Skocz do zawartości


Zdjęcie
* * * * * 1 głosy

Zdany – temat, który odszedł w niebyt


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
80 odpowiedzi w tym temacie

#1 RysiekINFRA

RysiekINFRA

  Administrator Forum INFRA

 • ROOT Admin
 • 4444 postów

Napisano 20 czerwiec 2009 - 18:16

Materiał, który przedstawię za chwilę jest kontrowersyjny i zrozumiały wyłącznie dla osób zajmujących się wyjaśnieniem niespotykanych zbiegów okoliczności w miejscowości Zdany. W ich wyniku doszło rzekomo do ciągu przypadków w których przypadkowe osoby dokonały obserwacji „pojazdu nie z tej PLANETY”. Z całym szacunkiem już samo to stwierdzenie budzi szeroki uśmiech zwłaszcza w kontekście innych sensacji toczących się wokół tego i innych „incydentów”. Dokonujący publikacji Zdanów prawie natychmiast okrzyknęli je pewnikiem i aby zdusić w zarodku wszelkie próby polemiki uznano ów „fakt” za absolutnie prawdziwy. Z taką adnotacją część ujawnionych materiałów wysłano w świat delikatnie mówiąc zbyt pośpiesznie. Jako jedna z dwóch (według mojej wiedzy) osób w tym czasie powątpiewałem w prawdziwość tej historii nie opierając się jeszcze na konkretach, a zwyczajnie na przesłankach i otoczce zeznań, które już kilka godzin po ujawnieniu nie były w żaden sposób spójne. Swoimi wątpliwościami podzieliłem się z innymi badaczami w Polsce i na świecie.

Późniejsze wydarzenia wokół tej sprawy pogłębiły jeszcze bardziej wszystkie wątpliwości wobec rzekomych obserwacji wprost ze Zdanów. Jedyne rozsądne wyjaśnienie i udokumentowanie w postaci prezentacji multimedialnej przedstawił na spotkaniu w Mogilnie badacz niezależny i popularyzator pan Rafał Nowicki (luźno związany z Fundacją Nautilus). Pomimo wszystko kolejne czynności wykonane przy tym materiale przyniosły w naszym mniemaniu (niezależni) wyłącznie jeden efekt – uznanie zdarzenia za całkowitą fikcję. Bez wiedzy Fundacji Nautilus (organizacji w żaden sposób nie związanej z polskim, niezależnym środowiskiem badaczy fenomenów trudnych do interpretacji) przeprowadziliśmy własne dochodzenie w tej sprawie, które wykluczyło większość materiałów prezentowanych u źródła sensacji.

Działając niezależnie od siebie praktycznie jednogłośnie doszliśmy do wniosków, że w świetle naszych ustaleń opisane przez Fundację Nautilus zdarzenie jest niewiarygodne. Niestety pomimo upływu czasu otrzymujemy ciągłe pytania od badaczy, popularyzatorów i właścicieli przeróżnych mediów z całego świata i jest nam wstyd tłumaczyć się za błędy innych, zwłaszcza w sytuacji gdzie nie mamy i nie chcemy mieć nic wspólnego z celowym wprowadzaniem pasjonatów w błąd. Mamy jednak prawo i wręcz obowiązek wypowiedzieć własne zdanie oparte na konkretnych ustaleniach już nie tylko by chronić nasz fandom ale aby zapobiec w przyszłości wypływaniu kolejnych „wieści wyssanych z palca”.

Kilka tygodni temu do naszych skrzynek pocztowych trafił list od współredagującego pismo UFO-aktuellt pana Svahna Clasa z uściślonym pytaniem dotyczącym zdarzeń w Zdanach i prośby o naszą opinię.

Podobny w wyrazie list trafił również do mnie.

Ponieważ kwestia Zdanów to dla mnie fakt jednoznaczny i dość archaiczny zdecydowałem się przedstawić swoje stanowisko w uproszczonej i jasnej formie. Ponieważ zawsze starałem się mówić o wszystkim otwarcie, również i tym razem uznałem takie postępowanie za stosowne do okoliczności. Udostępniam moją odpowiedź publicznie, ponieważ mam dość ciągłych dyskusji o bzdurach określanych jako zjawisko NOL/UFO wprost ze Zdanów.

Oto moja odpowiedź na list od p. Svahna…

Dear Sir,

The Zdany incident is a long and complied story. Personally, I recognized it as a mystification, where many persons were involved in it. In that case are involved not only witnesses but journalists as well.

The photographed object is nothing more than two metallic bowls fixed to each other with a metallic tape – exactly like the one, which is used for an

integration of the automatic washing machines’ drums. I analysed those HQ pictures with the Apple Macintosh graphic computer. Such analyses is one of mine

professional abilities.

The fraud touches:

1. The EXIF data of the photographs, which are not compare with used camera and the time of the taking those photos. Someone wanted to hide them inefficiently.

2. I am absolutely sure, that the “object” was tossed out and photographed with the only one camera. I made a series of the comparative photos together with the Polish, Latvian and Russian UFO-researchers.

And the effects are exactly identical to the Zdany photographs!

- the visible object has incommensurate lesser dimensions than the described by witnesses. In the analysis the points of reference in the terrain were taken under a consideration.

- a lack of the credibility of the main witness, who gives the different information from each other.

- and the mediumistic uproar around that incident had the only one aim: a promotion of the Fundacja Nautilus in the Polish and World’s media.

- the mediumistic aspect of the incident: very strong mediumistic uproar around the invented events, which were reported by Zdany inhabitants previously.

Those events were prepared by a journalist worked for the FAKT daily newspaper (a typical street-paper). This journalist stated that there had taken its place an abduction of the one of the Zdany inhabitant by the UFO-crewmen. That abducted man made a series of the photos of the UFO’s interior with a built-in the cellular phone camera. Those photos are photo-trick and nothing more.

This is only a part of the evidences of that, how much insolent and impertinent could be persons, who try to make money on the UFO-topic. Polish ufologists, who have been studied and research UFO-phenomenon for many years firmly cut off the Fundacja Nautilus mystification – this one and all other. An interest of this case is a wasting of time and shame for the Polish ufological fandom.

Mariusz R. Fryckowski BSN (Bliskie Spotkania Niezależnych – Close Encounters of the Independents) – Tuchola, Poland


W powyższej publikacji autor oparł się na wypowiedziach i fotografiach wielu polskich ufologów ze znacznie większym stażem niż mój, znam te treści, znam zdjęcia, część z nich robiłem osobiście i podziwiam kolegów za niezwykle wyważone stanowiska, jednak w tej sprawie nie można pozostać było obojętnym zwłaszcza w chwili, gdzie dalej prowadzona jest ściśle ukierunkowana akcja wymierzona w polskich ufologów, tylko dlatego aby ich zdyskredytować w możliwie wszystkich dostępnych przeciętnemu obywatelowi mediach. Czy to próba wykluczenia wszystkich tych, którzy mają odmienne zdanie i potrafią go bronić? Zapewniam, to daremny trud, niezależni bez większego trudu obronią się sami w każdej sytuacji i wobec dowolnego zagrożenia. A prawda? Jak zawsze – obroni się sama.

Po przetłumaczeniu:

Witam serdecznie

Zdany to temat długi i skomplikowany. Uznałem go za mistyfikację w której brała udział duża ilość osób. W sprawę zamieszani są zarówno dziennikarze jak i świadkowie.

Obiekt z fotografii to dwie metalowe miski złączone metalową taśmą podobną jak do tej, której używa się w zespalaniu bębnów pralek automatycznych (kryza). Dokonałem szczegółowych analiz zdjęć w wysokiej rozdzielczości przy pomocy profesjonalnego oprogramowania i komputera graficznego firmy Apple.

Analiza zdjęć była jedną z moich specjalności zawodowych.

Oszustwo dotyczy:

- danych EXIF przedstawionych zdjęć, które nie zgadzają się czasowo i sprzętowo w stosunku do relacji. Próbowano to nieudolnie ukryć.

- jestem przekonany, że obiekt został zwyczajnie podrzucony i sfotografowany wyłącznie jedną kamerą, wykonałem serię zdjęć porównawczych wespół z badaczami z Polski i Rosji, efekty naszej pracy są zbliżone do zdjęć ze Zdanów!

- widoczny obiekt ma niewspółmiernie mniejsze rozmiary w stosunku do opisanych, w analizie wzięto pod uwagę układ punktów odniesienia w terenie.

- brak wiarygodności głównego świadka, który przekazuje sprzeczne informacje.

- szum medialny wokół zdarzenia miał jeden cel – wypromować Fundację Nautilus w mediach.

- aspekt medialny. Niezwykle silne nagłośnienie sprawy w kontekście wymyślonych zdarzeń, które były zgłaszane już wcześniej przez okolicznych mieszkańców. Zdarzenia te zostały całkowicie spreparowane przez dziennikarza pisma „FAKT”, który twierdził, że doszło do porwania przez załogę UFO jednego z mieszkańców, który wykonał zdjęcia wnętrza statku przy pomocy telefonu komórkowego. Był to wyłącznie fotomontaż.

To tylko część dowodów na to, jak bezczelne bywają osoby, które próbują zbić kapitał na UFO.

Zajmowanie się tą sprawą to strata czasu i wstyd dla polskiego środowiska długoletnich badaczy fenomenu UFO.

Mariusz R. Fryckowski – BSN (Bliskie Spotkania Niezależnych) – Tuchola


Minęło kilka kolejnych tygodni i dzisiaj dzięki uprzejmości kolegi otrzymałem „skany” z gotowym artykułem pióra pana Svanha Clasa.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Mam nadzieję, że każdy komu wpadnie do głowy podobny pomysł na wmówienie pasjonatom i zainteresowanym problemem niezidentyfikowanych obiektów latających przejdzie ochota na dokonywanie podobnych mistyfikacji. Ponieważ nikt w Polsce z nieznanych mi powodów ficjalnie nie zajął stanowiska wobec zdarzenia w Zdanach oraz nikt nie wykazał odrobiny ochoty na publikację tego tekstu w witrynach tematycznych zrobiłem to osobiście u siebie oraz zdecydowałem o skorzystaniu z pomocy mediów przyjaciół zza granic Polski. Wiem również o tym, że twórcy opowieści ze Zdanów za wszelką cenę będą chcieli uwiarygodnić tę historyjkę, niech powyższy punkt widzenia niezależnych i mój własny pozostanie w opozycji do podobnych bzdur mnożących się każdego roku.

Mariusz Fryckowski

#2 Sasquatch

Sasquatch

  -

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 2182 postów

Napisano 20 czerwiec 2009 - 18:57

Pamiętam jak na XII UFO Forum zaciekle broniono incydentu w Zdanach. Oczywiście poszło o zdjęcia które dla większości publiczności nie przedstawiały nic więcej niż połączone półmiski. Z tego powodu wywiązała się kłótnia wśród badaczy i publicznością.

#3 Zit

Zit

  Mister

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1850 postów
 • GG: 8530728

Napisano 20 czerwiec 2009 - 20:28

Ach te Zdany...
Dla jednych wyraźna mistyfikacja, dla drugich wyraźny fenomen.

Nie było mnie na tym UFO Forum, ale pamiętam streszczenia i opowiastki. Ileż to osób właśnie o tych Zdanach trąbiło ;)

#4 UFOfan

UFOfan

  Infrańczyk

 • Użytkownicy
 • PipPipPip
 • 138 postów
 • GG: 1669744

Napisano 20 czerwiec 2009 - 21:31

Cholera nie znałem paru faktów który zostały tutaj opisane , teraz zdany są mało wiarygodne ;) . Dziwie się dlaczego Fundacja Nautilus nie napisała , że godzina zdjęć nie zgadza się z relacjami świadków.

#5 UFOWORLDNEWS

UFOWORLDNEWS

  Homo Infranius Alfa

 • Moderatorzy globalni
 • 1543 postów

Napisano 21 czerwiec 2009 - 17:17

Jedno jest pewne, że zapamiętamy tą historię czy ona jest prawdziwa czy nie.Tylko czy każdy wysnuje z tego własne wnioski?.

#6 matino3

matino3

  Infranin

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPip
 • 285 postów
 • GG: 428266

Napisano 21 czerwiec 2009 - 21:10

Jest to jeden z tematów, na który mogę odpowiedzieć "nie wiem" :P Ale bardziej dla mnie mistyfikacja niż fakt.

#7 Grafik

Grafik

  Czerwona kartka

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPip
 • 200 postów
 • GG: Lubię jeść wymiociny. Mogę trochę?

Napisano 22 czerwiec 2009 - 01:01

sprawa zdanów jest moim zdaniem niezwykle cenna dla ufologii
jest cenna w taki sposób jak gorączka lub katar dla człowieka

jest cenna bo jest symptomem, pokazuje jak ludzie tracą zdolność do samodzielnego myślenia i zamykają się przed realnym czasem nudnym i szarym światem na rzecz kolorowego pełnego orbsów, elfów, spodków, plejadan, reptalian, czakr, aur, apokalips, przemian i innych "sztucznych barwników".

nastała era w której internetowa gawiedź nie myśli w sposób "miski w kształcie ufo" tylko "ufo w kształcie miski"

z niecierpliwieniem czekam na ufo w kształcie pasażerskich samolotów, samochodów lub jamników


Dołączona grafika#8 Sonial13

Sonial13

  Początkujący

 • Użytkownicy
 • Pip
 • 19 postów
 • GG: 9453537

Napisano 03 lipiec 2009 - 10:57

A ja, tak z ciekawości obejrzałbym te nieudolnie sfałszowane EXIFy i posłuchał se tych motających się świadków. Te materiały są ogólnodostępne? Z góry dzięki:)

Użytkownik Sonial13 edytował ten post 03 lipiec 2009 - 10:58


#9 azor

azor

  King of Podkarpacie

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 3083 postów

Napisano 10 styczeń 2010 - 11:57

A ja, tak z ciekawości obejrzałbym te nieudolnie sfałszowane EXIFy i posłuchał se tych motających się świadków. Te materiały są ogólnodostępne? Z góry dzięki:)


Minęła kolejna żenująca rocznica słynnych a dla mnie kiepskich zdjęć UFO ze Zdanów dzis zobaczyłem co FN pisze na tem temat w sumie nic ciekawego bębnią to samo w kółko co w zeszłych latach ale sam wywiad z prezesem FN mnie rozbawił zacytuję fragment.

''JMZ: Jak sądzisz, skąd taka reakcja?

RB: To bardzo proste. Między badaczami UFO jest rywalizacja. Zdjęcia ze Zdanów sprawiają, że ich cały z dumą prezentowany materiał fotograficzny wygląda tak dziadowsko, że oni… sobie tego nie życzą. Co zrobić w tej sytuacji? A zacząć się wydzierać w niebogłosy, że „to fałszerstwo”. Dlaczego fałszerstwo? A dlatego. Taki jeden z drugim wie, że to fałszerstwo i dyskusja go w tej sprawie nie interesuje. Sprawa Zdanów pokazała coś, co na własny użytek nazwałem „zawistną i głupią polską gębą”. Z powodu niechęci do mojej osoby czy Fundacji taka zawistna menda jest gotowa opluć najciekawszy przypadek zdjęć UFO w historii naszego kraju tylko w nadziei, że to choć w minimalnym stopniu zaszkodzi FN lub mnie jako osobie interesującej się zjawiskiem UFO i znanej z tego w całej Polsce… /śmiech/ Ale to naprawdę nie ma żadnego znaczenia. Ta sprawa ma już swoje miejsce w historii badania tego zjawiska.''

Proszę jak prezes ocenia i nazywa inne osoby, które mają inne zdanie na ten temat menda brak słów zwyczjne prostackie zachowanie.

Pamiętam początek sprawy ze Zdanów zdjęcia badał grafik z Kolonii W.Czarnetzki, ktory specjalizuje sie też w analizach zdjeć UFO. Wg jego wstępnej analizy i obliczeń obiekt był blisko i miał około 34 cm. Nie wiem dlaczego potem zmienił nagle zdanie ?

#10 Christof

Christof

  Infrańczyk

 • Użytkownicy
 • PipPipPip
 • 130 postów

Napisano 10 styczeń 2010 - 13:18

Z tego co pamiętam z czatu, to Waldek_Kolonia tłumaczył to błędem w obliczeniach. Stąd te 34 cm. Przy okazji zapytam, czy ktoś wyliczył rzeczywiste rozmiary tego obiektu?

#11 xedos

xedos

  Homo Infranius

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPip
 • 487 postów

Napisano 10 styczeń 2010 - 15:06

Mam do Was prośbę, prosiłbym o pewne zwolnienie w niektórych wątkach, po wczorajszej rozmowie z Rafałem Nowickim ujawnione zostały pewne wątki, przesłanki, o których nic nie wiedzieliśmy. Sprawę postaram się wyjaśnić bliżej przygotowując podsumowanie wczorajszych obrad, które zakończyły się około trzeciej nad ranem. Widzę dobrą wolę po obu stronach barykady, moim marzeniem jest owe barykady rozpieprzyć w proch. Zaczekajcie, a obiecuję tekst, być może, że na moją prośbę administracja INFRY wystawi go na swoją stronę główną, jeżeli nie,znajdzie się tutaj.

Pozdrawiam

#12 azor

azor

  King of Podkarpacie

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 3083 postów

Napisano 10 styczeń 2010 - 16:40

Mam do Was prośbę, prosiłbym o pewne zwolnienie w niektórych wątkach, po wczorajszej rozmowie z Rafałem Nowickim ujawnione zostały pewne wątki, przesłanki, o których nic nie wiedzieliśmy. Sprawę postaram się wyjaśnić bliżej przygotowując podsumowanie wczorajszych obrad, które zakończyły się około trzeciej nad ranem. Widzę dobrą wolę po obu stronach barykady, moim marzeniem jest owe barykady rozpieprzyć w proch. Zaczekajcie, a obiecuję tekst, być może, że na moją prośbę administracja INFRY wystawi go na swoją stronę główną, jeżeli nie,znajdzie się tutaj.

Pozdrawiam


no no jestem ciekaw a w sprawie wielkości nie wiem czy ktos obliczył na podstawie odpowiednich wzorów itp ?

#13 RysiekINFRA

RysiekINFRA

  Administrator Forum INFRA

 • ROOT Admin
 • 4444 postów

Napisano 21 listopad 2010 - 15:38Polecam i pozdrawiam dj_cinexa ;)

#14 azor

azor

  King of Podkarpacie

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 3083 postów

Napisano 21 listopad 2010 - 18:24

Szczerze mówiąc co ten materiał miał przedstawiać ? Miska w górze ok ale ja bym chciał zobaczyć jak z tego wyszyły fotki ?

A jeśli temat tyczy sie misek to i ja coś dodam z moich eksperymentów czy to nie UFO :D popatrzcie na perspektywę ''miski''' i drzew ;) dlatego nie wierze w Zdany !!!

http://fotoo.pl/zdje...11/7b899bf1.jpg
http://fotoo.pl/zdje...11/96aa3db8.jpg
http://fotoo.pl/zdje...11/9a461af1.jpg
http://fotoo.pl/zdje...11/f868d9d7.jpg

Zastrzegam rozpowszechnianie zdjęć !!!

#15 Arek 1973

Arek 1973

  Homo Infranius Alfa

 • Moderatorzy globalni
 • 3642 postów

Napisano 23 listopad 2010 - 08:15

Kurcze , nie słyszałem o tych przypadkach żeby ktoś tam w środku był????? :rolleyes:

#16 xedos

xedos

  Homo Infranius

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPip
 • 487 postów

Napisano 23 listopad 2010 - 09:17

Dołączona grafika

#17 Arek 1973

Arek 1973

  Homo Infranius Alfa

 • Moderatorzy globalni
 • 3642 postów

Napisano 23 listopad 2010 - 09:52

Muszę sobie te zdjęcie powiększyć żeby poczytać :lol:

#18 azor

azor

  King of Podkarpacie

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 3083 postów

Napisano 23 listopad 2010 - 14:44

Prosze czyli wiemy jak z perspektywy mieszkańca Zdanów wygląda wnętrze miski! Fotografia jest bardzo wiarygodna i myślę, że powinni zająć się nią "badacze"...


Dodaj badacze z FN ;)

#19 Pszebżydły ófok

Pszebżydły ófok

  Infrańczyk

 • Użytkownicy
 • PipPipPip
 • 159 postów

Napisano 23 listopad 2010 - 20:36

Ha ha,jeden z moich ulubionych przypadków.Latem tego roku dla jaj robiliśmy z moją dziewczyną podobnie.Ona rzucała niewielką miseczką a ja robiłem zdjęcia komórką :lol: Niektóre wyszły wprost fenomenalnie."ÓFO JAK RZYWE".Jak będę kiedyś miał dobry humor to poślę je do kilku "ófologuf" :lol:

#20 Arek 1973

Arek 1973

  Homo Infranius Alfa

 • Moderatorzy globalni
 • 3642 postów

Napisano 24 listopad 2010 - 06:56

Normalnie szok :D , jakoś na świecie te uprowadzenie pozostało bez echa, nawet Nautilus o tym chyba nawet nie wspomniał ;)
cudawiankifoto.pl/fotobudka-walbrzych/