Cztery ewangelie jako symbole Gnozy

Różne religie, Biblia, własne interpretacje pisma, cuda, etc.
Awatar użytkownika
Rysiek23
Homo Infranius Alfa
Posty: 3237
Rejestracja: sob cze 02, 2007 11:25 am
Kontakt:

Cztery ewangelie jako symbole Gnozy

Post autor: Rysiek23 »

[ external image ]Istnieje pewna księga . Księga o ogromnym przesłaniu duchowym i intelektualnym. Księga, która została zaabsorbowana przez wiele różnych grup wyznaniowych na całym świecie, będąca zarówno kodeksem i wyznacznikiem do postępowania oraz życia w zgodzie z sobą samym i pozostałymi ludźmi. Księga o jakiej mowa to Biblia chrześcijańska. Istotą wyznań chrześcijańskich jest poznanie historii tejże księgi, a w zasadzie zbioru ksiąg i tekstów różnego rodzaju zawartych w jednym składzie.



Biblia jako zbiór ksiąg weszła do użytku w roku 393 n.e. na synodzie kartagińskim. Na dwóch kolejnych synodach w latach 397 n.e. oraz w 419 n.e. również zwanymi kartagińskimi, zostały wprowadzone nieznaczne już tylko poprawki związane z nazewnictwem niektórych tekstów.



CZĘŚĆ I TEKSTU ŁUKASZA SOŁTYSIAKA NA STRONIE CRH
Awatar użytkownika
danut
Homo Infranius Alfa
Posty: 2660
Rejestracja: ndz lut 07, 2010 9:45 pm
Kontakt:

Re: Cztery ewangelie jako symbole Gnozy

Post autor: danut »

Już dawno zwróciłam uwagę na ewangelie św. Łukasza.Przykuło moją uwagę to, że są bardziej skrupulatne, zawierają wiadomości, których nie można gdzie indziej odnaleźć. Jak czytałam prawdopodobnie powodem tego jest to, że Łukasz nie tylko był lekarzem, ale historykiem, badał życie Jezusa i odszukiwał wiadomości o nim i spisywał wszystko to co udało mu się odnaleźć. Prawdopodobnie brał udział w wyprawach Pawła, prawdopodobnie za jego działalności żyła też jeszcze Matka Jezusa i chociaż sam nie był uczniem Jezusa mógł rozmawiać z żyjącymi świadkami jego nauk. I Łukasz nie był wyznawca judaizmu, był poganinem, który z czystym umysłem przyjął nauki Jezusa i stał się im wierny.
Ostatnio zmieniony ndz gru 18, 2011 11:32 am przez danut, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Katarzyna_1
Homo Infranius Alfa
Posty: 1969
Rejestracja: sob lut 06, 2010 4:22 pm
Kontakt:

Re: Cztery ewangelie jako symbole Gnozy

Post autor: Katarzyna_1 »

[quote name='danut' post='92693' date='18 grudzień 2011 - 13:31']Już dawno zwróciłam uwagę na ewangelie św. Łukasza.Przykuło moją uwagę to, że są bardziej skrupulatne, zawierają wiadomości, których nie można gdzie indziej odnaleźć. Jak czytałam prawdopodobnie powodem tego jest to, że Łukasz nie tylko był lekarzem, ale historykiem, badał życie Jezusa i odszukiwał wiadomości o nim i spisywał wszystko to co udało mu się odnaleźć. Prawdopodobnie brał udział w wyprawach Pawła, prawdopodobnie za jego działalności żyła też jeszcze Matka Jezusa i chociaż sam nie był uczniem Jezusa mógł rozmawiać z żyjącymi świadkami jego nauk. I Łukasz nie był wyznawca judaizmu, był poganinem, który z czystym umysłem przyjął nauki Jezusa i stał się im wierny.[/quote]

Widać Danut, że wyczytałaś i zrozumiałaś wiele z Biblii. Mylę, że na tym forum takich osób jest niewiele. Ja także niewiele wiem. No.. dzieje Apostolskie przerobiłam kiedyś, bo to ciekawe dla mnie wtedy było. I tak niewiele z tego pamiętam...Jeśli masz więcej do powiedzenia na temat Łukaszowej Ewangelii to napisz, bo to b. ciekawe.
"Balbus melius balbi verba cognoscit"
Awatar użytkownika
danut
Homo Infranius Alfa
Posty: 2660
Rejestracja: ndz lut 07, 2010 9:45 pm
Kontakt:

Re: Cztery ewangelie jako symbole Gnozy

Post autor: danut »

Ja zauważyłam, że Łukasz przedstawia np. Jezusowe nauki i przypowieści dodając słowa, których pozostali nie wiem.. bali się napisać, nie rozumieli..? A są bardzo istotne, z wielką treścią. Po za tym podaje przypowieści, których nie ma gdzieindziej, takie ślady jak o synu marnotrawnym, drzewach, owocach, królestwie, o bardzo ciekawy pogląd o życiu po śmierci w przypowieści o bogaczu i Łazarzu. Dodatkowo jakby dokumentuje życie apostołów, gdzie się udali, wskazując konkretne miejsca- wesele, itp. I widać tą pracę, dokumentację życia Jezusa w tym jego pisaniu..
Awatar użytkownika
Katarzyna_1
Homo Infranius Alfa
Posty: 1969
Rejestracja: sob lut 06, 2010 4:22 pm
Kontakt:

Re: Cztery ewangelie jako symbole Gnozy

Post autor: Katarzyna_1 »

[quote name='danut' post='92704' date='18 grudzień 2011 - 20:37']Ja zauważyłam, że Łukasz przedstawia np. Jezusowe nauki i przypowieści dodając słowa, których pozostali nie wiem.. bali się napisać, nie rozumieli..? A są bardzo istotne, z wielką treścią. Po za tym podaje przypowieści, których nie ma gdzieindziej, takie ślady jak o synu marnotrawnym, drzewach, owocach, królestwie, o bardzo ciekawy pogląd o życiu po śmierci w przypowieści o bogaczu i Łazarzu. Dodatkowo jakby dokumentuje życie apostołów, gdzie się udali, wskazując konkretne miejsca- wesele, itp. I widać tą pracę, dokumentację życia Jezusa w tym jego pisaniu..[/quote]

No to pozostaje mi rozpakować po świętach tę walizę z książkami i wyciągnąć NT, bo w tym małym gedeonickim wydaniu musiałabym przez lupę czytać. Dzięki.
"Balbus melius balbi verba cognoscit"
Awatar użytkownika
danut
Homo Infranius Alfa
Posty: 2660
Rejestracja: ndz lut 07, 2010 9:45 pm
Kontakt:

Re: Cztery ewangelie jako symbole Gnozy

Post autor: danut »

Tak czytając ten artykuł zwróciłam tez uwagę na symbole. Czyżby autor sugerował czterem ewangelistom i tekstom przez nich spisanym podobieństwo do czterech zwierząt ujętych w Apokalipsie Jana?: "Przed tronem niby szklane morze podobne do kryształu, a w środku tronu i dookoła tronu cztery zwierzęta z przodu i tyłu pełne oczu, a każde z nich miało po sześc par skrzydeł... itd. " Tylko wśród tych zwierząt jest tylko jedno z twarzą podobną do człowieka, inne to lew, orzeł i wół... - Bardzo ciekawe...
Ostatnio zmieniony ndz gru 18, 2011 9:01 pm przez danut, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAGADNIENIA RELIGIJNE”