W piątek - koniunkcja Wenus i Księżyca

O kosmosie bliskim i dalekim, odkrycia, zagrożenia i zaskoczenia.
Awatar użytkownika
Rysiek23
Homo Infranius Alfa
Posty: 3237
Rejestracja: sob cze 02, 2007 11:25 am
Kontakt:

W piątek - koniunkcja Wenus i Księżyca

Post autor: Rysiek23 »

30 stycznia, w piątek, w godzinach wieczornych, dojdzie do koniunkcji Księżyca i Wenus - poinformował dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Księżyc i Wenus, to po Słońcu, dwa najjaśniejsze obiekty na niebie, więc ustawienie ich w jednej linii (nazywane przez astronomów koniunkcjami) zawsze wygląda bardzo efektownie.



Do najbliższego takiego zjawiska dojdzie 30 stycznia wieczorem. Godzinę po zachodzie Słońca, Księżyc będący 4 dni po nowiu zbliży się do jasnej Wenus na odległość tylko 3.4 stopnia.



Oba ciała będą wtedy świecić dość wysoko, bo prawie 30 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem, a więc warunki do obserwacji będą bardzo dobre. Koniunkcję tę będzie można obserwować pod warunkiem, że 30 stycznia będzie dobra pogoda.



Źródło
Awatar użytkownika
sasquatch
Homo Infranius
Posty: 430
Rejestracja: śr mar 07, 2007 11:30 am
Kontakt:

Re: W piątek - koniunkcja Wenus i Księżyca

Post autor: sasquatch »

Pamiętam koniunkcję Księżyc-Wenus-Jowisz. To było coś niesamowitego :)

Awatar użytkownika
UFOWORLDNEWS
Weteran Infranin
Posty: 1363
Rejestracja: śr sty 28, 2009 2:27 pm
Kontakt:

Re: W piątek - koniunkcja Wenus i Księżyca

Post autor: UFOWORLDNEWS »

Jak widać za oknem pada śnieg i chyba tak już zostanie a szkoda :angry
spacemaster92
Full Active
Posty: 544
Rejestracja: sob paź 04, 2008 10:07 am
Kontakt:

Re: W piątek - koniunkcja Wenus i Księżyca

Post autor: spacemaster92 »

Nie widziałem jeszcze takiego zjawiska i pierwszy raz o nim słysze ale podejrzewam że jest bardzo piękne. Ale dzisiaj pewnie nic z tego bo niebo cały czas zachmużone przynajmniej u mnie w mieście.
Czy wiesz że tylko jedno naciśnięcie guzika może przekreślić 10 000 lat ludzkiej cywilizacji ? A to ...będzie dopiero początek końca .


"Laa shay'a waqi'un mutlaq bale kul'un mumkin"
 
"Jedno ziarenko ryżu może przechylić szale. Jeden człowiek może odmienić losy całego świata"
Awatar użytkownika
Immortal_girl
Infrańczyk
Posty: 152
Rejestracja: sob kwie 26, 2008 2:00 pm
Kontakt:

Re: W piątek - koniunkcja Wenus i Księżyca

Post autor: Immortal_girl »

Widziałam kiedyś coś takiego, owszem , zjawisko niesamotite ; )

ale dzis pogoda niestety chyba nie pozwoli na obserwacje :(
Awatar użytkownika
sasquatch
Homo Infranius
Posty: 430
Rejestracja: śr mar 07, 2007 11:30 am
Kontakt:

Re: W piątek - koniunkcja Wenus i Księżyca

Post autor: sasquatch »

Cóż nasza strefa klimatyczna niezbyt sprzyja takim obserwacjom ale nie traćmy nadziei, w końcu ujrzymy gwiazdy :)

Awatar użytkownika
Erhion
Infrańczyk
Posty: 188
Rejestracja: śr kwie 30, 2008 12:09 pm
Kontakt:

Re: W piątek - koniunkcja Wenus i Księżyca

Post autor: Erhion »

Hm u mnie wszystko jest ok. Nic nie sypie, zero zachmurzenia wiec mam nadzieje, że to zobacze. Ktoś wie ile to będzie trwało?
Awatar użytkownika
sasquatch
Homo Infranius
Posty: 430
Rejestracja: śr mar 07, 2007 11:30 am
Kontakt:

Re: W piątek - koniunkcja Wenus i Księżyca

Post autor: sasquatch »

Koniunkcja 1 do 2 dni. Oczywiście planeta możę pozostawać w pobliżu Księżyca dłużej. W przypadku ostatniej koniunkcji Księżyc-Wenus-Jowisz "trójkąt" był widoczny chyba tydzień.



Powinna pojawić się audycja "Planetarium" na TVP INFO.



Pod koniec miesiąca, wieczorem 27 lutego, dojdzie zaś do ładnej koniunkcji Księżyca i Wenus, które zbliżą się do siebie na odległość ponad 2 stopni. Około godziny 18 oba ciała będą świecić jasno ponad 20 stopni nad zachodnim horyzontem.
Ostatnio zmieniony pt sty 30, 2009 11:37 am przez sasquatch, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
asiatko31
Full Active
Posty: 511
Rejestracja: pt sie 17, 2007 5:13 pm
Kontakt:

Re: W piątek - koniunkcja Wenus i Księżyca

Post autor: asiatko31 »

U mnie nie pada i mam nadzieje ze pogoda się nie zmieni. Sas ma racje nie traćmy nadziei. :)
Prawda jest pochodnią olbrzymią zbliżamy się do niej tylko na chwilę w obawie, by nie spłonąć.

Nie wystarczy zdobywać mądrości, trzeba jeszcze z niej korzystać

Należy się bać istotki czerpiącego wiedzę z jednej książki

:D :P :D
spacemaster92
Full Active
Posty: 544
Rejestracja: sob paź 04, 2008 10:07 am
Kontakt:

Re: W piątek - koniunkcja Wenus i Księżyca

Post autor: spacemaster92 »

Bloodwin jak masz aparat co robi zdjęcia dobej jakości to bardzo cię prosze zrub zdjęcie tego zjawiska i wyślij mi na e-mail bartosz20008@gmail.com albo zamieść tu link. Z góry dzięki.
Czy wiesz że tylko jedno naciśnięcie guzika może przekreślić 10 000 lat ludzkiej cywilizacji ? A to ...będzie dopiero początek końca .


"Laa shay'a waqi'un mutlaq bale kul'un mumkin"
 
"Jedno ziarenko ryżu może przechylić szale. Jeden człowiek może odmienić losy całego świata"
ODPOWIEDZ

Wróć do „UKŁAD SŁONECZNY i WSZECHŚWIAT”