O piorunach kulistych

Biologia, klimat, medycyna, eksperymenty, przyroda.
Awatar użytkownika
Rysiek23
Homo Infranius Alfa
Posty: 3237
Rejestracja: sob cze 02, 2007 11:25 am
Kontakt:

O piorunach kulistych

Post autor: Rysiek23 »

[ external image ]Pioruny kuliste to jedne z najbardziej tajemniczych zjawisk naturalnych, których pochodzenie było przedmiotem dyskusji między naukowcami. Nie dziwi także, że powstały pytania, jak wiele obserwacji UFO tak naprawdę miało z nimi związek. Mimo aury tajemniczości wydaje się, że ludzie już od jakiegoś czasu posiadają technikę pozwalającą im wytwarzać obiekty przypominające pioruny kuliste. Czy to one odpowiadały za obserwacje słynnych Foo Figthers?



WIĘCEJ
Ostatnio zmieniony śr cze 30, 2010 9:38 am przez Rysiek23, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kalatos
Infranin
Posty: 240
Rejestracja: czw gru 18, 2008 11:53 am
Kontakt:

Re: O piorunach kulistych

Post autor: Kalatos »

No cóż o piorunach kulistych wiemy tylko tyle że istnieją i składają się z plazmy, niestety więcej nie jesteśmy w stanie ustalić a to z powodu tego że nie jest możliwe przeprowadzenie badań nad tym zjawiskiem, powodem jest min krótki czas trwania.Cóż mam swoją tezę: (Mianowicie chodzi o to że iskrą do zaczątku pioruna kulistego jest zwykły piorun żeby bardziej doprecyzować , powietrze nagrzewa się wtedy do niesamowitej temperatury i w tym momencie cała plazma zostaje w jakiś sposób zassana do wnętrza czegoś w rodzaju bańki .Jak się tam utrzymuje tego nie wiem . - Teza jest moja autorska i może być mylna). Pozostaje jeszcze kwestia czy ludzie potrafią sami wytworzyć piorun kulisty?. Moja odpowiedź brzmi Nie ponieważ nie wiemy tak naprawdę jak on powstaje i co musi się złożyć aby mógł przetrwać dłuższy czas. Dlatego też odnoszę się sceptycznie co do kwestii iż ludzie sami mogą tworzyć owe zjawiska. Poniżej prezentuje jeden z filmów nakręconych podczas pamiętnych burz 15 sierpnia 2008r, zwracam uwagę na 42 sekundę gdzie widzimy prawdziwy piorun kulisty. co do jego autentyczności jestem pewien na 100% że jest to właśnie te zjawisko i że nie jest to manipulacja. Dodam jeszcze jedno zdjęcie które także pokazuje piorun kulisty. Pozdrawiam



Piorun kulisty 15 sierpnia 2008r.



Foto: [ external image ]
Ostatnio zmieniony śr lut 04, 2009 7:35 pm przez Kalatos, łącznie zmieniany 1 raz.
"Fanatyzm religijny to największe zło tego świata"
Awatar użytkownika
Zit
Zaangażowany Infranin
Posty: 394
Rejestracja: pt sty 12, 2007 11:18 am
Kontakt:

Re: O piorunach kulistych

Post autor: Zit »

Myślę, że że powstają w "zapętleniach" błyskawic gdzie jest temperatura o wiele wyższa niż gdzie indziej w okolicach błyskawicy. A resztę tej teorii już napisałeś Dariuszu, a mianowicie:
powietrze nagrzewa się wtedy do niesamowitej temperatury i w tym momencie cała plazma zostaje w jakiś sposób zassana do wnętrza czegoś w rodzaju bańki.


Niestety ale w dalszym ciągu 90% rzeczy i faktów na temat tego zjawiska możemy się domyślać i zgadywać. Zjawisko nie jest zbyt powszechne (znam tylko dwie osoby, które go widziały - ja i mój ojciec). No cóż - przyszłość pokaże czy się dowiemy.



Kiedyś Amerykanie wpadli na tezę, że powstają w okolicach uskoków tektonicznych, ale z tego co pamiętam - została obalona.
[ external image ]

,, Veni Vidi Vici" - przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem



Timeo Danaos Et Dona Ferentes ;)



**********Sol Omnibus Lucet!!!**********
Awatar użytkownika
sasquatch
Homo Infranius
Posty: 430
Rejestracja: śr mar 07, 2007 11:30 am
Kontakt:

Re: O piorunach kulistych

Post autor: sasquatch »

Po raz pierwszy i jak na razie jedyny widziałem piorun kulisty jeszcze chodziłem do gimnazjum (a więc 4-5 lat temu) i to w liczbie mnogiej. Była bardzo silna burza, zrobiło się niemal tak ciemno jak w nocy. W pewnym momencie piorun uderzył w świerk który stał przed domem (przepaliło wszystkie przewody), później w ziemię jakieś 20 metrów od mojego domu. Aż wreszcie ostatni z piorunów uderzył w ziemię nieopodal domu znajdującego się około 300 metrów dalej. Wtedy na wysokości 2-3 metrów pojawiły się 4 jasne kule chyba pomarańczowego koloru. Stały niemal nieruchomo przez 10 sekund po czym spadły na ziemię i zniknęły jakieś 0,5m nad gruntem.
Ostatnio zmieniony śr lut 04, 2009 11:26 pm przez sasquatch, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jacmu
Infrańczyk
Posty: 114
Rejestracja: pn wrz 01, 2008 6:55 pm
Kontakt:

Re: O piorunach kulistych

Post autor: Jacmu »

Według mnie na zdjęciu powyżej może być równie dobrze piorun kulisty, jak i zwykły wybuch iskry z transformatora czy inne przepięcie, zwłaszcza, że idealnie za nim znajduje się latarnia.
świętokrzyski oddział INFRA

Pytania i wątpliwości dot. forum lub serwisu - napisz PW
Awatar użytkownika
Rysiek23
Homo Infranius Alfa
Posty: 3237
Rejestracja: sob cze 02, 2007 11:25 am
Kontakt:

Re: O piorunach kulistych

Post autor: Rysiek23 »

[ external image ]Czy silne pola magnetyczne są źródłem relacji o anomalnych zjawiskach świetlnych pojawiających się w czasie burz, określanych zwyczajowo jako „pioruny kuliste"? I gdzie w tym wszystkim znajduje się łącznik ze zjawiskiem UFO? Najnowsze badania sugerują, że wiele z przypadków obserwacji świetlnych obiektów może być w rzeczywistości iluzją. Czy jednak to, co udowodniono w laboratorium, może przekładać się na rzeczywistość?



CAŁOŚĆ
Awatar użytkownika
Katarzyna_1
Homo Infranius Alfa
Posty: 1969
Rejestracja: sob lut 06, 2010 4:22 pm
Kontakt:

Re: O piorunach kulistych

Post autor: Katarzyna_1 »

Nie zgodzę się z teorią, że pioruny kuliste to halucynacje wywołane wyładowaniami atmosferycznymi. Widziałam je obserwując burzę przez okno domu jednorodzinnego mojej ciotki wraz z czterema osobami i to z bliskiej odległości - około 20 metrów. Może ktoś z Was mieszkający na Stegnach w W-wie na początku lat 90-tych również obserwował to zjawisko z okien swojego 10 piętrowego wieżowca.

Była to nagła burza w ciągu dnia. Zrobiło się prawie ciemno, szalał wiatr, drzewa wyrywało z korzeniami, pioruny mocno tłukły. Pioruny kuliste, dosłownie kule ognia, pojawiły się lecąc aleją Wilanowską od strony Służewca w kierunku Wilanowa. Był to niezły spektakl, ale i strach ogromy. Po tej burzy służby miejskie miały wiele do roboty przez kilka dni. Może ktoś pamięta?
"Balbus melius balbi verba cognoscit"
Awatar użytkownika
azor
Homo Infranius Alfa
Posty: 2463
Rejestracja: wt cze 19, 2007 9:45 pm
Kontakt:

Re: O piorunach kulistych

Post autor: azor »

Sam widziałem coś na kształt pioruna kulistego 25 czerwca 2009 roku podczas powodzi w moim mieście ale czy to na pewno piorun kulisty nie umiem na to odpowiedzieć ? Teoria Persingera ma poważne wady bo te niby halucynacje często pozostawiają fizyczne ślady nawet ''kule świetlne'' prawdę mówiąc statystyka nie podaje częstych obserwacji UFO podczas burzy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CZŁOWIEK i NATURA”