Niewolnicy ducha

Medytacje, relaksacje, channnelingi, czakry, trzecie oko itp.
Awatar użytkownika
Rysiek23
Homo Infranius Alfa
Posty: 3237
Rejestracja: sob cze 02, 2007 11:25 am
Kontakt:

Niewolnicy ducha

Post autor: Rysiek23 »

Wybitny polski tarocista JAN WITOLD SULIGA ostrzega, że od rozwijania duchowości można się... uzależnić. Jak od papierosów i narkotyków!



Wszyscy przestrzegają nas, że żyjemy na zewnątrz, na pokaz i nie zajmujemy się własnym wnętrzem. A pan mi tu mówi, że od rozwijania duchowości można się uzależnić.



Jan Witold Suliga: Bo naprawdę można - od energii, praktyki duchowej i osób, które ją prowadzą. W moim centrum terapii zajmowałem się osobami uzależnionymi od psychoterapeutów, którzy mieli je wyciągać z uzależnień! Zdarzali się pacjenci, którzy nie mogli żyć bez praktyk religijnych, i to najróżniejszych tradycji. Teraz pracuję z dziewczyną, która ma wewnętrzny przymus rytuałów islamskich.



Jak objawia się duchowe uzależnienie?



Tacy ludzie dochodzą do stanu, w którym - gdy nie mogą realizować swoich praktyk - tracą grunt pod nogami. Czują fizyczny brak czegoś, duchowy głód. Działa dokładnie ten sam mechanizm, co w przypadku uzależnień od nikotyny, narkotyku czy hazardu. Traci się rozeznanie w rzeczywistości, jasność oglądu sytuacji. Bardzo często wiąże się to z wydawaniem pieniędzy, na przykład na potrzeby sekty. Ale także i na kolejne kursy rozwoju własnej duchowości, które tej osobie są już całkowicie niepotrzebne. Tyle że ona zachowuje się jak alkoholik, który meble z domu wyniesie, byle tylko mieć na wódkę. Na jakimś etapie tej drogi pojawiają się koszmarne sny. Psują się związki rodzinne i partnerskie takiej osoby. Jej nieodłącznym towarzyszem staje się przejmujący, przeraźliwy strach - i to właśnie on najczęściej przygania do mnie tych ludzi.



Ale przecież utrzymuje się nas w przeświadczeniu, że zajmowanie się własnym duchem, emocjami i energią jest sposobem na ucieczkę od cywilizacji konsumpcyjnej.



Tyle że chcemy to robić w sposób typowy dla niej. Oczekujemy, że ktoś poda nam przeżutą papkę duchowości i w pięć minut zapewni oświecenie. A to praca na lata. I z tym nie potrafimy się pogodzić. Niedawno przyszły do mnie panie biznesu na kurs, który nazywam "Powrotem do siebie". Uczy przywracania wewnętrznej harmonii, odnajdywania energii, zrozumienia symboliki snów i wizji. Po trzech godzinach - bardzo pracowitych - panie stwierdziły, że właściwie to już nie są zainteresowane. Myślały, że szybciej poukładają się same ze sobą. Takie osoby często wybierają terapeutów obiecujących szybkie ozdrowienie. A jak najłatwiej je osiągnąć? Manipulując psychiką klienta. Jeśli ktoś zagwarantuje nam szybkie zmiany, to uzależniamy się od niego. Byłem świadkiem zbiorowych hipnoz, gdy cała sala widziała aurę, anioły, kolory... A tak naprawdę to niczego takiego nie było! W tym sensie można się uzależnić od duchowości. Stwierdzenie, że cała jest dobrem, jest równie błędne, jak mówienie, że każdy ksiądz jest święty, a chodzenie do kościoła poprawia moralność.



Wszystko zależy od nas.



Od tego, co zrobimy z tą duchowością, ale i od tego, kto jej nas uczy. Gdy manipulanci - powstaje sekta. Nie, że jestem nastawiony anty, bo przecież chrześcijaństwo też było kiedyś uznawane za sektę. Ale musimy wiedzieć o istnieniu grup i ludzi zniewalających poprzez tworzenie toksycznych związków. Właśnie dlatego prowadzę też kursy duchowego BHP. Przygotowują do zdrowego kontaktu z różnymi formami duchowości. O tym rzadko się mówi - o odpowiedzialności za własne poszukiwania wewnątrz siebie. Wchodzimy w tę duchowość, nie wiedząc czym jest i czym może się skończyć. A ona nie jest taka - jak ja to mówię - wyłącznie śliczna i liryczna. Nie wszyscy mistrzowie są oświeceni. Gdyby tak było, nie znalibyśmy wojen, głodu i jeszcze paru innych okropieństw.



Dziękuję.



Rozmawiała Katarzyna Borek - Gazeta Lubuska



Za nadesłany materiał dziękuję Michałowi Bojarskiemu (Infra - Zielona Góra)

Ostatnio zmieniony wt lis 03, 2009 7:08 am przez Rysiek23, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Lilith
Zaangażowany Infranin
Posty: 303
Rejestracja: pn lis 09, 2009 9:52 am
Kontakt:

Re: Niewolnicy ducha

Post autor: Lilith »

Cóż prawda jest taka , że człowiek istota dziwna potrafi się uzależnić dosłownie od wszystkiego :D Droga TAO tzn. droga środka jak zwykle wydaje się być najrozsądniejszym sposobem na życie ;)
Ostatnio zmieniony pt lis 13, 2009 11:20 am przez Lilith, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Lazy
Full Active
Posty: 546
Rejestracja: pn paź 01, 2007 9:35 pm
Kontakt:

Re: Niewolnicy ducha

Post autor: Lazy »

Nie wydaje mi się,aby Suliga w ten sposób się reklamował.Zapewne pisząc ten tekst, wie dobrze że rozwoju nie można "przeskoczyć"Nikt za nikogo nie "odwali " tej roboty.Nie pomogą tysiące kursów,wykładów,etc.Biorą się za to ludzie, którzy nie maja pojęcia o co chodzi.Brną w tym dalej bez efektu.Inna bajka że za to płacą.Dawni mistrzowie nie pobierali opłat,tłumaczyli o co w tym wszyskim chodzi,nic poza tym.Reszta zależała od ucznia.Każdy jest inny i nie ma uniwersalnej reguły co do rozwoju.Tak jak pisze Pantanal: "wystarczy zwykły umiar".Jeżeli ktoś, za wszelką cenę chce osiągnąć oświecenie,jego sprawa.I tak nic z tego nie będzie.

Pozdrawiam

Ps.Trzeba być sobą,żyć pełnią życia,reszta przyjdzie sama.Kiedy?nieważne.
ŻYCIE JEST TYLKO GRĄ

WSZYSTKO,CZYM ONO JEST,TO ILUZJA,ALE WY,GRACZE,DOSZLIŚCIE DO PRZEKONANIA,ŻE TO JEDYNA RZECZYWISTOŚĆ
Awatar użytkownika
Lilith
Zaangażowany Infranin
Posty: 303
Rejestracja: pn lis 09, 2009 9:52 am
Kontakt:

Re: Niewolnicy ducha

Post autor: Lilith »

[quote name='edith' post='63483' date='sob, 14 lis 2009 - 17:56']" O tym rzadko się mówi - o odpowiedzialności za własne poszukiwania wewnątrz siebie. "



Spotykam osoby, które biegają z kursu na kurs i nie wiele w nich to zmienia, nie potrafią osiągnąć zrozumienia, są jak ten kozioł, który bodzie płot. Najczęściej wynika to z błędnego myślenia, że pobyt na kursie rozwiąże wszystkie ich problemy, że będzie jak aspiryna. Wynika to również z braku wsłuchania się w samego siebie. Dlatego warto podkreślić, że najważniejsza jest szczerość wobec siebie samego[/quote]



Dokładnie tak :D myślę
xedos
Homo Infranius
Posty: 467
Rejestracja: sob wrz 13, 2008 1:26 pm
Kontakt:

Re: Niewolnicy ducha

Post autor: xedos »

Rozmowa o rozwoju duchowym zawsze kojarzy mi się z tą sceną.



Film



Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Goodwill
Infrzak
Posty: 33
Rejestracja: wt gru 11, 2007 11:01 pm
Kontakt:

Re: Niewolnicy ducha

Post autor: Goodwill »

artykuł ma na celu odstraszyć ludzi od rozwoju duchowego ... Coż lepszy Rozwój Duchowy niż uzależnienie od pieniedzy :]
ODPOWIEDZ

Wróć do „EZOTERYKA”