Aby transport publiczny był publiczny

Wiadomości z kraju i ze świata
Awatar użytkownika
Rysiek23
Homo Infranius Alfa
Posty: 3237
Rejestracja: sob cze 02, 2007 11:25 am
Kontakt:

Aby transport publiczny był publiczny

Post autor: Rysiek23 »

Symbolicznie – w Dzień Bez Samochodu – w Gdańsku rusza kampania społeczna mająca na celu uczynić miasto bardziej ekologicznym, czystym i przyjaznym. Chodzi o wprowadzenie bezpłatnego transportu publicznego.



Dzisiaj zostanie złożona w Radzie Miasta Gdańska petycja w tej sprawie a lokalni działacze rozpoczynają akcję informacyjną oraz zbieranie podpisów poparcia pod tym pomysłem. Sprawie patronuje szkocki portal www.freepublictransport.org. Po południu, o 17.00 w Centrum Społecznym Młodych Socjalistów w Gdańsku (ul. Jana z Kolna 8, róg Gdyńskich Kosynierów) odbędzie się prezentacja, obejrzysz film o tym pomyśle oraz dyskusja.



Jak napisano w materiałach informacyjnych:



„Darmowe przejazdy komunikacją miejską to poważny krok w polityce samorządu. W ogromnym stopniu zmniejszają one ruch samochodów osobowych i emisję dwutlenku węgla. Powodują także mniejsze obciążenie NFZ i służb ratunkowych. Wiadoma rzeczą jest, że im więcej samochodów na drogach, zwłaszcza prowadzonych przez niezawodowych kierowców, tym więcej wypadków.



Darmowa komunikacja miejska wpłynęłaby na rozluźnienie korków, co byłoby dobre dla gospodarki, ponieważ problemy w ruchu zmniejszają produktywność. Od zawsze i rząd i samorząd ma ten sam problem do rozwiązania: remonty i modernizacja dróg. Miasto Gdańsk corocznie przekazuje środki na modernizację, remonty i unowocześnienie dróg miejskich. Przekazuje ich naszym zdaniem za mało, ponieważ drogi są w stanie katastrofalnym. Ciągłe remonty dróg przekładają się na utrudnienia ruchu drogowego i w rezultacie w mieście mamy permanentne korki, co dla „przeciętnego Kowalskiego” jest bardzo uciążliwe. Czy nie prościej zamiast leczyć skutki, spróbować usuwać przyczyny?



Skierujmy ten ruch, który można, do komunikacji publicznej. Niech ktoś, kto sam jedzie samochodem do pracy – ma możliwość pojechać tam komunikacją publiczną! Zachęćmy go do tego darmowymi przejazdami, a dywidendę od tej inwestycji odbierzemy w mniej zniszczonych i bezpieczniejszych ulicach oraz w zmniejszeniu zanieczyszczenia środowiska!



Dzięki oszczędnościom na remontach miejskich dróg będzie można przeznaczyć większą ilość środków na budowę, rozbudowę i unowocześnienie ścieżek rowerowych.



Darmowa komunikacja miejska zmniejszy także zależność Polski od zanikających rezerw ropy: 67% produkcji światowej ropy naftowej jest używana na potrzeby transportu, a każda osoba posiadająca samochód korzysta z tych rezerw. Zmniejszając ilość samochodów jeżdżących po drogach zmniejszamy automatycznie potrzebę korzystania z rezerw ropy.”



Wolne Media
Awatar użytkownika
Aylinn
Homo Infranius
Posty: 462
Rejestracja: wt paź 09, 2007 6:01 pm
Kontakt:

Re: Aby transport publiczny był publiczny

Post autor: Aylinn »

Ja też tego nie rozumiem. Zresztą nawet jakby była nie ograniczy to liczby samochodów na drogach
That's how I survived. Time and time again. That's my secret. I survived because I willed it to be. ... How did I survive apocalyptic fire? I simply refused to feel the flames.
Maxi23
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: śr wrz 22, 2010 6:08 am
Kontakt:

Re: Aby transport publiczny był publiczny

Post autor: Maxi23 »

Gdyby wprowadzić to w wszystkich państwach to rynek samochodowy zacząłby upadać.Przeczytałem gdzieś że wybuch wulkanu na Islandi wyprodukował tyle dwutlenku węgla,że wszystkie samochody aby zużyc tyle samo dwutlenku wegla musiałyby jezdzic przez około 80 lat.Według mnie wprowadzenie darmowej komunikacji przyniosłaby tylko straty dla państwa.
Ostatnio zmieniony śr wrz 22, 2010 4:37 pm przez Maxi23, łącznie zmieniany 1 raz.
[indent]
Mt 10, 34-36

" 34 Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz. 35 Bo przyszedłem poróżnić syna z jego ojcem, córkę z matką, synową z teściową; 36 i będą nieprzyjaciółmi człowieka jego domownicy. "
[/indent][right]

[/right]
Awatar użytkownika
Rysiek23
Homo Infranius Alfa
Posty: 3237
Rejestracja: sob cze 02, 2007 11:25 am
Kontakt:

Re: Aby transport publiczny był publiczny

Post autor: Rysiek23 »

[quote name='Orson' post='73828' date='22 wrzesień 2010 - 15:31']Czemu komunikacja publiczna ma być darmowa? Nie rozumiem.[/quote]



Moim zdaniem ma to kilka plusów aczkolwiek wydaje się nieco nierealne. Inna sprawa, że w kilku miastach europejskich taki transport funkcjonuje.

A te plusy:

- zachęcenie mieszkańców do przesiadania się z samochodów do komunikacji

- mniejsze korki

- mniej spalin

- wolne chodniki, nie pozastawiane przez samochody



A darmowa ma być dlatego, że płacimy grube podatki a komunikacja jest w stanie na siebie zarobić. Wystarczy spojrzeć na warszawskie autobusy i tramwaje, które są jeżdżącymi słupami reklamowymi.



Rozwiązania takie moim zdaniem mają sens w ścisłych centrach dużych miast.
ODPOWIEDZ

Wróć do „WYDARZENIA I POLITYKA”