Skocz do zawartości


Zdjęcie
- - - - -

Majowie o 2012


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
56 odpowiedzi w tym temacie

#21 przebudzenie

przebudzenie

  Początkujący

 • Użytkownicy
 • Pip
 • 7 postów

Napisano 19 listopada 2009 - 15:11

Nie przeraża mnie dzień. Żaden z badaczy nie jest w stanie precyzyjnie powiedzieć, co autor sprzed 17 stuleci miał na myśli. Martwi mnie to, iż pod tak pięknie przygotowany grunt jak koniec świata gotowi są podczepić się prawdziwi szarlatani. Jeśli ktoś z Iranu postanowi nacisnąć najważniejszy guzik, wskutek którego Izrael zniknie z powierzchni ziemi, to jaką wybierze datę? Oczywiście, że taką na którą czeka świat i oko kamery rozgląda się na wszystkie strony. Doomsday zorganizują ludzie a nie powolnie poruszający się po ekliptyce punkt barana czy jakikolwiek inny.

#22 Estasy

Estasy

  Początkujący

 • Użytkownicy
 • Pip
 • 2 postów

Napisano 20 listopada 2009 - 17:57

Jak czytam te wypociny typu: Majowie wiedzieli więcej o astronomi niż my to mnie po prostu w brzuchu ściska i to już nawet nie ze śmiechu a raczej zwykły odruch wymiotny. Wiedzieli więcej na podstawie czego ktokolwiek tak twierdzi? To że jakiś spryciaż napisał książke dla plebsu i zarobił na tym. Ludzie dyskutują na ten temat nie odwołując się do ani jednej publikacji jakiegoś historyka/archeologa. Po prostu żal.pl nie dziwi mnie fakt, iż szanujący się naukowcy nawet nie wypowiadają się na ten temat gdyż dla nich to literatura s-f ot cała filozofia.

#23 Alyna

Alyna

  Weteran Infranin

 • Moderatorzy globalni
 • 1 161 postów
 • GG: 7528105

Napisano 20 listopada 2009 - 18:07

Ja wychodzę z założenia, że ten, który ten kalendarz tworzył po prostu kopnął w kalendarz i nie skończył. A potem nikomu się nie chciało kontynuować i zostało jak zostało. :D

#24 Arek 1973

Arek 1973

  Homo Infranius Alfa

 • Moderatorzy globalni
 • 3 642 postów

Napisano 29 września 2011 - 07:08

Dołączona grafika

Najstarszą i najlepiej zachowaną księgę Majów "Codex Dresdensis" można już w całości podziwiać online. Biblioteka uniwersytecka w Dreżnie udostępniła już w całości wszystkie materiały. Można też pobrać w formacie PDF

http://www.slub-dres...den-maya-codex/

#25 arek

arek

  WETERAN

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 2 946 postów

Napisano 29 września 2011 - 08:40

W sumie dla mnie laika w dziedzinie folkloru społeczeństw mezoameryki (i nie tylko) to tylko ładne/tajemnicze obrazki .i faktycznie w ubraniach ludzko wyglądających postaci można doszukiwać sie elementów technicznych skafandrów kosmicznych ,obcych (reptilian) czy stylizowanych urzadzeń technicznych .Oczywiście antropolodzy będą innego zdania i będą mieli rację.Tylko ,że dalej nie wiadomo jakie jest źródło mitu. Jakie zdarzenie spowodowało powstanie kultu ofiary z krwi. Bo przecież żaden z akademików nie napisze że źródłem tym mogły być przypadki spotkania sie z działalnością czupakabry, bo przecież takie zwierze nie istnieje podobnie jak latajace spodki które czasem są widoczne w pobliżu efektów jej działalności.
Ale gdyby istniało rozwiazywało by to sprawę .Dalej mam w oczach sceny z filmu "apocalypto".
A gdyby było odwrotnie i to Indianie najechaliby Europę.Strach pomyśleć.
Zastanawiające jest równiez to ,że cywilizacje szybko sie rozwijały ,miały jakieś swoje zdobycze nauki i kultury ,zagospodarowywały jakieś tereny a potem w jakiś absurdalny sposób ulegały stagnacji na wieki lub całkowicie upadały.
Np. sposób uprawy na terenach górskich był taki, że dane poletko było otaczane wodą ,zabezpieczało to rośliny przed nocnymi spadkami temperatury ,sposób ten został zapomniany na wieki ,dopiero archeolodzy przywrócili ten dawny pomysł do życia . Jeśli nauczylibyśmy kogoś takiej uprawy, bez wyjaśnienia powodów, to pewnie po jakims czasie zostanie on zapomniany, zwłaszcza gdy klimat lekko sie zmieni i przez kilkanaście lat nie bedzie róznicy w otrzymywanych plonach ,tylko w ilości roboczogodzin koniecznych do przeprowadzenia czynnosci uprawowych.
Czy podobnie moze byc z kalendarzem ,pokazano im jak okreslać daty, nauczono obliczeń ale bez zrozumienia działania wszechświata, były to tylko liczby a mozliwości działań na nich mogły się kiedyś kończyć, więc przy transkrypcji na kalendarz nieskończony (nasz) wyszło to co wyszło . Czyli jakaś medialna popierdułka (popierdółka?).

#26 Andrzej 58

Andrzej 58

  Homo Infranius Alfa

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1 978 postów

Napisano 29 września 2011 - 12:40

Wreszcie oprócz Vindobonesis komplet materiału źródłowego.Wiele dyskusji na temat 2012 i kalendarza Majów odbyło się bez materiału podstawowego.Teraz czekam na tłumaczenie tekstów opisowych.Sama historia obrazkowa wiele już wyjaśnia a obrazek końcowy jest wielce zastanawiający.Ja tam nie będę czekał na interpretacje nauki i sam biorę się do roboty.Zaanalizuję się chyba na śmierć :D

#27 esco_bar

esco_bar

  Infrańczyk

 • Użytkownicy
 • PipPipPip
 • 186 postów

Napisano 30 września 2011 - 08:35

Trochę z innej beczki ale musiałem wstawić ;)

Dołączona grafika

#28 arek

arek

  WETERAN

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 2 946 postów

Napisano 30 września 2011 - 10:47

i o ci chodzi ?

i o ci chodzi ?

#29 TrueLobo

TrueLobo

  Infranin

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPip
 • 264 postów

Napisano 01 października 2011 - 18:05

Trochę z innej beczki ale musiałem wstawić


W ameryce jako kraju z dużym odsetkiem pół i ćwierć główków kreacjonizm znajduje szerokie uznanie. Co po części może tłumaczyć takie wyniki w google. Jak z kandydatów republikanów w ostatnich przedwyborach w partii na chyba 9 trzech podniosło ręce przy pytaniu kto nie wierzy w ewolucje...


Tu Pantanal ma racje. Generalnie jak jest popyt na coś to znajdzie się ktoś żeby to zaoferować. Z takich teorii leci duża kasa(ksiązki, spotkania, publikacje, seminaria). Że nie wspomnę o wszelkiej maści wróżkach, znachorach, badaczy ufo etc. W skrajnych przypadkach może dochodzić nawet do tworzenia się zamkniętych sekt. Wszystko to żeby wyciągnąć kasę. A, że głupi wszystko łyknie mamy przykład np. przy Scjentologi. Religi wymyślonej żeby trzepać kasę, co najlepsze wymyślonej przez pisarza powieści sience fiction.

Co do kalendarza majów. Co z tego, że się kończy. U nas jakie można sobie najdłuższe kupić? Te tabelkowe na 100, 1000 lat? Jakby nas coś zmiotło, a potem po 990 latach ktoś nas odkopał to ciekawe czy by pomyślał, że koniec świata jest za 10 lat.

Poza tym niby określili koniec świata, a nie dali rady przewidzieć przybycia konkwistadorów (swojego końca). W niektórych rejonach świata ludzie wierzyli, że jakiś gigantyczny żółw podtrzymuje płaską ziemie. Ale nie przejmował bym się gdyby, któryś z nich przepowiedział datę kiedy żółw dostanie kolki powodując katastrofalne trzęsienie ziemi. No chyba że myślał bym na tym coś zarobić.

#30 Andrzej 58

Andrzej 58

  Homo Infranius Alfa

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1 978 postów

Napisano 01 października 2011 - 18:35

Na znanych stelach ,gdzie Majowie jasno napisali z czym wiąże się data końcowa ich kalendarza(tak naprawdę maszyny do odliczania czasu o jednostce równej dobie-Kin).Napisy mówią o powrocie braci bliźniaków stworzycieli pierwszego serca z trzech kamieni.Istnieje też wersja o stworzycielach pierwszej pary boskiej..A o czym mówi Popol Vuh.To cytat z Wiki.
"Istnieje także mit jak boscy bracia bliźniacy walczyli z mitycznym ptakiem –papugą Uucub K’aquix, który przez swoją chciwość i zarozumiałość postanowił cały świat uczynić poddanym sobie. Aby składano mu ofiary oszukał wszystkich ludzi, podając się za ucieleśnienie Słońca i Księżyca. Jednak w rzeczywistości jego kolorowe upierzenie odbijało tylko światło słoneczne, co doprowadziło do jego oślepienia. Bliźniacy dowiedziawszy się o oszuście wypowiedzieli mu walkę a po zwycięstwie na nowo wprowadzili dawny ład na ziemi.
Inną ciekawą rzeczą u Indian Quiche było płciowość głównego bóstwa - Księżyca. Na całym terytorium zajmowanym przez plemiona Majów, księżyc posiada atrybuty żeńskie i jest małżonką słońca. W Popl Vuh jest natomiast, wyjątkowo, rodzaju męskiego. Według badacza kultury, E.Thomsona, słońce ma imię Ixbalangue a księżyc Hunahpu, na Jukatanie identyfikowany z gwiazdą poranną. Wiele zresztą imion występujących w Popol Vuh ma imiona związane z kalendarzem, który do dzisiaj odgrywa olbrzymią rolę w wielu regionach."

#31 dino_24

dino_24

  Full Active

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 559 postów

Napisano 01 października 2011 - 21:46

Wstawiam jako ciekawostkę ...
dającą dużo do myślenia ...

... Zgodnie z zapowiedziami dokumentalistów, którzy przygotowują film na
temat cywilizacji Majów oraz sporządzonego przez nią sławnego kalendarza ,
świat zapozna się wkrótce z druzgocącymi faktami . Co ciekawe , również
przedstawiciele rządów Gwatemali oraz Meksyku zaświadczają o istnieniu
dokumentacji , która stanowi potwierdzenie tez funkcjonujących dotąd jedynie
w sferze teorii spiskowych . Minister turystyki w meksykańskim stanie Campeche ,
w jednym z udzielonych niedawno wywiadów powiedział , że meksykański rząd
nie będzie trzymał dłużej w ukryciu dowodów , które zmienią wszystko raz na zawsze .

Potwierdzeniem sensacyjnych doniesień , zgodnie z którymi Majowie nawiązali
kontakt z przedstawicielami pozaziemskiej cywilizacji , będzie film pt. : „Revelations
of the Mayans 2012 and Beyond” , realizowany przez zwycięzcę wielu
festiwali – w tym prestiżowej imprezy w Sundance – Juana Carlosa Rulfo .
Dzięki tej produkcji , po raz pierwszy światło dzienne ujrzeć mają pochodzące
z Meksyku dokumenty dowodzące istnienia Obcych .

za ''Miziakiem''

http://www.reuters.c...894436320110926


#32 ADAX

ADAX

  The King of Madness

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1 462 postów
 • GG: --> 11253349 <--

Napisano 01 października 2011 - 22:37

Minister turystyki w meksykańskim stanie Campeche...

Dzięki tej produkcji , po raz pierwszy światło dzienne ujrzeć mają pochodzące
z Meksyku dokumenty dowodzące istnienia Obcych .


Wstawiam jako ciekawostkę ...
dającą dużo do myślenia ...


Prosta sprawa, bedzie kasa :D

#33 arek

arek

  WETERAN

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 2 946 postów

Napisano 02 października 2011 - 09:35

Czytaem ten atrukuł wczoraj na WP .To takie same dowody jak eposy hinduskie .Czy taki film moze coś zmienic? .

#34 Andrzej 58

Andrzej 58

  Homo Infranius Alfa

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1 978 postów

Napisano 02 października 2011 - 13:15

No ,ale jest deklaracja rządów ,że tym razem to poważna sprawa i dość ukrywania dowodów.To kilka cytatów z w/w artykułów:
"...Zmuszeni do ucieczki po inwazji ludzi z ciemnymi intencjami"-czy to czasem nie odpowiedź na nurtujące wielu pytanie,dlaczego Majowie nagle opuścili swoje miasta.
"Oczekują(ujawniający )od ludzi ,że potraktują to poważnie ,bo ma to znaczenie dla przetrwania człowieka"
"Będzie dostęp do artefaktów i nowo odkrytych tekstów:"
"...Jeszcze zaawansowana cywilizacja Majów"-ciekawe stwierdzenie.Czyżby Cremo miał rację a i przekazy o tzw złotym wieku w przeszłości miały się potwierdzić?
"kraj współpracuje z twórcami dokumentu dla dobra ludzkości"Nieśmiałe próby ujawnia dokumentów Ufo to chyba nie przypadkowa moda ostatnich lat.
"Mirador-największy kompleks piramid na świecie"informacja chroniona osiemdziesiąt lat.Ciekawe co wtedy znaleźli we wnętrzu Colakmul.
Pewnie tamtejsi Hawassowie dostali pietra przed ostatnim gwizdkiem.Zresztą jest coraz ciekawiej.Niemcy udostępnili kodeks drezdeński i wielce pouczająca to lektura.Austriacy Vindobonensis nie ukrywali.A też tam są ciekawe rzeczy.Nasiliła się fala obserwacji noli.Około Słońca też ruch jak w ulu i cenzorowanie przekazów.No i Hawass został w końcu zmieniony.Poczekamy na rezultaty nowych decydentów.Nudno na pewno nie będzie.

#35 TrueLobo

TrueLobo

  Infranin

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPip
 • 264 postów

Napisano 03 października 2011 - 00:08

"...Zmuszeni do ucieczki po inwazji ludzi z ciemnymi intencjami"-czy to czasem nie odpowiedź na nurtujące wielu pytanie,dlaczego Majowie nagle opuścili swoje miasta.

Ci źli ludzie byli nazywani też konkwistadorami. Opuścili swoje miasta bo zostali wybici(w tym także europejskimi zarazkami) i podbici.Ewentualnie później zagonieni na plantacje.


Meksykanom nie ma się co dziwić chcą uszczknąć trochę kasy na tej teorii jakby nie było popularnej i dotyczącej ich terenów. Może liczą na wzrost turystyki. Na co mają duże szanse (może z pominięciem miast typu Meksyk czy Juarez za dużo tam gangów i karteli).

#36 Andrzej 58

Andrzej 58

  Homo Infranius Alfa

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1 978 postów

Napisano 03 października 2011 - 16:16

Raczej nie Trelu.Miasta ,o których mowa w czasach konkwisty już były opuszczone.
http://www.jukatan.h...oria_maj.html.A jeśli już to wybici tolteckimi zarazkami .Chyba ,że nie zostali zatrudnieni na plantacjach a przeprowadzili się na Jukatan.Jedno jest pewne tamtejsi bogowie trzymali okoliczne ludy w strachu i wiecznym konflikcie między sobą.Potrzeba jeńców na ofiary warunkowała ich sposób postępowania .Ciekawa sprawa z tym podbojem.Przybysze ze wschodu traktowani byli jako powracający bogowie.Czy biali ludzie dla łatwiejszego utrzymania posłuszeństwa w stosunku do siebie wcielili się w role bogów.A może Majowie i ich następcy pomylili konkwistadorów z innymi ludźmi(o ciemnych intencjach.)ponieważ działo się to w czasie dużo późniejszym od pojawienia się bogów Mezoameryki.A może być i tak ,że Pod koniec XV wieku pojawiły się celowo mapy (Pirii Reysa i Kolumba).Ta wiedza pozwoliła na odkrycie lądów po drugiej stronie Atlantyku.O tym ,że Kolumb miał mapę wiadomo z zapisów w jego dzienniku.Ktoś zamanipulował i sprowokował w ten sposób kontakt dwóch światów..W ten nieskomplikowany sposób pierwotni bogowie wcześniej odeszli zapowiadając swój powrót i zastąpili siebie ludźmi z jasno określonym kierunkiem religijnym.Biali bogowie zastąpili siebie bóstwem chrześcijańskim.Zresztą w wielu innych rejonach świata było podobnie(choćby w Egipcie).

#37 arek

arek

  WETERAN

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 2 946 postów

Napisano 04 października 2011 - 09:11

Jesli chodzi o religię ,to łatwo ona wsiakła w grunt Nowej Ziemi dlatego ,że jej istotą był również człowiek ,który poświęcił swoje życie dla innych .A figurka z rozpietym na krzyżu ciałełem przybitym gwoździami ,krwawiąca ,wpisywała sie w wierzenia ,do tego rysowanie aureoli przypominało boga-słońce .Wiec pod tym względem wielkiego szoku nie było ,a i z drugiej strony kościół szybko potępił niewolnictwo (indian) i w sumie oficjanie chrześcijańscy indianie nie mogli być niewolnikami w odróżnieniu od murzynów którym takiego "prawa" nie dano .
Nie jest równiez możliwe by 160 ludzi było w stanie zniszczyć imperium. Musiało ono chwiać sie w podstawach. Trzymanie wielu ludów w tyranii i ciagłym żądaniu ofiar z ludzi ,czasem nawet kilkadziesiat tysiecy w ciagu jednego dnia ,musiało powodować jakiś opór wśród ludów. Konkwista była raczej tylko zapalnikiem.
Miasta mogły opustoszeć głównie dlatego ,że podbite ludy nie miały żadnych praw w tym prawa do życia ,więc zdobywając je robiono rzeź ,niewolników transportowano ,pieszymi autobusami :) ,do budowy piramid i na uroczystości .Normalne jest by po pewnym czasie ludzie woleli mieszkać w małych grupach rodzinnych w dżungli ,z możliwościa szybkiej ucieczki czyli bez pozostawiania i wytwarzania trwałych dóbr materialnych. Tylko tak mogli przeżyć.
Skoro jest wysoce prawdopodobne ,że wydobywaną w Ameryce rudę miedzi transportowano do cywilizacji Euroazji ,jest też wysoce prawdopodobne ,że żeglaże najpewniej Fenicjanie, mieli mapy tych rejonów i na pewno trzymaliby je w tajemnicy .Sztuka handlu -nie podawać źródła zaopatrzenia . Pozostaje pytanie skad mapy i wiedzę o lądach posiadali Fenicjanie ,inna bajka. Ale jest to jakaś prawopodobna teoria ,mówiąca w jaki sposób Kolumb wiedział gdzie płynie i jak daleko są nowe lądy. Przecież gdyby płynął bardziej na południe nigdy by w wyprawy nie powrócił.

Co nowego musiano by zaprezentować (w powstającym filmie) by akademicy przyznali - faktycznie zalążkiem cywilizacji Ameryki Południowej był kontakt z obcą cywilizacja która nauczyła pierwotne ludy rolnictwa i rzemiosła, pozostawiła po sobie wiedzę i rosliny zabezpieczające dostatnie zycie.

( to trochę zabrzmiało jak próba osadnictwa?) :boring: :Cool:

#38 TrueLobo

TrueLobo

  Infranin

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPip
 • 264 postów

Napisano 06 października 2011 - 00:16

Radził bym ostrożnie podchodzić do podróży transatlantyckich w czasach antycznych. Dziś fenicjanie, jutro egipcjanie, a później już tylko krok od zaginionego plemienia Żydowskiego i zostania mormonem.

#39 Yan Polskee

Yan Polskee

  Homo Infranius Alfa

 • ROOT Admin
 • 1 530 postów

Napisano 26 listopada 2011 - 16:50

Dołączona grafikaPrzedstawiciele meksykańskiego Instytutu Archeologii i Historii stwierdzili, że na cegle znalezionej na stanowisku w mieście Comalcalco znajduje się drugie zachowane do naszych czasów odniesienie do wydarzeń mających mieć miejsce w grudniu 2012 roku. Z drugiej strony instytut stanowczo zaprzecza, aby miało to związek z nadchodzącą apokalipsą. „To zachodnia mesjanistyczna wizja źle zinterpretowała kosmologię Majów” – mówią Meksykanie.

więcej...

#40 arek

arek

  WETERAN

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 2 946 postów

Napisano 28 listopada 2011 - 20:29

A Nieznany Świat z 12 tego roku zapowiada wielką grudniową medytacje .Oczywiście mającą na celu ratowanie Ziemi ,nie wiem przed czym . Jak sądzę przed zapaścią cyfrową jaka nastąpi po 12-12-12 12:12
:D po tym czasie nic nie będzie takie jak wcześniej ,bo już minutę później będzie 12-12-12 12:13 ;)