Skocz do zawartości


Zdjęcie
- - - - -

Świetlik łąkowy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Wiedźma_INFRA

Wiedźma_INFRA

    Szefowa

  • Użytkownicy
  • PipPip
  • 86 postów
  • GG: tylko PW :)

Napisano 22 grudnia 2008 - 03:31

Świetlik łąkowy - znany też jako ptasie oczka, złodziej mleczny lub świetlik lekarski - jest rośliną całoroczną. Można go spotkać w stanie naturalnym na terenie całego kraju (oraz w całej Europie). Rośnie na brzegach lasów, na wilgotnych łąkach i torfowiskach. Kwitnie od maja do października. Żyje półpasożytniczo na korzeniach innych roślin łąkowych. Jest charakterystyczny, ponieważ kwiaty na tle zieleni przypominają świeczki.

Warto pamiętać, że wszystkie rodzaje świetlika występujące w naszym kraju mają podobne właściwości lecznicze.

Działanie lecznicze

SUROWCE LECZNICZE: ziele świetlika.

WŁAŚCIWOŚCI: przeciwzapalne i dezynfekujące.

Powszechnie znane są walory lecznicze świetlika w alergicznych i bakteryjnych zapaleniach spojówek oczu. To działanie bierze się z tego, iż zawiera on aukubinę, która z kolei hamuje wydzielanie histaminy, co zmniejsza reakcje alergiczne. Ponadto garbniki i kwasy polifenolowe zawarte w świetliku mają właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne (niszczą wiele szczepów bakterii, m.in. gronkowce i paciorkowce), uszczelniają naczynia krwionośne oczu oraz zapobiegają krwawieniom z naczyń siatkówki.

Warto wiedzieć, że świetlik stosuje się nie tylko w zapale­niach spojówek oczu i brzegów powiek, w wiosennym zapaleniu spojówek, w przypadkach „jęczmieni", lecz także zmęczenia oczu pracą przy sztucznym świetle, monitorze komputera czy po długim oglądaniu telewizji.

Jest on również cenny dla ludzi, których oczy są nadwrażliwe na promienie słoneczne. Świetlik poleca się również do przemywania oczu w przypadkach katarów przebiegających z ostrym łzawieniem. Powinni o nim pamiętać ludzie narażeni na pyły i dymy przemysłowe.

Odwar z ziela świetlika łąkowego może być stosowany również wewnętrznie w chorobach żołądka i wątroby, w zaburzeniach trawienia i w kolce żółciowej, a również u ludzi z obniżonym ciśnieniem tętniczym.

Medycyna ludowa polecała stosowanie świetlika przy bólach głowy i bezsenności.

Przepisy stosowania

ODWAR. Przepis na odwar z ziela świetlika: 1 łyżkę ziela zalewamy szklanką wody i gotujemy przez 5 minut. Po przecedzeniu stosujemy do płukania oczu, okładów, płukania gardła oraz pijemy dla poprawy trawienia.

KATAPLAZMY. Zaparzone wrzątkiem ziele świetlika zawijamy w gazę i przykładamy na oczy na ok. 5-10 minut.

FOEMA SPROSZKOWANA. Sproszkowane ziele można spożywać po 1-2 łyżeczki dla pobudzenia łaknienia i lepszego trawienia.

INNE Ziele świetlika można łączyć z liśćmi babki, kwiatem nagietka i koszyczkami rumianku. Stosuje się go wówczas w chorobach oczu i przewodu pokarmo­wego.

Zbiór i konserwacja

Ziele świetlika ścina się w pełnym rozkwicie i suszy rozłożone cienką warstwą w miejscach ocienionych lub w suszarniach. Suszenie nie powinno odbywać się w temperaturze wyższej niż 40°C, a wysuszone ziele trzeba przechowywać w szczelnie zamkniętych naczyniach.

Substancje lecznicze

Ziele świetlika zawiera glikozyd - aukubinę, garbniki, olejek eteryczny, kwasy fenolowe, pochodne kumaryny, sole mineralne, w tym szczególnie dużo związków miedzi i manganu.

źródło