La Palma

Dyskusje o jednej z wielkich obsesji ludzkości - Apokalipsie.
Awatar użytkownika
Zemsta
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: pt paź 28, 2011 6:36 pm
Kontakt:

La Palma

Post autor: Zemsta »

La Palma jest jedną z siedmiu dużych Wysp Kanaryjskich leżących na Atlantyku. Wyspa zajmuje 708 km² powierzchni, jej rozciągłość terytorialna wynosi 42 km długości i 28 km szerokości (jest piątą co do wielkości wyspą archipelagu). Wyspa podlega prowincji Santa Cruz de Tenerife, stolicą La Palmy jest Santa Cruz de La Palma na wschodnim wybrzeżu. Największe miasto wyspy – Los Llanos de Aridane znajduje się na zachodnim wybrzeżu. Językiem urzędowym jest język hiszpański. Wyspę zamieszkuje 86 528 mieszkańców



Wulkany

La Palma jest wyspą pochodzenia wulkanicznego, najmłodszą geologicznie z Wysp Kanaryjskich (około 2 milionów lat). Od dna oceanicznego włącznie (4000 metrów głębokości) obejmuje całkowitą wysokość rzędu 6500 metrów i składa się całkowicie z różnych pokładów wulkanicznych. W stosunku do swej powierzchni całkowitej zalicza się do najwyższych wysp świata. Najwyższe wzniesienie – 2426 m n.p.m. (Roque de los Muchachos)

Stożkowaty grzbień wulkaniczny Cumbre Vieja rozciąga się południkowo poprzez całą wyspę, dzieląc ją na dwie różne strefy klimatyczne. Południe wyspy charakteryzuje się ciągłą aktywnością wulkaniczną (ostatni wybuch wulkanu wystąpił w roku 1971 . W wyniku wybuchu powstał krater Teneguía, będący cały czas pod obserwacją świata nauki (wulkan znajduje się obecnie w stanie nieaktywnym od 25 lat i nie jest wulkanem wygasłym). Nad północną częścią wyspy dominuje olbrzymi krater Caldera de Taburiente, powstały na skutek erozji i wewnętrznych obsunięć korony wulkanu (maksymalna wysokość przed obsunięciami wynosiła 3500 m n.p.m.). Krater wulkanu jest otoczony wzniesieniami od 1700 do 2400 m n.p.m. (wśród nich największe wzniesienie wyspy Roque de los Muchachos – 2426 m n.p.m. z obserwatorium Roque de Los Muchachos Observatorium.





Tsunami i obsunięcie zachodniej części wyspy

W wypadku ponownego wybuchu wulkanu na La Palmie, możliwe staje się obsunięcie całej zachodniej połowy wyspy do oceanu (kilka bilionów ton skał). Ten olbrzymi i trudnowyobrażalny wybuch doprowadziłby do olbrzymiej fali Tsunami. Fala kulminacyjna osiągnęłaby 150 metrów wysokości i uderzyła z prędkością 800 km/h we wschodnie wybrzeże USA. Miasta Nowy Jork i Boston miałyby tylko dwie godziny czasu na przeprowadzenie ewakuacji. Fala tsunami wdarłaby się na kilkadziesiąt kilometrów w głąb terytorium wschodniego wybrzeża USA.

http://www.drgeorgepc.com/tsuLaPalmaReliefMap.gif
Otworze skrzydła bo chce uciec stąd znaleźć moje miejsce znaleźć mój kąt... by : Zemsta
ODPOWIEDZ

Wróć do „KONIEC ŚWIATA”