Skocz do zawartości


Zdjęcie
- - - - -

Allan Kardec: Księga Duchów [Recenzja]


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Slavic Ghost Hunters

Slavic Ghost Hunters

  Zbanowany za łamanie regulaminu

 • Zbanowany
 • 5 postów

Napisano 21 października 2014 - 18:02

Witamy Serdecznie,

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą recenzją książki Allana Kardeca pt. Księga Duchów.

( Recenzja objęta jest prawem autorskim ) 

 

Dołączona grafika

 

Księga Duchów - książka autorstwa Allana Kardeca wydana 18 kwietnia 1857 roku.

"Ta książka uratowała moje życie. Proszę ją uważnie przeczytać i z niej skorzystać". "Niech Bóg błogosławi dusze tych, którzy pomogli w publikacji tej książki" - to tylko nieliczne z dedykacji wypisywanych na pierwszych stronach kart książki, która odmieniła życie tysięcy ludzi na całym świecie. A o jakim utworze mowa? O wielkiej "Księdze Duchów" Allana Kordeca.

Zapewne nasi obserwatorzy zapytają skąd zainteresowanie właśnie tą pozycją naszego zespołu S.G.H.T tuż na początku naszej przygody w dziedzinie parapsychologii i nie tylko. Otóż początki zarówno nasze, jak i Kordeca mają ze sobą pewne powiązania i choć mogą się one wydawać nieco wyidealizowane, nie można pomijać faktu, że jest to lektura obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych parapsychologią, czy spirytyzmem. 

Allan Kordec z początku do zagadnienia "duchów" podchodzi z bardzo dużą dozą ostrożności i naukowego dystansu. Nasz zespół z założenia ma na celu postępowanie adekwatne. Dlatego w dużym stopniu utożsamiamy się z samym autorem i metodami jego badań. Sami widzicie więc, że książka ta stanowi dla nas mocny fundament postępowania, który postanowiliśmy Wam przybliżyć. Sądzimy bowiem, że osoby interesujące się ogólnie pojętymi zjawiskami paranormalnymi, powinny nie tylko zainteresować się tym dziełem, ale umieścić ją na piedestale utworów traktujących o wyżej wymienionych zjawiskach.

Niemalże od samego początku czytania "Księgi Duchów" dochodzi się do wniosku, że dzieło ukierunkowane jest w stronę światopoglądu chrześcijańskiego. Nie znaczy to jednak, że nie jest ona odpowiednia dla każdego, kto lubuje się w spirytyzmie. Wręcz przeciwnie. Niezależnie od poglądów, jakie wyznaje czytelnik, każdy odnajdzie w tym dziele coś dla siebie, ponieważ są w nim omawiane zagadnienia nie tylko na temat Boga - jako bytu najinteligentniejszego, który ma władze nad wszystkimi innymi bytami - ale również na temat nieśmiertelności duszy,życia doczesnego, czy życia po śmierci. Są to więc tematy, które ciągle będą aktualne i interesujące dla nas wszystkich, bez względu na to, kto w co wierzy.

Autor pokazuje, w jaki sposób zaczyna obcować ze spirytyzmem. Gdzie się nań natknął, opisując spotkania, wydarzenia oraz typ zachowań społecznych, jaki kreował w czasach, kiedy żył i obcował z "duchami". Poza wieloma przykładami, autor bardzo szczegółowo opisuje paradygmaty świata duchowego. Mówi o tym, jakie są jego podziały oraz zależności w nim istniejące. W opracowaniu można znaleźć również odpowiedzi na liczne pytania zadawane duchom i spisywane przez autora podczas seansów spirytystycznych.

Ważniejsze z nich mówią o tym, co dzieje się z człowiekiem po śmierci, jak rozpoznać dobro od zła, czym są duchy i jak je rozróżniać. W jaki sposób Duchy porozumiewają się miedzy sobą? Czy Duch może na pewien czas przejąć cielesną powłokę osoby żyjącej, tj. wejść do jej ciała i działać zamiast wcielonego Ducha?

Pytania te i wola odpowiedzenia na nie, stanowią również element działalności i tożsamości
naszego zespołu S.G.H.T. Pragniemy badać i doświadczać tego samego na własnej skórze, czego doświadczył autor "Księgi Duchów".

"Księga Duchów" to dzieło wyjątkowe, ale i wymagające skupienia i czasu, by dokładnie zrozumieć sens i przesłanie autora. Bez wątpienia może pomóc w odpowiedzeniu na wiele pytań: Kim jesteśmy? Skąd pochodzimy? Dokąd zmierzamy? Czytelnik znajdzie w niej słowa pociechy, dzięki którym będzie w stanie stawiać czoła codziennym problemom, ale także potwierdzenie tego, że nasi zmarli bliscy wciąż żyją i przebywają obok nas.

W "Księdze Duchów" odnajdziemy wyjątkowe odpowiedzi nie tylko dlatego, że zostały podyktowane z zaświatów, w co możemy wierzyć lub nie. Jedyne czemu zaprzeczyć nie możemy niezależnie w co wierzymy, to powód, dla którego odpowiedzi te przedstawiają spójną i logiczną wizję naszego życia.

Bez wątpienia dzieło to jest lekturą obowiązkową dla wszystkich tych, których interesuje tematyka spirytyzmu, parapsychologii, czy życia po śmierci, a także tych, którzy szukają swojego miejsca w życiu i wyjaśnienia zawiłych kwestii od zawsze nurtujących ludzi.

Dla nas jest czymś wyjątkowym, co motywuje i ukierunkowuje nasze działania, daje wizję tego, co może się wydarzyć i nadaje sens naszym badaniom. 
Z naszej strony, drogi czytelniku, możemy życzyć wytrwałości w poszerzaniu wiedzy o spirytyzmie oraz wyrazić nadzieje, że odnajdziesz ją w naszych kolejnych materiałach.

Jeśli jest coś, co pozwoli Ci spojrzeć na otaczający Cię świat z innej perspektywy, to niewątpliwie będzie to "Księga Duchów".

Pozdrawiamy,
Zespół S.G.H.T / Parker


Użytkownik Slavic Ghost Hunters edytował ten post 21 października 2014 - 18:08


#2 danut

danut

  Homo Infranius Alfa

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 5 157 postów

Napisano 21 października 2014 - 20:58

Ten cytat z Kardeca mi się spodobał :

 

"Gdy poprzez stopniową inwolucję w świecie grubej materii upadły duch ludzki zatracał coraz bardziej pamięć o Ojcu i Stworzycielu, przypominała mu Go cała przyroda tajemnicza swą mową. Wszystko co przekraczało zakres jego pojęć nabierało dla niego mocy boskiej, a że otaczało go wiele przeróżnych tajemnic i wiele niepojętych dla niego potęg przyrody, powstała w jego umyśle wiara w wiele różnych bóstw. Ale zawsze istnieli ludzie świata, którzy rozumieli iż mnóstwo różnych sił nie może rządzić światem bez wyższego kierownictwa i ci wznosili się do pojęcia jedynego Boga."

 

Może ktoś zaprezentuje inne godne uwagi?#3 Fanar

Fanar

  Infrzak

 • Użytkownicy
 • PipPip
 • 34 postów

Napisano 19 marca 2018 - 10:53

A co jeśli to są brednie?!

Tą książkę czyta się jednym tchem i zazwyczaj nie zauważa się takiego drobiazgu jak całkowite zepchnięcie Jezusa Chrystusa na boczny plan równając go z nami a nawet insynuuje się, że to był duch taki sam jak my (który kiedyś kradł i mordował ale teraz już jest nagle "duchem wyższym" w sensie równy mistrzom spirytyzmu czyli takiemu św. Augustynowi :) Bo św. Augustyn jest w tej książce mistrzem - wystarczy, że Demon z którym rozmawiał autor książki powiedział że jest św. Augustynem :))))

A tenże autor rozbijając wszystko co tenże Demon mówi o swój ograniczony rozum wykładowcy francuskiego w 19 wieku we Francji jest niejako "mistrzem" tegoż wykładu :)))))

A wykład czyli ta książka mówi: że jak jesteś dobry i nawet grasz dobrego bo po swej śmierci dostaniesz nagrodę - będziesz opiekunem duszy wcielonej czyli Aniołem a następnie zrównasz się z Bogiem bo będziesz sam myślą kreował światy dla kolejnych wcielonych :)

A jak zadasz pytanie tym "mistrzom" spirytyzmu o koniec tej zabawy w Boga to usłyszysz takie pierdoły jak:

"zaczniesz wszystko od nowa lub złączysz się z Bogiem" (a to wszystko z palca w oparciu o chciejstwo :))))


Użytkownik Fanar edytował ten post 19 marca 2018 - 10:59