Zagubieni w przestrzeni

Nowe znaleziska i hipotezy, o których nie zawsze mówi się głośno...
Awatar użytkownika
Rysiek23
Homo Infranius Alfa
Posty: 3237
Rejestracja: sob cze 02, 2007 11:25 am
Kontakt:

Re: Zagubieni w przestrzeni

Post autor: Rysiek23 »

Pół wieku od powstania pierwszej radzieckiej grupy kosmonautów



W tym miesiącu mija 50 lat od utworzenia pierwszej grupy kosmonautów radzieckich. Dokonania części z tych osób na trwałe zapisały się w historii astronautyki. Grupa została uformowana po przeanalizowaniu około trzech tysięcy kandydatów w wieku nie przekraczającym trzydziestu lat. Przyszli kosmonauci byli wybierani z pośród pilotów wojskowych. Ostatecznie wybrano dwudziestu kandydatów, poniżej przedstawiamy ich krótką charakterystykę.



[ external image ]



W pierwszym rzędzie (od lewej): Popowicz, Gorbatko, Chrunow, Gagarin, Siergiej Pawłowicz Korolow, jego żona: Nina Iwanowna z córką Popowicza - Nataszą na kolanach, szef centrum szkolenia kosmonautów Jewgienij Anatoljewicz Karpow, szef służby desantowo-spadochronowej centrum szkolenia kosmonautów Nikołaj Konstantinowicz Nikitin, lekarz Jewgienij Aleksiejewicz Fiodorow.

W drugim rzędzie: Leonow, Nikołajew, Rafikow, Zaikin, Wołynow, Titow, Nielubow, Bykowskij i Szonin.

W trzecim rzędzie: Fiłatjew, Anikiejew i Bielajew. Na fotografii brakuje czterech astronautów. Kartaszow i Warłamow, którzy zostali odsunięci od lotów z przyczyn medycznych. Bondarienko poniósł śmierć na skutek wypadku podczas treningu. Ostatnim którego brakuje jest Komarow. Zdjęcie wykonano w maju 1961.

Credits: I. Snegirew/astro.zeto.czest.pl






Iwan Nikołajewicz Anikiejew

Został dyscyplinarnie odsunięty od programu lotów kosmicznych.



Pawieł Iwanowicz Bielajew

W marcu 1965 wraz z Aleksiejem Leonowem odbył lot statkiem Woschod-2 podczas którego Leonow dokonał pierwszego w historii spaceru kosmicznego.



Walentin Wasiljewicz Bondarienko


W marcu 1961 podczas dziesięciodniowego testu w komorze wypełnionej tlenem. Pod koniec eksperymentu na skutek nieuwagi Bondarienka wybuchł pożar. Na skutek odniesionych poparzeń Bondarienko zmarł w szpitalu kilka godzin później. Informacja o tym wypadku przez długi czas była ukrywana aż do lat 80-tych.



Walerij Fiodorowicz Bykowskij

Odbył trzy loty kosmiczne: Wostok-5 (czerwiec 1963), Sojuz-22 (wrzesień 1976), Sojuz-31 (sierpień/listopad-1978). Misja Wostok-5 odbyła się równocześnie z lotem Wostok-6 (Walentina Tierieszkowa), oba pojazdy zbliżyły się na minimalną odległość sześciu kilometrów. Lot Bykowskijego na pokładzie statku Wostok-5 miał pierwotnie trwać osiem dni, jednak został skrócony do pięciu ze względu na problemy z trzecim stopniem rakiety. Mimo to po dzień dzisiejszy jest to najdłuższy lot z załogą jednoosobową.



Jewgienij Wasiljewicz Chrunow

W styczniu 1969 rozpoczął swój pierwszy i jedyny lot kosmiczny na pokładzie statku Sojuz-5. Statek zadokował do Sojuza-4, który został umieszczony na orbicie dzień wcześniej. Następnie Chrunow oraz Aleksiej Jelisiejew, przeszli do statku Sojuz-4 i w nim kontunuowali dalszy lot. Było to pierwsze w historii połączenie dwóch załogowych statków kosmicznych, oraz pierwszy transfer załogi na orbicie z jednego statku do drugiego.



Walentin Ignatjewicz Fiłatjew

Został dyscyplinarnie odsunięty od programu lotów kosmicznych.



Jurij Aleksiejewicz Gagarin

Najbardziej znana postać radzieckiego programu kosmicznego. W kwietniu 1961 na pokładzie statku Wostok-1 odbył pierwszy w historii załogowy lot kosmiczny. Zginął tragicznie podczas lotu treningowego na pokładzie samolotu MIG-15.



Wiktor Wasiljewicz Gorbatko

W kosmos poleciał trzy razy: Sojuz-7 (październik 1969), Sojuz-24 (luty 1977), Sojuz-37/36 (lipiec 1980). Podczas lotu Sojuz-7 planowano połączenie ze statkiem Sojuz-8, podobnie jak to miało miejsce w przypadku misji Sojuz-4 i 5. Cała operacja miała być obserwowana przez załogę statku Sojuz-6. Do połączenia jednak nie doszło na skutek awarii sprzętu.



Anatolij Jakowlewicz Kartaszow

Został odsunięty z przyczyn medycznych w kwietniu 1961.



Władimir Michajłowicz Komarow

Uczestnik dwóch lotów kosmicznych: Woschod-1 (październik 1964), Sojuz-1 (kwiecień 1967). Woschod-1 był pierwszym lotem z więcej niż jedną osobą (lot trójosobowy). Ze względu na małe rozmiary kabiny załoga odbyła lot bez skafandrów kosmicznych. Drugi lot Komarowa w kosmos był pierwszym lotem nowego statku Sojuz. Podczas tej misji pojawiło się szereg trudności technicznych. Lot zakończył się tragicznie, podczas lądowania awarii uległ spadochron i Komarow poniósł śmierć.



Aleksiej Archipowicz Leonow

Po Gagarinie kolejna postać, która na trwale zapisała się w historii astronautyki. Uczestnik dwóch historycznych lotów kosmicznych: Woschod-2 (marzec 1965), Sojuz-19 (lipiec 1975). Podczas pierwszego Leonow jako pierwszy człowiek wyszedł w otwartą przestrzeń kosmiczną. Na zewnątrz statku przebywał dwanaście minut. Sojuz-19 był pierwszym połączeniem ze statkiem amerykańskim. Sojuz połączył się ze statkiem Apollo, 17 lipca 1975.



Grigorij Grigorjewicz Nielubow

Został usunięty z oddziału podobnie jak Anikiejew i Fiłatjew.



Andrijan Grigorjewicz Nikołajew

Odbył dwa loty kosmiczne: Wostok-3 (sierpień 1962) oraz Sojuz-9 (czerwiec 1970). Misja Wostok-3 odbyła się wraz z lotem statku Wostok-4. Oba statki zbliżyły się na odległość około 5km. Natomiast podczas lotu Sojuz-9 chciano zbadać wpływ długoterminowego pobytu w stanie nieważkości na organizm ludzki. Więcej o tej misji można się dowiedzieć [url="http:///reports/felietony/1138-z-kosmosu-na-nosze"]w artykule Pana Marka Jarosińskiego[/url].



Pawieł Romanowicz Popowicz

Kosmonautą, który odbył lot w statku Wostok-4 był właśnie Popowicz. Drugą i ostatnią wyprawę w kosmos odbył statkiem Sojuz-14 (lipiec 1974).



Mars Zakirowicz Rafikow

W marcu 1962 został wykluczony z oddziału kosmonautów ze względów dyscyplinarnych.



Gieorgij Stiepanowicz Szonin

Odbył jeden lot kosmiczny na pokładzie statku Sojuz-6 (październik 1969).



Gierman Stiepanowicz Titow

W sierpniu 1961 odbył drugi po Gagarinie lot orbitalny na pokładzie statku Wostok-2.



Walentin Stiepanowicz Warłamow

Z przyczyn medycznych w marcu 1961 nie mógł dalej pozostać w oddziale kosmonautów.



Boris Walentinowicz Wołynow

Brał udział w dwóch lotach: Sojuz-5 (styczeń 1969) i Sojuz-21 (lipiec 1976).



Dmitrij Aleksiejewicz Zaikin

Podobnie jak Warłamow jego udział w lotach nie mógł być zrealizowany z powodów medycznych.





Ciekawa strona z interesującymi informacjami dotyczącymi misji załogowych:

http://www.svengrahn.pp.se/histind/histind1.htm

Informacje o kosmonautach pierwszej grupy wraz ze zdjęciami grupowymi:

http://astro.zeto.czest.pl/astros/wws1.htm





Wiadomość umieszczona na portalu www.kosmonauta.net
Ostatnio zmieniony pt mar 12, 2010 4:16 pm przez Rysiek23, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Andrzej 58
Weteran Infranin
Posty: 1041
Rejestracja: sob maja 09, 2009 4:20 pm
Kontakt:

Re: Zagubieni w przestrzeni

Post autor: Andrzej 58 »

Widziałem na RaI-u film o tych braciach.Jak ci amerykanie lubią koloryzować.Anteny tam zaprezentowane to typowe dipole,oprócz jednej ,określanej jako antena fali bieżącej.Ustalanie częstotliwości nadawanej na podstawie długości ze zdjęcia troszeczkę naciągane.Zakres nadawania mógł obejować kilka tysięcy częstotliwości i znajomości rodzaju emisji.Moim zdaniem(po jakości nagranych transmisji było to A3 z modulacją amplitudy w zakresie fal krótkich.Anteny na satelitach to typowe teleskopy.Czyli najprostsza wersja anten nadawczo-odbiorczych.Przy odrobie szęścia każdy odbiornikAM mógł te transmisje odbierać,a odbiorniki namierzające po kilku sekundach były dostrojone do częstotliwoś zarówno w simpleksie jak i w dupleksie.Tak więc wszyscy o wszystkich w temacie łączności radiowej musieli wiedzieć wszystko.Nie można było zachować tajemnicy.Dziwi mnie jednak,że informacje o rosyjskich katastrofach nie były eksploatowane propagandowo.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ARCHEOLOGIA I ODKRYCIA”