Organizatorzy ataku z 11 września przed zwykłym sądem

Wiadomości z kraju i ze świata
Awatar użytkownika
Lazy
Full Active
Posty: 546
Rejestracja: pn paź 01, 2007 9:35 pm
Kontakt:

Organizatorzy ataku z 11 września przed zwykłym sądem

Post autor: Lazy »

Piątek, 13 listopada (18:11)

Prokurator generalny i minister sprawiedliwości USA Eric Holder ogłosił, że pięciu terrorystów z Al-Kaidy, organizatorów ataku na USA 11 września 2001 r., w tym domniemany "mózg" tego spisku Chalid Szejk Mohammed, będzie miało proces przed zwykłym sądem w Nowym Jorku.

Dotychczas cała piątka, z głównym architektem zamachu Mohammadem na czele, miała być sądzona przed specjalnym trybunałem wojskowym w bazie USA Guantanamo na Kubie.


W trybunale w Guantanamo obowiązują standardy prawne dające większe prawdopodobieństwo uznania oskarżonych za winnych i surowego ich ukarania.

Holder poinformował natomiast, że przed trybunałem tym będzie odpowiadać innych pięciu terrorystów, w tym główny podejrzany o atak na amerykański okręt "USS Cole" w 2000 r.

Zapewnił on, że sprawa Mohammeda i jego czterech wspólników "będzie prowadzona energicznie" i że oskarżający ich prokuratorzy zażądają kary śmierci.

Minister przedstawił jednocześnie swoją decyzję jako przejaw "wiernego oddania sprawie praworządności", które "przyświeca narodowi amerykańskiemu od ponad 200 lat".

Trybunały wojskowe w Guantanamo, powołane przez administrację prezydenta George'a W. Busha, były od początku krytykowane przez obrońców praw człowieka jako naruszające normy demokracji i prawa międzynarodowego.

Prezydent Obama zapowiedział zamknięcie więzienia w Guatanamo do stycznia przyszłego roku i poparł organizowanie procesów przetrzymywanych tam terrorystów przed zwykłymi sądami w USA.

Najnowsza decyzja administracji wzbudziła jednak liczne głosy krytyczne.

Krytycy - prawnicy, niektóre rodziny ofiar ataku z 11 września i Republikanie - zwracają uwagę, że rozprawa zostanie wykorzystana przez oskarżonych do wygłaszania mów w duchu dżihadu.

Inni podkreślają, że adwokaci terrorystów będą mogli podważyć dowody przeciwko ich klientom, ponieważ niektóre zostały zdobyte z użyciem brutalnych metod przesłuchań, uznanych za tortury.

Na przykład zeznania Mohammeda uzyskano dopiero po poddaniu go wielokrotnie tzw. "waterboardingowi", czyli symulacji topienia przez wlewanie do ust wody po przywiązaniu głową w dół do deski.

Krytycy ostrzegają też, że proces, który - jak zapowiedział Holder - ma się odbyć na nowojorskim Manhattanie nieopodal miejsca, w którym stały wieżowce WTC zburzone w wyniku ataku, narazi miasto na zamachy terrorystyczne.

Prokurator generalny wyraził jednak przekonanie, że proces zakończy się sukcesem i władze zapewnią w Nowym Jorku odpowiednią ochronę.

- Na podstawie mojego długoletniego doświadczenia mogę zapewnić, że wynik procesu będzie sukcesem. Nie wydałbym upoważnienia do przeniesienia procesu do Nowego Jorku, gdybym nie wierzył, że będzie on udany - powiedział.

Wyraził też przekonanie, że władze zagwarantują pełne bezpieczeństwo w Nowym Jorku w czasie rozprawy.

INTERIA.PL/PAP

Ps.Nareszcie kwestia zamachu na WTC rozwiązana :angry
ŻYCIE JEST TYLKO GRĄ

WSZYSTKO,CZYM ONO JEST,TO ILUZJA,ALE WY,GRACZE,DOSZLIŚCIE DO PRZEKONANIA,ŻE TO JEDYNA RZECZYWISTOŚĆ
Awatar użytkownika
Zit
Zaangażowany Infranin
Posty: 394
Rejestracja: pt sty 12, 2007 11:18 am
Kontakt:

Re: Organizatorzy ataku z 11 września przed zwykłym sądem

Post autor: Zit »

Widocznie minister chce być zlinczowany przez naród Amerykański za taką decyzję...

To bez sensu. Bush chciał rozpieprzyć pół świata żeby znaleźć Osamę Ben Ladena, tymczasem jego kompanów będą karać w najzwyklejszym sądzie przez najzwyklejszych ludzi z ulicy.



Zastanawia mnie tylko jedno: czym się motywował prokurator, przenosząc rozprawę?
Ostatnio zmieniony sob lis 14, 2009 10:02 am przez Zit, łącznie zmieniany 1 raz.
[ external image ]

,, Veni Vidi Vici" - przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem



Timeo Danaos Et Dona Ferentes ;)



**********Sol Omnibus Lucet!!!**********
Awatar użytkownika
Aylinn
Homo Infranius
Posty: 462
Rejestracja: wt paź 09, 2007 6:01 pm
Kontakt:

Re: Organizatorzy ataku z 11 września przed zwykłym sądem

Post autor: Aylinn »

A nawet dobrze. To prokurator i adwokat wybierają ludzi do ławy przysięgłych. Dobry prokurator wybierze takich, którzy będą na pewno za najcięższym wyrokiem oraz będą umieli przekonać resztę. Po drugie, w ławie będą siedzieć Amerykanie, więc tak naprawdę wyrok już jest wydany, pytanie pozostaje jak wysoki on będzie?



Poza tym proces odbędzie się w Nowym Jorku, ława przysięgła to będą Nowojorczycy, a oni najboleśniej odczuli 11 września. Nie dziwię się prokuratorowi, że się cieszy. Miejsce wybrano idealnie. Naród amerykański nadal wrze rządzą zemsty i mimo, że wielu z nich nie popiera wojen prowadzonych przez ich państwo proces na pewno będzie dla nich wielkim wydarzeniem. Kolejna rzecz, że miejsce procesu niesie za sobą duży ładunek emocjonalny, nie tylko dla prokuratora, ale na pewno dla sędzi oraz ławy przysięgłej, a jeżeli ława będzie wybrana umiejętnie, to fakt, że niektóre zeznania zostały zdobyto poprzez tortury nie będzie miał wielkiego znaczenia.
That's how I survived. Time and time again. That's my secret. I survived because I willed it to be. ... How did I survive apocalyptic fire? I simply refused to feel the flames.
Awatar użytkownika
Lazy
Full Active
Posty: 546
Rejestracja: pn paź 01, 2007 9:35 pm
Kontakt:

Re: Organizatorzy ataku z 11 września przed zwykłym sądem

Post autor: Lazy »

Będzie to morderstwo z premedytacją.Zamordują ich Ci, co powinni zasiąść na ławie oskarżonych.
ŻYCIE JEST TYLKO GRĄ

WSZYSTKO,CZYM ONO JEST,TO ILUZJA,ALE WY,GRACZE,DOSZLIŚCIE DO PRZEKONANIA,ŻE TO JEDYNA RZECZYWISTOŚĆ
ODPOWIEDZ

Wróć do „WYDARZENIA I POLITYKA”