice miast. W Nowym Jorku są organizowane parady przez osoby homoseksualne, a najbardziej znana odbywa się w dzielnicy Greenwich Village.

Symbole

Wydrążona dynia ze światełkiem w środku dla irlandzkich chłopów oznaczała błędne ogniki uważane za dusze zmarłych. W czasie tajemniczych obrzędów miano uwalniać ludzkie dusze z ciał czarnych kotów, psów i nietoperzy. Obecnie w wyeksponowanych miejscach domów umieszcza się wydrążone i podświetlone od wewnątrz dynie z wyciętymi kształtami różnych postaci oraz, w zależności od wyobraźni domowników, imitacje ludzkich czaszek, szkieletów, manekinów znanych postaci z horrorów, itp.

W Irlandii obowiązuje zasada, że po 1 listopada nie zbiera się dzikich owoców, bo mogą być zatrute. W regionach Szkocji, Anglii, Walii i Irlandii sprząta się mieszkanie, gasi ogień pod kuchnią, a gospodynie wykładają jedzenie i napoje, po czym wszyscy idą spać.

Kolorem święta Halloween jest czarny i pomarańczowy.

Kolory i symbole:
Czarny - śmierć, duchy, czarownice, nietoperze, czarne koty, gobliny, zombie, sowy, demony
Pomarańczowy - dynie, jesień, liście, ogień

Halloween w Polsce

Halloween w naszym kraju stało się popularne pod koniec lat 90. Z tej okazji dla dorosłych organizowane są liczne imprezy kulturalne w nocnych klubach, występy teatralne oraz projekcje filmowe w kinach. Dzieci odwiedzają sąsiadów i proszą o cukierki. Szkoły i przedszkola organizują z tej okazji dodatkowe atrakcje dla swoich wychowanków. W Halloween dzieci przychodzą do szkoły przebrane za straszne postacie filmowe.

Krytyka

W związku z pogańską genezą tego święta, Halloween spotyka się z krytyką ze strony polskich duchownych Kościoła rzymskokatolickiego. Jednocześnie jednak od obchodzenia Halloween w Polsce, odcinają się również słowiańskie rodzimowiercze związki wyznaniowe – opowiadające się za kultywowaniem rodzimych zwyczajów, związanych z tradycją Dziadów.

Źródło: www.wikipedia.pl / własna edycja.
________________________________________________________________________________
Pomyślałem, że warto podyskutować o Halloween, bo zbliża się ono wielkimi krokami, a takiego tematu jeszcze nie było. Wielu uważa, że to kolejne, komercyjne i sprawdzone z USA 'święto'. Jednak tak nie jest. Swoje korzenie miało na Wyspach Brytyjskich (zapoczątkowali je Celtowie). Pozdrawiam.

#2 Mongoose

Mongoose

Infrańczyk

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 114 postów

Napisano 25 październik 2008 - 21:38

Jedno z moich ulubionych świąt. Szkoda że jak byłem dzieciakiem Halloween nie było jeszcze popularne w Polsce. Teraz jest trochę lepiej ale poprzebieranych dzieciaków łażących po domach sobie w naszym kraju nie wyobrażam :)

#3 Sasquatch

Sasquatch

-

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2182 postów

Napisano 25 październik 2008 - 21:59

Dla mnie Halloween podobnie jak Noc Kupały (noc świętojańska) są jedyną pozostałością po naszej pierwotnej, pogańskiej kulturze. Takie dni są częścią naszego dziedzictwa i żadna instytucja nie ma prawa ich ograniczać.

#4 asiatko31

asiatko31

Homo Infranius Alfa

• Użytkownicy
  • 1939 postów

Napisano 26 październik 2008 - 00:17

W każdym kraju te samo święto trochę się różni, a może bardzo sie różni Np. 25 czerwca Noc Świętojańska w Polsce a w Szwecji Midsommar/ Jest to dzień św. Jana.( Można sprawdzić w kalendarzu) Szwedzi obchodzą wielkie święto zbierają się na jakimś otwartym, trawiastym placu, żeby wspólne tańczyć wkoło drzewka i tradycyjne taneczne zabawy. Ludzie są ubrani odświętny stój, który bardzo przypomina góralki strój, jacy noszą nasi Polacy np. w Zakopanym. Dzień św. Jana / Noc Świętojańska obchodzi się również w innych zakątkach Europy. Tak samo jak halloween. Cyganie jak dobrze pamiętam to tym dniu śmieją się tańczą, Anglicy przebierają się w różne potwory a my idziemy do kościoła a potem prosto na cmentarz. Drugi przykład 01.12 Första Advent Pierwszy Tydzień Adwentu w Szwecji tam w każdym oknie stoją świąteczne lampy w kształcie trójkąta. Do tego winno grzane i pierniki a miedzy czasie kościół, sprzątanie, kupowanie prezentów praca. (W Polsce taka lampę można kupić i są takie istotki, które taka lampę stawiają na parapecie )Tu W Polsce w dniu 01.12 tylko kościół, sprzątanie przed świętami kupowanie prezentów, praca.

#5 revolt

revolt

Infranin

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 293 postów
  • GG: 5352966

Napisano 26 październik 2008 - 08:48

Wielu uważa, że to kolejne, komercyjne i sprawdzone z USA 'święto'. Jednak tak nie jest. Swoje korzenie miało na Wyspach Brytyjskich (zapoczątkowali je Celtowie). Pozdrawiam.

To, że ma swoje korzenie u Celtow nie znaczy, ze nie jest komercyjne... i sprowadzone z USA:)

#6 Bardock

Bardock

Blanket of Fear

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 667 postów

Napisano 26 październik 2008 - 11:09

Bo samo w sobie nie jest komercyjne, a że Amerykanie je "scukierkowali", to już ich problem, a nie Celtów, u których to święto wygląda zupełnie inaczej. ;)

asiatko31, widzę, że tak jak masa ludzi mylisz pewną kwestię. Halloween ma niewiele wspólnego z dniem 1 listopada, bo odbywa się ono 31 października i nie koliduje z Dniem Wszystkich Świętych.

#7 asiatko31

asiatko31

Homo Infranius Alfa

• Użytkownicy
  • 1939 postów

Napisano 26 październik 2008 - 11:44

Bardock Ok. Zgadza się 31.10 jest halloween. Teraz zobaczyłam w kalendarzu. Nie da się np. tu w Polsce być przepranym za potwora i chodzić do wszystkich mieszkaniach mówiąc „ cukierek lub psikus”. Bo już 2-3 dni przed 1 listopada ludzie lecą do kościoła i prosto na cmentarz. „ Bo Trzeba wymyć pomnik, pozamiatać liście chwasty powyrywać , ławkę pomalować „ Nie które istotki chodzą przez te kilka dni co dziennie 1 góra 2 razy dziennie. W innych krajach oczywiście pójdą w tym dniu do kościoła a potem na cmentarz ale całkowicie maja inne podejście do tych świat. chodzi mi o to w każdym kraju te samo święto różni się.

#8 Bardock

Bardock

Blanket of Fear

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 667 postów

Napisano 26 październik 2008 - 13:25

Przez to, że te dwa święta są tak 'blisko siebie', wielu ludziom nie podoba się Halloween (choć nie tylko dlatego), ale nic dziwnego, to przecież Polska. Zapewne, gdyby było kiedy indziej, istotki nie mieszałyby pojęć i nie byłoby niepotrzebnych dyskusji wynikających z ich niewiedzy.

#9 Erhion

Erhion

Full Active

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 558 postów

Napisano 26 październik 2008 - 13:28

W Halloween dzieci przychodzą do szkoły przebrane za straszne postacie filmowe.

Oj kłóciłbym się.

Co do Halloween - ja tam bym nawet obchodził. No ale za stary na to jestem. :D Uważam, że dopóki jest to forma zabawy to co w tym złego.

#10 Dreamer

Dreamer

Cogitationis poenam nemo patitur

• Użytkownicy
  • 1702 postów
  • GG: 873095

Napisano 26 październik 2008 - 13:35

Każdy obchodzi to święto na swój sposób, dla jednych to zabawa dla innych dzień pełen tajemniczości, w którym łatwiej nawiązać kontakt ze światem poza zmysłowym

#11 zbulwersowany

zbulwersowany

Infrzak

• Zbanowany
  • 61 postów

Napisano 26 październik 2008 - 15:24

dzień jak każdy inny, przynajmnij dzieciu mają zabawe i sie najedża cukierków od sąsiadów :)
lepsze to niz baby z obwisłymi cyckami w szarych kurtkach z szarymi dziadami tworzą szarą rzeke ludzi idących na cmentarz jak by nie mogli kiedy indziej tylko własnie w ten jeden dzień wstawać z kurami i jechać zatłoczonym busem w korkach.

#12 asiatko31

asiatko31

Homo Infranius Alfa

• Użytkownicy
  • 1939 postów

Napisano 26 październik 2008 - 17:25

Zawsze można porozmawiać na temat świat jak w każdym kraju wyglądają. Ja np. jestem bardzo ciekawa. O Szwecji wiem bo co nie co bo mam tam rodzinę i była tam właśnie w tym czasie jak jest Noc Świętojańska w Polsce a w Szwecji Midsommar/ dzień św. Jana. Na pewno starsi ludzi, którzy maja od 70 do 90 lat im się to nie podoba ale znam też takie istotki od 50 do 70 lat które akceptują każde święta. Gdy jest 14 luty to kupują sobie malutki drobiazg i idą do kawiarni.
Dreamer dobrze napisałeś ze Każdy obchodzi to święto na swój sposób :)

#13 LeguŚ_

LeguŚ_

Słoneczko forumowe ^^^

• Użytkownicy
  • 1549 postów
  • GG: 7127364

Napisano 26 październik 2008 - 19:32

Jak dzieciaki traktują to jako zabawe to czemu nie?
Fajne takie święto, gdzie się łazi zbiera cuksy i ma fajne wdzianka ;d

#14 zbulwersowany

zbulwersowany

Infrzak

• Zbanowany
  • 61 postów

Napisano 27 październik 2008 - 03:19

halloween to jedyny dzien w roku w który ufolodzy nie muszą sie przebierac :)

Użytkownik zbulwersowany edytował ten post 27 październik 2008 - 03:19

#15 Sasquatch

Sasquatch

-

• Użytkownicy
  • 2182 postów

Napisano 27 październik 2008 - 18:31

Ufolodzy to nie "dzieci nocy" więc jeśli ktoś chce iść na imprezę Halloween to kostium jest mile widziany ;)

#16 Katarzyna_1

Katarzyna_1

Dobroczyńca

• Użytkownicy
  • 3241 postów

Napisano 29 październik 2013 - 15:01

Jak zwykle co roku wielka dyskusja o Halloween. Mnie to osobiście razi i uważam, że rodzice pozwalający dzieciom się przebierać i nosić dynie to głupcy. Ale śmieszy mnie zachowanie Kościoła, bo to on najchętniej promuje szatana i wszędzie go widzi.

Wróciłam m.in.  z naszego bazarku. Oj.. ile tam dyń do sprzedaży. Niektóre nawet mają powycinane ślipska i otwory na usta. :D  Od razu przypomomniało mi się powiedzenie z okresu dzieciństwa "łeb jak dynia, a głupi jak świnia". :/

#17 Manfredo90

Manfredo90

Wujek Manfredo od Czatów

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisano 30 październik 2013 - 23:44

Ja tam nie mam nic do Haloween...ot taka hamerykańska tradycja. Razi mnie tylko fakt, że u nas w szkołach takie bzdety są rozpowszechniane (wiem z własnego doświadczenia, bo siostra chodzi do 3klasy podstawówki i tylko w domu od kilku dni mówi o Haloween..).

#18 Lilith

Lilith

Zaangażowany Infranin

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 376 postów

Napisano 31 październik 2013 - 09:11

ja niestety też od paru dni też ciągle słucham o Haloween...bo będą cukierki ...ehhh takie typowo dziecięce podejście do tematu ...a skoro mowa o tym co ściągamy i promujemy z ameryki to bardziej drażnią mnie walentynki, które wszyscy łyknęli jak ciepłą bułeczkę...w końcu to miłość :) W szkołach przyjęło się,że rozdaje się walentynki ....i ma być tak fajnie ...szkoda tylko,że nikt nie zastanawia się jak czują się dzieci,które walentynki nie dostają ....czy dla nich to nadal taki cudowny miłosny dzień ...czy może kolejny w, którym niedwuznacznie podkreślono się,że są lepsi i gorsi w klasie ....

#19 arek

arek

WETERAN

• Użytkownicy
  • 2946 postów

Napisano 31 październik 2013 - 09:26

Ciekawe jak słowianie obchodzili dzień zmarłych , owszem "dziady" to pokłosie tej imprezy, ale jak sądzę to tylko mała część tego co się działo. Po prostu dlatego ,że Celtowie mieli wpływ i na naszą rodzimą kulturę. Kamienne kręgi w Wąsiorach są prawdopodobnie ich dziełem  i chyba nie tylko.

Co do dzieciaków zbierających  cukierki po domach, to mam mieszane uczucia. Owszem to słodkie ,dzieci przebrane za kościotrupy i samo przebieranie sie, to fajna zabawa , ale musi byc pod kontrolą rodziców. Nie wiemy czy ktoś dla zabawy nie da im jakiegoś "dopalacza" . Poza tym starsi ludzie  nie chcą być nękani . To jest czas wspomnień .

Walentynki wogóle do mnie nie przemawiaja . Kup, kup, kup . -  to świętowanie kupczenia wszystkim, do tego owczy pęd z którego okowów ciężko się wyrwać. No bo jak nie kupić żonie czegoś na Walentynki ? jak nie zaopatrzyć się w 10 kg cukierków ?

Więc pewnie będę zgrzytał zębami ,i kupował , kupował, kupował.

#20 niedźwieć

niedźwieć

Homo Infranius

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 476 postów

Napisano 01 listopad 2013 - 13:59

Wczoraj chodzilismy cala rodzina przebrani po domach. Dzieciaki mialy ubaw i pelne torby cukierkow. Szkoda, ze w PL sie tak powoli przyjmuje. W Polsce wszystkie swieta smutne i powazne. Hymny, sztandary, flagi, swiece, pochody, bleh... Dobrze, ze tam nie mieszkam :)

Ja tam lubie Halloween.

Pozdro!