Strona 1 z 1
NASA szykuje drugą wyprawę na Księżyc!
: wt maja 26, 2009 10:58 pm
autor: aelreda
Agencja kosmiczna NASA ogłosiła, że w przyszłym miesiącu wystrzeli w kosmos dwie sztuczne satelity - LRO i LCROSS. Celem misji będzie zebranie informacji, które zostaną wykorzystane w programie lotów załogowych na Księżyc. Szacuje się również, że pierwsza baza kosmiczna na jego powierzchni mogłaby powstać już w 2020 roku.
Amerykańskie sody Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) oraz Lunar Crater Observation and Sensing Satellite (LCO) mają zbadać powierzchnię Księżyca i dostarczyć naukowcom z NASA danych wystarczających do wyznaczenia bezpiecznego miejsca lądowania przyszłych misji załogowych.
Doug Cooke z departamentu badań NASA powiedział: "obie satelity dostarczą nam fascynujących informacji o Księżycu. Dzięki nim będziemy mogli m.in. opracować nowe plany wykorzystania tego naturalnego satelity Ziemi."
[ external image ]
Satelita LRO zostanie wyposażona w sześć specjalistycznych instrumentów naukowych, za pomocą których przygotuje bardzo wysokiej jakości trójwymiarowe mapy powierzchni Księżyca oraz zidentyfikuje jego zasoby naturalne. Sonda sprawdzi także poziom i rodzaj promieniowania, co w przyszłości pomoże lepiej dostosować wyprawę załogową. LCROSS dodatkowo zbada dostępność wody na Księżycu.NASA planuje nie tylko ponownie wysłać astronautów na powierzchnię Księżyca, ale również zbudować na jego powierzchni pierwszą bazę kosmiczną. Szacuje się, że podobny ośrodek badawczy mógłby powstać już w 2020 roku. Plan zakłada m.in. wcześniejsze użycie najnowszej generacji robotów i maszyn, które przygotują teren.
W lutym tego roku opublikowano wyniki badań agencji, które szczegółowo wyjaśniały w jaki sposób niewielkie roboty mogłoby rozpocząć budowę placówki na Księżycu jeszcze przed pojawieniem się tam wyprawy załogowej.
Carl Walz, dyrektor ds. zaawansowanych technologii w NASA, powiedział: "dopiero przygotowujemy szkice tych projektów. Jesteśmy jednak pewni, że będzie to kwestia absolutnie kluczowa. Jak na razie zastanawiamy się w jaki sposób najlepiej wykorzystać w misjach kosmicznych zasoby ludzkie oraz technologie z zakresu robotyki."
Obie satelity zostaną wyniesione w przestrzeń przez rakietę Atlas V 401. Start został zaplanowany na 17 czerwca.
Oficjalna strona projektu: <a href="
http://lunar.gsfc.nasa.gov/" target="_blank">
http://lunar.gsfc.nasa.gov/[/url]
Żródło
Re: NASA szykuje drugą wyprawę na Księżyc!
: śr maja 27, 2009 7:08 am
autor: Conspiracy
[quote name='Aelreda' post='54231' date='śro, 27 maj 2009 - 02:58']
Żródło[/quote]
Ciekawe czy polecą czy znów będziemy oglądać mistyfikacje. Może znowu zagrają w siatkówkę na piasku podlegającemu ziemskim prawom grawitacji
[ external image ]
Myślę jednak iż teraz się postarają stokroć lepiej.
Re: NASA szykuje drugą wyprawę na Księżyc!
: śr maja 27, 2009 11:41 am
autor: ferdas
Przecież lądowanie na księżycu nie było kręcone w studiu. Ja nie wiem jak można w to jeszcze wierzyć.
Re: NASA szykuje drugą wyprawę na Księżyc!
: czw maja 28, 2009 7:43 am
autor: Przemek
Tym razem też może ich ktoś wystraszyć i nie wylądują.
Re: NASA szykuje drugą wyprawę na Księżyc!
: czw maja 28, 2009 7:47 am
autor: Conspiracy
[...] Japan’s Kaguya lunar orbiter took several pictures of the site, where Apollo 15 and Apollo 17 supposedly landed in 1971 and 1972. If the astronauts had ever landed there, they should have left a lot of equipment on the site, including the rovers, on which they traveled on the surface of the Earth’s satellite. The pictures, which the Japanese rover took, showed not even the slightest hint of the US presence on the Moon. [...]
Japoński orbiter księżycowy Kaguya zrobił kilka zdjęć miejsca, gdzie przypuszczalnie lądowały Apollo 15 i 17 w 1971 i 1972 r. Jeśli astronauci kiedykolwiek tam wylądowali, zostawiliby sporo wyposażenia w strefie lądowania, włączając w to łaziki, na których przemieszczali się po powierzchni ziemskiego naturalnego satelity. Zdjęcia, które zrobił japoński "wędrowiec", nie pokazały najmniejszych śladów obecności USA na Księżycu.
Re: NASA szykuje drugą wyprawę na Księżyc!
: czw maja 28, 2009 11:10 am
autor: Ardai
Po prostu niektórym trudno zrozumieć, że skoro jeden piksel na zdjęciu ma
10 metrów, to żadnych śladów Apollo się na tych zdjęciach nie zobaczy.
Re: NASA szykuje drugą wyprawę na Księżyc!
: czw maja 28, 2009 10:12 pm
autor: Conspiracy
[quote name='Ardai' post='54288' date='czw, 28 maj 2009 - 15:10']Po prostu niektórym trudno zrozumieć, że skoro jeden piksel na zdjęciu ma
10 metrów, to żadnych śladów Apollo się na tych zdjęciach nie zobaczy.[/quote]
Na tych chyba powinno coś się ukazać
[ external image ]
[ external image ]
[ external image ]
[ external image ]
[ external image ]
Re: NASA szykuje drugą wyprawę na Księżyc!
: pt maja 29, 2009 4:28 am
autor: spacemaster92
żeby zobaczyć taka flage albo ślady lądowania trzeba pewnie większego zooma
Re: NASA szykuje drugą wyprawę na Księżyc!
: pt maja 29, 2009 8:11 am
autor: Conspiracy
[quote name='spacemaster92' post='54327' date='pią, 29 maj 2009 - 08:28']żeby zobaczyć taka flage albo ślady lądowania trzeba pewnie większego zooma[/quote]
Prawda jest taka że ze zdjęć JAXA też się nic nie dowiemy bo skrzętnie są obrabiane przez grafików tak jak i w przypadku NASA. Zdjęć pojawia się mało a w dodatku z tygodniowym poślizgiem od daty wykonania. Co robią przez tydzień z tymi zdjęciami? Analizują?

Re: NASA szykuje drugą wyprawę na Księżyc!
: sob maja 30, 2009 11:44 am
autor: UFOWORLDNEWS
"Rakieta nośna Ares, która miała zapoczątkować nową erę eksploracji Księżyca, na razie okazuje się bublem. Istnieje obawa, że pojazd kosmiczny rozbije się o platformę startową lub wytrzęsie na śmierć lecących nim astronautów" - czytamy w dzienniku "Polska".
Program powrotu na Księżyc wart jest 20 mld. dolarów. Nie dziwne więc, że NASA go broni. Inżynierowie ostrzegają jednak, że projekt może mieć sporo niebezpiecznych wad. "Niedawno jeden z głównych konstruktorów odszedł z zespołu, uzasadniając to katastrofalnym poziomem ryzyka" - informuje "Polska".
Amerykańska agencja kosmiczna przyznaje, że w niesprzyjających warunkach Ares może wysadzić w powietrze swą platformę startową. Źródłem problemów mogą być również silne wibracje rakiety, które mogą zagrozić życiu astronautów
NASA podkreśla, że na tym etapie te przeszkody nie są niczym niespodziewanym. Zapewnia też, że wady zostaną usunięte na czas i Ameryka będzie mogła wrócić w kosmos przed 2014 rokiem, zaś przed rokiem 2020 - na Księżyc - informuje "Polska".
Coś mi się wydaje, że tak szybko tak nie wrócą można by powiedzieć cofamy się w rozwoju.Wracamy do rakiet i kapsuł co za nonsens.