Przełom w podboju kosmosu. W 39 dni dolecimy na Marsa

O kosmosie bliskim i dalekim, odkrycia, zagrożenia i zaskoczenia.
Awatar użytkownika
Rysiek23
Homo Infranius Alfa
Posty: 3237
Rejestracja: sob cze 02, 2007 11:25 am
Kontakt:

Przełom w podboju kosmosu. W 39 dni dolecimy na Marsa

Post autor: Rysiek23 »

Franklin Chang Diaz, amerykański kosmonauta zapowiada przełom w lotach międzyplanetarnych. Pod jego kierownictwem powstaje silnik plazmowy o zmiennym impulsie właściwym. Zastosowanie takiego napędu spowoduje, że lot np. na Marsa zamiast 8 miesięcy, potrwa 39 dni.



O wizji naukowca, która jak żadna inna ma szanse realizacji, pisze dzisiejsza "Rzeczpospolita".



Franklin Chang Diaz ma za sobą błyskotliwą karierę badacza i astronauty. Doświadczenia zdobywał podczas siedmiu lotów na pokładzie wahadłowców. Skończył też jedną z najbardziej prestiżowych uczelni technicznych na świecie - MIT (Massachusetts Institute of Technology).



Silnik plazmowy



Sercem nowej technologii, która zrewolucjonizuje eksplorację kosmosu ma być silnik plazmowy o zmiennym impulsie właściwym, VASIMR (ang. VAriable Specific Impulse Magnetoplasma Rocket). - Chodzi o napęd statku kosmicznego, wykorzystanie energii mikrofal i pola magnetycznego do wytwarzania tzw. ciągu. - wyjaśnia "Rz". Prace nad projektem rozpoczęto w roku 1979 pod kierownictwem dr. Chang-Diaza.



Jak działa nowy napęd?



Zasada działania nowego napędu polega na podgrzaniu gazu szlachetnego argonu do temperatury kilku milionów stopni. Otrzymana w ten sposób wiązka plazmy ograniczana jest silnym polem magnetycznym, aby nie stykała się ze ścianami silnika. Wiązka ta zostaje przyspieszona i wyrzucona poprzez cewkę elektromagnetyczną o zmiennej średnicy. Pozwala to na uzyskanie ciągu silniejszego lub słabszego, w zależności od tego, czy otwór wyrzucający strumień jest bardziej czy mniej otwarty. Energię elektryczną niezbędną do wytwarzania gigantycznej temperatury i pola magnetycznego zapewni reaktor atomowy zainstalowany na pokładzie statku kosmicznego. Start takiego wehikułu będzie się odbywał z niskiej orbity Ziemi.



Jak informuje "Rz", prototyp silnika o nazwie VX-200 przeszedł już udane testy w komorze próżniowej.



gazeta.pl
Ostatnio zmieniony wt lut 23, 2010 7:48 am przez Rysiek23, łącznie zmieniany 1 raz.
soudak040771
Homo Infranius Plus
Posty: 702
Rejestracja: ndz sty 31, 2010 4:19 pm
Kontakt:

Re: Przełom w podboju kosmosu. W 39 dni dolecimy na Marsa

Post autor: soudak040771 »

Były już sprzedawane działki na Księżycu, a teraz nie wiem jak Wy, ale ja zacznę sobie odkładać kasę na działkę na Marsie :)
spacemaster92
Full Active
Posty: 544
Rejestracja: sob paź 04, 2008 10:07 am
Kontakt:

Re: Przełom w podboju kosmosu. W 39 dni dolecimy na Marsa

Post autor: spacemaster92 »

Hehe no można by już zacząć. Ale zastanawia mnie czy nie lepsze byłyby silniki z napędem jonowym/impulsowym. A poza tym skoro chcą startować z orbity to jak go chcą tam umieścić chyba, że zbudują stację dokową na orbicie i tam będą go budować :D
Czy wiesz że tylko jedno naciśnięcie guzika może przekreślić 10 000 lat ludzkiej cywilizacji ? A to ...będzie dopiero początek końca .


"Laa shay'a waqi'un mutlaq bale kul'un mumkin"
 
"Jedno ziarenko ryżu może przechylić szale. Jeden człowiek może odmienić losy całego świata"
Awatar użytkownika
azor
Homo Infranius Alfa
Posty: 2463
Rejestracja: wt cze 19, 2007 9:45 pm
Kontakt:

Re: Przełom w podboju kosmosu. W 39 dni dolecimy na Marsa

Post autor: azor »

Myśl ta jest już dość stara pora więc ją zrealizować. Bo obecne loty to jak przejazd wozem w średniowieczu no ale to oficjalna wersja kto wie co oni tam robią i jakie cuda maja ?
Awatar użytkownika
ADAX
Weteran Infranin
Posty: 1147
Rejestracja: ndz sty 13, 2008 5:54 pm
Kontakt:

Re: Przełom w podboju kosmosu. W 39 dni dolecimy na Marsa

Post autor: ADAX »

Ja myślałem że co najmniej tydzień taka podróż :D Ale jak na te możliwości to i tak krótki okres te 39 dni. Jedyne co budzi zastrzeżenia to reaktor atomowy ...
crunk_mp
Infrzak
Posty: 51
Rejestracja: wt sty 26, 2010 11:57 am
Kontakt:

Re: Przełom w podboju kosmosu. W 39 dni dolecimy na Marsa

Post autor: crunk_mp »

[quote name='soudak' post='66686' date='23 luty 2010 - 12:11']Były już sprzedawane działki na Księżycu, a teraz nie wiem jak Wy, ale ja zacznę sobie odkładać kasę na działkę na Marsie :)[/quote]





Lepiej od razu zacznij zbierac na bilet, moze za klika lat bedzie mozna tam leciec na wakacje ^^



A tak na powaznie to wydaje mi sie ze podboj Marsa nie jest jeszcze w naszym (calej ludzkosci) zasiegu..
prbeatz
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: ndz kwie 18, 2010 5:03 pm
Kontakt:

Re: Przełom w podboju kosmosu. W 39 dni dolecimy na Marsa

Post autor: prbeatz »

na ksiezyc nie chca/nie moga wrocic a na marsa ich ciagnie.. cos malo to logiczne dla mnie
Awatar użytkownika
ADAX
Weteran Infranin
Posty: 1147
Rejestracja: ndz sty 13, 2008 5:54 pm
Kontakt:

Re: Przełom w podboju kosmosu. W 39 dni dolecimy na Marsa

Post autor: ADAX »

na ksiezyc nie chca/nie moga wrocic a na marsa ich ciagnie.. cos malo to logiczne dla mnie


oj chcą i to bardzo wrócić na księżyc bo mają po co, ale prędzej zrobią to Chiny i Indie, niż USA
Awatar użytkownika
UFOWORLDNEWS
Weteran Infranin
Posty: 1363
Rejestracja: śr sty 28, 2009 2:27 pm
Kontakt:

Re: Przełom w podboju kosmosu. W 39 dni dolecimy na Marsa

Post autor: UFOWORLDNEWS »

Jeśli chodzi o realizacje tego projektu to pewnie musiało by to być przedsięwzięcie międzynarodowe wiadomo liczy się kasa.I co ważne ewentualne korzyści pamiętajmy ze mamy kryzys USA toczy wojnę na dwa fronty jak na razie to się zanosi na latanie ale modelami w laboratorium niczym więcej.
Ostatnio zmieniony ndz maja 02, 2010 6:13 pm przez UFOWORLDNEWS, łącznie zmieniany 1 raz.
Korybut
Infrańczyk
Posty: 107
Rejestracja: czw lut 25, 2010 12:43 pm
Kontakt:

Re: Przełom w podboju kosmosu. W 39 dni dolecimy na Marsa

Post autor: Korybut »

Trochę nie rozumiem sensu zdobywania innej planety zważywszy na to, że nasza własna nie jest jeszcze do końca poznana. W ostatnich latach odbyło się więcej lotów w kosmos niż na dna oceanów. Trochę dziwny wydaje się też fakt, że ludzkość w XXI wieku dzielą tak skrajne różnicę technologiczne. Tutaj tworzą silnik rodem z Sci-Fi, który zaniesie ludzi na Marsa, a w takich Indiach ludzie żyją jak kilka tyś. lat temu. Dla mnie to trochę za wcześnie na takie wyprawy.
Dzielmy się wiedzą, bo ona jest kluczem do wszystkiego
ODPOWIEDZ

Wróć do „UKŁAD SŁONECZNY i WSZECHŚWIAT”