Watykan zmienia imię Boga

Różne religie, Biblia, własne interpretacje pisma, cuda, etc.
Drakoncjusz
Początkujący
Posty: 24
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 1:40 pm
Kontakt:

Re: Watykan zmienia imię Boga

Post autor: Drakoncjusz »

Uważam że powinno się czytać JHWH jako "jehowa"

sądzę tak z kilku powodów:



1) Mam podręcznik do hebrajskiego wydany przez religioznawców czyli nie związanych z żadnym wyznaniem gdzie lekcja tekstu masoreckiego brzmi "jehowa".



2) żydzi czytają "jehowa"



3) I tak do końca nie wiadomo jak żydzi czytali 1500 -2500 lat temu.



4) To jest tak jak ze słowami : "łaskiś pełna" "błogosławionaś ty" zamiast współczesnego języka, po prostu pobożność ludowa do XIX w. utrwaliła taką lekcję: "jehowa".



5) kto czytał Biblię w oryginale ten wie że trzeba jakoś czytać na głos tetragram, zresztą "naukowcy" nie mają żadnej koncepcji "naukowej" jak powinno się czytać tetragram. Teorie naukowców prowadzą do zniesienia Biblii jako Biblii na rzecz ton ich publikacji naukowych jeśli nie po prostu ton makulatury.



6) już wiele lat minęło odkąd brałem do ręki tekst Biblii w oryginale, ale pamiętam że dostrzegałem pewne różnice w żydowskim tekście masoreckim z XVIII w i w Biblii BZTB.



Wszystko to upewnia mnie w przekoananiu że powinno się czytać "jehowa". Tak więc polecam czytać tetragram przez "jehowa". (Jeżeli ktokolwiek chce ze mną rozmawiać to jestem na czacie zwykle w niedziele od 21-22).
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAGADNIENIA RELIGIJNE”