Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

UFO sfotografowane podczas Air Show w Radomiu

ufo nol radom airshow

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

#1 RysiekINFRA

RysiekINFRA

Administrator Forum INFRA

• ROOT Admin
  • 4444 postów

Napisano 28 sierpień 2013 - 10:55

Dołączona grafika

24 sierpnia, w czasie Radom Air Show, wykonano niezwykle ciekawe zdjęcie, w tle którego widać dziwny obiekt. „Oglądając zdjęcie bez zbliżenia można obiektu w ogóle nie zauważyć lub wziąć go za małą chmurkę. Dopiero zbliżenie uzmysławia, że kształt jest niespotykany i bardzo symetryczny” - wspomina autor.

WIĘCEJ W SERWISIE INFRA [FOTO]

#2 Przemekkk666

Przemekkk666

Weteran Infranin

• Moderatorzy globalni
  • 1418 postów

Napisano 28 sierpień 2013 - 11:12

Gwoli ścisłości dopowiem tylko, że wykonywałem wówczas zdjęcia seryjne ale nastawione na samolot, wobec czego obiektyw cały czas był w ruchu ;)

#3 azor

azor

King of Podkarpacie

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3083 postów

Napisano 28 sierpień 2013 - 11:13

Przemku bardzo dobre zdjęcie mogę wprost napisać, że Twoje najlepsze - Gratulacje . Tak jak Ci kiedyś pisałem cierpliwości bo jak sam wiesz to bardzo trudna sprawa, zatem sierpień zarówno dla Ciebie jak i dla mnie był ''niezwykły'' jeśli chodzi o rejestracje UFO/UAP ;) Tak przy okazji wówczas 24 sierpnia bardzo duże ilości plazmy docierały na Ziemię i było bardzo wysokie pole geomagnetyczne.

#4 Przemekkk666

Przemekkk666

Weteran Infranin

• Moderatorzy globalni
  • 1418 postów

Napisano 28 sierpień 2013 - 13:58

Niektórzy będą mieć wątpliwości czy to aby nie AWACS (samolot), więc wszem i wobec informuję, iż ten samolot nie przyleciał na pokazy ;)

#5 azor

azor

King of Podkarpacie

• Użytkownicy
  • 3083 postów

Napisano 28 sierpień 2013 - 14:09

Tak na FB pojawiły się takie wpisy, tylko proponuję tym osobą niech wezmą aparat i sfotografują samolot liniowy powiedzmy z 7-10 km i porównają jak wygląda, już nie wspominam o AWACS jak nie zobaczą istotnych różnic, no to trudno ;)

Z ostatniej chwili ;)

http://radom.gazeta....13_to_UFO_.html

#6 Andrzej 58

Andrzej 58

Homo Infranius Alfa

• Użytkownicy
  • 1978 postów

Napisano 28 sierpień 2013 - 14:57

Tak sobie w duchu pomyślałem ,że tylko patrzeć jak znajdą się krytykanci tej rejestracji :D .Czujnych malkontentów nie brakuje.Przemku świetna robota.I jeszcze raz potwierdziło się ,że NOLe lubią pokazy ,tak jakby chciały być dostrzeżone.

#7 yoszko

yoszko

Początkujący

• Użytkownicy
  • Pip
  • 10 postów
  • GG: 7732959

Napisano 28 sierpień 2013 - 17:33

Pozwoliłem sobie zrobić małą grafikę - uważam iż w tle uwieczniony jest samolot który leciał na bardzo dużej wysokości, poprzez głębie ostrości został on poruszony wiec wyszła taka rzecz na zdjęciu.

Samolot oczywiście nie ma nic wspólnego z pokazem, po prostu leciał na dużej wysokości - zapewne zwykły pasażerski liniowiec.

Użyłem zdjęcia z internetu - mój samolot jest troszkę ciemniejszy, jednak w powietrzu sa jasne (w załączeniu moje drugie zdjęcie przedstawiające samolot) - poprzez ustawienie ostrości na obiekt nr 1 z przodu obiekt nr 2 jest rozmyty.

Tak ja uważam.

Pozdrawiam

GRAFIKA

Dołączona grafikaDołączona grafika

#8 azor

azor

King of Podkarpacie

• Użytkownicy
  • 3083 postów

Napisano 28 sierpień 2013 - 18:08

Ciekawe, ale mało mało prawdopodobne. Dlaczego ? Dlatego że sprawdziłem loty cywilnych samolotów o tej godz i dwa najbliższe były fakt na kierunku wschodnim szczególnie jeden, ale w odległości ponad 60 km  za Puławami, co wyklucza nawet przy 300 mm obiektywie sfocenie samolotu w tej odległości tak dużego jak na widocznym zdjęciu gdzie dość dobrze widać jego szczegóły. Przemek wielokrotnie fotografował samoloty ja również nadal twierdzę, że wyglądają zupełnie inaczej. Powtarzam najbliższe samoloty były ponad 60 km w linii prostej od Air Show.

#9 Przemekkk666

Przemekkk666

Weteran Infranin

• Moderatorzy globalni
  • 1418 postów

Napisano 28 sierpień 2013 - 18:21

Ciekawe to co piszesz Yoshko i ta grafika jest nawet przekonująca ale faktycznie na radarze nie ma żadnych samolotów w tym kierunku, poza tym, nie wiem czy gdyby był to samolot w oddali to czy nie zostawiałby smugi, zwłaszcza, że na dużej wysokości, a pamiętam, że tego samego dnia leciało kilka na wys ok 12km i smugę zostawiały ale to nie jest regułą.

Niemniej jeśli pojawią się jakieś nowe okoliczności to nie będę upierał się jak osioł ;)

Ach no i postaram się zrobić eksperyment aby sprawdzić czy faktycznie może tak wyjść samolot przy poruszeniu.

#10 observator

observator

Full Active

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 610 postów

Napisano 28 sierpień 2013 - 18:51

Może  był jakiś samolot nie widoczny na FR24, przecież takie też latają. Warto zrobić eksperyment i sfocić taki samolot z poprzecznym ruchem obiektywu. Sam bym coś takiego spróbował, potrzeba mi tylko danych o ISO,  migawce i przysłonie , bo obiektyw o ogniskowej 300 mm. mam. Jeśli się nie uda, no to mamy NOLA.

Użytkownik observator edytował ten post 28 sierpień 2013 - 18:52

#11 Przemekkk666

Przemekkk666

Weteran Infranin

• Moderatorzy globalni
  • 1418 postów

Napisano 28 sierpień 2013 - 18:56

ISO 100, 1/350s, przysłona f/5.6

Ja też popróbuję, tylko trzeba by było na manualnym ostrzeniu to zrobić

#12 Przemekkk666

Przemekkk666

Weteran Infranin

• Moderatorzy globalni
  • 1418 postów

Napisano 28 sierpień 2013 - 19:48

Ta teoria ma tylko jedną lukę - to co napisał Arek Kocik, czyli chmury po lewej nie widać aby były rozmazane no ale poeksperymentujemy, zobaczymy :)

#13 artemius

artemius

Infrańczyk

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 175 postów

Napisano 28 sierpień 2013 - 20:37

Może  był jakiś samolot nie widoczny na FR24, przecież takie też latają.

Dodam tylko, że nie są to jakieś specjalne samoloty. Kilka razy chciałem sprawdzić pozycję konkretnego samolotu rejsowego i nie był on uwzględniony na FR24. Dla mnie więc FR24 nie jest rostrzygającym źródłem odnośnie stwierdzenia obecności samolotów w obserwowanej przestrzeni. Myślę, że eksperyment polegający na fotografowaniu odległych samolotów i porównanie wyników z prezentowaną fotką będzie bardziej dużo bardziej przekonujący.

#14 arek

arek

WETERAN

• Użytkownicy
  • 2946 postów

Napisano 28 sierpień 2013 - 21:47

Tak sobie pomyslałem ,jeżeli jest to samolot ,to z pewnością występuje też na innych późniejszych zdjęciach. I powinien być na nich lepiej widoczny + powinien pozostawić smugę kondensacyjną. Pogoda wyżowa więc pewnie krótką ale zawsze .

Poza tym nad taką imprezą, gdzie lata tyle maszyn bojowych ,w przeróżnych konfiguracjach i prezentujących okrobacje musiała byc jakaś strefa zakazu lotu . Pewnie kończyła się na wysokości 6-7 km . Warto by zapytać organizatorów jak to wyglądało od tej strony.

#15 artemius

artemius

Infrańczyk

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 175 postów

Napisano 28 sierpień 2013 - 22:00

... musiała byc jakaś strefa zakazu lotu . Pewnie kończyła się na wysokości 6-7 km . Warto by zapytać organizatorów jak to wyglądało od tej strony.

Obawiam się, że sfotografowany samolot był raczej na wysokości przelotowej tzn. 10-12tys m. Tak, że wykluczenie możliwych samolotów do 6-7 tys m raczej o niczym nie będzie świadczyć. :(

#16 robertcb

robertcb

Zaangażowany Infranin

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 365 postów

Napisano 28 sierpień 2013 - 23:14

Pytanie do Przemka - czy godzina w aparacie była dokładnie ustawiona?

Jaki numer lotu miał ten samolot o którym pisze Arek, że był ponad 60 km od Puław?

Czy zdjęcie zostało zrobione dokładnie o 18:23 jak wynika z danych EXIF?

FR24 pokazuje 2013-08-24 16:23 UTC (18:23 naszego czasu, bo w czasie letnim jesteśmy +2 godziny od UTC)

- dwa samoloty między Zwoleniem a Radomiem, które o 18:25 przelatują nad Radomiem.

PIA775 i PK791.

O 18:23 te samoloty znajdowały się ok 20 km od lotniska w Radomiu w kierunku Zwolenia.

Pod tym linkiem są położenia samolotów w chwili robienia zdjęcia (zakładając prawidłowo ustawiony zegarek)

http://www.flightrad...x/51.34,20.97/8

zrzut ekranu:

http://imageshack.us...s/819/2cvn.jpg/

Jeżeli zdjęcie było robione w kierunku wschodnim (nieco na południe), to wszystko by się zgadzało,

włącznie z kierunkiem lotu i jasnym dziobem odbijającym światło słoneczne.

Użytkownik robertcb edytował ten post 29 sierpień 2013 - 00:56

#17 arek

arek

WETERAN

• Użytkownicy
  • 2946 postów

Napisano 29 sierpień 2013 - 07:34

Sądzę że NOL został zidentyfikowany, i jest to samolot. Skoro wygląd pasuje do samolotu(z przesunięciem), czas i kierunek się zgadza , łacznie z podświetleniem części dziobowej. To chyba nie ma co brnąć dalej i doszukiwać się czegoś niesamowitego.
Ale ostateczne zdanie należy do autora, trzeba sprawdzić czy widać ten przelot na innych zdjęciach, późniejszych.

#18 azor

azor

King of Podkarpacie

• Użytkownicy
  • 3083 postów

Napisano 29 sierpień 2013 - 09:52

Faktycznie FR24 uwzględnia inny czas niż w Polsce przegapiłem to w tym wypadku, jeśli faktycznie godzina i kierunki się zgadzają z dużym prawdopodobieństwem może to być jednak samolot, choć eksperymenty porównawcze moim zdaniem warto zrobić.

#19 Przemekkk666

Przemekkk666

Weteran Infranin

• Moderatorzy globalni
  • 1418 postów

Napisano 29 sierpień 2013 - 12:08

Tak godzina się zgadza na bank, problem w tym, że część fotek nieopatrznie usunąłem i teraz nie moge wszystkiego sprawdzić chyba, że uda sie przywrócić zdjęcia.

To mógł być samolot ale aby się upewnić musze zrobić fotke eksperymentalną.

Nie ukrywam też, że liczę na pomoc innych przy eksperymencie, ponieważ u mnie chmury póki co i nie ma jak fotki zrobić ;)

#20 observator

observator

Full Active

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 610 postów

Napisano 29 sierpień 2013 - 13:27

Zrobiłem dzisiaj kilka prób z samolotami, mimo że na niebie mam pełno cirrusów, ale wychodzi coś bardzo podobnego do fotki Przemka. Nie miałem możliwości złapać ich niżej nad horyzontem w większym skrócie, ale i tak przypomina to ten kształt. To nie wszystko. Przeglądając inne zdjęcia znalazłem jakiś świecący punkt na trzech fotkach zrobionych w odstępach jednej sekundy. Na razie nie mam opcji do wstawiania fotek (zniknęły)

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ufo, nol, radom, airshow