Co czeka nas w 2012?

Nowy świat, nowi ludzie, nowe myślenie. A może to tylko iluzja?
Przemek
Homo Infranius
Posty: 425
Rejestracja: pn lip 09, 2007 2:11 pm
Kontakt:

Re: Co czeka nas w 2012?

Post autor: Przemek »

Dzisiaj niby są ludzie cywilizowani i też zabiją. To Majowie nie byli? toż jakaś nowość. Tak to był zwykły kalendarz to pokazuje tylko Twoją niewiedze. Skoro był taki zwykły to dlaczego ty nie potrafisz takiego stworzyć? może warto troche poczytać o Cywilizacjii Majów.
nimfa
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: śr paź 07, 2009 9:19 am
Kontakt:

Re: Co czeka nas w 2012?

Post autor: nimfa »

Orson ja się wygłupiłam, a Ty według źródła "Historia dla podstawówki" uważasz, że Majowie nie używali koła, ale teoretycznie go znali, ponieważ go tworzyli (czego dowodem jest choćby owy kalendarz). W jednym artykule lub filmie natknęłam się na informację, że nawet zabawki majów miały koła.

Jeśli uważasz, że nie potrafili go używać, w jaki sposób używali swojego kalendarza?

Wydaje mi się, że mocno przesadzone jest to, że ich gospodarka była słaba ze względu na brak koła... ostatnio pojawiła się pewna alternatywa do tego stwierdzenia: w czasach majów klimat była znacznie suchszy, a wręcz ponoć suszę uważa się za jedną z przyczyn upadku tej cywilizacji (nie potrafię Ci podać teraz źródła, ale spróbuje go jakoś odkopać).

To, że czegoś nie znaleźliśmy w świątyniach Majów nie oznacza, że nie posiadali oni takowego sprzętu.

A tak a propos do czego Majowie mieliby używać koła w rolnictwie?



Porównując cywilizację Majów do Europejskiej należy pamiętać o tym, że Europejczycy dużo zyskali na skłonności do podbojów. Natomiast pomimo wszystko nasi średniowieczni astronomowie popełniali znacznie większe błędy obliczeniowe aniżeli starożytni astronomowie Majów.



Nie upieram się, że Majowie są super rozwiniętą cywilizacją, ale na pewno jak na tamte lata ich wiedza była na wysokim poziomie - byli "własnymi odkrywcami", a nie "zapożyczali" wiedzę od innych cywilizacji.



[quote name='Orson' post='64008' date='wto, 01 gru 2009 - 16:21'].Widoczność planety X na niebie, od maja, przewidziana przez Lucynę Łobos, świadczy tylko o kompromitacji tej kobiety, jak i jej całego czary-mary...[/quote]



Nie tylko Pani Łobos - choć ta wiedzie tu zdecydowanie prym...



[quote name='Orson' post='64008' date='wto, 01 gru 2009 - 16:21']Jak się ma takie zaplecze polityczne, historię, gospodarkę, to przynajmniej przepowiedniami można się pocieszyć. Już Grecy znali taką pociechę:).[/quote]



Przynajmniej na jednym byśmy lepiej wyszli od innych :)
...Z punktu widzenia aerodynamiki, trzmiele latać nie powinny - tyle, że trzmiele o tym nie wiedzą, więc latają sobie dalej... - Mary Kay Ashley


...Nauka zrobiła z nas bogów, zanim nawet okazaliśmy się godni być ludźmi... - Edmond Rostand
"http://www.zamyslenie.pl/aforyzm/2399"

"Boga się nie udowadnia, Boga się poznaje." - ks. Jan Twardowski

"http://www.zamyslenie.pl/aforyzm/4854"
nimfa
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: śr paź 07, 2009 9:19 am
Kontakt:

Re: Co czeka nas w 2012?

Post autor: nimfa »

[quote name='Orson' post='64014' date='wto, 01 gru 2009 - 20:01']Majowie znali OKRĄG, ale nie KOŁO. Jeśli twierdzisz, że Majowie znali koło, proszę o dowód: wykopalisko, źródło, które to potwierdzają.[/quote]



Proszę bardzo: koło - [ external image ]



Okrąg (powiedzmy troszeczkę uproszczona ilustracja) - [ external image ]



Nie trzeba wykopalisk...



[quote name='Orson' post='64014' date='wto, 01 gru 2009 - 20:01']Tak, klimat z pewnością był jednym z dodatkowych utrudnień. Jednak prymitywizm gospodarki rolnej Majów ma swoje źródło właśnie w braku znajomości koła..[/quote]

Majowie stosowali najbardziej wydajną technikę rolniczą ówczesnych czasów - gospodarkę irygacyjno-ogrodową. Więc nie możesz mówić, że ich gospodarka była prymitywna, bo to bzdura! Taką samą technikę stosowali egipcjanie podczas największego rozkwitu ich cywilizacji.



A susza jaka ich dotknęła spowodowała według badań wysuszenie zbiorników - w czym i koło by nie pomogło.



[quote name='Orson' post='64014' date='wto, 01 gru 2009 - 20:01']Czyli, że mogli posiadać miecze świetlne, blastery i katapulty?

Sprawa wykopalisk jest dużo bardziej skomplikowana niż gmeranie w świątyniach.[/quote]



Akurat większośc znalezisk odnajduje się w świątyniach...



[quote name='Orson' post='64014' date='wto, 01 gru 2009 - 20:01']A to już pytanie dotyczące wiedzy elementarnej, na które nie chce mi się odpowiadać Może wujek książka, podręcznik, albo google, Ci pomogą?.[/quote]



Orson chyba jesteś rtroszeczke za bardzo przekonany o swojej nieomylności i wielkiej wiedzy na temat wszystkiego...Może traktujmy się na poziomie?



[quote name='Orson' post='64014' date='wto, 01 gru 2009 - 20:01']Gdzie widzisz te zyski? I gdzie ich brak u Majów? Związek?

No cóż, jeśli twierdzisz, że Europa zyskała wiele np: na wojnie stuletniej, czy wojnie o sukcesję, to jest to baaaardzo ciekawe.?.[/quote]



Do czego ty wybiegasz...

Kalendarze, liczby... itp. - oh... jakie to środkowo - europejskie...



[quote name='Orson' post='64014' date='wto, 01 gru 2009 - 20:01']Udowodnij. .?.[/quote]

np. http://www.majowie.yoyo.pl/astronomia.htm
...Z punktu widzenia aerodynamiki, trzmiele latać nie powinny - tyle, że trzmiele o tym nie wiedzą, więc latają sobie dalej... - Mary Kay Ashley


...Nauka zrobiła z nas bogów, zanim nawet okazaliśmy się godni być ludźmi... - Edmond Rostand
"http://www.zamyslenie.pl/aforyzm/2399"

"Boga się nie udowadnia, Boga się poznaje." - ks. Jan Twardowski

"http://www.zamyslenie.pl/aforyzm/4854"
nimfa
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: śr paź 07, 2009 9:19 am
Kontakt:

Re: Co czeka nas w 2012?

Post autor: nimfa »

[quote name='Orson' post='64053' date='śro, 02 gru 2009 - 23:28']Co do koła- ja cały czas proponuję, żebyś poszukała w źródłach jaka jest różnica między kołem, a okręgiem.

....Dobrze, ale najpierw zbadaj różnicę między kołem, a okręgiem i zwrot ,,znać koło" w kontekście historycznym. Tłumaczyłem, że okrąg, pierwotni, umieli malować i ciosać na długo przed tym, jak go znali.[/quote]



W sensie matematycznym

http://sisi.ovh.org/index/matma/niezbednik/plaskie/kolo.html



Znasz jeszcze jakies inne koło lub okrąg? :)



Potrafili ciosać, a nie potrafili go używać? To bezsensu... Załużmy, że wyciosali ten okrąg i jest on bardzo duży - w jaki więc sposób go transportowali? Myślisz, że cywilizacja, która budowała piramidy nie wpadła by na tak oczywisty pomysł? ;)



[quote name='Orson' post='64053' date='śro, 02 gru 2009 - 23:28']1) Trójpolówka i zdobycze Europy w tamtym okresie były znacznie bardziej wydajne. W skali 2:5 co najmniej.

2) technika irygacyjna prowadzi do wyjałowienia gleby. Jak pokazują źródła, zarówno Egipcjanie, jak i Majowie poprzez tę gospodarkę mieli całkiem spore straty, w postaci powodzi. Majowie wykorzystywali np: świnie, do wdeptywania ziaren w bagienko i nie raz się tak zdarzało, że świnki grzęzły w bagienku i dusiły się. O czymś to świadczy.[/quote]



Jeśli masz artykuł to prześlij bardzo chętnie o tym poczytam, ponieważ ja dogrzebałam się jedynie tego, że uprawy irygacyjne były bardzo wydajne, ponieważ rośliny czerpały z tego co przyniosła im rzeka.

Uważa się również, że ich gospodarka - jak na na ówczesne czasy - była dużo lepsza od gospodarki rzymskiej.

Poza tym tak do końca nie wiemy co było przyczyną upadku Majów, ale moim zdaniem brak znajomości koła jest najmniej prawdopodobna z wszystkich opcji :)



[quote name='Orson' post='64053' date='śro, 02 gru 2009 - 23:28']I cywilizacja Egipcjan upadła, a jej upadku upatruje się właśnie w nieproporcjonalnym i wahadłowym systemie gospodarki rolnej:D Proponuję poczytać Herodota.[/quote]



Niestety nie jestem w stanie potwierdzić lub zaprzeczyć Twoim słowom, ponieważ o Egipcie wiem nie wiele, natomiast według cioci Wikipedii, wygląda to tak: http://pl.wikipedia.org/wiki/Staro%C5%BCytny_Egipt

Jeden wielki chaos - rozbicie polityczne, podbój itp.



[quote name='Orson' post='64053' date='śro, 02 gru 2009 - 23:28']Schlebiasz mi. Ale dziękuję.[/quote]



A prosze bardzo :D



[quote name='Orson' post='64053' date='śro, 02 gru 2009 - 23:28']Ok, cieszę się, że dałaś ten link. A teraz powiedz mi, jakie wnioski z niego wysnuwasz:). Myślę, że sama sobie odpowiesz na pytanie.[/quote]



Nie wiem jak sie ustosunkowac do Twoich słów, ale moge jedynie powiedziec tyle, że nie znalazłam żadnego artykułu, który zaprzeczyłby wysokiej znajomości (oczywiście bez przesady :) )przez Majów astronomii i matematyki - jak na tamte czasy oczywiście.

A sam artykuł porównanie ma dosyć szczegółowe :)



A wracając do tematu... jak myślicie, jesli koniec świata w 2012 faktycznie będzie miał nastapić i spełniłoby się jedno z "proroctw" (np. nibiru, bieguny itp. ku uciesze wielkich proroków naszych czasów :) ) to czy będziemy wiedziec o tym wcześniej, czy dowiemy się w takim czasie, że nic nie będzie dało się już zrobić :D - no pomijając zawiłości polityczne, ukrywanie prawdy itp :)
...Z punktu widzenia aerodynamiki, trzmiele latać nie powinny - tyle, że trzmiele o tym nie wiedzą, więc latają sobie dalej... - Mary Kay Ashley


...Nauka zrobiła z nas bogów, zanim nawet okazaliśmy się godni być ludźmi... - Edmond Rostand
"http://www.zamyslenie.pl/aforyzm/2399"

"Boga się nie udowadnia, Boga się poznaje." - ks. Jan Twardowski

"http://www.zamyslenie.pl/aforyzm/4854"
hm0
Infranin
Posty: 225
Rejestracja: pn maja 19, 2008 6:30 am
Kontakt:

Re: Co czeka nas w 2012?

Post autor: hm0 »

[quote name='nimfa' post='64055' date='czw, 03 gru 2009 - 09:43']A wracając do tematu... jak myślicie, jesli koniec świata w 2012 faktycznie będzie miał nastapić i spełniłoby się jedno z "proroctw" (np. nibiru, bieguny itp. ku uciesze wielkich proroków naszych czasów :) ) to czy będziemy wiedziec o tym wcześniej, czy dowiemy się w takim czasie, że nic nie będzie dało się już zrobić :D - no pomijając zawiłości polityczne, ukrywanie prawdy itp :)[/quote]



Warto również dodać, że samo oczekiwanie końca świata świadczy o nie najlepszym stanie psychicznym osoby, a przy takiej ilości "oświeconych" jest to dość niepokojące, ponieważ w przyszłości mogą oni poważnie obciążyć system zdrowotny.
Awatar użytkownika
Lilith
Zaangażowany Infranin
Posty: 303
Rejestracja: pn lis 09, 2009 9:52 am
Kontakt:

Re: Co czeka nas w 2012?

Post autor: Lilith »

nimfo nawet jakbyśmy się dowiedzieli już jutro,o tym ,że w 2012 nastąpi zamiana biegunów lub Nibiru wpadnie z wizytą to niewiele możemy zrobić.Pomimo ,że człowiekowi wydaje się ,że jest panem tego świata to wobec sił natury i wszechświata jest niczym bąbel na wodzie ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „NOWA ERA”