Zdany – temat, który odszedł w niebyt

Historyczne przypadki spotkań z obiektami UFO i ich pasażerami.
Awatar użytkownika
Rysiek23
Homo Infranius Alfa
Posty: 3237
Rejestracja: sob cze 02, 2007 11:25 am
Kontakt:

Zdany – temat, który odszedł w niebyt

Post autor: Rysiek23 »

Materiał, który przedstawię za chwilę jest kontrowersyjny i zrozumiały wyłącznie dla osób zajmujących się wyjaśnieniem niespotykanych zbiegów okoliczności w miejscowości Zdany. W ich wyniku doszło rzekomo do ciągu przypadków w których przypadkowe osoby dokonały obserwacji „pojazdu nie z tej PLANETY”. Z całym szacunkiem już samo to stwierdzenie budzi szeroki uśmiech zwłaszcza w kontekście innych sensacji toczących się wokół tego i innych „incydentów”. Dokonujący publikacji Zdanów prawie natychmiast okrzyknęli je pewnikiem i aby zdusić w zarodku wszelkie próby polemiki uznano ów „fakt” za absolutnie prawdziwy. Z taką adnotacją część ujawnionych materiałów wysłano w świat delikatnie mówiąc zbyt pośpiesznie. Jako jedna z dwóch (według mojej wiedzy) osób w tym czasie powątpiewałem w prawdziwość tej historii nie opierając się jeszcze na konkretach, a zwyczajnie na przesłankach i otoczce zeznań, które już kilka godzin po ujawnieniu nie były w żaden sposób spójne. Swoimi wątpliwościami podzieliłem się z innymi badaczami w Polsce i na świecie.



Późniejsze wydarzenia wokół tej sprawy pogłębiły jeszcze bardziej wszystkie wątpliwości wobec rzekomych obserwacji wprost ze Zdanów. Jedyne rozsądne wyjaśnienie i udokumentowanie w postaci prezentacji multimedialnej przedstawił na spotkaniu w Mogilnie badacz niezależny i popularyzator pan Rafał Nowicki (luźno związany z Fundacją Nautilus). Pomimo wszystko kolejne czynności wykonane przy tym materiale przyniosły w naszym mniemaniu (niezależni) wyłącznie jeden efekt – uznanie zdarzenia za całkowitą fikcję. Bez wiedzy Fundacji Nautilus (organizacji w żaden sposób nie związanej z polskim, niezależnym środowiskiem badaczy fenomenów trudnych do interpretacji) przeprowadziliśmy własne dochodzenie w tej sprawie, które wykluczyło większość materiałów prezentowanych u źródła sensacji.



Działając niezależnie od siebie praktycznie jednogłośnie doszliśmy do wniosków, że w świetle naszych ustaleń opisane przez Fundację Nautilus zdarzenie jest niewiarygodne. Niestety pomimo upływu czasu otrzymujemy ciągłe pytania od badaczy, popularyzatorów i właścicieli przeróżnych mediów z całego świata i jest nam wstyd tłumaczyć się za błędy innych, zwłaszcza w sytuacji gdzie nie mamy i nie chcemy mieć nic wspólnego z celowym wprowadzaniem pasjonatów w błąd. Mamy jednak prawo i wręcz obowiązek wypowiedzieć własne zdanie oparte na konkretnych ustaleniach już nie tylko by chronić nasz fandom ale aby zapobiec w przyszłości wypływaniu kolejnych „wieści wyssanych z palca”.



Kilka tygodni temu do naszych skrzynek pocztowych trafił list od współredagującego pismo UFO-aktuellt pana Svahna Clasa z uściślonym pytaniem dotyczącym zdarzeń w Zdanach i prośby o naszą opinię.



Podobny w wyrazie list trafił również do mnie.



Ponieważ kwestia Zdanów to dla mnie fakt jednoznaczny i dość archaiczny zdecydowałem się przedstawić swoje stanowisko w uproszczonej i jasnej formie. Ponieważ zawsze starałem się mówić o wszystkim otwarcie, również i tym razem uznałem takie postępowanie za stosowne do okoliczności. Udostępniam moją odpowiedź publicznie, ponieważ mam dość ciągłych dyskusji o bzdurach określanych jako zjawisko NOL/UFO wprost ze Zdanów.



Oto moja odpowiedź na list od p. Svahna…



Dear Sir,



The Zdany incident is a long and complied story. Personally, I recognized it as a mystification, where many persons were involved in it. In that case are involved not only witnesses but journalists as well.



The photographed object is nothing more than two metallic bowls fixed to each other with a metallic tape – exactly like the one, which is used for an



integration of the automatic washing machines’ drums. I analysed those HQ pictures with the Apple Macintosh graphic computer. Such analyses is one of mine



professional abilities.



The fraud touches:



1. The EXIF data of the photographs, which are not compare with used camera and the time of the taking those photos. Someone wanted to hide them inefficiently.



2. I am absolutely sure, that the “object” was tossed out and photographed with the only one camera. I made a series of the comparative photos together with the Polish, Latvian and Russian UFO-researchers.



And the effects are exactly identical to the Zdany photographs!



- the visible object has incommensurate lesser dimensions than the described by witnesses. In the analysis the points of reference in the terrain were taken under a consideration.



- a lack of the credibility of the main witness, who gives the different information from each other.



- and the mediumistic uproar around that incident had the only one aim: a promotion of the Fundacja Nautilus in the Polish and World’s media.



- the mediumistic aspect of the incident: very strong mediumistic uproar around the invented events, which were reported by Zdany inhabitants previously.



Those events were prepared by a journalist worked for the FAKT daily newspaper (a typical street-paper). This journalist stated that there had taken its place an abduction of the one of the Zdany inhabitant by the UFO-crewmen. That abducted man made a series of the photos of the UFO’s interior with a built-in the cellular phone camera. Those photos are photo-trick and nothing more.



This is only a part of the evidences of that, how much insolent and impertinent could be persons, who try to make money on the UFO-topic. Polish ufologists, who have been studied and research UFO-phenomenon for many years firmly cut off the Fundacja Nautilus mystification – this one and all other. An interest of this case is a wasting of time and shame for the Polish ufological fandom.



Mariusz R. Fryckowski BSN (Bliskie Spotkania Niezależnych – Close Encounters of the Independents) – Tuchola, Poland




W powyższej publikacji autor oparł się na wypowiedziach i fotografiach wielu polskich ufologów ze znacznie większym stażem niż mój, znam te treści, znam zdjęcia, część z nich robiłem osobiście i podziwiam kolegów za niezwykle wyważone stanowiska, jednak w tej sprawie nie można pozostać było obojętnym zwłaszcza w chwili, gdzie dalej prowadzona jest ściśle ukierunkowana akcja wymierzona w polskich ufologów, tylko dlatego aby ich zdyskredytować w możliwie wszystkich dostępnych przeciętnemu obywatelowi mediach. Czy to próba wykluczenia wszystkich tych, którzy mają odmienne zdanie i potrafią go bronić? Zapewniam, to daremny trud, niezależni bez większego trudu obronią się sami w każdej sytuacji i wobec dowolnego zagrożenia. A prawda? Jak zawsze – obroni się sama.



Po przetłumaczeniu:



Witam serdecznie



Zdany to temat długi i skomplikowany. Uznałem go za mistyfikację w której brała udział duża ilość osób. W sprawę zamieszani są zarówno dziennikarze jak i świadkowie.



Obiekt z fotografii to dwie metalowe miski złączone metalową taśmą podobną jak do tej, której używa się w zespalaniu bębnów pralek automatycznych (kryza). Dokonałem szczegółowych analiz zdjęć w wysokiej rozdzielczości przy pomocy profesjonalnego oprogramowania i komputera graficznego firmy Apple.



Analiza zdjęć była jedną z moich specjalności zawodowych.



Oszustwo dotyczy:



- danych EXIF przedstawionych zdjęć, które nie zgadzają się czasowo i sprzętowo w stosunku do relacji. Próbowano to nieudolnie ukryć.



- jestem przekonany, że obiekt został zwyczajnie podrzucony i sfotografowany wyłącznie jedną kamerą, wykonałem serię zdjęć porównawczych wespół z badaczami z Polski i Rosji, efekty naszej pracy są zbliżone do zdjęć ze Zdanów!



- widoczny obiekt ma niewspółmiernie mniejsze rozmiary w stosunku do opisanych, w analizie wzięto pod uwagę układ punktów odniesienia w terenie.



- brak wiarygodności głównego świadka, który przekazuje sprzeczne informacje.



- szum medialny wokół zdarzenia miał jeden cel – wypromować Fundację Nautilus w mediach.



- aspekt medialny. Niezwykle silne nagłośnienie sprawy w kontekście wymyślonych zdarzeń, które były zgłaszane już wcześniej przez okolicznych mieszkańców. Zdarzenia te zostały całkowicie spreparowane przez dziennikarza pisma „FAKT”, który twierdził, że doszło do porwania przez załogę UFO jednego z mieszkańców, który wykonał zdjęcia wnętrza statku przy pomocy telefonu komórkowego. Był to wyłącznie fotomontaż.



To tylko część dowodów na to, jak bezczelne bywają osoby, które próbują zbić kapitał na UFO.



Zajmowanie się tą sprawą to strata czasu i wstyd dla polskiego środowiska długoletnich badaczy fenomenu UFO.



Mariusz R. Fryckowski – BSN (Bliskie Spotkania Niezależnych) – Tuchola




Minęło kilka kolejnych tygodni i dzisiaj dzięki uprzejmości kolegi otrzymałem „skany” z gotowym artykułem pióra pana Svanha Clasa.



[ external image ]



[ external image ]



[ external image ]



[ external image ]



Mam nadzieję, że każdy komu wpadnie do głowy podobny pomysł na wmówienie pasjonatom i zainteresowanym problemem niezidentyfikowanych obiektów latających przejdzie ochota na dokonywanie podobnych mistyfikacji. Ponieważ nikt w Polsce z nieznanych mi powodów ficjalnie nie zajął stanowiska wobec zdarzenia w Zdanach oraz nikt nie wykazał odrobiny ochoty na publikację tego tekstu w witrynach tematycznych zrobiłem to osobiście u siebie oraz zdecydowałem o skorzystaniu z pomocy mediów przyjaciół zza granic Polski. Wiem również o tym, że twórcy opowieści ze Zdanów za wszelką cenę będą chcieli uwiarygodnić tę historyjkę, niech powyższy punkt widzenia niezależnych i mój własny pozostanie w opozycji do podobnych bzdur mnożących się każdego roku.



Mariusz Fryckowski
Awatar użytkownika
sasquatch
Homo Infranius
Posty: 430
Rejestracja: śr mar 07, 2007 11:30 am
Kontakt:

Re: Zdany – temat, który odszedł w niebyt

Post autor: sasquatch »

Pamiętam jak na XII UFO Forum zaciekle broniono incydentu w Zdanach. Oczywiście poszło o zdjęcia które dla większości publiczności nie przedstawiały nic więcej niż połączone półmiski. Z tego powodu wywiązała się kłótnia wśród badaczy i publicznością.

Awatar użytkownika
Zit
Zaangażowany Infranin
Posty: 394
Rejestracja: pt sty 12, 2007 11:18 am
Kontakt:

Re: Zdany – temat, który odszedł w niebyt

Post autor: Zit »

Ach te Zdany...

Dla jednych wyraźna mistyfikacja, dla drugich wyraźny fenomen.



Nie było mnie na tym UFO Forum, ale pamiętam streszczenia i opowiastki. Ileż to osób właśnie o tych Zdanach trąbiło ;)
[ external image ]

,, Veni Vidi Vici" - przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem



Timeo Danaos Et Dona Ferentes ;)



**********Sol Omnibus Lucet!!!**********
ferdas
Infrańczyk
Posty: 135
Rejestracja: pt kwie 17, 2009 6:41 pm
Kontakt:

Re: Zdany – temat, który odszedł w niebyt

Post autor: ferdas »

Cholera nie znałem paru faktów który zostały tutaj opisane , teraz zdany są mało wiarygodne ;) . Dziwie się dlaczego Fundacja Nautilus nie napisała , że godzina zdjęć nie zgadza się z relacjami świadków.
Awatar użytkownika
UFOWORLDNEWS
Weteran Infranin
Posty: 1363
Rejestracja: śr sty 28, 2009 2:27 pm
Kontakt:

Re: Zdany – temat, który odszedł w niebyt

Post autor: UFOWORLDNEWS »

Jedno jest pewne, że zapamiętamy tą historię czy ona jest prawdziwa czy nie.Tylko czy każdy wysnuje z tego własne wnioski?.
Ostatnio zmieniony ndz cze 21, 2009 3:17 pm przez UFOWORLDNEWS, łącznie zmieniany 1 raz.
matino3
Infranin
Posty: 241
Rejestracja: pn kwie 27, 2009 7:45 pm
Kontakt:

Re: Zdany – temat, który odszedł w niebyt

Post autor: matino3 »

Jest to jeden z tematów, na który mogę odpowiedzieć "nie wiem" :P Ale bardziej dla mnie mistyfikacja niż fakt.
:)

Awatar użytkownika
Grafik_NPN
Infrańczyk
Posty: 145
Rejestracja: sob lis 29, 2008 3:06 pm
Lokalizacja: twoi starzy
Kontakt:

Re: Zdany – temat, który odszedł w niebyt

Post autor: Grafik_NPN »

sprawa zdanów jest moim zdaniem niezwykle cenna dla ufologii

jest cenna w taki sposób jak gorączka lub katar dla człowieka



jest cenna bo jest symptomem, pokazuje jak ludzie tracą zdolność do samodzielnego myślenia i zamykają się przed realnym czasem nudnym i szarym światem na rzecz kolorowego pełnego orbsów, elfów, spodków, plejadan, reptalian, czakr, aur, apokalips, przemian i innych "sztucznych barwników".



nastała era w której internetowa gawiedź nie myśli w sposób "miski w kształcie ufo" tylko "ufo w kształcie miski"



z niecierpliwieniem czekam na ufo w kształcie pasażerskich samolotów, samochodów lub jamników




Awatar użytkownika
Sonial13
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: ndz cze 17, 2007 3:38 pm
Kontakt:

Re: Zdany – temat, który odszedł w niebyt

Post autor: Sonial13 »

A ja, tak z ciekawości obejrzałbym te nieudolnie sfałszowane EXIFy i posłuchał se tych motających się świadków. Te materiały są ogólnodostępne? Z góry dzięki:)
Ostatnio zmieniony pt lip 03, 2009 8:58 am przez Sonial13, łącznie zmieniany 1 raz.
"Imagination Is More Important Than Knowledge"
Awatar użytkownika
azor
Homo Infranius Alfa
Posty: 2463
Rejestracja: wt cze 19, 2007 9:45 pm
Kontakt:

Re: Zdany – temat, który odszedł w niebyt

Post autor: azor »

[quote name='Sonial13' post='56542' date='pią, 03 lip 2009 - 11:57']A ja, tak z ciekawości obejrzałbym te nieudolnie sfałszowane EXIFy i posłuchał se tych motających się świadków. Te materiały są ogólnodostępne? Z góry dzięki:)[/quote]



Minęła kolejna żenująca rocznica słynnych a dla mnie kiepskich zdjęć UFO ze Zdanów dzis zobaczyłem co FN pisze na tem temat w sumie nic ciekawego bębnią to samo w kółko co w zeszłych latach ale sam wywiad z prezesem FN mnie rozbawił zacytuję fragment.



''JMZ: Jak sądzisz, skąd taka reakcja?



RB: To bardzo proste. Między badaczami UFO jest rywalizacja. Zdjęcia ze Zdanów sprawiają, że ich cały z dumą prezentowany materiał fotograficzny wygląda tak dziadowsko, że oni… sobie tego nie życzą. Co zrobić w tej sytuacji? A zacząć się wydzierać w niebogłosy, że „to fałszerstwo”. Dlaczego fałszerstwo? A dlatego. Taki jeden z drugim wie, że to fałszerstwo i dyskusja go w tej sprawie nie interesuje. Sprawa Zdanów pokazała coś, co na własny użytek nazwałem „zawistną i głupią polską gębą”. Z powodu niechęci do mojej osoby czy Fundacji taka zawistna menda jest gotowa opluć najciekawszy przypadek zdjęć UFO w historii naszego kraju tylko w nadziei, że to choć w minimalnym stopniu zaszkodzi FN lub mnie jako osobie interesującej się zjawiskiem UFO i znanej z tego w całej Polsce… /śmiech/ Ale to naprawdę nie ma żadnego znaczenia. Ta sprawa ma już swoje miejsce w historii badania tego zjawiska.''



Proszę jak prezes ocenia i nazywa inne osoby, które mają inne zdanie na ten temat menda brak słów zwyczjne prostackie zachowanie.



Pamiętam początek sprawy ze Zdanów zdjęcia badał grafik z Kolonii W.Czarnetzki, ktory specjalizuje sie też w analizach zdjeć UFO. Wg jego wstępnej analizy i obliczeń obiekt był blisko i miał około 34 cm. Nie wiem dlaczego potem zmienił nagle zdanie ?
Awatar użytkownika
Christof
Infrzak
Posty: 55
Rejestracja: wt cze 17, 2008 7:53 pm
Kontakt:

Re: Zdany – temat, który odszedł w niebyt

Post autor: Christof »

Z tego co pamiętam z czatu, to Waldek_Kolonia tłumaczył to błędem w obliczeniach. Stąd te 34 cm. Przy okazji zapytam, czy ktoś wyliczył rzeczywiste rozmiary tego obiektu?
Jasne, że jestem szalony, ale to nie znaczy, że nie mam racji.

Jestem szalony, a nie chory.



Robert Anton Wilson
ODPOWIEDZ

Wróć do „HISTORIA SPOTKAŃ Z UFO”