Ludzie nadal ewoluują
[ external image ]Mimo sprzecznych opinii świata nauki, wszystko wskazuje, że ewolucja nadal działa. Ostatnie badania skupiające się na grupie kobiet z kanadyjskiej wyspy Ile aux Coudres wykazały, że to za jej sprawą rodziły one więcej dzieci, aby miejscowa populacja powiększała się...
Według wyników badań opublikowanych w piśmie „Proceedings of the National Academy of Science” („Sprawozdania Krajowej Akademii Nauk”), ludzie nadal ewoluują. Szybkie zmiany genetyczne sugerują, że w przeciwieństwie do współczesnych twierdzeń, technologiczny i społeczny postęp nie zahamował procesów ewolucyjnych u Homo sapiens.
Badania prowadzone przez genetyka Emmanuela Milota z University of Quebec skupiały się na grupie kobiet z odizolowanej od świata wyspy Ile aux Coudres w kanadyjskim Quebecu. Szczególną uwagę zwrócono na analizę zapisów w księdze parafialnej miejscowego kościoła zawierającej informacje o narodzinach, zgonach i darach zawierania małżeńst między 1799 a 1940 rokiem.
Odkryto, że w ciągu 140 lat spadł wiek kobiet zachodzących w ciążę (z 26 do 22 lat). Patrząc na różnice w strukturze majątkowej i społecznej kobiet ustalono, że za 30-50% tej zmiany odpowiadały kwestie genetyczne.
Między 1720 a 1773 r. Ile aux Coudres zamieszkiwało 30 rodzin, zaś badacze uznali, że genetyczne zmiany miały na celu dostarczenie kobietom większej ilości czasu na urodzenie dzieci w celu zwiększenia miejscowej populacji. Choć nie przeprowadzono analizy genów uczeni wierzą, że ewolucja dotyczyła głównie zmiany wieku osiągania dojrzałości płciowej i psychologicznej do wcześniejszego zakładania rodzin. Była to odpowiedź na naturalną selekcję, potrzebę wychowania większej liczby potomków i przekazania genów przyszłym pokoleniom.
Nie jest to pierwsze badanie wskazujące, że ewolucja nadal postępuje. Ostatnie przedsięwzięcie dotyczyło Tybetańczyków i wiązało się z ewolucyjną zmianą w kierunku dostosowywania się do niższych poziomów tlenu w wysokogórskim środowisku. Zmiana ta nastąpiła w ciągu ostatnich kilkuset pokoleń. Inni uznają, że jedyna zmiana ewolucyjna u ludzi nastąpiła wraz z wykształceniem tolerancji na laktozę w ciągu ostatnich 5000 lat.
W przypadku człowieka, wykrycie odpowiedzi na naturalną selekcję jest szczególnie ciężkim wyzwaniem. Dowody na postępującą ewolucję w przypadku zwierząt krytykowane były za niestandardowe podejście statystyczne i brak uwzględnienia dryfu genetycznego. Badania mieszkańców kanadyjskiej wyspy wykazały, że zmiany mikroewolucyjne dają się wykryć na przestrzeni kilku pokoleń ludzi i nie zawsze wymagane są w tym celu badania demograficzne i środowiskowe.
Autor: D,Bracconier, PsychOrg.com
Tłumaczenie i opracowanie:
Serwis INFRA