Skocz do zawartości

Zdjęcie
* * * * * 1 głosy

Co czeka nas w 2012?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
81 odpowiedzi w tym temacie

Ankieta: Co się stanie 21.12.2012 (230 użytkowników oddało głos)

Co się stanie 21.12.2012

1. Armageddon (24 głosów [9.38%])

Procent z głosów: 9.38%

2. Wejście ludzkości na wyższy pozion egzystencji (77 głosów [30.08%])

Procent z głosów: 30.08%

3. Oficjalne spotkanie z pozaziemską cywilizacją (36 głosów [14.06%])

Procent z głosów: 14.06%

4. Coś innego (35 głosów [13.67%])

Procent z głosów: 13.67%

5. Nic (84 głosów [32.81%])

Procent z głosów: 32.81%

Głosuj Goście nie mogą oddawać głosów

#21 spacemaster92

spacemaster92

Homo Infranius Plus

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 720 postów

Napisano 20 maja 2009 - 05:47

Katastrofa poczeka, jak polska wygra to się nic nie stanie ale jak przegra no to katastrofa będzie okropna.
Ale ci naukowcy co o tym końcu zaczynali gadać przez kalendarz zostaną wyśmiani buhahahaha jak się nic nie stanie buhahahaha. Chociaż już w tej chili wyśmiewani są :D

#22 KERAM

KERAM

Infrzak

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 41 postów

Napisano 26 maja 2009 - 21:24

A ja bym powiedział, że w 2012 będzie potwierdzony naukowo fakt, że życie po śmierci istnieje i w jaki sposób się to dzieje, że ciało umiera a my nadal istniejemy.

#23 Sasquatch

Sasquatch

-

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2 182 postów

Napisano 26 maja 2009 - 22:32

Na razie stwierdzono że świadomość może istnieć poza ciałem. Jest ona stanem kwantowym, który po oddzieleniu od ciała nadal istnieje i się od niego oddala. To teoria wysnuta na podstawie badań świadomości w oparciu o fizykę kwantową. Minie z pewnością wiele lat gdy uda się to oficjalnie potwierdzić.

Co do 2012 to stanowczo powtarzam że to data symboliczna. Kolejny punkt na długiej drodze rozwoju świadomości istoty ludzkiej.

#24 mefistoself

mefistoself

Początkujący

• Użytkownicy
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 11 lipca 2009 - 14:59

przepraszam jeśli się powtórze, ale nie czytałam wszystkich odpowiedzi, całego tematu. Jednak troche rozśmieszyła mnie ta wersja optymistyczna, szczególnie te 2 słońca. Ciekawa jestem jak to drugie wtargnie do układu słonecznego :D Chyba tylko gdyby nasza galaktyka i galaktyka Andromedy sie połączyły, ale w 2012 to na pewno nie nastąpi, a poza tym i tak byśmy tego nie przeżyli.

I co to tych nowych technik ocieplania domów... 2 słońca, czyli podwójne ciepło. usmażylibyśmy się raczej...

Ach... no i te słońce, którego promienie będą dla nas czymś w rodzaju pokarmu... Może nam jeszcze mitochondria ewoluują :D

pozdrawiam.

Użytkownik mefistoself edytował ten post 11 lipca 2009 - 15:03

#25 spacemaster92

spacemaster92

Homo Infranius Plus

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 720 postów

Napisano 11 lipca 2009 - 19:18

Ach... no i te słońce, którego promienie będą dla nas czymś w rodzaju pokarmu... Może nam jeszcze mitochondria ewoluują

Tak i w każdej żywej komórce zaczną tworzyć się midichloriany i powstanie moc, którą większość będzie w stanie opanować i powstaną zakony Jedi :P To taki żart sytuacyjny.

A tak na serio to nie wiem co by dała ewolucja mitochondrium. Może po 21.12.2012 nastanie 22.12.2012 albo stanie się jedna z przepowiedni lub też każda po trochu. Kiedyś na forum były wypisane co moze być w 2012 i jedna z przepowiedni mi się spodobała mianowicie że telekineza, kariokineza, hydrokineza, i wszystkie inne staną się naszą codziennością. Tak bym chciał żeby było po 2012. Ach, marzenia.

Edycja Aylinn: Ach, proszę sprawdzać błędy zanim zapiszesz posta. ;)

#26 UFOWORLDNEWS

UFOWORLDNEWS

Homo Infranius Alfa

• Moderatorzy globalni
  • 1 543 postów

Napisano 22 listopada 2009 - 21:03

Spodziewane wydarzenia na świecie
Spodziewane wydarzenia sportowe
Zdarzenia astronomiczne
A tak na poważnie nic sie nie stanie a to dzięki prowadzonym medytacją i bzdurą które kosztują 10zł od spotkania ha ha ha. :lol:

#27 Manfredo90

Manfredo90

Wujek Manfredo od Czatów

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisano 22 listopada 2009 - 22:07

Po 2012 roku będzie kupa śmiechu z tych którzy wierzyli w koniec świata i będzie wielki wstyd tym wszystkim pseudo naukowcom, którzy rozpropagowali i napisali książki o nieuniknionym Armageddonie :D .

Pytanie tylko.....w co później Ci wszyscy ludzie będą wierzyć?? Czy powstaną kolejne spiski/teorie..... ?

#28 azazel

azazel

Infrzak

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 32 postów

Napisano 22 listopada 2009 - 23:21

a co jeśli stanie się coś nieoczekiwanego?

#29 Andrzej 58

Andrzej 58

Homo Infranius Alfa

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1 978 postów

Napisano 01 grudnia 2009 - 01:10

Pantanalu-nie zamilkli ,a jedynie przyglądają się jak nasi forumowicze pomykają obok tematu robiąc sobie cynaderki jak zeppeliny z tematu.Czego nie zauważyłem do tej pory:nie padła nazwa kodeks drezdeński,stela z z Quingua w Gwatemali,inskrypcja 13.0.0.0.0,hieroglificzne oświadczenie o zstąpieniu,napis z Tortuguero w Meksyku,13 baktunów długiej rachuby czasu, zmiana z 12,19,19,179 na dzień zerowy.
Najciekawsze moim zdaniem jest jednak ,w jaki sposób wykalibrowali Majowie urządzenie do wyznaczania dat w przeszłości i przyszłości zwane wszystkim jako kalendarz Majów.Widzę w tym przypadku zbieżność z początkiem księgi Henocha i Janowej Apokalipsy.Data 11,08.3114 r pne nie jest wtedy wzięta z sufitu,jak przypuszcza wielu badaczy.Jak porówna się chronologię egipską, chińską i wiele innych,to wniosek może być tylko jeden-nasi poprzednicy przekazali nam informację o naszym pochodzeniu i końcu jednego cyklu(umowa na czas określony dobiega końca).

#30 nimfa

nimfa

Infrzak

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 34 postów

Napisano 01 grudnia 2009 - 15:12

Tu pojawia się paradoks - skąd u tego ludu taka wiedza, skoro nie posiadali koła i praktykowali ofiary ludzi? Nie byli zatem tak cywilizowani, jak się zdaje, choć niektórzy przyznają, że zabijali z miłości. Jest to po prostu jedna wielka pomyłka. Dopatrywanie się w tym kalendarzu czegoś, czego w nim nie ma - coś na wzór żywej i wciąż toczącej się powieści fantastycznej. Bo był to zwykły kalendarz połączony z mitami, nie zaś telewizorek do oglądania przyszłości.

Panatal dlaczego uważasz, że majowie nie posiadali koła? - Owy słynny kalendarz przepowiadający naszą zagładę był w kształcie koła :)
Majowie to bardzo inteligentna cywilizacja - do końca nie zrozumiana i przede wszystkim podziwiana za swoja wiedza astronomiczną i matematyczną. Dobrnięcię do takiego poziomu wiedzy zajęło Europie wiele, wiele lat.
Moim zdaniem kalendarz majów kończy jakiś cykl - jaki tego nie potrafię powiedzieć - ten cykl wcale nie musi być związany z końcem świata, a co bardziej prawdopodobne z ich wierzeniami :)

Natomiast co się tyczy końca świata tego nikt nie wie - ale moim zdaniem powinniśmy zwracić się w kierunku nieba/kosmosu aniżeli przypadkowych wróżb czy powiepowiedni a tym bardziej domyśleń :)

Ostatnio tyle pisze o roku 2012, że nie wiadomo co jest prawdą, a co domysłem autora.

Najciekawsze artykuły i.... zdjęcia!!! :D tyczą sie niejakiej Planety X. Jeśli ona istnieje i ponoć jest widoczna na niebie od maja, to czy jest na świecie jakiś astronauta hobbysta, który jest w stanie wskazać jej miejsce (wpółrzędne)? Tylko nie na podstawie dziur w google sky, wyliczeń samozwańczych proroków albo zdjęć z youtube :)

Jeśli chodzi o same przepowiednie - no cóż :) Ponoć dla nas Polaków nie sa one wcale takie straszne :D

#31 Guest_Orson_*

Guest_Orson_*
  • Goście

Napisano 01 grudnia 2009 - 16:21

Panatal dlaczego uważasz, że majowie nie posiadali koła? - Owy słynny kalendarz przepowiadający naszą zagładę był w kształcie koła

I? Przecież rysunki naskalne też przedstawiają okrągłości, co nie oznacza, że przodkowie posługiwali się wtedy kołem.
Majowie nie używali koła, przez co ich gospodarka rolna była dosyć słabą, często cierpieli głód. Co więcej- nawet w okresie konkwistadorskim nie używali koła.

Majowie to bardzo inteligentna cywilizacja - do końca nie zrozumiana i przede wszystkim podziwiana za swoja wiedza astronomiczną i matematyczną. Dobrnięcię do takiego poziomu wiedzy zajęło Europie wiele, wiele lat.

Proponowałbym odświeżyć swoją wiedzę. Najlepiej z podstawówki.
Konfrontacja cywilizacji majów (mezoamerykańskiej) z europejską miała miejsce po raz pierwszy w roku 1519, czyli XVI wiek. Do tego momentu:
W Europie: zabytki architektoniczne w kilku stylach, znajomość produkcji szkła, umiejętność posługiwania się kołem, trójpolówka, znajomość batalistyki, strategii, rozwijanie się sztuk wyzwolonych, zróżnicowanie administracyjne i konstrukcje polityczne państwa, traktaty naukowe z dziedzin lingwistyki, religioznastwa, lingwistyki, polityki, termy, kalendarz (przynajmniej 3), akwedukty, rozprawy filozoficzne i zróżnicowana myśl filozoficzna, kodyfikacje prawa zwyczajowego, stanowionego i sędziowskiego, liczne zabytki malarskie, rzeźby i literatury, rozwinięta żegluga (karawela), nawigacja, wydajniejszy system kopalniany przez tzw ,,odkrywkę".
U Majów: Piramidy schodkowe, które w Europie, na terenie dzisiejszych Węgier, powstały jeszcze przed naszą erą; gra przypominająca skrzyżowanie piłki ręcznej i nożnej, wyroby złotnicze i malowidła, które w Europie znane były już przed naszą erą, ograniczony matematyczny do dwudziestkowego, prowadzenia kalendarza i obserwacji astronomicznych, przy czym twierdzili, że Ziemia jest płaska, a gwiazdy to oczy bogów.
Dwoma słowami: wygłupiłaś SIĘ.

Moim zdaniem kalendarz majów kończy jakiś cykl - jaki tego nie potrafię powiedzieć - ten cykl wcale nie musi być związany z końcem świata, a co bardziej prawdopodobne z ich wierzeniami

Kalendarz majów był cyklowy, nie liniowy, zatem JAKIKOLWIEK KONIEC ŚWIATA NIE WCHODZI W GRĘ. Podobnie z kalendarzem Egipcjan.
Majowie korzystali z trzech kalendarzy. Kalendarz Długiej Rachuby, z którego wróży się koniec świata, nie kończy się. Po prostu kończy się jeden historyczny cykl, a zaczyna inny. W europie historyczne cykle wyznaczono po latach, od ważnych wydarzeń historycznych. Majowie wyznaczali je za pomocą dni, często nic nie znaczących. Przesilenie zimowe nie miało też żadnego szczególnego znaczenia dla tradycji majów.

Natomiast co się tyczy końca świata tego nikt nie wie - ale moim zdaniem powinniśmy zwracić się w kierunku nieba/kosmosu aniżeli przypadkowych wróżb czy powiepowiedni a tym bardziej domyśleń

A i tu się zgodzę:)

Ostatnio tyle pisze o roku 2012, że nie wiadomo co jest prawdą, a co domysłem autora.

tyczą sie niejakiej Planety X. Jeśli ona istnieje i ponoć jest widoczna na niebie od maja, to czy jest na świecie jakiś astronauta hobbysta, który jest w stanie wskazać jej miejsce (wpółrzędne)? Tylko nie na podstawie dziur w google sky, wyliczeń samozwańczych proroków albo zdjęć z youtube

Widoczność planety X na niebie, od maja, przewidziana przez Lucynę Łobos, świadczy tylko o kompromitacji tej kobiety, jak i jej całego czary-mary.
Planety X jak nie było, tak nie ma. ,,Żadnych marzeń Panowie" i Panie.

Jeśli chodzi o same przepowiednie - no cóż :) Ponoć dla nas Polaków nie sa one wcale takie straszne :D

Jak się ma takie zaplecze polityczne, historię, gospodarkę, to przynajmniej przepowiedniami można się pocieszyć. Już Grecy znali taką pociechę:).

#32 Przemek

Przemek

Full Active

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 624 postów

Napisano 01 grudnia 2009 - 16:35

Dzisiaj niby są ludzie cywilizowani i też zabiją. To Majowie nie byli? toż jakaś nowość. Tak to był zwykły kalendarz to pokazuje tylko Twoją niewiedze. Skoro był taki zwykły to dlaczego ty nie potrafisz takiego stworzyć? może warto troche poczytać o Cywilizacjii Majów.

#33 nimfa

nimfa

Infrzak

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 34 postów

Napisano 01 grudnia 2009 - 19:23

Orson ja się wygłupiłam, a Ty według źródła "Historia dla podstawówki" uważasz, że Majowie nie używali koła, ale teoretycznie go znali, ponieważ go tworzyli (czego dowodem jest choćby owy kalendarz). W jednym artykule lub filmie natknęłam się na informację, że nawet zabawki majów miały koła.
Jeśli uważasz, że nie potrafili go używać, w jaki sposób używali swojego kalendarza?
Wydaje mi się, że mocno przesadzone jest to, że ich gospodarka była słaba ze względu na brak koła... ostatnio pojawiła się pewna alternatywa do tego stwierdzenia: w czasach majów klimat była znacznie suchszy, a wręcz ponoć suszę uważa się za jedną z przyczyn upadku tej cywilizacji (nie potrafię Ci podać teraz źródła, ale spróbuje go jakoś odkopać).
To, że czegoś nie znaleźliśmy w świątyniach Majów nie oznacza, że nie posiadali oni takowego sprzętu.
A tak a propos do czego Majowie mieliby używać koła w rolnictwie?

Porównując cywilizację Majów do Europejskiej należy pamiętać o tym, że Europejczycy dużo zyskali na skłonności do podbojów. Natomiast pomimo wszystko nasi średniowieczni astronomowie popełniali znacznie większe błędy obliczeniowe aniżeli starożytni astronomowie Majów.

Nie upieram się, że Majowie są super rozwiniętą cywilizacją, ale na pewno jak na tamte lata ich wiedza była na wysokim poziomie - byli "własnymi odkrywcami", a nie "zapożyczali" wiedzę od innych cywilizacji.

.Widoczność planety X na niebie, od maja, przewidziana przez Lucynę Łobos, świadczy tylko o kompromitacji tej kobiety, jak i jej całego czary-mary...

Nie tylko Pani Łobos - choć ta wiedzie tu zdecydowanie prym...

Jak się ma takie zaplecze polityczne, historię, gospodarkę, to przynajmniej przepowiedniami można się pocieszyć. Już Grecy znali taką pociechę:).

Przynajmniej na jednym byśmy lepiej wyszli od innych :)

#34 Guest_Orson_*

Guest_Orson_*
  • Goście

Napisano 01 grudnia 2009 - 20:01

Orson ja się wygłupiłam, a Ty według źródła "Historia dla podstawówki" uważasz, że Majowie nie używali koła, ale teoretycznie go znali, ponieważ go tworzyli (czego dowodem jest choćby owy kalendarz). W jednym artykule lub filmie natknęłam się na informację, że nawet zabawki majów miały koła.
Jeśli uważasz, że nie potrafili go używać, w jaki sposób używali swojego kalendarza?

Majowie znali OKRĄG, ale nie KOŁO. Jeśli twierdzisz, że Majowie znali koło, proszę o dowód: wykopalisko, źródło, które to potwierdzają.
Aztekowie znali koło i okrąg. Majowie znali okrąg. Zabawki AZTEKÓW miały koła. O zabawkach Majów niewiele wiemy.

Wydaje mi się, że mocno przesadzone jest to, że ich gospodarka była słaba ze względu na brak koła... ostatnio pojawiła się pewna alternatywa do tego stwierdzenia: w czasach majów klimat była znacznie suchszy, a wręcz ponoć suszę uważa się za jedną z przyczyn upadku tej cywilizacji (nie potrafię Ci podać teraz źródła, ale spróbuje go jakoś odkopać).

Tak, klimat z pewnością był jednym z dodatkowych utrudnień. Jednak prymitywizm gospodarki rolnej Majów ma swoje źródło właśnie w braku znajomości koła.

To, że czegoś nie znaleźliśmy w świątyniach Majów nie oznacza, że nie posiadali oni takowego sprzętu.

Czyli, że mogli posiadać miecze świetlne, blastery i katapulty?
Sprawa wykopalisk jest dużo bardziej skomplikowana niż gmeranie w świątyniach.

A tak a propos do czego Majowie mieliby używać koła w rolnictwie?

A to już pytanie dotyczące wiedzy elementarnej, na które nie chce mi się odpowiadać Może wujek książka, podręcznik, albo google, Ci pomogą?

Porównując cywilizację Majów do Europejskiej należy pamiętać o tym, że Europejczycy dużo zyskali na skłonności do podbojów.

Gdzie widzisz te zyski? I gdzie ich brak u Majów? Związek?
No cóż, jeśli twierdzisz, że Europa zyskała wiele np: na wojnie stuletniej, czy wojnie o sukcesję, to jest to baaaardzo ciekawe.

Natomiast pomimo wszystko nasi średniowieczni astronomowie popełniali znacznie większe błędy obliczeniowe aniżeli starożytni astronomowie Majów.

Udowodnij.

Nie upieram się, że Majowie są super rozwiniętą cywilizacją, ale na pewno jak na tamte lata ich wiedza była na wysokim poziomie - byli "własnymi odkrywcami", a nie "zapożyczali" wiedzę od innych cywilizacji.

Nie. Ich wiedza nie była rozwinięta w świetle źródeł, byli cywilizacją prymitywną względem innych cywilizacji żyjących w tamtym okresie. Jeśli potrzebujesz źródeł i dowodów, chętnie Ci je przedstawię w postaci odnośników i pozycji.
Nie zapożyczali? A kontakty z Toltekami i Olemkami? A wpływy Miszteków i kontakty z Putuńczykami? Proszę Cię, proszę...

#35 nimfa

nimfa

Infrzak

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 34 postów

Napisano 01 grudnia 2009 - 20:50

Majowie znali OKRĄG, ale nie KOŁO. Jeśli twierdzisz, że Majowie znali koło, proszę o dowód: wykopalisko, źródło, które to potwierdzają.

Proszę bardzo: koło - Dołączona grafika

Okrąg (powiedzmy troszeczkę uproszczona ilustracja) - Dołączona grafika

Nie trzeba wykopalisk...

Tak, klimat z pewnością był jednym z dodatkowych utrudnień. Jednak prymitywizm gospodarki rolnej Majów ma swoje źródło właśnie w braku znajomości koła..

Majowie stosowali najbardziej wydajną technikę rolniczą ówczesnych czasów - gospodarkę irygacyjno-ogrodową. Więc nie możesz mówić, że ich gospodarka była prymitywna, bo to bzdura! Taką samą technikę stosowali egipcjanie podczas największego rozkwitu ich cywilizacji.

A susza jaka ich dotknęła spowodowała według badań wysuszenie zbiorników - w czym i koło by nie pomogło.

Czyli, że mogli posiadać miecze świetlne, blastery i katapulty?
Sprawa wykopalisk jest dużo bardziej skomplikowana niż gmeranie w świątyniach.

Akurat większośc znalezisk odnajduje się w świątyniach...

A to już pytanie dotyczące wiedzy elementarnej, na które nie chce mi się odpowiadać Może wujek książka, podręcznik, albo google, Ci pomogą?.

Orson chyba jesteś rtroszeczke za bardzo przekonany o swojej nieomylności i wielkiej wiedzy na temat wszystkiego...Może traktujmy się na poziomie?

Gdzie widzisz te zyski? I gdzie ich brak u Majów? Związek?
No cóż, jeśli twierdzisz, że Europa zyskała wiele np: na wojnie stuletniej, czy wojnie o sukcesję, to jest to baaaardzo ciekawe.?.

Do czego ty wybiegasz...
Kalendarze, liczby... itp. - oh... jakie to środkowo - europejskie...

Udowodnij. .?.

np. http://www.majowie.y.../astronomia.htm

#36 Guest_Orson_*

Guest_Orson_*
  • Goście

Napisano 02 grudnia 2009 - 23:28

Co do koła- ja cały czas proponuję, żebyś poszukała w źródłach jaka jest różnica między kołem, a okręgiem.

Majowie stosowali najbardziej wydajną technikę rolniczą ówczesnych czasów - gospodarkę irygacyjno-ogrodową.

1) Trójpolówka i zdobycze Europy w tamtym okresie były znacznie bardziej wydajne. W skali 2:5 co najmniej.
2) technika irygacyjna prowadzi do wyjałowienia gleby. Jak pokazują źródła, zarówno Egipcjanie, jak i Majowie poprzez tę gospodarkę mieli całkiem spore straty, w postaci powodzi. Majowie wykorzystywali np: świnie, do wdeptywania ziaren w bagienko i nie raz się tak zdarzało, że świnki grzęzły w bagienku i dusiły się. O czymś to świadczy.

Więc nie możesz mówić, że ich gospodarka była prymitywna, bo to bzdura! Taką samą technikę stosowali egipcjanie podczas największego rozkwitu ich cywilizacji.

I cywilizacja Egipcjan upadła, a jej upadku upatruje się właśnie w nieproporcjonalnym i wahadłowym systemie gospodarki rolnej:D Proponuję poczytać Herodota.

Akurat większośc znalezisk odnajduje się w świątyniach...

Jesteś w błędzie. Największe wykopaliska znajdują się na terenach Jukatanu, gdzie jest akurat stosunkowo niewiele świątyń. Co więcej- w świątyniach, od czasów konkwistadorów, nie ma już prawie nic.

Orson chyba jesteś rtroszeczke za bardzo przekonany o swojej nieomylności i wielkiej wiedzy na temat wszystkiego.

Schlebiasz mi. Ale dziękuję.

..Może traktujmy się na poziomie?

Dobrze, ale najpierw zbadaj różnicę między kołem, a okręgiem i zwrot ,,znać koło" w kontekście historycznym. Tłumaczyłem, że okrąg, pierwotni, umieli malować i ciosać na długo przed tym, jak go znali.

Do czego ty wybiegasz...
Kalendarze, liczby... itp. - oh... jakie to środkowo - europejskie...

A tego nie zrozumiałem. A Ty wiesz, co miałaś na myśli, autorko?

np. http://www.majowie.y.../astronomia.htm

Ok, cieszę się, że dałaś ten link. A teraz powiedz mi, jakie wnioski z niego wysnuwasz:). Myślę, że sama sobie odpowiesz na pytanie.

#37 nimfa

nimfa

Infrzak

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 34 postów

Napisano 03 grudnia 2009 - 09:43

Co do koła- ja cały czas proponuję, żebyś poszukała w źródłach jaka jest różnica między kołem, a okręgiem.
....Dobrze, ale najpierw zbadaj różnicę między kołem, a okręgiem i zwrot ,,znać koło" w kontekście historycznym. Tłumaczyłem, że okrąg, pierwotni, umieli malować i ciosać na długo przed tym, jak go znali.

W sensie matematycznym
http://sisi.ovh.org/...askie/kolo.html

Znasz jeszcze jakies inne koło lub okrąg? :)

Potrafili ciosać, a nie potrafili go używać? To bezsensu... Załużmy, że wyciosali ten okrąg i jest on bardzo duży - w jaki więc sposób go transportowali? Myślisz, że cywilizacja, która budowała piramidy nie wpadła by na tak oczywisty pomysł? ;)

1) Trójpolówka i zdobycze Europy w tamtym okresie były znacznie bardziej wydajne. W skali 2:5 co najmniej.
2) technika irygacyjna prowadzi do wyjałowienia gleby. Jak pokazują źródła, zarówno Egipcjanie, jak i Majowie poprzez tę gospodarkę mieli całkiem spore straty, w postaci powodzi. Majowie wykorzystywali np: świnie, do wdeptywania ziaren w bagienko i nie raz się tak zdarzało, że świnki grzęzły w bagienku i dusiły się. O czymś to świadczy.

Jeśli masz artykuł to prześlij bardzo chętnie o tym poczytam, ponieważ ja dogrzebałam się jedynie tego, że uprawy irygacyjne były bardzo wydajne, ponieważ rośliny czerpały z tego co przyniosła im rzeka.
Uważa się również, że ich gospodarka - jak na na ówczesne czasy - była dużo lepsza od gospodarki rzymskiej.
Poza tym tak do końca nie wiemy co było przyczyną upadku Majów, ale moim zdaniem brak znajomości koła jest najmniej prawdopodobna z wszystkich opcji :)

I cywilizacja Egipcjan upadła, a jej upadku upatruje się właśnie w nieproporcjonalnym i wahadłowym systemie gospodarki rolnej:D Proponuję poczytać Herodota.

Niestety nie jestem w stanie potwierdzić lub zaprzeczyć Twoim słowom, ponieważ o Egipcie wiem nie wiele, natomiast według cioci Wikipedii, wygląda to tak: http://pl.wikipedia....aroĹźytny_Egipt
Jeden wielki chaos - rozbicie polityczne, podbój itp.

Schlebiasz mi. Ale dziękuję.

A prosze bardzo :D

Ok, cieszę się, że dałaś ten link. A teraz powiedz mi, jakie wnioski z niego wysnuwasz:). Myślę, że sama sobie odpowiesz na pytanie.

Nie wiem jak sie ustosunkowac do Twoich słów, ale moge jedynie powiedziec tyle, że nie znalazłam żadnego artykułu, który zaprzeczyłby wysokiej znajomości (oczywiście bez przesady :) )przez Majów astronomii i matematyki - jak na tamte czasy oczywiście.
A sam artykuł porównanie ma dosyć szczegółowe :)

A wracając do tematu... jak myślicie, jesli koniec świata w 2012 faktycznie będzie miał nastapić i spełniłoby się jedno z "proroctw" (np. nibiru, bieguny itp. ku uciesze wielkich proroków naszych czasów :) ) to czy będziemy wiedziec o tym wcześniej, czy dowiemy się w takim czasie, że nic nie będzie dało się już zrobić :D - no pomijając zawiłości polityczne, ukrywanie prawdy itp :)

#38 hm0

hm0

Infranin

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 255 postów

Napisano 03 grudnia 2009 - 10:32

A wracając do tematu... jak myślicie, jesli koniec świata w 2012 faktycznie będzie miał nastapić i spełniłoby się jedno z "proroctw" (np. nibiru, bieguny itp. ku uciesze wielkich proroków naszych czasów :) ) to czy będziemy wiedziec o tym wcześniej, czy dowiemy się w takim czasie, że nic nie będzie dało się już zrobić :D - no pomijając zawiłości polityczne, ukrywanie prawdy itp :)

Warto również dodać, że samo oczekiwanie końca świata świadczy o nie najlepszym stanie psychicznym osoby, a przy takiej ilości "oświeconych" jest to dość niepokojące, ponieważ w przyszłości mogą oni poważnie obciążyć system zdrowotny.

#39 Lilith

Lilith

Zaangażowany Infranin

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 376 postów

Napisano 03 grudnia 2009 - 11:22

nimfo nawet jakbyśmy się dowiedzieli już jutro,o tym ,że w 2012 nastąpi zamiana biegunów lub Nibiru wpadnie z wizytą to niewiele możemy zrobić.Pomimo ,że człowiekowi wydaje się ,że jest panem tego świata to wobec sił natury i wszechświata jest niczym bąbel na wodzie ;)

#40 Guest_Orson_*

Guest_Orson_*
  • Goście

Napisano 03 grudnia 2009 - 18:13

No dobrze, nimfo, to teraz, kiedy wiesz już jaka jest różnica między kołem a okręgiem, wiedz, że Majowie nie używali koła. Nie używali go konstrukcyjno-technicznie, a jedynie korzystali z okręgu w ograniczonej wersji architektonicznej.

Potrafili ciosać, a nie potrafili go używać? To bezsensu... Załużmy, że wyciosali ten okrąg i jest on bardzo duży - w jaki więc sposób go transportowali?

Ręcznie. Nie znaleziono na nic innego dowodów.

Myślisz, że cywilizacja, która budowała piramidy nie wpadła by na tak oczywisty pomysł?

Piramidy stożkowe budowano metodą wylewną. I np: badania wykazały, iż nie używano do ich budowy konstrukcji, które posiadałby koła. Majowie rozwiązali to mechanizmami lektycznymi.

Jeśli masz artykuł to prześlij bardzo chętnie o tym poczytam, ponieważ ja dogrzebałam się jedynie tego, że uprawy irygacyjne były bardzo wydajne, ponieważ rośliny czerpały z tego co przyniosła im rzeka.

Nie jestem dobry w wyszukiwaniu informacji na temat historii z internetu, z prostego powodu: są warte zazwyczaj tyle co nic. W sensie, często sprzeczne i pobieżne. Polecam za to np: wolne wykłady na UW lub UJ na wydziale historii i archeologii albo poniższe publikacje:
,, A history of agriculture" i ,, The world's greatest fix: A history of Nitrogen and Agriculture"

Uważa się również, że ich gospodarka - jak na na ówczesne czasy - była dużo lepsza od gospodarki rzymskiej.

1) Nie można tak generalizować. Rzym niejedno ma imię. Z pewnością, w okresie triumwiratów tak, tak jak i później, ale Rzym, szczególnie w okresie republiki nie miał problemów z gospodarką rolną. Co więcej- to ona była jednym z filarów ciągłych podbojów oraz związany z nią transport, budowa dróg.
2) Jak już wcześniej napisałem, kultura Majów, w stopniu makro, była ograniczoną, a ich technika prymitywną. Wymieniłem Ci zdobycze kultury Majów i Europejczyków na przestrzeni wieków, do końca ery konkwistadorskiej, czyli do końca cywilizacji Majów.
Wydaje mi się, że masz spory problem z umiejscowieniem pewnych faktów historycznych w okresie.

Poza tym tak do końca nie wiemy co było przyczyną upadku Majów, ale moim zdaniem brak znajomości koła jest najmniej prawdopodobna z wszystkich opcji

Zapraszam do gimnazjum.

Niestety nie jestem w stanie potwierdzić lub zaprzeczyć Twoim słowom, ponieważ o Egipcie wiem nie wiele, natomiast według cioci Wikipedii, wygląda to tak: http://pl.wikipedia....aroĹźytny_Egipt
Jeden wielki chaos - rozbicie polityczne, podbój itp.

Proszę Cię... Jeśli Twoja wiedza ogranicza się do wikipedi, to nic dziwnego, że piszesz takie bzdury i głupoty. Przed podboje są min: efektem dysfunkcjonalności gospodarki, w tym rolnej. W szczególności w Egipcie. To jest proces, na litość boską, którego nie da się pojąć po przeczytaniu 4 linijek w wikipedii.

Nie wiem jak sie ustosunkowac do Twoich słów, ale moge jedynie powiedziec tyle, że nie znalazłam żadnego artykułu, który zaprzeczyłby wysokiej znajomości (oczywiście bez przesady :) )przez Majów astronomii i matematyki - jak na tamte czasy oczywiście.

Jesteś taką i masz taką wiedzę, z jakich źródeł korzystasz. Ograniczonych. Świat nie zaczny, ani nie kończy się na internecie.
Majowie posiedli pewną wiedzę dotyczącą astronomii, czy matematyki, co nie zmienia faktu, że byli cywilizacyjnie zacofani, względem kultury europejskiej, mińskiej, japońskiej, czy arabskiej. Na ,,odkrycia" Majów Europejczycy powiedzieli nihili novi.
Co do wyliczeń, które podałaś, proszę, abyś podała mi wniosek, jaki z nich wyciągasz. Mam wrażenie, że niewiele z nich zrozumiałaś...
Reasumując, wiedza historyczna jest podstawą, jeśli chcemy wypowiadać się o tematach, względem których się ona odnosi. Zwolennicy 2012 wykorzystują właśnie takie osoby: o słabej wiedzy, ograniczającej się do internetu. Nimfo, masz wyraźne problemy z periodyzacją okresów historycznych i pewną wyobraźnią historyczną- przyczyna-fakt-funkcja.
I dlatego później żyją sobie ludzie, którzy z końca cywilizacji Majów, albo faktu budowania przez Egipcjan piramid robią wielką tajemnicę... I się im nie przetłumaczy, że jest inaczej, że są źródła, że faktu przeczą ich teorią spiskowym, zanim sami się nie skompromitują.
Przytoczę doktora Stasiaka: ,,Ci co rządzą, w sensie Iluminaci, albo Opus Dei? Aha...":)