Zwierzęta wiedzą wcześniej

Biologia, klimat, medycyna, eksperymenty, przyroda.
Awatar użytkownika
Arek 1973
Homo Infranius Alfa
Posty: 2940
Rejestracja: śr paź 29, 2008 6:13 am
Kontakt:

Zwierzęta wiedzą wcześniej

Post autor: Arek 1973 »

Często słyszy się opowieści o zwierzętach które przed wybuchem wulkanów,trzęsięń ziemi lub dna morskiego, wykazują nieoczekiwaną aktywność. Także około 2 godziny przed trzęsieniem ziemi tydzień temu w stolicy Haiti mieszkańcy zauważyli że z psami i kogutami "coś się nie zgadza".

Kanadyjska dziennikarka Chantal Guy opisuje na swojej stronie Facebook że w stolicy Port-au-Prince koguty oszalały i piały jak nakręcone, także psy zaczęły wyć. 2 godziny póżniej zawalały się domy.

Także 2 lata temu przed ciężkim trzęsieniu ziemi w południowo-wschodnich Chinach nagle zaczęły ropuchy przeprawiać się przez most w prowincji Jiangsu. Ludzie obserwujący te zjawisko byli niezapokojeni, jednakże nikt za bardzo nie wiedział co to ma znaczyć, nikt także nie zareagował.

W grudniu 2004r. ,w Sri Lance słonie zaczęły uciekać w głąb lądu,jak najdalej od morza tylko paru ludzi wzięło z nich przykład, jakiś czas póżniej nadeszło potężne tsunami.

Już w czasach starożytnych zauważono ten fenomen, Piliniusz Starszy zalicza niezwyczajne zachowanie ptaków do jednej z czterech oznak zwiastujących trzęsienie ziemi.

Helmut Tributsch, profesor chemi z Uniwersytetu w Berlinie ( zdjęcie http://www.chemie.fu-berlin.de/fb/fb96/fb-35.html)zajmuje się już od lat tym zjawiskiem, w swojej książce "Kiedy budzą się żmije" opisuje podobne przypadki. Sam tytuł nawiązuje do wydarzenia w mieście Haicheng w lutym 1975r. Wtedy w okolicy żmije obudziły się przedwcześnie z snu zimowego i zaczęły uciekać przed trzęsieniem ziemi które nastąpiło dopiero parę dni póżniej. Wtedy mieszkańcy i naukowcy słusznie wyciągli wnioski i ludzi zdążono ewakuować zanim miasto runęło.

Bazując na takich przypadkach, badacze jak Tributsch wysunęli hipotezy jakoby niektóre gatunki zwierząt żyjące w jaskiniach jak np: żmije, nietoperze , gryzonie około 20 godzin przed wystąpieniem trzęsienia o sile przynajmniej 6,5 swoje zwyczajne zachowanie totalnie zmieniają.

Co jednak z zwierzętami takimi jak słonie w Sri Lance w 2004r.? Hipoteza o żmijach i innych zakłada że podczas tarcia płyt tektonicznych występujące ciśnienie w warstwach kamiennych powoduje elektryczne prądy które mogą zostać przez zwierzęta te zarejestrowane. Drobne ilości wody znajdujące się w szczelinach skalnych mogą zostać pozytywnie naładowane i w postaci aerozolu wywołać u zwierząt przekażnika strachu serotoniny. Jeżeli chodzi o słonie to może potrafią swoimi sensorami zawartymi w stopach wyczuć nawet minimalne drgania ziemi?. A ptaki?, znamy ich uniejętności wykrywania nawet najmniejszych stężeń gazów oraz orientacji na podstawie pola magnetycznego Ziemi.



źródło

http://grenzwissenschaft-aktuell.blogspot....beben-zwei.html
Ostatnio zmieniony wt sty 19, 2010 5:21 am przez Arek 1973, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jestem fanem nauki ale nie jej ślepym wyznawcą"
 
<a href="https://www.facebook.com/arek.czaja">ht ... k.czaja</a>
spacemaster92
Full Active
Posty: 544
Rejestracja: sob paź 04, 2008 10:07 am
Kontakt:

Re: Zwierzęta wiedzą wcześniej

Post autor: spacemaster92 »

No artukulić ciekawy. Ja myślę, że człowiek w początkach swojego istnienia też posiadał takie zdolności jak wyczuwanie burzy, trzęsienia ziemi, powodzie, itp. oraz dużą zwinność ale z biegiem lat jak rozwijała się technologia i cywilizacja umiejętności te zastawały "zapominane" i nieużywane.
Czy wiesz że tylko jedno naciśnięcie guzika może przekreślić 10 000 lat ludzkiej cywilizacji ? A to ...będzie dopiero początek końca .


"Laa shay'a waqi'un mutlaq bale kul'un mumkin"
 
"Jedno ziarenko ryżu może przechylić szale. Jeden człowiek może odmienić losy całego świata"
Awatar użytkownika
Manfredo90
Infrańczyk
Posty: 132
Rejestracja: wt wrz 22, 2009 9:46 am
Kontakt:

Re: Zwierzęta wiedzą wcześniej

Post autor: Manfredo90 »

Po prostu, podczas ewolucji zwierzęta nabyły i zachowały takie instynkty które ludzie mieli w czasach prehistorycznych.
Awatar użytkownika
Arek 1973
Homo Infranius Alfa
Posty: 2940
Rejestracja: śr paź 29, 2008 6:13 am
Kontakt:

Re: Zwierzęta wiedzą wcześniej

Post autor: Arek 1973 »

Do waszych słusznych wypowiedzi dołączę jeszcze jedną mojej koleżanki która odpisała mi na innym forum
Instynkt samozachowawczy działa u zwierząt. Kiedyś gdzieś czaytałam, że nie tylko kataklizmy naturalne potrafią przepowiadać ale także inne rzeczy. Są przypadki, że zwierzęta wyczuwały zawał serca u właścicieli i ostrzegały ich swoim zachowaniem. Bo o szczurach uciekających ze statku, który ma zatanąć chyba wszyscy słyszeli i nikomu nie trzeba o tym mówić.


Teraz moich myśli ciąg dalszy. Jeżeli taki piesek który wiedział wcześniej że będzie trzęsienie ziemi już po fakcie spotkał się z innymi pieskami. Czy te inne nie wyszczekają mu w mordkę że to tylko przypadek że tamten wiedział a inne nie?.

Człowiek jak wiadomo także pochodzi z zwierzęcia, dlaczego i w nas nie mogłoby być coś jeszcze niezbadanego, niewyjaśnionego, czegoś co nam pozwala patrzeć w nabliższą przyszłość.

Albo inaczej się wyrażę

Czegoś co pozwala nam zarejestrować a następnie przez mózg pomyślnie zinterpretować, wydarzenia które nastąpią za chwilę.

Także o ludziach słyszymy że ktoś miał przeczucie że coś się wydarzy, zdarza się to często . A co jak Taki gość zacznie o tym mówić, ? czyli typowy jasnowidz. Albo będziemy zauroczeni patrzeć na takiego albo wyślemy go do diabła.

Ale jeśli zwierzęta potrafią to dlaczego nie człowiek pochodzący z małpy?. Mamy jakąś blokadę?. Może i tak, a może to tylko zawiść ludzka?
"Jestem fanem nauki ale nie jej ślepym wyznawcą"
 
<a href="https://www.facebook.com/arek.czaja">ht ... k.czaja</a>
Awatar użytkownika
Manfredo90
Infrańczyk
Posty: 132
Rejestracja: wt wrz 22, 2009 9:46 am
Kontakt:

Re: Zwierzęta wiedzą wcześniej

Post autor: Manfredo90 »

Moim zdaniem, człowiek utracił takie instynkty wtedy gdy zaczął się cywilizować.

A przeczucia są swego rodzaju taką naszą pamiątką świadczącą o historii naszego gatunku i skąd i od czego się wywodzimy ;)
Uśmieszka
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: śr sty 06, 2010 2:39 pm
Kontakt:

Re: Zwierzęta wiedzą wcześniej

Post autor: Uśmieszka »

Szkoda, że ludzie nie wykożystują zdolności zwierzaków. Kiedyś zostałam sama z dziadkiem w domu. Nagle mój pies zaczął wariować. Dziadek stwierdził, że jest głupi i chciał go bić. A co było później? Później okazało się, że okradziono mieszkanie dziadka, które znajodowało się piętro wyżej. To Trochę z innej bajki, ale fakt faktem czasami warto zaufać zwierzakowi.
"Człowiek jest stworzony, aby przekraczać siebie":)
ODPOWIEDZ

Wróć do „CZŁOWIEK i NATURA”