Zagadka Manuskryptu Wojnicza

Nowe znaleziska i hipotezy, o których nie zawsze mówi się głośno...
Awatar użytkownika
Rysiek23
Homo Infranius Alfa
Posty: 3237
Rejestracja: sob cze 02, 2007 11:25 am
Kontakt:

Zagadka Manuskryptu Wojnicza

Post autor: Rysiek23 »

[ external image ]Tajemnicza księga nabyta prawie wiek temu przez polskiego antykwariusza, Michała Wojnicza, stanowi wciąż nierozwiązaną zagadkę, nad którą głowiły się pokolenia. Choć sugerowano, że może być ona współczesnym falsyfikatem (nawet autorstwa samego odkrywcy), nowe badania rzuciły nieco światła na ten oryginalny twór. Co nowe analizy mogą powiedzieć nam o enigmatycznym Manuskrypcie Wojnicza i zawartym w nim rzekomo kodzie?



WIĘCEJ
Ostatnio zmieniony pt lut 25, 2011 1:38 pm przez Rysiek23, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rysiek23
Homo Infranius Alfa
Posty: 3237
Rejestracja: sob cze 02, 2007 11:25 am
Kontakt:

Re: Zagadka Manuskryptu Wojnicza

Post autor: Rysiek23 »

„Księga Wojnicza”: Nowe fakty



[ external image ]Czym jest i co właściwie zawiera znaleziony przez polskiego antykwariusza na początku XX wieku tajemniczych manuskrypt, zwany od jego nazwiska „Manuskryptem Wojnicza”? Amerykańskim uczonym udało się niedawno ustalić, że powstał on na początku XV w., a więc jest nieco starszy niż uprzednio przypuszczano. Niestety niewiele więcej wiadomo o jego zawartości...



CAŁOŚĆ W SERWISIE INFRA
Awatar użytkownika
danut
Homo Infranius Alfa
Posty: 2660
Rejestracja: ndz lut 07, 2010 9:45 pm
Kontakt:

Re: Zagadka Manuskryptu Wojnicza

Post autor: danut »

Atlanci, ludzie z przyszłości??? A może to pozostałośc po wielu wielu księgach tajemnych, z którymi swojego czasu walczono, niszczono, palono, a ten monuskrypt skrzetnie schowany , jakims cudem po prostu się zachował nie przechwycony przez wtajemniczonych.. :) ??
Awatar użytkownika
Newsman
Weteran Infranin
Posty: 1379
Rejestracja: śr wrz 09, 2009 10:17 am
Kontakt:

Re: Zagadka Manuskryptu Wojnicza

Post autor: Newsman »

Nie można się nie zgodzić ze słowami Pantanala, kiedy patrzy się na wszystko z boku... Ów autor bardzo wybiórczo podchodzi do wielu kwestii, w których wydaje się być kompletnie niezdecydowany. A przecież nie da się być od 8:00 do 15:00 ufosceptykiem, a później zwolennikiem najbardziej absurdalnych teorii. To tak jak z Kalim - "Kiedy Kali mówić pierdoły, być dobrze, ale kiedy kto inny..."
Ostatnio zmieniony pt lut 25, 2011 10:55 pm przez Newsman, łącznie zmieniany 1 raz.
PCXT
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: śr mar 31, 2010 3:27 pm
Kontakt:

Re: Zagadka Manuskryptu Wojnicza

Post autor: PCXT »

Przeglądnąłem te skany i parę spraw zauważyłem:

1. Ktoś potraktował chyba okładkę ługiem. To z takich mało ważnych spraw.

2. Numery stron są zapisane po łacinie (f - folio), ale nie wiem czy w czasach powstania manuskryptu.

3. Poza tymi numerami w książce nie zauważyłem jednej ważnej i występującej w każdej praktycznie książce rzeczy: znaków mających charakter liczbowy, występujących wielokrotnie w kolejności sugerującej wyliczanie (obie enumeracje są innymi znakami!), choć raz występują cyfry arabskie (str. 50 z lewej) napisane tym samym atramentem w ładnej kolejności 1,2,3,4, a takie rzeczy w przypadku szyfrów ze zmieniającym się po kolejnych elementach kluczem się zdarzają dość rzadko.

4. Kilka rysunków jest "porządne", ale na reszcie widać pewne niezdecydowanie, widać po prostu, że jest to wynik procesu twórczego a nie odtwórczego. Szczególnie mamy to na 33 z prawej, gdzie to autor wybitnie rysunkiem mówi nam "dobra, to by było na tyle, ale już nie chce mi się z wami gadać".



Wniosek: Księga ta musiała służyć jakimś dawnym kultystom jako "pomoc rytualna". Ot, taka "tajemnica wiary" w postaci wierutnej bredni typu /dev/random. Sporo koncepcji religijnych jest co najmniej niespójne, więc rozumiałbym taki rekwizyt.
Awatar użytkownika
Andrzej 58
Weteran Infranin
Posty: 1041
Rejestracja: sob maja 09, 2009 4:20 pm
Kontakt:

Re: Zagadka Manuskryptu Wojnicza

Post autor: Andrzej 58 »

Proponuję przyjrzeć się temu rysunkowi.

http://bialczynski.files.wordpress.com/201...chaefer_big.gif

Widać ,że jest tam podział na okresy.Można podejrzewać okresowość w cyklu 24 krotnym.Miejsce początkowe jest wyraźnie zaznaczone.W jednych cząstkach jest jedna gwiazda w innych dwie a czasem towarzyszy im trzecia(niebieska).Wskazywałoby to na Syriusza.W innym miejscu tej strony są okręgi zawierające wyobrażenie kobiet.W dwóch kręgach jest odpowiednio-12 i 18 postaci.Jakoś kojarzy mi się z Haab i Tzolkin Majów..Strona 66 w lewym dolnym rogu,to może być zapłodnienie in vitro..Porównując zapisy z tego słonecznego kręgu z napisami na zewnątrz można przypuszczać ,że chodzi o liczby.Początki i końce wyrzażeń w bardzo wielu przypadkach zaczynają się i kończą następującymi liczbami(np8 i 9).W innych mamy wyrażenie a2 lub 2a Może chodzić o podwojenie .Czasem pojawia się coś na wzór ułamka zwykłego.Tak więc może chodzić o wyliczenia.
Awatar użytkownika
Andrzej 58
Weteran Infranin
Posty: 1041
Rejestracja: sob maja 09, 2009 4:20 pm
Kontakt:

Re: Zagadka Manuskryptu Wojnicza

Post autor: Andrzej 58 »

Awatar użytkownika
danut
Homo Infranius Alfa
Posty: 2660
Rejestracja: ndz lut 07, 2010 9:45 pm
Kontakt:

Re: Zagadka Manuskryptu Wojnicza

Post autor: danut »

Z tym, że nie napewno Andrzej. :)? Wiedza tajemna na całej lini, czerpana z prastarych kultów, ot kapiel siedmiu panien i czarci napój, a wszystko zwiazane z płodnością, urodzajem, fazami księzyca , itp..nawet rysunki ziół, .. ja wiem ,że moda na kalendarz Majów i przybyszów z kosmosu..
Awatar użytkownika
Andrzej 58
Weteran Infranin
Posty: 1041
Rejestracja: sob maja 09, 2009 4:20 pm
Kontakt:

Re: Zagadka Manuskryptu Wojnicza

Post autor: Andrzej 58 »

Nie ma tam nic pewnego Danusiu.Nie mam na myśli tych babek w kąpieli a te

http://bialczynski.files.wordpress.com/201...ch-z3610563.jpg

Moda na kalendarz Majów ,też nie ,ponieważ to co określane jest kalendarzem faktycznie jest maszyną do określania zdarzeń w przyszłości(i w przeszłości )z dokładnością do jednego dnia.W przypadku długich(tysiącletnich i dluższych okresów)błędy będą wynosiły kilka lat.Dlaczego takie skojarzenie-Tzolkin i Haab mają dwanaście i osiemnaście miesięcy-to tak jakby czas określany był równolegle dwoma sposobami określania.Faktyczne koła czasu Majów składają się z dwóch kół(tak jak na tym rysunku u Wojnicza.Zasada jednostki czasowej(podstawowej U Wojnicza -ten pierwszy rysunek- doba i u Majów(kin-doba) taki sam.Syrusz wspomniany wcześnie to gwiazda potrójna z tym że trzecia gwiazga jest widoczna okresowo ponieważ jej widok jest zakłócony dużą światłością psiej gwiazdy.Tylko wiedza o tym jest całkiem świeża.To karze patrzeć na manuskrypt w troszeczkę inny sposób niż astrologiczny i gnostyczny.
Awatar użytkownika
Andrzej 58
Weteran Infranin
Posty: 1041
Rejestracja: sob maja 09, 2009 4:20 pm
Kontakt:

Re: Zagadka Manuskryptu Wojnicza

Post autor: Andrzej 58 »

Patrzył Jędruś ,patrzył i wypatrzył :) Już mi gały łzawią od tych rysunków.Powtórzę linka do rysunku z babkami na okręgach.

http://bialczynski.files.wordpress.com/201...ch-z3610563.jpg

Czym te dwa kręgi różnią się oprócz ilości postaci kobiecych?-ano w kręgu zewnętrznym panuje jedna zasada.Wszystkie kobietki trzymają gwiazdy w ręku(trzymają się porządku panującego we wszechświecie).W kręgu środkowym ta prawidłowość dotyczy siedmiu postaci i jednocześnie mają one swoje odpowiedniki w kręgu zewnętrznym.Pięć kobiet jest nie przystających do zasady górnego kręgu.Cały rysunek jest w konwencji żeńskiej.Nawet lew w środku(to lwica-poznać po ogonie.)Zastanawiające jest też,że liczba ramion gwiazd w kręgu zewnętzrnym ,to 9 i 8.W kręgu wewnętrznym jedna z postaci (wskazana przez lwicę ma zero ,dwie mają 7,jedna 6 i jedna 8.To dotyczy tych odbiegających od normy .Tak mi się jakoś ta lwica z wywalonym ozorem kojarzy z polowaniem(bo to lwice polują)Wskazanie łapą na najbardziej podpadniętą jest wiele mówiące.

No i jeszcze raz powtórzę linka do podziału dwudziestoczterokrotnego.



http://bialczynski.files.wordpress.com/201...chaefer_big.gif

W tym czterowierszu nad rysunkiem w czwartym wierszu na dole -Piąty wyraz.(komentarz chyba zbędny?)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ARCHEOLOGIA I ODKRYCIA”