Zagadka Jeziora Wostok: Przełom w ciągu kilku tygodni

O kosmosie bliskim i dalekim, odkrycia, zagrożenia i zaskoczenia.
Awatar użytkownika
Rysiek23
Homo Infranius Alfa
Posty: 3237
Rejestracja: sob cze 02, 2007 11:25 am
Kontakt:

Re: Zagadka Jeziora Wostok: Przełom w ciągu kilku tygodni

Post autor: Rysiek23 »

Rosjanie zdobyli czystą próbkę z antarktycznego jeziora Wostok. "Można otwierać wódkę" <div>Rosjanie zdobyli pierwszą czystą próbkę wody z antarktycznego jeziora Wostok - informuje "New Scientist". Odizolowane przez przynajmniej 100 tys. lat od świata podlodowe jezioro to bezcenne źródło wiedzy o przeszłości Ziemi, otwierające możliwości badań środowiska zbliżonego do warunków panujących na lodowych księżycach Saturna - Enceladusie i Europie, bądź pod powierzchnią Marsa.</div>Położony niemal 4 km pod powierzchnią antarktycznego lodu, długi na 250 i szeroki na 50 km słodkowodny zbiornik Wostok to największe spośród 145 znajdujących się pod powierzchnią Antarktyki jezior. O jego istnieniu świat dowiedział się dopiero w 1996 r. dzięki wykonanym techniką radarową zdjęciom lotniczym i satelitarnym. Rok temu Rosjanie po latach wierceń wreszcie dotarli do powierzchni akwenu.



Badacze ostrzegali, że dowiercenie się do odizolowanego od tysięcy lat jeziora może mieć groźne skutki, a dziewiczy ekosystem zostanie bezpowrotnie skażony. Nie wiadomo, jakie mikroorganizmy bądź inne formy życia mogą znajdować się pod lodem. Nie wiadomo, jak te formy zareagowałyby na nowe warunki atmosferyczne. Zaraz po dowierceniu się do jeziora rosyjska telewizja Russia Today podawała, że naukowcy pobrali próbki wody. Istniała jednak możliwość, że zawierały one również materiał, który wiertło "przyniosło ze sobą" z powierzchni. "Można otwierać wódkę"



Ale teraz "można otwierać wódkę" - pisze bloger "New Scientist", profesor Caleb A. Scharf, dyrektor Centrum Astrobiologicznego na Uniwersytecie Columbia. Próbki, które zdobyli teraz, zawierają z całą pewnością właśnie wodę z jeziora - dowodzi naukowiec.



Jak Rosjanie to zrobili? W ubiegłym roku, tuż przed nadejściem antarktycznej zimy, wycofali wiertło. Sprężona pod wysokim ciśnieniem pod lodem woda wpłynęła do wywierconego wąskiego szybu, gdzie oczywiście szybko zamarzła. To przemyślane działanie rosyjskich naukowców było podyktowane chęcią zminimalizowania ryzyka zanieczyszczenia dziewiczego ekosystemu jeziora.



Czy 4 kilometry pod lodem przetrwało życie?



Po roku czekania, gdy umożliwiła to pogoda, Rosjanie wydobyli powstałą w naturalny sposób próbkę. Jak poinformował rosyjski Instytut Badań Arktycznych i Antarktycznych, "pierwszy blok przejrzystego lodu z jeziora, długi na dwa metry, został pozyskany 10 stycznia na głębokości 3406 m".



Teraz czas na fascynujące badania fizycznych i chemicznych właściwości wody z Wostoku - pisze prof. Scharf. Naukowcy z wytęsknieniem czekają na ich wyniki, w szczególności tych mających sprawdzić, czy w ekstremalnym środowisku odciętego od świata jeziora są znaki jakiegokolwiek biologicznego życia, a jeśli tak, jakie organizmy przetrwały w tak niegościnnym miejscu. Źródło: gazeta.pl
Ostatnio zmieniony wt sty 15, 2013 12:39 pm przez Rysiek23, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
RickDangerous
Infrzak
Posty: 78
Rejestracja: czw lis 12, 2009 11:24 am
Kontakt:

Re: Zagadka Jeziora Wostok: Przełom w ciągu kilku tygodni

Post autor: RickDangerous »

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="RysiekINFRA" data-cid="102741" data-time="1358253537">To przemyślane działanie rosyjskich naukowców było podyktowane chęcią zminimalizowania ryzyka zanieczyszczenia dziewiczego ekosystemu jeziora.

 </blockquote> A jakie to ma dzisiaj znaczenie?Zanieczyszczenie dzisiejszymi mikrobami, bakteriami, ale jakie miałoby to znaczenie? Po co się tym przejmować? Pytam z czystej ciekawości bo nie chwytam po co zachować dziewiczość ekosystemu jeziora?
Awatar użytkownika
Andrzej 58
Weteran Infranin
Posty: 1041
Rejestracja: sob maja 09, 2009 4:20 pm
Kontakt:

Re: Zagadka Jeziora Wostok: Przełom w ciągu kilku tygodni

Post autor: Andrzej 58 »

Coś mi mówi ,że z badaniem Wostoku to zasłona dymna.Oglądałem niedawno wywiad z byłym analitykiem amerykańskiego wywiadu..Gdy wspomniano o antarktycznym jeziorze ,powiedział ,że w jego pobliżu wykryto tajemniczą wielką bryłę metalu (obiekt?)
Awatar użytkownika
Rysiek23
Homo Infranius Alfa
Posty: 3237
Rejestracja: sob cze 02, 2007 11:25 am
Kontakt:

Re: Zagadka Jeziora Wostok: Przełom w ciągu kilku tygodni

Post autor: Rysiek23 »

Jakie stwory kryją się w jeziorze Wostok pod lodami Antarktydy?



To jezioro jest odcięte od zewnętrznego świata od być może milionów lat. W wyciągniętym znad jeziora rdzeniu lodowym rosyjscy naukowcy znaleźli strzępy genetycznego materiału. W magazynie "Plos One" ukazała się teraz analiza tych badań. Co z niej wynika? W wodach jeziora prawdopodobnie żyje coś więcej niż tylko mikroskopijne bakterie. Położone niemal 4 km pod powierzchnią lodu, długie na 250 i szerokie na 50 km słodkowodne jezioro Wostok to największe spośród 145 jezior, które znajdują się pod powierzchnią Antarktyki. O jego istnieniu świat dowiedział się dopiero w 1956 r. Znajduje się niemal dokładnie pod rosyjską stacją polarną Wostok. Niedawno Rosjanie dowiercili się aż do jego powierzchni.



Świat naukowy z zapartym tchem czekał na wyniki badań rdzeni lodowych wyciągniętych znad jeziora. Uczeni podejrzewali, że w jeziorach pogrzebanych pod skorupą lodową Antarktydy mogą żyć organizmy odcięte od świata zewnętrznego i od Słońca nawet przez 30 milionów lat. Ewoluowały więc w zupełnie innych warunkach niż te, w których narodził się gatunek Homo sapiens, a także inne zwierzęta, rośliny czy znane nam bakterie. I mimo że mamy z nimi wspólnych przodków, to kto wie, jakie dziwne, obce formy przybrały, żyjąc tak długo w całkowitej ciemności i izolacji. Oczywiście, jeśli rzeczywiście tam są.



Praca opublikowana właśnie w "Plos One" sugeruje, że jezioro może wprost tętnić życiem.



Naukowcy znaleźli tysiące fragmentów RNA należących do bakterii, które zwykły żyć w symbiozie z morskimi mięczakami, skorupiakami, a nawet rybami. Część znalezionego materiału genetycznego należy do bardziej złożonych wielokomórkowych organizmów, kilka pochodzi od prymitywnych jednokomórkowych archeonów. Niektóre ze zidentyfikowanych typów bakterii znane są z tego, że lubią ciepłe środowisko kominów hydrotermalnych, czyli położonych na dnie oceanów szczelin, z których wydobywa się gorąca wysoko zmineralizowana woda.



To może oznaczać, że również jezioro Wostok jest podgrzewane ciepłem z wnętrza Ziemi, a żyjące w nim organizmy mają przy dnie dostęp do źródła energii i składników odżywczych.



Jeśli odkrycie się potwierdzi, to wzrosną nadzieje na znalezienie życia w takich miejscach, jak księżyce Jowisza czy Saturna. Pod lodową skorupą Europy czy Enceladusa również kryją się zbiorniki wody, które mogą przypominać toń jeziora Wostok.



Oczywiście, może się okazać, że to, co znaleźli rosyjscy naukowcy, to tylko zanieczyszczenia, które nie pochodzą z samego jeziora, lecz zostały przywleczone z zewnątrz. Poza tym kilka lat temu naukowcy dowiedli, że wiele podlodowcowych jezior Antarktydy jest połączonych kanałami, a te łączą się z oceanem. Nie ma więc także pewności, czy podlodowcowy świat jeziora Wostok naprawdę rozwijał się niezależnie od ewolucji zachodzącej na powierzchni naszej planety.



Wciąż czekamy na bezsporny dowód, jakim byłoby złowienie i wyciągnięcie na powierzchnię jednego z żyjących tam organizmów. wyborcza.pl







 
Awatar użytkownika
flying humanoid
Infrańczyk
Posty: 108
Rejestracja: sob maja 26, 2012 3:24 pm
Kontakt:

Re: Zagadka Jeziora Wostok: Przełom w ciągu kilku tygodni

Post autor: flying humanoid »

bardziej fachowe opracowanie dla pasjonatów, zaczerpnięte z linku z komentarza do wyżej cytowanego artykułu http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0067221
ODPOWIEDZ

Wróć do „UKŁAD SŁONECZNY i WSZECHŚWIAT”