Buddyzm - Inny punkt widzenia

Inne tematy z zakresu religii, wierzeń, cudów
Damian907
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: wt gru 30, 2008 5:29 pm
Kontakt:

Buddyzm - Inny punkt widzenia

Post autor: Damian907 »

Buddyzm jest pozbawionym dogmatów, spójnym, wolnym od pojęcia osobowego Boga-Stwórcy systemem nastawionym na duchowy rozwój człowieka. Głównym celem praktykowania metod jakie oferuje jest oczyszczenie umysłu z negatywnych emocji, rozpuszczenie egoizmu oraz rozwinięcie wszechobejmującego współczucia, intuicyjnej mądrości i absolutnej wolności, co prowadzi do doświadczenia nieuwarunkowanej radości i szczęścia.





Religia przyszłości będzie religią kosmiczną. Powinna ona przekraczać koncepcję Boga osobowego oraz unikać dogmatów i teologii. Zawierając w sobie zarówno to, co naturalne, jak i to, co duchowe, powinna oprzeć się na poczuciu religijności wyrastającym z doświadczania wszelkich rzeczy naturalnych i duchowych jako pełnej znaczenia jedności. Buddyzm odpowiada takiemu opisowi.(...) Jeżeli istnieje w ogóle religia, która może sprostać wymaganiom współczesnej nauki, to jest nią buddyzm.

Autor: Albert Einstein





To, że w buddyzmie nie istnieje koncepcja Boga osobowego, wydaje mi się najbardziej atrakcyjne. To znaczy, można wyznawać światopogląd naukowy i jednocześnie być buddystą.

Autor: Czesław Miłosz





"Nie wierzcie w jakiekolwiek przekazy tylko dlatego, że przez długi czas obowiązywały w wielu krajach. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że wielu ludzi od dawna to powtarza. Nie akceptujcie niczego tylko z tego powodu, że ktoś inny to powiedział, że popiera to swoim autorytetem jakiś mędrzec albo kapłan, lub że jest to napisane w jakimś świętym piśmie. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że brzmi prawdopodobnie. Nie wierzcie w wizje lub wyobrażenia, które uważacie za zesłane przez boga. Miejcie zaufanie do tego, co uznaliście za prawdziwe po długim sprawdzaniu, do tego, co przynosi powodzenie wam i innym."



"Żadna religia nie jest ważniejsza niż ludzkie szczęście."



Budda Siakjamuni





Oby wszystkie istoty osiągnęły szczęście i przyczynę szczęścia.



Oby były wolne od cierpienia i przyczyny cierpienia.



Oby nie były oddzielone od prawdziwego szczęścia - wolności od cierpienia.



Oby spoczywały w wielkiej równości, wolnej od przywiązania i niechęci.







"Istnieje bardzo prosty sposób, by stać się Buddą. Nie czyńcie zła, nie lgnijcie do życia i śmierci, miejcie głębokie współczucie dla wszystkich odczuwających istot, odnoście się z szacunkiem do tych ponad wami i bądźcie uprzejmi dla tych, którzy stoją niżej. Porzućcie nienawiść i pragnienia, zmartwienia i smutek – oto co zwie się Buddą. Nie szukajcie niczego innego."

Eihei Dogen Zenji, Shoi





"Wyobraźmy sobie falę na powierzchni morza. Z jednego punktu widzenie jest samodzielnym zjawiskiem, z początkiem i końcem, narodzeniem i śmiercią. Z innego punktu widzenia fala, będąc tylko stanem wody, nie ma samoistnego bytu. Jest to chwilowy fenomen powstały z wody i wiatru. Każda fala jest połączona z innymi.



Jeśli spojrzycie na życie w ten sposób nic nie ma samoistnego bytu. To właśnie w ten sposób postrzega zjawiska i rzeczy umysł w stanie próżni."



Sogyal Rinpoche





Budda z seksu zrodzony:



http://interia360.pl/artykul/budda-z-seksu-zrodzony,10668





Wojtek Tracewski o Buddyzmie



http://www.youtube.com/watch?v=vHK9Kvp2aTs





O polskich buddystach:



http://www.multikulti.org.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=74&Itemid=33



http://orbitorun.pl/szybkajazdaautemskoknabungeerolkiibuddyzm,348,l1.html





Buddyzm a Chrześcijaństwo:



http://www.zen.pl/katowice/index2.php?option=com_content&do_pdf=1&id=57





Wprowadzenie do Buddyzmu:



http://www.buddyzm.edu.pl/cybersangha/list.php?c=intro





Cyber Sangha - internetowe kompendium wiedzy o Buddyzmie



http://www.buddyzm.edu.pl/
Awatar użytkownika
Katarzyna_1
Homo Infranius Alfa
Posty: 1969
Rejestracja: sob lut 06, 2010 4:22 pm
Kontakt:

Re: Buddyzm - Inny punkt widzenia

Post autor: Katarzyna_1 »

Ciekawy temat. Z tekstu przytoczonego przez Damiana wynika, iż Buddyzm ma jednak związek z chrześcijaństwem, cyt. "Istnieje bardzo prosty sposób, by stać się Buddą. Nie czyńcie zła, nie lgnijcie do życia i śmierci, miejcie głębokie współczucie dla wszystkich odczuwających istot, odnoście się z szacunkiem do tych ponad wami i bądźcie uprzejmi dla tych, którzy stoją niżej. Porzućcie nienawiść i pragnienia, zmartwienia i smutek – oto co zwie się Buddą. Nie szukajcie niczego innego." Tojest dokładnie filozofia głoszona przez Jezusa.W tekście tym znalazłam jedno zdanie, z którego wynika, że to co robi nasza koleżanka Danut (bada,sprawdza) ma wielki sens.

Zajrzę do linków podanych przez Damiana, ciekawe czego sie jeszcze dowiem. Pozdrawiam.
"Balbus melius balbi verba cognoscit"
Awatar użytkownika
danut
Homo Infranius Alfa
Posty: 2660
Rejestracja: ndz lut 07, 2010 9:45 pm
Kontakt:

Re: Buddyzm - Inny punkt widzenia

Post autor: danut »

Cos z "Tybetańskiej księgi umarłych":.."

[left] Cielesne kształty z dawniejszych i przyszłych sfer bytu,

wyposażone we wszystkie władze zmysłowe,

obdarzone energią, która jest dziełem machiny karmicznej złudy,

widziane czystym okiem boga o tej samej naturze. [/left]
Awatar użytkownika
Katarzyna_1
Homo Infranius Alfa
Posty: 1969
Rejestracja: sob lut 06, 2010 4:22 pm
Kontakt:

Re: Buddyzm - Inny punkt widzenia

Post autor: Katarzyna_1 »

No proszę, jakiego miałam nosa. Jak widac Danuta przejrzała nawet tybetańską księgę umarłych, i Ona mówi, że jest leniwa? :)

"

całkiem niegłupie stwierzenie: "Miejcie zaufanie do tego, co uznaliście za prawdziwe po długim sprawdzaniu, do tego, co przynosi powodzenie wam i innym."



"Żadna religia nie jest ważniejsza niż ludzkie szczęście."



Budda Siakjamuni
"Balbus melius balbi verba cognoscit"
Damian907
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: wt gru 30, 2008 5:29 pm
Kontakt:

Re: Buddyzm - Inny punkt widzenia

Post autor: Damian907 »

Witam,



[quote name='Pantanal' post='73146' date='07 wrzesień 2010 - 10:24']Nie lubie takich tematów, bo o czym w nich gadać? Buddyzm jest jaki jest, niekiedy podejrzewano go o wielkie "duchowe' pobratymstwo z chrześcijaństwem, ale według mnie nie jest tak do końca. Buddyzm jest zbliżony do mentalności ludów wschodu i nie wiadomo, jak wyglądałaby sprawa, gdyby np. w jakiś sposób zapanował w którymś z europejskich krajow. Na razie wydaje mi sie, że to jedynie fascynacja i moda, choć wiele aspektów jest ciekawych, choćby jak związki (wszech)świata przedstawianego przez buddyzm z tym, co mówi nam nauka.[/quote]





1. Piszesz Pantanal że Buddyzm "jest jaki jest", ale ja przekornie zapytam -

Czyli jaki jest konkretnie? Co mógłbyś o nim powiedzieć? :rolleyes:

2. Nie wydaje mi się aby Dharma Buddhy była w jakimś większym stopniu zbliżona do religii chrześcijańskiej, całkiem inne jest podejście do świata i do znajdującego się w nim człowieka, inne są fundamenty - przede wszystkim Budda nie nauczał o Bogu osobowym (który jest podstawą wiary chrześcijańskiej), są również inne, ale za długo by wymieniać, a nie chcę Was zanudzać.

3. Buddyzm nie musi nigdzie "panować", wystaczy że będą istnieć praktykujący te nauki, a tacy są również w naszym kraju, i w każdym większym mieście można ich odwiedzić, przyjść na wykład czy/oraz pomedytować.
Damian907
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: wt gru 30, 2008 5:29 pm
Kontakt:

Re: Buddyzm - Inny punkt widzenia

Post autor: Damian907 »

[quote name='Katarzyna_1' post='73149' date='07 wrzesień 2010 - 12:03']Ciekawy temat. Z tekstu przytoczonego przez Damiana wynika, iż Buddyzm ma jednak związek z chrześcijaństwem, cyt. (...) To jest dokładnie filozofia głoszona przez Jezusa.W tekście tym znalazłam jedno zdanie, z którego wynika, że to co robi nasza koleżanka Danut (bada,sprawdza) ma wielki sens.

Zajrzę do linków podanych przez Damiana, ciekawe czego sie jeszcze dowiem. Pozdrawiam.[/quote]



Pewien związek owszem jest, ale opiera się ona przede wszystkim na ogólnoludzkich wartościach, które są częścią (niemal) każdej religii oraz (niemal) każdej filozofii która jest dla pewnej grupy ludzi tym, na czym opierają oni swoje życie, tym co wyraża ich aksjologię. Ale uważam że można być z powodzeniem albo chrześcijanem albo buddystą, ewentaulnie czerpać niektóre inspirację z innych źródeł.



Do zapoznania się z linkami oczywiście gorąco zachęcam :rolleyes:



Pozdrawiam,

Damian
Ostatnio zmieniony śr wrz 08, 2010 3:41 pm przez Damian907, łącznie zmieniany 1 raz.
Silje
Infrzak
Posty: 52
Rejestracja: pt wrz 21, 2007 9:02 am
Kontakt:

Re: Buddyzm - Inny punkt widzenia

Post autor: Silje »

Odświeżam wątek. Coś do obejrzenia Wojciech Cejrowski o Buddyzmie .



W. Cejrowski Buddyzm





Tak po za tym jest wiele odłamów Buddyzmu, każdy ma swoją naukę.
jagat palo jagannatho

mahakyo dvirupabrit

paramatma param-jyoti

nirgunaṣ ça nri-keṣari



Opiekun wszechświata. Pan wszechświata. Ten, który znany jest jako Wielki. Ten, który ma dwa aspekty ( lwa i człowieka). Naddusza. Najwspanialszy Blask. Wolny od doczesnych cech. Półczłowiek – półlew.
Silje
Infrzak
Posty: 52
Rejestracja: pt wrz 21, 2007 9:02 am
Kontakt:

Re: Buddyzm - Inny punkt widzenia

Post autor: Silje »

Obejrzeć sobie można, nie trzeba od razu się zgadzać z tym co przedstawia. Sama troszkę się interesuje buddyzmem, choć to i tak nie moja droga. :)



Po za tym jest wiele odłamów Buddyzmu. Buddyzm hinajana, Buddyzm mahajana,Buddyzm zen, Buddyzm diamentowej drogi itd.

Choć wszystkie mają jeden cel. :)
Ostatnio zmieniony ndz mar 04, 2012 11:48 am przez Silje, łącznie zmieniany 1 raz.
jagat palo jagannatho

mahakyo dvirupabrit

paramatma param-jyoti

nirgunaṣ ça nri-keṣari



Opiekun wszechświata. Pan wszechświata. Ten, który znany jest jako Wielki. Ten, który ma dwa aspekty ( lwa i człowieka). Naddusza. Najwspanialszy Blask. Wolny od doczesnych cech. Półczłowiek – półlew.
Awatar użytkownika
arek
Homo Infranius Alfa
Posty: 2146
Rejestracja: śr mar 08, 2006 9:55 am
Kontakt:

Re: Buddyzm - Inny punkt widzenia

Post autor: arek »

Buddyzm pokazuje drogę do oświecenia ,pełnego zrozumienia istoty bytu i dojścia do prawdziwego spokoju ,nirwany .I jest tylko jedna droga, natomiast później ludziska wymyslili Małą i Dużą Drogę ,Mała to droga poprzez kolejne reinkarnacje i osiaganie coraz wyższej świadomości w kolejnych wcieleniach .Dojście do Dużej Drogi .A z nią do nirwany.

Ale to już jest dostosowanie buddyzmu do gruntu wierzeń hinduistycznych .



Co do Cejrowskiego , w Mrągowie podczas pikniku cuntry też próbował chodzić na boso niestety trochę nie ten klimat .Książki podpisywał stojac na kartonie xD .

Może i fajne jest życie "dzikich" ale ja lubie technikę - pralkę ,zmywarkę kompa auto . Na dodatek umiem jeździć konno ,ale tego nie lubię nie widzę w tym niczego fajnego .

Doliczono sie kiedyś ,że na strój do tańca (pojedyńczy) Papuasa potrzeba było zabić 4 tysiace rajskich ptaków .Niektórych wcześniejszych posiadaczy piór nie dało się zidentyfikować. Fajnie być "dzikim" i posiadać świadomość "dzikiego" .
Ostatnio zmieniony ndz mar 04, 2012 12:31 pm przez arek, łącznie zmieniany 1 raz.
<a href="http://www.wmgu-olsztyn.prv.pl">wmgu-olsztyn.prv.pl</a>
Awatar użytkownika
esco_bar
Infrańczyk
Posty: 171
Rejestracja: pn sie 08, 2011 11:49 am
Kontakt:

Re: Buddyzm - Inny punkt widzenia

Post autor: esco_bar »

Cejrowski z różańcem na piersi bronił krzyża z tego co pamiętam - jakoś mi zawsze śmierdział ale wtedy udowodnił mi że jest cyckiem i tyle. We wszystkich swoich filmach pokazuje ludzi z innego świata i zawsze "dorzuca swoje 3 grosze" na temat tego że są do tyłu w stosunku do nas i trochę gorsi bo nie są chrześcijanami.

W jakimś odcinku łazi z Indianami po lesie i polowania porównuje do chodzenia do marketu - i zaznaczył z cynicznym uśmieszkiem że w niedziele nie chodzą do dżungli a my nie powinniśmy chodzić do marketów...

Tylko niech mi nie mówi że nigdy w niedziele nie był w sklepie ani na stacji benzynowej...

Ostatnio był w Jerozolimie i odtwarzał na żywo drogę krzyżową ;)

Jego poczucie humoru rozumieją chyba tylko moherowe babcie i to dla nich są te filmy.

Proste i oczywiste rzeczy tłumaczy jak pięciolatkom w przedszkolu.

Zwykły wariat ;)

Normalnie mi nie pasuje ta niby-otwartość na świat i różnorodność z tym katolskim zahukaniem.

Kto kupuje jego książki? Ta sama młodzież, która czyta Paulo Coelho ;) i czerpie z tych mądrości i życiowe przesłania.
Ostatnio zmieniony pn mar 05, 2012 8:40 am przez esco_bar, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „POZOSTAŁE”