Globalne ocieplenie może się zatrzymać

Fizyka, chemia, nauki o Ziemi, wynalazki, eksperymenty.
Awatar użytkownika
hoo
Infrzak
Posty: 47
Rejestracja: pt kwie 04, 2008 9:10 pm
Lokalizacja: edekgogo@o2.pl
Kontakt:

Re: Globalne ocieplenie może się zatrzymać

Post autor: hoo »

No i już się zatrzymało, a nawet odwróciło ;) :



Globalne ochłodzenie zamiast ocieplenia?



Naukowcy nie mogą się zdecydować.



Część naukowców uważa, że globalne ocieplenie zostało zahamowane lub nawet trend się odwrócił i czeka nas ochłodzenie. Klimatolog pracujący wcześniej dla NASA Roy Spencer, przeanalizował dane z ostatnich pięciu lat i twierdzi, że globalny poziom temperatur spada.



Podkreśla on, że globalne ocieplenie miało oznaczać większą liczbę huraganów. Jedak według badań Ryan Maue z Uniwersytetu Florydy, światowa aktywność obejmująca zarówno tajfuny, jak i huragany spadła do najniższego poziomu od 30 lat.





Podobnie myślą naukowcy z Instytutu Nauk Morskich Leibnitza i Instytutu Meteorologii Maxa Plancka w Niemczech oraz Uniwersytetu Wisconsin. Twierdzą, że proces globalnego ocieplenia ulegnie spowolnieniu lub nawet odwróceniu w ciągu najbliższych 10-20 lat.



Również według Dona Easterbrooka, profesora geologii z Uniwersytetu Zachodniego Waszyngtonu, ostatnia fala globalnego ocieplenia, która rozpoczęła się w 1977 roku jest zakończona, a Ziemia weszła w nową fazę globalnego ochłodzenia.



Nowe dane wskazują, że od 50-70 lat, globalna temperatura obniżyła się pomimo wzrostu

emisji dwutlenku węgla. Sugerują, że w przyszłości Ziemię czeka globalne ochłodzenie, a nie ocieplenie - twierdzi klimatolog Joe D'Aleo z organizacji International Climate and Environmental Change Assessment Project.



źródło: http://www.worldnetdaily.com/index.php?fa=...mp;pageId=92557
Oczyszczaliście umysł, ale to, co zrobiliście, jest trochę niepoprawne - niezgodne z właściwą wiedzą i poglądami. (..) Jeśli wasza wiedza i poglądy są w najmniejszym stopniu niepoprawne, zostaniecie opanowani przez wypaczone poglądy.

Ignorancja nie pozwala wam osiągnąć zrozumienia i nie znacie niczego poza miłością

SUTRA SURANGAMA





"Jeśli zbyt długo patrzysz w czeluść, czeluść zaczyna patrzeć na ciebie"

Friedrich Nietzsche



"Bywają prawdy, które najlepiej przyswajają sobie mierne głowy, gdyż są dla nich najodpowiedniejsze, bywają prawdy, co tylko dla miernych duchów posiadają urok i ponętę"

Friedrich Nietzsche



"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów."

Stanisław Lem
Awatar użytkownika
Lazy
Full Active
Posty: 546
Rejestracja: pn paź 01, 2007 9:35 pm
Kontakt:

Re: Globalne ocieplenie może się zatrzymać

Post autor: Lazy »

Już dobrą chwilę trwa "przepychanka"wśród mądrych tego świata.Jedni mówią o "małej epoce lodowcowej" inni o ciepełku.Natura to zweryfikuje a my się przekonamy na własnej skórze.Jakoś to będzie. ;)
ŻYCIE JEST TYLKO GRĄ

WSZYSTKO,CZYM ONO JEST,TO ILUZJA,ALE WY,GRACZE,DOSZLIŚCIE DO PRZEKONANIA,ŻE TO JEDYNA RZECZYWISTOŚĆ
Awatar użytkownika
Zit
Zaangażowany Infranin
Posty: 394
Rejestracja: pt sty 12, 2007 11:18 am
Kontakt:

Re: Globalne ocieplenie może się zatrzymać

Post autor: Zit »

Ja tam nie słucham tych móżdżków. Wierzę w to, co widzę...



A widzę... jeszcze nic xD
[ external image ]

,, Veni Vidi Vici" - przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem



Timeo Danaos Et Dona Ferentes ;)



**********Sol Omnibus Lucet!!!**********
Awatar użytkownika
hansinek
Infrzak
Posty: 79
Rejestracja: śr cze 11, 2008 8:21 pm
Lokalizacja: hanna
Kontakt:

Re: Globalne ocieplenie może się zatrzymać

Post autor: hansinek »

[quote name='Zit' post='50987' date='czw, 26 mar 2009 - 18:08']Ja tam nie słucham tych móżdżków. Wierzę w to, co widzę...



A widzę... jeszcze nic xD[/quote]

Barzo dobrze ja tez myślę że własne obserwacje mogą byc bardziej miarodajne od tych ,,mózdżkowych'' :D
Życie to tylko sen...
Awatar użytkownika
aelreda
Homo Infranius Plus
Posty: 761
Rejestracja: wt sie 19, 2008 6:46 am
Kontakt:

Re: Globalne ocieplenie może się zatrzymać

Post autor: aelreda »

Jakiś czas temu w radiu słuchałam wywiadu z naukowcem, który twierdził iż ludzkość w bardzo małym procencie ma wpływ na globalne ocieplenie, bodajże niecałe 2% (jednak pewna nie jestem, nie bijcie).

Warto się zastanowić czy słuchać takich niezdecydowanych naukowców. Ludzie prędzej się wymordują nawzajem niżeli ci coś konkretnego ustalą. Taka mała manipulacja. I tak to co ma być nastąpi, tego się nie zatrzyma.

Wieczne dywagacje nad naszą planetką.

Awatar użytkownika
sasquatch
Homo Infranius
Posty: 430
Rejestracja: śr mar 07, 2007 11:30 am
Kontakt:

Re: Globalne ocieplenie może się zatrzymać

Post autor: sasquatch »

O ile ochłodzenie w Europie ochłodzenie można tłumaczyć osłabnięciem Golfsztromu to w skali globalnej musimy mówić już o zmianie w głównym mechaniźmie. Jednak z drugiej strony pozostałe planety Układu się ocieplają...

Awatar użytkownika
Conspiracy
Zaangażowany Infranin
Posty: 369
Rejestracja: pt lut 20, 2009 12:57 pm
Kontakt:

Re: Globalne ocieplenie może się zatrzymać

Post autor: Conspiracy »

Już od ok. 115 lat media trąbią naprzemian o globalnym ociepleniu i ochłodzeniu. Aktualna sprawa rozdmuchana przez Al Gore'a i aktywistów z IPCC którzy poprzez globalne ocieplenie pragneli po raz kolejny sięgnąć do kieszeni obywateli poprzez opodatkowanie emisji CO2.


Emisja CO2 do atmosfery i efekt cieplarniany



EMISJA (mld ton węgla rocznie)

Naturalna:

oceany - 106

lądy i wulkany - 69



Ludzki:

przemysł i rolnictwo - 7,6

samochody - 0,57

oddychanie ludzi - 0,65



EFEKT CIEPLARNIANY (%)

H2O - ~98

CO2 naturalny + ludzki + inne gazy - 2

CO2 ludzki - 0,25



ZALETY CO2

W 1873 R. Emil Godlewski (1847-1930), botanik, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, pierwszy wykazał, że cały węgiel, z którego zbudowane są wszystkie organizmy żywe, nie pochodzi z humusu, jak wtedy sądzono, lecz z atmosferycznego CO2 - jego niewyczerpalnym źródłem jest wnętrze Ziemi (Godlewski, 1873; Arrhenius, 1903). Dlatego gdy jest więcej CO2 w powietrzu cała biosfera ma się lepiej. Dzieje się tak wskutek lepszego nawożenia roślin przez CO2.



Jak wykazują pomiary satelitarne, pierwotna biologiczna produkcja netto wzrosła w latach 1985-2003 w skali całego globu o 6 proc. (o 3,4 mld ton węgla pierwiastkowego) a największy przyrost masy roślinnej wystąpił w lasach Amazonii, osiągając 42 proc. przyrostu światowego. CO2 jest gazem życia a nie groźnym skażeniem.




[ external image ]

Średnia temperatura nad lądami i morzami w latach 1988 do 2008. Wg UK Hadley Climate Research Unit.







[ external image ]

Stężenia CO2 w atmosferze w latach 1812-1961 oparte na 90 tys. bezpośrednich pomiarów chemicznych na Półkuli Północnej w latach 1958-2004, na pomiarach fizycznych na Mauna Loa, Hawaje oraz na pomiarach pośrednich w rdzeniach lodowych. W 1820 r. stężenie CO2 wynosiło 440 ppmv (części na milion w objętości), w roku 1855 - 390 ppmv a w roku 1940 - 440 ppmv. Wg (Beck, 2007).





[ external image ]

Te wysokie stężenia są zgodne z okresami podwyższonej temperatury zrekonstruowanej na podstawie pomiarów stabilnych izotopów w lodzie z pięciu stacji antarktycznych. Najwyższa temperatura w XX w. była w r. 1934. Z podgrzanego oceanu ulotnił się CO2, osiągając najwyższe stężenie w atmosferze około r. 1940. Wg (Beck, 2007).





[ external image ]

Pośrednie oceny zawartości CO2 w powietrzu 6800 do 8700 lat temu. Linia cienka oznacza ocenę na podstawie analizy rdzeni lodowych, gruba - na podstawie analizy aparatów szparkowych kopalnych liści brzozy z bagien duńskich. Wyniki z rdzeni lodowych układają się według niemal prostej linii, nie przekraczając 266 ppmv. Wyniki z liści brzozy wahają się od około 270 do 330 ppmv. Wg (Wagner et al., 2002).





[ external image ]

Cykle aktywności słonecznej nr 18 do 25, mierzonej liczbą plam. Wg (Hathaway, 2006).





[ external image ]

Ocieplenie Średniowieczne i Mała Epoka Lodowa. Dla okresu sprzed systematycznych instrumentalnych pomiarów, temperaturę oceniono na podstawie badań izotopów stabilnych oraz szerokości słojów drzew. Ocieplenie Średniowieczne było o około 2oC cieplejsze niż obecne, a Mała Epoka Lodowa do 2oC zimniejsza. W XX wieku temperatura wzrosła o 0,75oC. Wg (Archibald, 2008).





Fundamentem hipotezy o ogrzewaniu klimatu przez człowieka i wszystkich zaleceń Protokołu z Kioto jest założenie, że w atmosferze przed przemysłowej poziom CO2 był niski i wynosił około 290 ppmv. Jest ono oparte na dwóch podstawach: odrzuceniu około 90 tys. bezpośrednich pomiarów CO2 prowadzonych w atmosferze od r. 1812 do połowy XX wieku (w tym przez kilku laureatów Nobla) doskonałymi metodami analitycznymi oraz użyciu pośrednich pomiarów CO2 w rdzeniach lodu polarnego.



Pośrednie pomiary atmosferycznego CO2 w lodzie prowadzono przy założeniu, że lód polarny nie zawiera płynnej wody i stanowi układ zamknięty, w którym schwytane bańki powietrza nie podlegają żadnym zmianom chemicznym. Tymczasem nawet najzimniejszy lód antarktyczny zawiera płynną wodę (w której CO2 jest ponad 70 razy bardziej rozpuszczalny od azotu). Znajdujące się w lodzie polarnym gazy ulegają frakcjonowaniu pod wpływem kilkudziesięciu różnych procesów zachodzących w czapach lodowych oraz w rdzeniach. W ich wyniku zawartość CO2 powietrzu pobranym z lodu jest mniejsza o 30-50 proc. niż była w rzeczywistości w atmosferze. Tak więc rdzenie lodowe nie nadają się do rekonstruowania składu chemicznego przedprzemysłowej i dawnej atmosfery i nie można na nich zbudować fundamentu naukowego, na podstawie którego zaleca się ograniczenie emisji CO2 (Jaworowski et al., 1992; Jaworowski, 1994). Inne niż lodowcowe pośrednie oceny zawartości CO2 w dawnej atmosferze, oparte na badaniach aparatów szparkowych liści wskazują, że przed milionami lat jego stężenie sięgało 377-450 ppmv, a nawet do 3500 ppmv. Jak widać na rys. 3, w ciągu ostatnich 10 tys. lat stężenie CO2 sięgało 328 ppmv, tj. o 26 proc. wyżej niż w tym samym czasie wskazywały pośrednie badania w rdzeniach lodowych.



Podsumowując: gdy przyglądniemy się cyklom ocieplania i oziembiania naszej planety możemy śmiało stwierdzić iż wytwarzany przez nas CO2 nie ma większego wpływu na klimat. Przemysłem zajmujemy się dopiero jakieś 200 lat a już wcześniej Ziemia doświadczała zarówno cieplejszych jak i zimniejszych okresów.
Ostatnio zmieniony pn mar 30, 2009 6:40 pm przez Conspiracy, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem Głosem Twoich Myśli...

[ external image ]

Kiedy leżę w łóżku, mam mroczną przeszłość!
Awatar użytkownika
aabb
Infrańczyk
Posty: 156
Rejestracja: wt sty 15, 2008 6:13 pm
Kontakt:

Re: Globalne ocieplenie może się zatrzymać

Post autor: aabb »

1. Conspiracy - podaj źródła, chętnie poczytam.

2. Oziębienie, ocieplenie - po pierwsze wydaje mi się, że mimo wszystko mamy mało danych i jeszcze nie rozumiemy/nie znamy dobrze procesów kształtujących klimat. Po drugie - jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze, taka stara prawda.
Awatar użytkownika
Conspiracy
Zaangażowany Infranin
Posty: 369
Rejestracja: pt lut 20, 2009 12:57 pm
Kontakt:

Re: Globalne ocieplenie może się zatrzymać

Post autor: Conspiracy »

Nawet Onet raczył napomnieć o globalnym oc...hłodzeniu:



http://wiadomosci.onet.pl/1939257,12,item.html
Jestem Głosem Twoich Myśli...

[ external image ]

Kiedy leżę w łóżku, mam mroczną przeszłość!
Awatar użytkownika
Xion80
Infrzak
Posty: 94
Rejestracja: czw paź 30, 2008 8:24 pm
Kontakt:

Re: Globalne ocieplenie może się zatrzymać

Post autor: Xion80 »

Obama chce użyć radykalnej technologii do schłodzenia Ziemi



fot. AFP

Nowy doradca naukowy prezydenta Baracka Obamy oświadczył, że globalne ocieplenie jest tak daleko posunięte, że administracja Obamy rozważa użycie radykalnych technologii do schłodzenia powietrza na Ziemi.

John Holdren, doradca prezydenta, powiedział agencji AP, że w ekipie Obamy jest omawiana idea użycia geoinżynierii w walce z ociepleniem klimatu. Jedno z ekstremalnych rozwiązań zakłada wystrzelenie skażonych cząstek do wyższych obszarów atmosfery, tak aby odbić promienie słoneczne. Holdren zaznacza, że takie radykalne wyjście to ostateczność.



Holdren wskazuje zagrożone punkty w których efekty globalnego ocieplenia będą coraz większe. Jednym z takich przykładów jest letni zanik pokrywy lodowej na Arktyce. - To zwiększa szansę na konsekwencje nie "do zniesienia" - mówi Holdren.

REKLAMA





Naukowiec podkreśla, że technologiczne majstrowanie przy klimacie, to jego osobisty punkt widzenia. Był on jednak omawiany w administracji Obamy. Holdren, 65-letni fizyk, nie jest jednak osamotniony w swoim myśleniu. "Technologicznym majstrowaniem" przy klimacie zajmuje się Narodowa Akademia Nauki USA. Także brytyjski parlament omawiał tą sprawę.



Holdren dodaje jednak, że wystrzelenie do atmosfery cząstek - tworzenie "sztucznego wulkanu", jak określił to jeden z laureatów nagrody Nobla - może mieć różne efekty i kompletnie nie rozwiązać wszystkich problemów z emisją gazów cieplarnianych. - Takie działania nie powinny być pochopnie podejmowane - mówi. - Możemy być jednak na tyle zdesperowani, aby tego użyć - dodaje.



Innym rozwiązaniem geoinżynieryjnym o którym wspomina, to użycie tzw. sztucznych drzew, które będą wchłaniać dwutlenek węgla z powietrza i magazynować go. Wydaje się to jednak zbyt kosztowną operacją.



Źródło - -
Ewangelia św. Mateusza

24:27 - Albowiem jako błyskawica wychodzi od wschodu słońca i ukazuje się aż na zachód, tak będzie i przyjście Syna człowieczego.

24:28 - Bo gdziekolwiek będzie ścierw, tam się zgromadzą i orły.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NAUKA i TECHNIKA”