Strona 1 z 1

Wierzyć. Nie Wierzyć? Atlantyda

: śr wrz 09, 2009 1:35 pm
autor: matek26
Bardzo ciekawy dokumentalny film o Atlantydzie.

Atlantyda (gr. Ἀτλαντὶς νῆσος Atlantìs nēsos) – mityczna kraina, która miała być miejscem istnienia rozwiniętej cywilizacji zniszczonej przez serię trzęsień ziemi i zatopionej przez wody morskie.







Atlantydę jako jedyny opisał Platon. Jako swoje źródło podał ustną tradycję przechowywaną w ateńskim rodzie Solona, który miał usłyszeć tę historię od egipskiego kapłana.



W dialogu Timajos czytamy o wspaniałym królestwie położonym na wyspie większej od Libii (Afryki) i Azji razem wziętych, która znajdowała się za Słupami Heraklesa (Gibraltarem). Królestwo to władało również, jak pisał Platon, okolicznymi krainami i dążyło do dalszych podbojów, ale zostało powstrzymane przez walecznych przodków Ateńczyków. Nadszedł jednak jego niespodziewany kres: przyszły straszne trzęsienia ziemi i potopy, a wyspa Atlantyda zanurzyła się pod powierzchnię morza i zniknęła. Miało się to zdarzyć w IX tysiącleciu p.n.e.



1 Częśc

2 Częśc

3 Częśc

4 Częśc

5 Częśc

6 Częśc

Re: Wierzyć. Nie Wierzyć? Atlantyda

: śr wrz 09, 2009 2:51 pm
autor: ADAX
Swego czasu mój ojciec oglądał program w włoskiej tv, tam było o Atlantydzie. Miała się ona znajdować bowiem nie na wodzie ale w miejscu w którym jest teraz jest Morze Śródziemne. Badacze są zdania iż prawdopodobnie wielkie tsunami lub coś podobnego wlało się do dawnej "krainy", oczywiście nie stało sie to od razu. Następowała erozja właśnie w cieśninie Gibraltarskiej. Jednym z dowodów miały być wierze a raczej ruiny pozostawione na Sardynii jak i w Afryce powalone w tym samym kierunku , a także umiejscowienie ludności w górach. Może i nie mają racji ale kto wie ?