Mózg a świadomość

Doświadczenia wyjścia z ciała, stany bliskie śmierci, sny...
Awatar użytkownika
danut
Homo Infranius Alfa
Posty: 2660
Rejestracja: ndz lut 07, 2010 9:45 pm
Kontakt:

Re: Mózg a świadomość

Post autor: danut »

I weszliśmy znowu na temat w którym mam dużo do powiedzenia z :( praktyki.Widzenie obuoczne, gdy sygnał z jednego oka jest opóźniony w stosunku do drugiego i przetwarzanie ich w mózgu. To może być następny dowód- skąd i jak tworzy się obraz. Po operacji klipsowania tętniaka i drugiego wylewu jednocześnie w ośrodku wzroku, budząc się nie widziałam normalnie, widziałam obrazy podwójne, poczwórne, wielokrotnie odtworzone, mój mąż stał, od pasa znowu wydłużony był w górę i tam miał drugą głowę( masz określenie płaski, pewno o to chodzi), nie mogłam przeczytać jaki napis jest na drzwiach sali, leżałam na intensywnej terapii, nie mogłam wziąśc szklanki i nalać sobie soku, potem robiłam to wymacując- szklanki były cztery zamiast jednej, wszystkie identycznie wyglądające i ciekawostka na pytanie lekarzy co dalej będzie z tym widzeniem uzyskałam odpowiedź, że nikt z nich tego nie wie, ośrodek wzroku jest uszkodzony, a to czy się zdoła odbudować, czy nie jest tylko w rękach Pana Boga.Tak było zresztą z całym moim mózgiem czy wytrwa tą próbę i odzyska w ogóle swój kolor, był siny i zalany..Jestem podobno jedną z 3% pacjentów, którzy wychodzą po takim przypadku ze stanem jaki posiadam dzisiaj, ale mniejsza. Andrzeju zupełnie nie zrozumiałeś o co w tym chodziło Iris, nie ma nic do rzeczy przysłanianie oka, przetwarzanie obrazu zachodzi gdzie indziej.
Ostatnio zmieniony ndz maja 20, 2012 8:12 pm przez danut, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Andrzej 58
Weteran Infranin
Posty: 1041
Rejestracja: sob maja 09, 2009 4:20 pm
Kontakt:

Re: Mózg a świadomość

Post autor: Andrzej 58 »

Oj Danusiu,tu chodzi o zupełnie coś innego.To co można sprawdzić obserwując zwykły palec obserwując go raz jednym a raz drugim okiem to nie odkrywanie Ameryki.Każdy podręcznik do biologi to zawiera.Chodzi o odtwarzanie tego co zostało zarejestrowane w mózgu.Pytanie co zostało zarejestrowane i w jaki sposób.W twoim przypadku obraz był zniekształcony skutkami wylewu,Ważniejsze jest jednak potwierdzanie wrażeń wzroku zmysłem dotyku.O tym mówi to opracowanie ,które wlepiłem.Odtwarzanie zapisu wzrokowego .Jak jest w pamięci rejestrowany dwutorowy sygnał gdy wzrok patrzy na bardzo duży zestaw elementów.Po prostu mózg rejestruje tylko część informacji.Są tzw wzrokowcy,ale oni też nie są w stanie objąć całości.Daj np wzrokowcowi ,żeby w zapamiętanym obrazie policzył liście na jakiejś gałęzi lub w czymś podobnym ale możliwym do policzenia.Gdyby zapis składał się tych holograficznych elementów wspomnianych przez Iris to problemu by nie było.Cały obraz wyświetlamy wtedy w jakiejś objętości mózgu i liczymy te liście,tylko ,że do odczytu światła potrzebne są elementy światłoczułe,takie jak w oku.To,że mózg zawiera substancje o właściwościach luminescencyjnych też od dawna wiadomo.I tak możemy mnożyć pytania i stawiać hipotetyczne rozwiązania.Możemy oczywiście przyjąć wersję o cząstkowym zapisie obrazu,który daje w całości prawdziwy hologram,-coś w rodzaju matrycy,tylko ten prawdziwy hologram składa się z czegoś nie przypominającego prawdziwy obraz i wymaga oświetlenia światłem spolaryzowanym.A to dla luminiscencji ogromny problem,bo jak komórki czy te mózgowe lasery prostują światło(ukierunkowują).
Awatar użytkownika
Zbyszek
Homo Infranius Plus
Posty: 901
Rejestracja: wt cze 01, 2010 6:49 am
Kontakt:

Re: Mózg a świadomość

Post autor: Zbyszek »

Z tym widzeniem musi byc bardziej skomplikowanie. Rozrozniam juz pare rodzajow widzenia wewnetrznego, zlewajacego sie w jeden obraz z widzianymi fizycznie przedmiotami.. ktore nie mieszcza sie w znanej mi przestrzen umyslu. . A co jesli ktos przesle mi obrazy, mysli lub odczucia na odleglosc, bedac 500 kilometrow dalej, znajac jedynie mojego nika w necie. Ba, taki pakiet moge otrzymac zanim on cos mi wysle, albo tydzien potem, gdy juz zapomni, iz mi cos przeslal.

Jak mnie znajduje, wiedzac o mnie jedynie z netu? A czas? To juz nie zerowy a wsteczny.

Kiedys jakos mnie przerzucilo w drodze do auta,- jakies 500 metro i zrobilo sie jasniej po przeskoku niz w momecie wyskoku. Jakis cien rozdwojenia za plecami wyszepnal dowcipnie, No, no, dobry masz czas!! Wlasnie wtedy, gdy rozmyslalem, iz tyle go zaoszczedzilem, lecac na wstecznym.
Ostatnio zmieniony pn maja 21, 2012 8:27 am przez Zbyszek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ciekawska
Infrzak
Posty: 46
Rejestracja: pn maja 14, 2012 10:28 am
Kontakt:

Re: Mózg a świadomość

Post autor: ciekawska »

[quote name='Andrzej 58']Wiesz ,że jest przestrzenny a widzisz płaski.Przypatrz się dokładnie zamykając jedno oko i otwierając .Wystaw palec przed oczy i obserwuj go raz jednym raz drugim okiem.zobaczysz jak .To stero-palec zmienia swoje położenie względem oczu.Dopiero te dwa niezależne obrazy dają efekt przestrzenny.[/quote]

Przykro mi :Cry: , ale nie jestem w stanie wykonać tego doświadczenia. Dysponuję tylko jednym okiem, bo drugie załatwił mi odmownie chirurg. I widzę stereoskopowo. :NotDoneCare:

[quote name='Andrzej 58']Tu troszeczkę o dwutorowości zmysłu wzroku:

http://www.kognitywistyka.net/artykuly/gk-czizjolnr.pdf

A tu o działaniu :

"Widzenie obuoczne (stereoskopowe)....

"Niezmiernie istotnym aspektem dla dobrego widzenia, jest jednakowo ostry obraz z obu oczu dochodzący do mózgu. W mózgu te dwa obrazy płaskie nakładając się na siebie tworzą obraz trójwymiarowy. Wówczas możemy prawidłowo postrzegać głębię ostrości i prawidłowo oceniać odległości. Jest to tzw. widzenie stereoskopowe, które może występować tylko w przypadku braku wady lub dobrej korekcji obu oczu."[/quote]

W nauce mamy zdecydowanie nadmiar autorytetów. Niektórym z nich tak się wiedza uszami wylewa, że w mózgu niewiele zostaje. Ale lubią narzucać innym swoje zdanie i zdarza się, że naukowcom dokonującym przełomowych odkryć przyznają tacy IGNobla. Znam takie przypadki (a właściwie wypadki). Radzę staranniej dobierać autorytery.
Awatar użytkownika
Andrzej 58
Weteran Infranin
Posty: 1041
Rejestracja: sob maja 09, 2009 4:20 pm
Kontakt:

Re: Mózg a świadomość

Post autor: Andrzej 58 »

Cyt Iris-"Przykro mi , ale nie jestem w stanie wykonać tego doświadczenia"

Ależ możesz przeprowadzić to doświadczenie.Wystarczy przesunąć głowę w taki sposób,żeby czynne oko znalazło się w pozycji uszkodzonego i okaże się ,że palec znajdzie się w innej pozycji w stosunku do tła.Takie patrzenie jednym okiem ma swoje zalety-masz z głowy błąd paralaksy.Łatwiej celować np do tarczy :D

Co do autorytetów ,to zgoda.Kiedyś autorytety twierdziły ,że ziemia jest płaska.Dlaczego wkleiłem akurat to opracowanie,ponieważ jest tam coś co powinno zainteresować Danusię Przedmiot wydłubany z nadgarstka ,który wybuchł w piecu.Gdzie jest najwięcej receptorów czucia -w dłoni.Jak iluzję wzrokową potwierdzić zmysłem dotyku?jak nic poprzez fałszywe impulsy czuciowe.
Awatar użytkownika
ciekawska
Infrzak
Posty: 46
Rejestracja: pn maja 14, 2012 10:28 am
Kontakt:

Re: Mózg a świadomość

Post autor: ciekawska »

[quote name='Andrzej 58' post='97397' date='22 maj 2012 - 00:11']Ależ możesz przeprowadzić to doświadczenie.Wystarczy przesunąć głowę w taki sposób,żeby czynne oko znalazło się w pozycji uszkodzonego i okaże się ,że palec znajdzie się w innej pozycji w stosunku do tła.[/quote]

Ten efekt jest dobrze znany pewnie nawet niejednemu dziecku, jeśli tylko zechciało na niego zwrócić uwagę. Sęk w tym, że nie jest to powalający argument w kwestii widzenia stereoskopowego. Bez niego (nie przesuwając głowy) też jest ono możliwe.Obuoczność pozwala jednak rozszerzyć "horyzont zdarzeń" (co oczywiste) oraz wyeliminować nos z pola widzenia w wyniku odpowiedniej obróbki sieci neuronowych. Z własnego doświadczenie natomiast przekonałam się, że nie doceniamy neuroplastyczności i procesów kwantowych w mózgu. Mogą więcej niż nam się wydaje.
Ostatnio zmieniony wt maja 22, 2012 4:54 am przez ciekawska, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
danut
Homo Infranius Alfa
Posty: 2660
Rejestracja: ndz lut 07, 2010 9:45 pm
Kontakt:

Re: Mózg a świadomość

Post autor: danut »

Andrzeju na forum jest temat- ciekawostka "Czip umożliwił sparaliżowanemu poruszanie dłonią" robi to czytając myśli i jest umieszczony w korze mózgowej, jest też sprawa elektronicznej mowy oparta o te zasady.(Stephen Hawking) . Przypisujesz mi jakiś czipy znowu w dłoni mające oszukiwać mój mózg- nic podobnego, zresztą gdyby, nawet nim był, to wydłubany nie powinien nadal działać, a zdarzenia miały miejsce długo po tym fakcie..
Ostatnio zmieniony wt maja 22, 2012 7:00 pm przez danut, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Katarzyna_1
Homo Infranius Alfa
Posty: 1969
Rejestracja: sob lut 06, 2010 4:22 pm
Kontakt:

Re: Mózg a świadomość

Post autor: Katarzyna_1 »

[quote name='danut' post='97406' date='22 maj 2012 - 22:58']Andrzeju na forum jest temat- ciekawostka "Czip umożliwił sparaliżowanemu poruszanie dłonią" robi to czytając myśli i jest umieszczony w korze mózgowej, jest też sprawa elektronicznej mowy oparta o te zasady.(Stephen Hawking) . Przypisujesz mi jakiś czipy znowu w dłoni mające oszukiwać mój mózg- nic podobnego, zresztą gdyby, nawet nim był, to wydłubany nie powinien nadal działać, a zdarzenia miały miejsce długo po tym fakcie..[/quote]

Danusiu, wybacz ale przy tej okazji przypomniała mi się historia z drewniakami

z ul. Lwowskiej w Warszawie, z początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Tak... prawie każda panna, a głównie studentka PW chodziła w takich drewniakach. A co czwarta miała później problemy z różnego rodzaju ganglionami na stopach. Ja też się do nich zaliczam choć wówczas licealistką byłam. Tak naprawdę nie wiadomo co ówczesny naukowy establishment za przyzwoleniem władz odp...ł?

Andrzej te chipy to na pewno nie dotyczą Danut! Ale kiedyś robili to o czym mówisz.

I gówno im z tego wyszło! I nigdy nie wyjdzie.
"Balbus melius balbi verba cognoscit"
Awatar użytkownika
Andrzej 58
Weteran Infranin
Posty: 1041
Rejestracja: sob maja 09, 2009 4:20 pm
Kontakt:

Re: Mózg a świadomość

Post autor: Andrzej 58 »

Danusia Cyt-"Andrzeju na forum jest temat- ciekawostka "Czip umożliwił sparaliżowanemu poruszanie dłonią "

Japończycy skonstruowali urządzenie pozwalające sterować umysłem telewizor.Trwają prace nad zastąpieniem oka u niewidomych.Myśl jako źródło sterujące ,to już praktyka.Możliwe to jest z prostego powodu -to fizyka i technologia.

Kasia cyt-"Andrzej te chipy to na pewno nie dotyczą Danut! "

A skąd ta pewność Kasiu?

Iris cyt-"

Z własnego doświadczenie natomiast przekonałam się, że nie doceniamy neuroplastyczności i procesów kwantowych w mózgu. "Oczywiście ,że neuroplastyczność istnieje.Najlepszy przykład ,to przypadek dziecka ,które urodziło się bez źrenic a jednak widzi,czy ten młody Anglik,który będąc niewidomym wykształcił w sobie zdolności echolokacyjne.
Awatar użytkownika
Katarzyna_1
Homo Infranius Alfa
Posty: 1969
Rejestracja: sob lut 06, 2010 4:22 pm
Kontakt:

Re: Mózg a świadomość

Post autor: Katarzyna_1 »

"dziecko urodziło się bez źrenic a jednak widzi"

Czy tutaj chodzi o tę dziewczynkę, która po przyjęciu komunii z rąk Ojca Pio zaczęła widzieć? Czy to jakiś inny przypadek związany z neuroplastycznością mózgu?
"Balbus melius balbi verba cognoscit"
ODPOWIEDZ

Wróć do „OOBE, LD, NDE, HIPNOZA”