Hiperagresywny szczur

Dziwactwa, cuda, ciekawostki. Czasem straszne, czasem śmieszne...
Awatar użytkownika
Newsman
Weteran Infranin
Posty: 1379
Rejestracja: śr wrz 09, 2009 10:17 am
Kontakt:

Hiperagresywny szczur

Post autor: Newsman »

[ external image ]Hiperagresywne szczury z Rosji

źródło: 1) New Scientist , 2) New York Times



Powszechnie znane są radzieckie eksperymenty z ożywianiem głów nieżywych psów. Pojawiały się jednak także inne, mniej dramatyczne, ale nie mniej ciekawe próby. Skutkiem jednego z nich było wyhodowanie super-agresywnego szczura, których grupa zdola jest zabić człowieka. Hiperagresywne szczury są skutkiem wyniku przeprowadzonego w 1972 r. w Związku Radzieckim przez Dmitrija Beliajewa.



Podobnie jak Darwin interesował się on procesem udomowienia. Podczas gdy pierwszy z nich uznawał go za zjawisko postępujące bardzo powoli, Beliajew miał zupełnie inne zdanie.



Uczony wyłapywał dzikie nowosybirskie szczury i hodował dwie kolonie tych gryzoni w gospodarstwie niedaleko miasta, mając nadzieję zreplikować procesy, w wyniku których neolityczni ludzie udomowili pierwsze zwierzęta. Jedna z kolonii szczurów była szkolona do udomowienia, druga do agresji.



Beliajew umarł w 1985 r., jednak jego eksperyment kontynuowała jego następczyni, Ludmiła Trut z Instytutu Cytologii i Genetyki. W 2003 r. genetyk Svante Pääbo odwiedził Nowosybirsk i przyjrzał się wynikom eksperymentu.



Był on zdumiony rozległymi zmianami w zachowaniu zwierząt i tym, jak szybko udało się je wprowadzić.



Szczury udomowione cechowała niezwykła łagodność, zaś te nastawione na agresję były tak głośne i brutalne, że Pääbo powiedział na ich temat:



- Mam wrażenie, że 10 lub 20 tych szczurów zabiłoby mnie, gdyby tylko uciekły z klatki.



Pozostaje zadać sobie pytanie, co by się stało, gdyby hiperagresywne szczury uciekły z klatek i przeżyły na wolności, krzyżując się z innymi osobnikami.



Od czasu powrotu do rodzimego Instytutu Maxa Plancka ds. Antropologii Ewolucyjnej w Lipsku, Pääbo i jego kolega, Frank Albert zajęli się badaniem genów decydujących o procesach udomowienia. Odkryli kilka szczególnych obszarów genomu, które miały na to szczególny wpływ. Następnym krokiem było zlokalizowanie genów, które odpowiadały za procesy udomowienia i agresję. (1)



Beliajew uważał, że dzikie zwierzęta różnią się od udomowionych nie tylko skłonnością do tresury i łagodnością, ale również pewnymi cechami fizycznymi, takimi jak budowa uszu, czaszki czy kolory futra. Swe badania przeprowadzał także na lisach, które choć hodowane od wielu lat na futra, pozostawały zwierzętami odczuwającymi strach przed człowiekiem. W ciągu kilku pokoleń udało mu się stworzyć lisa zachowującego się jak udomowiony pies. (2)



Podobne artykuły:

- Szaleństwa radzieckich naukowców

- Zombie Stalina



Opracowanie: Forum INFRA
Ostatnio zmieniony wt sie 16, 2011 3:03 pm przez Newsman, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ADAX
Weteran Infranin
Posty: 1147
Rejestracja: ndz sty 13, 2008 5:54 pm
Kontakt:

Re: Hiperagresywny szczur

Post autor: ADAX »

Od razu musiano hodować super agresywne szczury. Tak samo jak przechowywać "hiszpankę" po dzień dzisiejszy. Naukowcy są dziwni. Może niech zaczną badać świat pod kątem odnajdywania antidotum na eksperymenty, zanim te wymkną się z pod kontroli. No właśnie co by było gdyby te agresywne szczury się wydostały. Mało ze zwykłych przenosi choroby i jest coraz to bardziej cwańszych ?

Tak trochę nieco na temat radzieckich naukowców, to napiszę szczerze, że mają pojechane pomysły czasem, jak ostatnio ze zniszczeniem nadlatującej asteroidy w kierunku Ziemi bombą atomową...
matino3
Infranin
Posty: 241
Rejestracja: pn kwie 27, 2009 7:45 pm
Kontakt:

Re: Hiperagresywny szczur

Post autor: matino3 »

Tak samo jak z czarną ospą, niby jest eradykowana, a i tak przechowują ją jako broń biologiczną. Czyli jeśli wybuchnie wojna to można powiedzieć, że spory dorobek ludzkości z dziedziny medycyny zostanie zniszczony.
:)

ODPOWIEDZ

Wróć do „GABINET NIEZWYKŁOŚCI”