Ławica ryb - jednakowe zachowanie

Biologia, klimat, medycyna, eksperymenty, przyroda.
robertcb
Infranin
Posty: 270
Rejestracja: śr lis 11, 2009 6:52 pm
Kontakt:

Ławica ryb - jednakowe zachowanie

Post autor: robertcb »

Oglądając filmy przyrodnicze zwróciłem uwagę na jeden szczegół.

Jest sobie w morzu czy oceanie bardzo liczna (tysiące) ławica ryb. (np. jakiejś drobnicy).

Wszystkie powoli, majestatycznie płyną w jednym kierunku jak by stanowiły jedność.

I teraz coś je nagle spłoszy, np kamień wpadnie do wody.

I wszystkie nagle jednocześnie robią zwrot w dokładnie tym samym kierunku.

Nie ma żadnego chaosu - wszystkie robią dokładnie to samo (jak by były jedną całością)

Skąd wiedzą że mają zrobić zwrot dokładnie w tym kierunku i z taką prędkością?

, i czemu na tyle tysięcy, praktycznie żadna się nie pomyli, nie zderzy z innymi,

ale w jakiś sposób wie, co zrobi reszta? podczas gdy w grę wchodzą milisekundy albo i mniej?
Ostatnio zmieniony czw paź 21, 2010 8:41 pm przez robertcb, łącznie zmieniany 1 raz.
Zapraszam na moją stronę - poradnik - w całości poświęconą tematyce CB radio.

<a href="http://radioamator.elektroda.eu">CB radio - poradnik</a>
Awatar użytkownika
danut
Homo Infranius Alfa
Posty: 2660
Rejestracja: ndz lut 07, 2010 9:45 pm
Kontakt:

Re: Ławica ryb - jednakowe zachowanie

Post autor: danut »

Podobnie szyk stada ptaków, roju pszczół itp..mrówki dzielą się pracą i chodzą jak w zegarku..Jakaś komunikacja natychmiastowa..coś..:)..a co myslicie o odruchach bezwarunkowych, jako reakcji na jakiś sygnał?
Ostatnio zmieniony czw paź 21, 2010 8:53 pm przez danut, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
CanisLupus
Infrańczyk
Posty: 124
Rejestracja: ndz sty 10, 2010 10:25 am
Kontakt:

Re: Ławica ryb - jednakowe zachowanie

Post autor: CanisLupus »

Byc moze uzywaja jakiejs komunikacji ktorejnie jestesmy w stanie dostrzec
Awatar użytkownika
Katarzyna_1
Homo Infranius Alfa
Posty: 1969
Rejestracja: sob lut 06, 2010 4:22 pm
Kontakt:

Re: Ławica ryb - jednakowe zachowanie

Post autor: Katarzyna_1 »

Czasami oglądam na Pulsie program "Goło i wesoło" głównie, aby popatrzec na odruchy bezwarunkowe mężczyzn. To dopiero jest ubaw - wszyscy robią takie same miny i prawie kazdy zaczyna drapac się w głowę - od razu kojarzą mi się pewne miłe zwierzątka. :)
"Balbus melius balbi verba cognoscit"
Awatar użytkownika
Rysiek23
Homo Infranius Alfa
Posty: 3237
Rejestracja: sob cze 02, 2007 11:25 am
Kontakt:

Re: Ławica ryb - jednakowe zachowanie

Post autor: Rysiek23 »

Na ten temat powstało niemało prac naukowych. Jeśli dobrze pamiętam osobniki w takiej grupie jak np. ławica ryb czy duże stado antylop reagują łańcuchowo czyli na podstawie reakcji sąsiada poczynając od lidera. Działa to niezwykle szybko i rzeczywiście widowiskowo. A i u ludzi w dużej grupie (tłumie) podobne reakcje występują.
Awatar użytkownika
danut
Homo Infranius Alfa
Posty: 2660
Rejestracja: ndz lut 07, 2010 9:45 pm
Kontakt:

Re: Ławica ryb - jednakowe zachowanie

Post autor: danut »

O! tak przejmowanie reakcji sąsiada, np. panika w tłumie i ludzie zachowuja się jak spłoszone rybki..i mrówki, które mnie bardziej interesują, bo obserwowałam ich prace na ścieżce, tak wyszkolone, ze wojsko taki równy krok musiałoby długo cwiczyc i zauwazcie kazda niesie duzy ciężar na plecach i maszeryje równiutko jedna za drugą..No a ludziom, tez zwykle potrzebny jest lider..:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „CZŁOWIEK i NATURA”