Czy jestes jedyna osoba posiadajaca swiadomosc?

Ateizm, sens istnienia, wartości i inne zagadnienia z zakresu filozofii
Ruskof
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: pt maja 07, 2010 11:30 pm
Lokalizacja: swiergol84@hotmail.fr
Kontakt:

Czy jestes jedyna osoba posiadajaca swiadomosc?

Post autor: Ruskof »

NIE ISTNIEJESZ. Jestem jedyna swiadoma istota w tym wszechswiecie (bo doswiadczam mojej swiadomosci), a wy jestescie tylko projekcjami mojej psychiki i nie posiadacie wlasnej swiadomosci, wiec TYLKO JA MAM RACJE.

Stare,greckie powiedzenie.Co myslicie o takim toku myslenia?W koncu jestesmy z zakladce o filozofii,wiec moze troche pofilozofujemy o tym?

Lubie takie filozofowanie,kiedys calymi dniami nad tym rozmyslalem,a podczas mojego rocznego pobytu w polsce (zaznaczam poraz kolejny ze to bylo w piatej klasie) raz na lekcji o filozofowaniu rozgadalem się na cala godzine o tym,co mysle wlasnie na temat swiadomosci u ludzi.Miedzy innymi mowilem o tym,ze nieraz gdy jestem w centrum katowic,gdy widze ludzi jak wysiadaja z tramwajow,wsiadajacych,te autobusy przebrudzone wartwa kurzu zapelnione ludzmi,babciami siedzacymi przyklutymi do tych krzesel niczym przytlusty nastoletni grubas ciskajacy non stop w jakies komputerowy game'y,czy to nie jest przypadkiem wytwor mojej wyobrazni?A moze ja jestem tym bogiem wszechmogacym,a ludzie to tylko wizje,ale czemu w tym wszystkim ja nie biore udzialu?Czemu nie znam szczegolowej konstrukcji Qubus Hotelu,albo hotelu SILESIA??Kto to zbudowal i kiedy,w jakim celu?I kim byli ci ludzie,ktorzy zyli setki,tysiace lat przede mna?Moze wtedy bylem rownierz jakims bogiem wszechmogacym,tak samo wygladajacym lub inaczej?Ale nie,napewno nie jestem potomkiem wlasnego siebie zyjacego jako zwaflalego wiesniaka pracujacego ciagle na polu dla krola panstwa.Wiec,czemu tyle ludzi poza mna istnieje?Czego oni tak naprawde szukaja,jesli nie ja ich stworzylem,moze oni sa stworzeni dla mnie?Moze,wsiadaja do tramwaju lub do autobusu zeby pojechac do mnie,boga wszechmogacego,w waznej sprawie,a nie wiedza ze znajduje się toz obok nich?

Wiem,dla wiekszosci ludzi ktorzy to przeczytaja,wyda się to smieszne i bez sensu,ale pociesze was,to jest tylko kawalek z tekstu ktorego chcialem napisac.W zasadzie jest zbyt pozno,zebym,znajac samego siebie,opowiadal wam caly moj wizerunek tego zdarzenia,bo do rana bym siedzial przy tym
Nigdy nie daj sobie wmowic przez kogos to co potrafisz zrobic a to,czego nie potrafisz,bowiem tylko ty to wiesz i wiesz jak osiagnac swoj cel.



Przy odpowiednich argumentach wszystko,alez wszystko zdolam ci udowodnic...




Kontakt GG : 393033
Awatar użytkownika
ADAX
Weteran Infranin
Posty: 1147
Rejestracja: ndz sty 13, 2008 5:54 pm
Kontakt:

Re: Czy jestes jedyna osoba posiadajaca swiadomosc?

Post autor: ADAX »

Człowiek to bardzo złożona istota. W jakim celu znajduje się na ziemi ? nie wiadomo.


NIE ISTNIEJESZ. Jestem jedyna swiadoma istota w tym wszechswiecie (bo doswiadczam mojej swiadomosci), a wy jestescie tylko projekcjami mojej psychiki i nie posiadacie wlasnej swiadomosci, wiec TYLKO JA MAM RACJE.

Stare,greckie powiedzenie.Co myslicie o takim toku myslenia?W koncu jestesmy z zakladce o filozofii,wiec moze troche pofilozofujemy o tym?
Jeżeli, rzeczywiście pan dajmy na to Kowalski, doszedł do wniosku, że to co go otacza, osoby, fauna i flora itd. to tylko wytwór jego projekcji, zapewne musiał by być bogiem. Jednak nim nie jest, bo panów kowalskich jest multum. A jeżeli każdy z osobna doświadcza swojej świadomości to każdy ma rację.

Co do wytworu wyobraźni. Każdy może interpretować rzeczywistość, jak mu tylko się podoba, może ją odbierać inaczej. Tak jest w przypadku małych dzieci. One odbierają otaczający je świat w inny sposób niż dorosły pracujący człowiek.

Każdy jest w pewnym sensie bogiem. Nie ma mniej równych i równiejszych, każdy ma tak samo.
STRusz
Infrzak
Posty: 75
Rejestracja: czw maja 15, 2008 10:52 am
Kontakt:

Re: Czy jestes jedyna osoba posiadajaca swiadomosc?

Post autor: STRusz »

W moim odczuciu myśl taka może być daleko sięgającym uwięzieniem się w projekcji, w iluzji własnego umysłu. W daleko idącym samorozwoju przydaje się filozofia STS mówiąca że wszyscy inni są tylko statystami w naszym życiu. Rozwijając: każdy posiada tylko 1 własny punkt widzenia. Przy czym każdy ma swoją racje. Jednak by moja racja była mojsza muszę ją rozwijać (chodzi o oddalanie punktu widzenia). I jak widzisz w takiej rzeczywistości każdy może z każdym walczyć o stawianie swojej racji lub zostaje przyjęcie racji innego (nieświadomie też). Każdy punkt widzenia można nakarmić czymś innym, lecz tylko to co jest w jego uwadze jest rzeczywistością dla niego. Prawda że jesteś Bogiem, jesteś dla siebie najważniejszą osobą.



Zobacz to, mówisz do kogoś: Jestem Bogiem, uświadom to sobie. Ty też jesteś Bogiem, tylko wyobraź to sobie.

Co Ty sobie pomyślisz? Co ta osoba pomyśli?



Więc jest coś co mogę Tobie powiedzieć? Chcę tylko to: obudź się, jesteś tylko trybikiem.



I pytanie: Czy Ty sam stworzyłeś tą myśl?
Ostatnio zmieniony sob maja 08, 2010 7:31 pm przez STRusz, łącznie zmieniany 1 raz.
Nisargadatta Maharaj Szri - Rozmowy z mędrcem

Najwyższa prawda jest taka że nie ma prawdy

Armageddon jest blisko, przyjdź do nas na boisko, Tu hardcore nie disco, patrz jak człowiek upadł nisko.

Moja drużyna zapowiada koniec świata, który nadejdzie za ok 2lata. [ external image ]
Awatar użytkownika
ADAX
Weteran Infranin
Posty: 1147
Rejestracja: ndz sty 13, 2008 5:54 pm
Kontakt:

Re: Czy jestes jedyna osoba posiadajaca swiadomosc?

Post autor: ADAX »

Hmm jakoś autor tematu nie kwapi się do filozoficznych łamigłówek. A może inne osoby wypowiedzą się w temacie ? Bo choć jest to temat rzeka w zasadzie, to zapewne każdy z was ma ciekawe spostrzeżenia, z którymi chciałby się podzielić.
Adrian744
Infrzak
Posty: 62
Rejestracja: śr paź 01, 2008 8:26 pm
Kontakt:

Re: Czy jestes jedyna osoba posiadajaca swiadomosc?

Post autor: Adrian744 »

Tez kiedys posiadalem takie przemyslenia, nadal posiadam takie dotyczace zycia itp.

Podejrzewam u siebie schizofrenie, moze tez to masz?
Awatar użytkownika
Lilith
Zaangażowany Infranin
Posty: 303
Rejestracja: pn lis 09, 2009 9:52 am
Kontakt:

Re: Czy jestes jedyna osoba posiadajaca swiadomosc?

Post autor: Lilith »

Ruskof twoje przymyślenia mogą z pewnością być "wyjściową"do rozważań na temat otaczającej nas rzeczywistości i postrzegania.Jednak nie kończyłabym ich w tym miejscu i tym wnioskiem.
Awatar użytkownika
ADAX
Weteran Infranin
Posty: 1147
Rejestracja: ndz sty 13, 2008 5:54 pm
Kontakt:

Re: Czy jestes jedyna osoba posiadajaca swiadomosc?

Post autor: ADAX »

Wbrew pozorom ruskof poruszył ciekawy temat. Coś w stylu "myślę więc jestem" ale czy inni są moją myślą, czy też czymś innym.
abby_nivers
Infrzak
Posty: 43
Rejestracja: pt cze 15, 2007 12:21 pm
Kontakt:

Re: Czy jestes jedyna osoba posiadajaca swiadomosc?

Post autor: abby_nivers »

Solipsyzm do mnie nie przemawia... tak jak szanowny biskup Berkeley, który bawił się w zagadki typu: jestem w pokoju, widzę stół, więc stół istnieje, ale skąd mam wiedzieć że po moim wyjściu stół nadal będzie istniał? Takie zabawy świadczą tylko o naszej wewnętrznej beznadziejności i pragnieniu bycia wyjątkowym. Taki sposób myślenia ułatwia nam odnalezienie siebie w całej tej mieszaninie pierwiastków, z której jesteśmy zbudowani.

Dzisiaj świadomość postrzegana jest raczej jako przechodzące między neuronami impulsy, niż jakieś abra kadabra. A przecież zastanawiając się nad naszą własną ŚWIADOMOŚCIĄ nie powinniśmy zapominać, że to tylko wierzchołek góry lodowej. Nieświadomość działą na nas w niewyobrażalny sposób, potrafi zmusić nas do ucieczki, walki, sparaliżować strachem itd.. Co z tego że zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy istotami świadomymi, skoro podejrzenie, że inni mogą także ową świadomość posiadać, napawa nas niepokojem? Jak patrzę na niektóre osoby to również zadaję sobie pytanie jaki jest stopień ich świadomości, przecież patrząc na plastikowe lalki barbie na ulicach trudno wyobrazić sobie ich świadomość...
abby_nivers
Infrzak
Posty: 43
Rejestracja: pt cze 15, 2007 12:21 pm
Kontakt:

Re: Czy jestes jedyna osoba posiadajaca swiadomosc?

Post autor: abby_nivers »

Możliwe, jednak w tym temacie rozmawiamy o świadomości, nie o teorii kwantowej.
abby_nivers
Infrzak
Posty: 43
Rejestracja: pt cze 15, 2007 12:21 pm
Kontakt:

Re: Czy jestes jedyna osoba posiadajaca swiadomosc?

Post autor: abby_nivers »

Z tego co doczytałam to mieliśmy filozofować, ja filozofuję po swojemu i zagwarantuję Cię jeżeli tego chcesz: nie ma szczególnego związku.

Mogę się mylić, milion razy próbowałam zmądrzeć, ale nie wyszło. Może i tym razem moja teoria jest błędna.
ODPOWIEDZ

Wróć do „FILOZOFIA”