"Perseidy" kumulacja 12 sierpnia

O kosmosie bliskim i dalekim, odkrycia, zagrożenia i zaskoczenia.
Awatar użytkownika
arek
Homo Infranius Alfa
Posty: 2146
Rejestracja: śr mar 08, 2006 9:55 am
Kontakt:

"Perseidy" kumulacja 12 sierpnia

Post autor: arek »

Klasyczną atrakcją sierpniowego nieba meteory z roju Perseidów, które maksimum swojej aktywności osiągną 12 sierpnia.



Jak co roku, w sierpniu będziemy mogli podziwiać meteory zwane Perseidami. Rój ten jest aktywny od połowy lipca do praktycznie ostatnich dni sierpnia i swoje maksimum osiąga typowo w okolicach 12 sierpnia. W tym roku wypada ono w godzinach od 14 do 16:30. Nie jest to czas korzystny dla obserwatorów w Polsce. Na szczęście czeka nas dość dobry układ faz Księżyca, przez co w nocy 11/12 i 12/13 sierpnia na pewno możemy liczyć na kilkadziesiąt "spadających gwiazd" na godzinę.

W okresie od 3 do 25 sierpnia możemy obserwować bardzo wolne meteory z roju Kappa Cygnidów. Maksimum aktywności roju przypada 17 sierpnia i da się wtedy dojrzeć 3-4 meteory z tego roju na godzinę obserwacji. W tym roku warunki do obserwacji są świetne, bo maksimum aktywności roju dokładnie pokrywa się z nowiem Księżyca.


http://odkrywcy.pl/kat,111402,title,Niebo-...g4sticaid=6eed2



Prawdopodobnie czeka nas wzmożona ilosc powiadomień o obserwacjach UFO .
<a href="http://www.wmgu-olsztyn.prv.pl">wmgu-olsztyn.prv.pl</a>
Awatar użytkownika
esco_bar
Infrańczyk
Posty: 171
Rejestracja: pn sie 08, 2011 11:49 am
Kontakt:

Re: "Perseidy" kumulacja 12 sierpnia

Post autor: esco_bar »

Chciałbym wreszcie te roje zobaczyć bo u mnie w wlkp od kilku dobrych lat jest zawsze zachmurzenie.
Awatar użytkownika
sasquatch
Homo Infranius
Posty: 430
Rejestracja: śr mar 07, 2007 11:30 am
Kontakt:

Re: "Perseidy" kumulacja 12 sierpnia

Post autor: sasquatch »

W ubiegłym roku warunki do obserwacji były trudne - średnie zachmurzenie a później mgła. Mimo to udało mi się zaobserwować około 10 meteorów. Aktywność już jest spora, wczoraj widziałem kilka przelotów. Jeśli 11/12 będzie czyste niebo to naprawdę warto zarwać noc.

ODPOWIEDZ

Wróć do „UKŁAD SŁONECZNY i WSZECHŚWIAT”