Wędrujące kamienie

Na naszej planecie istnieją rzekome miejsca koncentracji zjawisk niezwykłych. Czym są?
Awatar użytkownika
niedzwiec
Zaangażowany Infranin
Posty: 354
Rejestracja: śr sty 05, 2011 9:06 am
Kontakt:

Re: Wędrujące kamienie

Post autor: niedzwiec »

[quote name='danut' post='83687' date='12 kwiecień 2011 - 15:27']Sama glina ?.. , czy w tej glinie te kamyki, trudno jest mi okreslic..ale co tworzy te tak gęste szczeliny okrężne?? Po prostu trzeba by było tam byc dotknąc i zobaczyc..[/quote]



Nie widziałaś nigdy miękkiego podłoża wysuszonego słońcem i wiatrami? Spękana ziemia po prostu.
Awatar użytkownika
danut
Homo Infranius Alfa
Posty: 2660
Rejestracja: ndz lut 07, 2010 9:45 pm
Kontakt:

Re: Wędrujące kamienie

Post autor: danut »

Tam nie może byc samej gliniastej gliny, chocby z powodu ciągle obsypujacych się kamieni z pobliskich gór..to nie wyglada na zwykłe spękanie od słońca..Zreszta co sprawia, ze to akurat glina i iły pękają od słońca a inne ziemie wysychają na popiół? Ano to, że glina to pod kątem genezy, jest to ilasta skała osadowa nie do końca rozłożona może zawierac okruchy skał, czasami pieknie poukładanych jak kostki domina,potocznie się to nazywa "rypeć" i to on sprawia przesunięcia masy ziemi...popchnięty przez ruch górotworu.. Nie wiem, nie mam pojęcia, czy akurat tam takie cos zachodzi, czy nie ale skoro się nie śpieszą z tym badaniem, to jest taka mozliwośc, że jest to sprawa całkiem naturalna i naukowcy sie z tego śmieją, że inni uważają za cuda..
Ostatnio zmieniony wt kwie 12, 2011 4:14 pm przez danut, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ADAX
Weteran Infranin
Posty: 1147
Rejestracja: ndz sty 13, 2008 5:54 pm
Kontakt:

Re: Wędrujące kamienie

Post autor: ADAX »

danut rozpisałaś się na temat typów skał, a nie wiesz jak wygląda zwykła uschnięta ziemia. Gdyby były to kamienie ułożone i równe jak kostka brukowa, to jakiej trzeba było by siły by zrobić ślad w takim materiale kamieniem ? Ogromnej, a nawet sam kamień by nie wytrzymał tarcia.



Teoria wiatru jest nawet głupia z prostej przyczyny, jeśli wiatr potrafi przesunąć kamień o największej masie 350 kg, to dajmy na to te 20 kilogramowe hulały by po całym terenie, i nawet nie zostawiały by śladów, które są idealne, tak jak by ktoś je przemieszczał. Sam test z kamerami był prawdopodobnie najlepszy, a decyzja o zakazie wydaje sie dziwna. Wystarczyło by zamontować kamerę termowizyjną ustawić w większej odległości, w dodatku zamontować czujniki ruchu, oraz ciepła.
Ostatnio zmieniony wt kwie 12, 2011 5:46 pm przez ADAX, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
danut
Homo Infranius Alfa
Posty: 2660
Rejestracja: ndz lut 07, 2010 9:45 pm
Kontakt:

Re: Wędrujące kamienie

Post autor: danut »

Teoria wiatru jest śmieszna- przcież nic o tym nie piszę, ale właśnie, przez to, że dobrze wiem jak wygląda zwykła uschnięta ziemia a co tworzy tak regularne wzorki i wybrzuszenia też, dlatego przypuszczam, że w tej glinie jest "rypeć"- a to wcale nie tak jak myślisz , to nie wygląda jak kostka brukowa, a jak np. cegły, płytki w paczce, gdy się nia poruszy i się wysypują, niestety nie znam prawdziwej nazwy, a tylko potoczną.. I wcale nie szkodzi to, że wierzchnia warstwa jest z samej gładkiej gliny , czy mułu. A ruch góry ma chyba ogromną siłę.. Tylko ja wcale nie upieram się przy tym co piszę, bo to trzebaby było zbadac pod tym kątem, a są to tylko moje przypuszczenia..
Ostatnio zmieniony wt kwie 12, 2011 6:08 pm przez danut, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
niedzwiec
Zaangażowany Infranin
Posty: 354
Rejestracja: śr sty 05, 2011 9:06 am
Kontakt:

Re: Wędrujące kamienie

Post autor: niedzwiec »

[quote name='"Wikipedia"']Racetrack is dry for almost the entire year and has no vegetation. When dry, its surface is covered with small but firm hexagonal mud crack saucers that are typically 3 to 4 inches (7.5 to 10 cm) in diameter and about an inch (2.5 cm) thick. During the bimodal rainy season (summer and especially winter) a shallow cover of water deposits a thin layer of fine mud on and between the saucers of Racetrack. Heavier winter precipitation temporarily erases them until spring when the dry conditions cause new mud cracks to form where the old ones had been. Sandblasting wind continually helps to round the edges of exposed saucers. Annual precipitation is 3 to 4 inches (75 to 100 mm) and ice cover can be 1 to 2.5 inches (2.5 to 6.5 cm) thick. Typically only part of the playa will flood in any given year.[/quote]



Teraz jasne? Wytłuściłem co najważniejsze.
Awatar użytkownika
Arek 1973
Homo Infranius Alfa
Posty: 2940
Rejestracja: śr paź 29, 2008 6:13 am
Kontakt:

Re: Wędrujące kamienie

Post autor: Arek 1973 »

W ponższej galerii jest wiele dobrych zdjęć, na niektórych dobrze widać zmianę kierunku wędrującego kamienia

http://www.naluz.net/2009/10/26/wedrujace-kamienie/
"Jestem fanem nauki ale nie jej ślepym wyznawcą"
 
<a href="https://www.facebook.com/arek.czaja">ht ... k.czaja</a>
Awatar użytkownika
niedzwiec
Zaangażowany Infranin
Posty: 354
Rejestracja: śr sty 05, 2011 9:06 am
Kontakt:

Re: Wędrujące kamienie

Post autor: niedzwiec »

[quote name='Arek 1973' post='83713' date='13 kwiecień 2011 - 06:43']W ponższej galerii jest wiele dobrych zdjęć, na niektórych dobrze widać zmianę kierunku wędrującego kamienia

http://www.naluz.net/2009/10/26/wedrujace-kamienie/[/quote]



Świetny set. Naprawdę nie wiem, kto wpadł na pomysł, że to wiatr. W życiu nie widziałem, żeby wiatr przesuwał kamienie, nawet malutkie, nie wspominając, że te jadą niejednokrotnie po idealnej prostej.
Awatar użytkownika
danut
Homo Infranius Alfa
Posty: 2660
Rejestracja: ndz lut 07, 2010 9:45 pm
Kontakt:

Re: Wędrujące kamienie

Post autor: danut »

Dlaczego nie pomyslec o tym w ten sposób, że to nie kamienie się przesuwają ale teren pod nimi..?? Cos jak jęzor lodowcowy, ablacje, cofanie, regresja.. tak na podobieństwo tego..?? A siła działa na jakiejś głębokości, zminimalizowanej im bliżej ku powierzchni..
Ostatnio zmieniony śr kwie 13, 2011 4:18 pm przez danut, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ADAX
Weteran Infranin
Posty: 1147
Rejestracja: ndz sty 13, 2008 5:54 pm
Kontakt:

Re: Wędrujące kamienie

Post autor: ADAX »

też ciekawa teoria danut, ale co na to odczyty sejsmograficzne ? Przy takim ruchu były by zauważalne.



A może to taka ściema, by przyciągnąć ludzi ?
Ostatnio zmieniony śr kwie 13, 2011 5:56 pm przez ADAX, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
danut
Homo Infranius Alfa
Posty: 2660
Rejestracja: ndz lut 07, 2010 9:45 pm
Kontakt:

Re: Wędrujące kamienie

Post autor: danut »

To nie teoria, to moje takie gdybanie. Coś mi sie kojarzy z programów, nie wiem .. z Wojciechem Cejrowskim.? I tak jakby powiedział to samo, ze to taka ściema :D Nie wiem na pewno gdzie to słyszałam, ale cos tak kojarzę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „STREFY ANOMALNE”