Pluton szybko zmienia kolor

O kosmosie bliskim i dalekim, odkrycia, zagrożenia i zaskoczenia.
Awatar użytkownika
Rysiek23
Homo Infranius Alfa
Posty: 3237
Rejestracja: sob cze 02, 2007 11:25 am
Kontakt:

Pluton szybko zmienia kolor

Post autor: Rysiek23 »

Pluton szybko zmienia kolor. Naukowcy nie wiedzą, co się dzieje



Orbitalny teleskop Hubble wykrył, że powierzchnia jednego z najbardziej odległych od Słońca ciał Układu Słonecznego - Plutona zmienia kolor, a znajdujące się na powierzchni pola azotowego lodu zmieniają kształt.



Zdjęcia wykonane przez Hubble'a wykazały, że powierzchnia Plutona jest obecnie o ok. 20-30 proc. bardziej czerwona niż w ciągu poprzednich dziesięcioleci.



Na zdjęciach widać też, że pola lodowe złożone z zestalonego azotu w jednych rejonach zanikają a w innych rozszerzają się, przy czym na półkuli północnej stają się jaśniejsze, a na południowej ciemniejsze.



Zdaniem astronomów powierzchnia Plutona, który w 2006 r. stracił status "pełnoprawnej" planety ze względu na jego niewielkie rozmiary i został uznany za "planetę-karła", zmienia się w stopniu większym niż jakiegokolwiek innego ciała w Układzie Słonecznym. Jest to tym bardziej niezrozumiałe, że pory roku na Plutonie zmieniają się bardzo wolno - co ok.120 lat ziemskich. Pluton potrzebuje aż ponad 248 lat ziemskich aby wykonać jedno okrążenie wokół Słońca.



- Widok tych zmian, tak dużych i tak szybkich, jest nieco zaskakujący. To jest bez precedensu - powiedział astronom Marc Buie z Southwest Research Institute w Boulder, w stanie Kolorado.



Dodał, że w latach 1954-2000 Pluton fotografowany z Ziemi nie zmieniał koloru. Potem jednak zaczęły następować zmiany, które ustabilizowały się ok. roku 2002. Naukowiec powiedział, że wykrył te zmiany już wtedy, ale nie opublikował swojego odkrycia obawiając się, że popełnił pomyłkę lub, że zawiodła aparatura teleskopu.



Jednak wykonane w tym samym czasie zdjęcia satelity Plutona - Charona nie wykazały żadnych zmian i Buie zdecydował się na ujawnienie swych ustaleń.



Astronom powiedział, że można podać prawdopodobną przyczynę zmian, ale nie ich szybkość. Na Plutonie jest dużo metanu, który zawiera atomy węgla i wodoru. Wodór jest uwalniany przez strumienie zjonizowanych cząstek wysyłanych przez Słońce, tzw. wiatr słoneczny. Pozostaje węgiel, który nadaje otoczeniu czerwonawo czarny kolor.



Naukowcy nie potrafią też wyjaśnić zaskakujących zmian gęstości i obszaru pól azotowego lodu. Temperatura na Plutonie wynosi ok. minus 230 st. Celsjusza, przy czym na obszarach ciemniejszych jest o ok. 17 st. wyższa.



Bardzo długi okres obiegu Plutona wokół Słońca powoduje, że naukowcy nie wiedzą jakie panują na nim warunki gdy znajduje się najdalej od Słońca. Ostatni taki okres nastąpił w 1870 r., czyli na kilkadziesiąt lat przed odkryciem Plutona.



gazeta.pl
dino_24
Homo Infranius
Posty: 406
Rejestracja: sob sie 16, 2008 12:16 am
Kontakt:

Re: Pluton szybko zmienia kolor

Post autor: dino_24 »

Witam !



No , no ! bardzo ciekawe ''czasy'' nas czekają . Podejrzewam , że będziemy

mieć okazję przeżyć ''coś'' o czym nasi przodkowie mogli tylko pomażyć .



A tak gwoli ścisłości to jak musi być w tej chwili ''silny'' ten wiaterek

aby był wstanie rozbić struktury metanu , nono .

Nie jest to chyba spowodowane aktualną aktywnością Słońca ,

taki sam ''wiaterek'' ( chodzi o zjonizowane ''cząstki'' ) , może wiać z Centrum

Galaktyki ( jesteśmy w fazie przechodzenia ''równika'' ) .



Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Andrzej 58
Weteran Infranin
Posty: 1041
Rejestracja: sob maja 09, 2009 4:20 pm
Kontakt:

Re: Pluton szybko zmienia kolor

Post autor: Andrzej 58 »

Zmiana barwy Plutona pod wpływem węgla uwolnionego z cząstek metanu wg mnie jest niemożliwe.Barwienie węglem na pomarańczowo odbywa się w temperaturach topnienia mas(1450 C)krzemowych z domieszką związków sodu.Taki proces musiałby mieć fazę pośrednią -barwienie na zielono(w zależności od zawartości węgla).Przy temperaturach -230 c jest to niemożliwe.Z faktu przemieszczania się metanu po powierzchnii można wyciągnąć wniosek ,że temperatura na Plutonie wzrosła do poziomu pozwalającego przejście metanu w stan gazowy i wzniecenie klasyczej burzy zawierającej związki o kolorze czewonym(np tlenki żelaza).
Awatar użytkownika
navajo88
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: pt sty 15, 2010 5:32 pm
Kontakt:

Re: Pluton szybko zmienia kolor

Post autor: navajo88 »

Zgadzam się w naszym układzie powoli zaczynają się zmiany ,oby nie na gorsze.

A ztym Plutonem to faktycznie ciekawa sprawa :rolleyes:
hm0
Infranin
Posty: 225
Rejestracja: pn maja 19, 2008 6:30 am
Kontakt:

Re: Pluton szybko zmienia kolor

Post autor: hm0 »

[quote name='navajo88' post='66980' date='28 luty 2010 - 22:04']Zgadzam się w naszym układzie powoli zaczynają się zmiany ,oby nie na gorsze.[/quote]



Jakieś potwierdzone podstawy takiego twierdzenia (bynajmniej hipnoza czy YT)? Czy tak tylko piszemy, żeby się trochę naładować w swojej katastroficznej manii?
ODPOWIEDZ

Wróć do „UKŁAD SŁONECZNY i WSZECHŚWIAT”