Duża jaskinia na Księżycu

O kosmosie bliskim i dalekim, odkrycia, zagrożenia i zaskoczenia.
Awatar użytkownika
Rysiek23
Homo Infranius Alfa
Posty: 3237
Rejestracja: sob cze 02, 2007 11:25 am
Kontakt:

Duża jaskinia na Księżycu

Post autor: Rysiek23 »

Indyjska agencja kosmiczna poinformowała o odkryciu wielkiej jaskini w okolicach równika Księżyca. Stworzona z lawy struktura ma długość 1,2 kilometra, niemal horyzontalne położenie i jest w dobrym stanie. Tego typu jaskinie mogą posłużyć do budowy stałej bazy kosmicznej. Taka tuba z lawy może stać się w przyszłości miejscem zamieszkanym przez ludzi, zapewniając ochronę przed szkodliwym promieniowaniem, uderzeniami mikrometeorytów, burzami i skrajnymi temperaturami - mówią indyjscy naukowcy. Tego typu struktury powalają na kontrolowanie środowiska w ich wnętrzu. Otrzymują się w nich niemal stałe temperatury wahające się w okolicach -20 stopni Celsjusza, podczas gdy na powierzchni Księżyca temperatury wynoszą od 130 do -180 stopni - dodają eksperci.



Przystosowanie jaskiń dla astronautów i naukowców wymagałoby stosunkowo niewielkiej ilości prac konstrukcyjnych. Symulacje wykazały, że warstwa lawy 6-metrowej grubości całkowicie chroni przed promieniowaniem kosmicznym. Jaskinie w lawie to nie tylko naturalne bezpieczne schronienie, ale gotowe struktury, które można wykorzystać do zamieszkania - mówią uczeni.



kopalniawiedzy.pl
Awatar użytkownika
ADAX
Weteran Infranin
Posty: 1147
Rejestracja: ndz sty 13, 2008 5:54 pm
Kontakt:

Re: Duża jaskinia na Księżycu

Post autor: ADAX »

Tylko co na to teorie o pustym wnętrzu Księżyca ?



Ostatnio duże zainteresowanie satelitą i Marsem, właśnie pod kątem budowy baz z tym, że kiedy to nastąpi ? Od wizyty na srebrnym globie minęło sporo czasu, więc przydałby się nowy sprzęt, lecz z pewnością naukowcy z NASA mają coś w zanadrzu. W takiej tubie i odpowiednim skonstruowaniu bazy, łatwiej prowadzić badania, bo o ile w skafandrach da sie skakać, to praca na próbkach na miejscu była by nie lada problemem.


Przystosowanie jaskiń dla astronautów i naukowców wymagałoby stosunkowo niewielkiej ilości prac konstrukcyjnych.


Za dziesięć lat ? O ile naprawdę mają nowy statek do podróży, to może te konstrukcje tam postawią :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „UKŁAD SŁONECZNY i WSZECHŚWIAT”