Skocz do zawartości


Zdjęcie
- - - - -

Ciekawe Terminy Psychologiczne.

psychika psychopata narcyz życie praktyka biznes społeczeństwo nastawienie projekcja badacz

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 Convolution

Convolution

  Infrzak

 • Użytkownicy
 • PipPip
 • 33 postów

Napisano 10 lutego 2014 - 20:20

Witam,

 

nie mam pewności, czy to właściwe forum dla tematów, które zamierzam poruszyć. W razie czego proszę o przemieszczenie wątku.

 

Temat psychologii dla wielu czytelników forum INFRA to temat dobrze znany. Nie mam co do tego wątpliwości. Nie mniej jednak, pozwolę sobie na przedstawienie ciekawych - moim zdaniem - ''zjawisk psychologicznych.''

 

Warto się z nimi zapoznać; otaczają nas one - w mniejszym lub większym stopniu - niezależnie, czy wierzymy w istnienie zjawisk niewyjaśnionych, czy też nie. Nie będę wymyślać nowych definicji w przypadkach, gdzie można je znaleźć choćby na Wikipedii; sygnalizuję jedynie zagadnienia do dalszej analizy.

 

1. Psychopata, Narcyz, Psychoza

 

Psychopata to osobnik, który nie posiada sumienia jako takiego, ale - poprzez imitację - rozumie mechanizmy działań społecznych i bezwzględnie (poprzez zimną ocenę sytuacji) je wykorzystuje; psychotyk to osobnik nie mogący normalnie funkcjonować z racji błędnej interpretacji rzeczywistości - co dla każdego jest widoczne niemalże od razu. Narcyz natomiast różni się od psychopaty tym, że będąc już na szczycie często eksploduje, pociągając ze sobą wszystkich na dno bez wyjątku (czego dobrym przykładem jest choćby Adolf Hitler).

 

Jak można łatwo wydedukować - najgroźniejszym ''okazem'' jest oczywiście psychopata, albowiem łączy on w sobie bezwzględność narcyza i potrafi 'udać wariata' jeśli doprowadzi go to do celu - ale na pewno tym wariatem nie jest. 

 

Ludziom nie mieści się w głowach, że ktoś taki jak psychopata może w ogóle istnieć! I to jest ich wielki błąd... albowiem psychopaci nie tylko są wśród nas. Mogą być każdym z nas.  Nie należy jednak każdego, z kim się nie zgadzamy, od razu nazywać psychopatą.

 

To chwyt tani i wygodny, który tylko odbije się nam czkawką w dłuższej perspektywie.

 

2. Folie a Deux (paranoja indukowana)

 

3. Zespół Gotarda

 

4. Projekcja (od siebie oczywiście wypada mi dodać, że pewien ''badacz'' jest tego klasycznym przykładem, ale skala zjawiska projekcji w jego wypadku przekracza wszelkie psychiatryczne granice)

 

5. Piramida Maslowa

 

6. Pląsawica Sydenhama

 

7. Trójkąt dramatyczny Karpmana 

 

8. Fugue (fuga: łac. ucieczka) state

 

9. Ponerologia

 

10. Klatka Skinnera

 

11. Reguły: konsekwencji, społecznej słuszności, wzajemności

 

To tyle. Życzę ciekawych poszukiwań!

 

Convolution

   

#2 mat41997

mat41997

  Początkujący

 • Użytkownicy
 • Pip
 • 21 postów

Napisano 11 lutego 2014 - 23:29

Czy tylko ja na tym forum jestem prawdziwym psychopatą?Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: psychika, psychopata, narcyz, życie, praktyka, biznes, społeczeństwo, nastawienie, projekcja, badacz