Spirytyzm - za czy przeciw

Zagadka doświadczeń z pogranicza śmierci (NDE), tematy związane z nurtującą odwiecznie ludzi kwestią życia po życiu.
hoobertoos
Infrzak
Posty: 42
Rejestracja: sob gru 05, 2009 9:56 am
Kontakt:

Spirytyzm - za czy przeciw

Post autor: hoobertoos »

Witam. Niedawno wpadła mi w ręce książka Allana Kardeca - "Niebo i piekło wedlug spirytyzmu" . Jestem praktykującym katolikiem, ale podczas czytania miałem wrażenie, że większość postawionych tez i wywodów nie jest mi obca i właśnie tak to sobie wyobrażam. Mimo, iż niektóre z nich kłócą się z nauką Kościoła to większość stanowi z nim zgodność . Oczywiście zdystansowałem się do całego przesłania tej książki tak samo jak do wielu artykułów o spirytyzmie z internetu. I tutaj mam niejaki problem , ponieważ w większości z nich pojawia się informacja, że spirytyzm (jego odmiany)zawierają w sobie różnego rodzaju praktyki jak np tutaj jest opisane link . W książce jest jedynie mowa o kontaktach z Duchami za pomocą medium . W ogóle nie wiem jak coś propagującego aktywne wykorzystanie życia do naprawy świata i doskonalenie się poprzez dobre uczynki a także własne cierpienie może być podpinane pod dział sekty. Przecież spirytyzm nie propaguje uczestniczenia w takich seansach.



Jaki Wy macie do tego stosunek?
Awatar użytkownika
Rysiek23
Homo Infranius Alfa
Posty: 3237
Rejestracja: sob cze 02, 2007 11:25 am
Kontakt:

Re: Spirytyzm - za czy przeciw

Post autor: Rysiek23 »

Zapraszam do przeczytania tematu o naszej debacie z Polskim Towarzystwem Studiów Spirytystycznych. W ostatnim poście znajduje się zapis audio tego spotkania: -KLIK-
hoobertoos
Infrzak
Posty: 42
Rejestracja: sob gru 05, 2009 9:56 am
Kontakt:

Re: Spirytyzm - za czy przeciw

Post autor: hoobertoos »

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź ;] Ja też jestem sceptyczny wobec tych kontaktów z duchami. Nigdy bym się na to nie odważył ;] Interesuje mnie tylko jakie kontrargumenty istnieją wobec teorii samodoskonalenia się duchów i istoty piekła. Zadziwił mnie też pogląd na temat aniołów , że jakoby są to ludzkie dusze , które osiągnęły stan doskonałości. Może jakieś trafne linki ? Jeśli znajde to z pewnością coś wrzucę ;]
amethyst
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: pt paź 01, 2010 8:22 am
Kontakt:

Re: Spirytyzm - za czy przeciw

Post autor: amethyst »

Witam

Pomimo ze zwolennikiem Spirytyzmu nie jestem pozwole sobie napisac pewna sugestie.

[quote name='Orson' post='66430' date='17 luty 2010 - 22:55']3)[/b] Kardec łączy kilka myśli, które są wewnątrz sprzeczne: idea reinkarnacji, która jest zdecydowanie sprzeczna z wiarą w Boga, jak i wiara w Boga, która jest sprzeczna na gruncie relacji: buddyzm, hinduizm (wszelkie ruchy)- chrześcijaństwo.[/quote]

Moim zdaniem dobrze byloby podkreslic ze idea reinkarnacji jest sprzeczna ze swiatopogladem ortodoksyjnych rzymskich katolikow ktorym jak sadze z wypowiedzi jestes a nie wiara w Boga jako takiego. Ja np. jestem osoba gleboko wierzaca ba nawet wiecej niz wierzaca ale nie na katolicki sposob. Do tego mieszanie buddyzmu we wiare w Boga jest nieporozumieniem poniewaz jest to NIEDEISTYCZNA religia/praktyka duchowa.
amethyst
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: pt paź 01, 2010 8:22 am
Kontakt:

Re: Spirytyzm - za czy przeciw

Post autor: amethyst »

[quote name='Orson' post='66432' date='17 luty 2010 - 23:15']W XX spirytyzm dla niektórych był za cienki w uszach, powstawały nurty New Age, jak wicca, która przedstawia kwestie duchów, aniołów jeszcze w inny sposób- na podstawie Kardeca, który przedstawił to na podstawie Biblii:).[/quote]

I znowu wykazujesz sie albo zla wola albo ignorancja Wicca to nie jest New Age tylko preznie sie rozwijajaca religia neopoganska siegajaca w zalozeniach do przedchrzescijaskich duchowych korzeni ludow europejskich.

O aniolach nie ma w jej wierzeniach mowy poniewaz to jest czesc religii abrahamicznych (judaizm,chrzescijastwo,islam), a Wicca opiera sie o rytualna celebracje cyklow Natury ktora postrzegana jest jako manifestacja Boskosci, w przeciwienstwie do religii abrahamicznych ktore traktuja Ziemie jako swoj folwark ktory moga niszczyc do woli.
Ostatnio zmieniony pt paź 01, 2010 8:52 am przez amethyst, łącznie zmieniany 1 raz.
amethyst
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: pt paź 01, 2010 8:22 am
Kontakt:

Re: Spirytyzm - za czy przeciw

Post autor: amethyst »

Przyznam szczerze, że chyba nie zrozumiałaś tego, co napisałem, co by się zgadzało, bo ja nie zrozumiałem tego, co Ty napisałaś.
No coz, wyglada na to ze funkcjonujemy w roznych swiatach,ale jakos mnie to nie dziwi. :)


Wicca jest ruchem New Age, tak, jak Gardner, jej inicjator był zwolennikiem New Age,
Dziadek Gardner i New Age?

No plisss, jakies zrodla?

Thelema, Rozokrzyz, Wolnomularstwo z tym mial zwiazki takie czy inne ale New Age?
co więcej- jeden z ideologów i animatorów ruchu Wicca, V.Crowley, sama stwierdziła, iż Wicca to odpowiedź pogaństwa w duchu Nowej Ery.
Jezeli odnosisz sie do jej ksiazki "The Old Religion in the New Age" to chyba jej nie czytales.


Ruch Wiccański w wielu swoich koncepcjach czerpie z New Age, a w podstawie filozoficznej bezpośrednio się do niego odwołuje. W literaturze naukowej i fachowej też funkcjonuje jako ruch New Age. Zatem, to, że Ty masz swoją terminologię, sprzeczną z naukową, to już Twój problem.

Co więcej, znam kilka Wiccanek, mimo, że w Polsce to mało popularny ruch.
Jedna z form Wicca tak zwana Wicca Eklektyczna i owszem zapozycza wszyko i zewszad, i mozna ja zaliczyc do New Age ale to jest komercyjny twor sluzacy glownie do nabijania kabz wlascicielom tzw"sklepow ezoterycznych", z prawdziwa Gardnerianska czy Aleksandrianska Wicca niewiele ma to wspolnego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ŻYCIE PO ŻYCIU & NDE”