Fałszywe wspomnienia są powszechne

Biologia, klimat, medycyna, eksperymenty, przyroda.
Awatar użytkownika
Rysiek23
Homo Infranius Alfa
Posty: 3237
Rejestracja: sob cze 02, 2007 11:25 am
Kontakt:

Fałszywe wspomnienia są powszechne

Post autor: Rysiek23 »

Fałszywe wspomnienia są bardziej rozpowszechnione niż dotąd sądzono. Wystarczy podzielić się wspomnieniem z innymi ludźmi, porozmawiać o nim, a już dochodzi do swego rodzaju skażenia – przekonuje zespół dr Helen Paterson z Uniwersytetu w Sydney.



Fałszywe wspomnienie to przypominanie sobie wydarzeń bądź szczegółów wydarzenia, które nigdy nie miały miejsca. Moje badania koncentrują się na tym, jak ludzie mogą doprowadzić do wzajemnej kontaminacji wspomnień, zwyczajnie o nich rozmawiając.



Świadek, który rozmawia o wydarzeniu z drugim świadkiem, z dużym prawdopodobieństwem wciela podawane przez niego mylące informacje do własnego wspomnienia przebiegu zdarzeń. Kiedy dochodzi do takiego skażenia śladu pamięciowego, świadek często nie potrafi odróżnić wiernych [pierwotnych] i nieścisłych [zmodyfikowanych] wspomnień lub jest to dla niego bardzo trudne.



Doktor Paterson podkreśla, że najskuteczniejszym mechanizmem tworzenia fałszywych wspomnień jest właśnie rozmowa ze współświadkiem. Opisywane wtedy dane są wykorzystywane z większym prawdopodobieństwem niż informacje zawarte w sugerujących pytaniach czy relacjach mediów z nieścisłościami lub przekłamaniami.



Co więcej, nasze badanie pokazało, że zanieczyszczenia pamięci występowały nawet wtedy, gdy ludzi ostrzeżono, że będą narażeni na kontakt z dezinformacją rozpowszechnianą przez innych świadków.



Australijczycy zaznaczają, że choć policjanci starają się odseparowywać świadków przestępstwa i powstrzymywać ich od rozmów, w sądach zabrania im się przysłuchiwać wcześniejszym i późniejszym zeznaniom, a prawnicy, przynajmniej australijscy, mogą zakwestionować czyjąś relację, jeśli świadek wcześniej przedyskutował zdarzenia z innymi, w praktyce trudno sprostać temu idealnemu scenariuszowi.



kopalniawiedzy.pl za University of Sydney
Awatar użytkownika
Zbyszek
Homo Infranius Plus
Posty: 901
Rejestracja: wt cze 01, 2010 6:49 am
Kontakt:

Re: Fałszywe wspomnienia są powszechne

Post autor: Zbyszek »

Posunąłbym się we wnioskach jeszcze dalej. Ludzie potrafią przewartościować w partnerze opinie, bez werbalizowania własnych wniosków, jedynie o czymś myśląc i to na odległość.

Mialem tak często z przyjaciółmi. Oglądałem jakiś fascynujący film wieczorem a oni śnili jego treść tej samej nocy.

Któregoś wieczoru, szykowałem przeciery z papierówek. Bylo ich strasznie dużo , obierałem, obierałem, az cierpliwość straciłem. Uf, pomyślałem sobie wtedy, może je rozdać. Tej samej nocy , do znajomej, w śnie podjechał jakiś facet z ciężarówką i wysypał cala przyczepę jabłek przed domem. Następnego dnia znajoma, opowiadała ze strachem o jabłkach.

Takie sytuacje zdarzały mi się również bez śnienia, na codzie, bez artykułowania myśli,- gdy utrzymywałem jakaś idee w umyśle i kierowałem ja do odbiorcy.

Znajomi , tez są niezłe gagatki i słyszą, odczuwają takie momenty, gdy zachodzi miedzy nami taki kontakt.

Dzieje sie to na okrągło miedzy nami wszystkim. Obdarzeni różną wrażliwością, nie reagujemy jednak na treść takich przekazów, gubiąc się najczęściej w natłoku naszych własnych myśli i wniosków.

Nie tylko fałszywe wspomnienia są bardziej rozpowszechnione. My rozpowszechniamy jeszcze o wiele więcej.

Tak, tak powiedział rozbawiony Joachim Bauer do mojego kolegi. Lustrzane neurony iskrzą, gdy obserwujemy również malpy. Gdy wykonują jakiś ruch, to korzystamy z naszej mapy, umożliwiającej nam zrozumienie jej zachowania. Gdy obserwujemy robota, neurony zamierają leniwie, zjawisko nie wystepuje.

Ha, mowie do przyjaciela, to spytaj go o coś. Jeżeli ktos mnie nie widzi, gdyż stoję za jego plecami i pomimo tego, klarownie odczuwa to co mu wkleję w umysł i jakaś czynność czy myśl, to co się mu w głowie iskrzy,- no wiesz, tak jak to robiliśmy miedzy sobą, wtedy na zlocie oobe, z ta kiełbasą wetkniętą w gębę.

Na to nie ma chyba jeszcze odpowiedzi.
Ostatnio zmieniony pt sie 13, 2010 7:47 am przez Zbyszek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
danut
Homo Infranius Alfa
Posty: 2660
Rejestracja: ndz lut 07, 2010 9:45 pm
Kontakt:

Re: Fałszywe wspomnienia są powszechne

Post autor: danut »

To jest bardzo ciekawy temat, nad którym właściwie każdy z nas powinien na chwile przystanąc i się zastanowic. Wśród ogólnie panujących przekonań, zwłaszcza tej pewności co do siebie samego, prawdziwości tego czego się doświadcza, nawet co widzi w danej chwili i co się zapamiętuje..Bo niestety nic nie jest w pełni prawdą obiektywną, a na obraz jej samej wpływa niesamowita ilośc czynników, które powodują obróbkę danej informacji, a ten mechanizm zależy, zaś nie tylko od danej osoby, jej stanu emocjonalnego, zdolności do postrzegania, ale jest również modelowany zewnętrznie przez sytuacje, chwile i okoliczności jej odbioru i innych ludzi mających bezpośredni wpływ na to postrzeganie..Pierwszy punkt do ogólnie znanego mechanizmu fałszowania wspomnień, to zależnośc informacji od stanu powodującego zachwyt, stres lub wstyd dla danej osoby, przy czym sprytnie wyolbrzymia się to pierwsze, powodując zacieranie pozostałych..utrwala się w tym przekonaniu aż do odpowiedniego zmanipulowania danym wspomnieniem, tu tez należy wziąśc pod uwagę różnorodnośc odczuc jeśli chodzi o grupę różnych ludzi, których sprawa dotyczy..Takie fałszywe wspomnienia są ogólnie znane i ludzie przynajmniej w większości zdają sobie z nich sprawę, ale co gdyby sprawa dotyczyła skomplikowanych mechanizmów zaburzeń pamięci i powstawaniu prawdziwych fałszywych wspomnień, nijak mających się do zaistniałej rzeczywistości?? Zdarza się to również bardzo często, jak podaje medycyna najczęściej w wyniku przeżytej traumy, zdarzeń powodujących szok dla osoby, nijak nie umiejącej pogodzic się z zaistniałym faktem,wydarzeniem, mówiąc prostym językiem- nie mogącym pomieścic się w naszych głowach .. no i dosłownie, nie mieści się tam, nie może odnaleźc właściwej półki z odpowiednim nastawieniem, miejscem, zapieczętowanym z gotowymi odpowiednikami, umysł wytworzył więc nowe, gdzie miałoby byc zapisane, ale co jeszcze zachodzi? Naturalna obrona przed czyms co mogłoby spowodowac niesamowite przewartościowania, wielu zapisanych wczesniej informacji, które przeciez wszystkie stają się teraz poruszone ze swoich miejsc. Tak więc to te zapisane , które teraz najbardziej zostają wzburzone utworzą coś nowego, cos fałszywego, ale zapełniającego tą lukę w ten sposób, aby nie dopuścic do całkowitego pomieszania zmysłów, aby nadal istniec w takiej samej formie jak dotąd, ale też aby powstrzymac cały ten wstrząs, i rewolucję. Tu mamy do czynienia z prawdziwym określeniem "wspomnienia fałszywe", jak z nich się wyplątac , jak bezpiecznie odnaleźc przyczynę, a potem rzeczywiście zaistniałe fakty, które jednak gdzieś się zapisały, choc pod przykrywką zmienionych obrazów.. może dołączyły częściowo do innych, również je zakłamując po części, itp..? Mamy puzzle, ale o tym, może innym razem..:)
Ostatnio zmieniony śr sie 18, 2010 3:18 pm przez danut, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CZŁOWIEK i NATURA”