Dziś zaćmienie! Księżyc w cieniu Ziemi

Dziwactwa, cuda, ciekawostki. Czasem straszne, czasem śmieszne...
Awatar użytkownika
UFOWORLDNEWS
Weteran Infranin
Posty: 1363
Rejestracja: śr sty 28, 2009 2:27 pm
Kontakt:

Dziś zaćmienie! Księżyc w cieniu Ziemi

Post autor: UFOWORLDNEWS »

Dziś zaćmienie! Księżyc w cieniu Ziemi



Dziś wieczorem nasz Srebrny Glob wejdzie w cień rzucany przez Ziemię. Początek zaćmienia nastąpi jeszcze przed wschodem Księżyca, ale zaćmienie całkowite, trwające od 21.22 do 23.03, będziemy mogli podziwiać w całości. Co zobaczymy?

Nasz zaćmiony satelita nie powinien zniknąć zupełnie (choć i to się zdarzało w przeszłości), lecz tylko ściemnieć i zmienić kolor. Zwykle zaćmiona tarcza staje się ciemnoczerwona, rdzawa lub pomarańczowa. Jej dokładny odcień zależy od stanu ziemskiej atmosfery Ziemi, gdyż w trakcie zaćmienia oświetlona jest światłem, które rozprasza się w powietrzu.

Dlatego na przykład po wielkich wybuchach wulkanów, jak wybuch Pinatubo w roku 1991, zaćmiony w grudniu 1992 roku Księżyc był tak ciemny, że praktycznie niewidoczny.

Jaki będzie dziś? Czy w atmosferze pozostało dużo pyłów po wybuchu wulkanów na Islandii? Przekonajmy się sami.

Księżyc jest dzisiaj w perygeum, czyli w punkcie na orbicie, który jest najbliższy Ziemi. Jest wtedy dokładnie w odległości 367 185 km, jego tarcza jest też wyraźnie większa. Zwłaszcza, że zaćmiony Srebrny Glob będziemy oglądać niezbyt wysoko nad horyzontem, kiedy pozornie wydaje się on większy wskutek złudzenia wzrokowego.



Oto scenariusz dzisiejszego zaćmienia:



** O godz. 20.13 Księżyc osiągnie fazę pełni.



** O 20.53 wzejdzie nad południowo-wschodnim horyzontem. To będzie wschód wyjątkowy, ponieważ zdarzy się już w czasie zaćmienia, które zaczyna się o 19.23 i trwać będzie 4 godziny 47 minut.



** Od 21.22 do 23.03 do Księżyca nie będzie docierało światło bezpośrednio ze Słońca. Oświetli go tylko brzeg atmosfery (troposfery) ziemskiej z przewagą czerwieni - stąd się będzie brała jego brunatno-czerwona barwa. Tak zabarwiony Księżyc będzie widoczny przez 88 minut



** Maksimum zaćmienia przypada na godz. 22.13.

To zjawisko jest godne upamiętnienia na filmach i zdjęciach! Miłośnicy astronomii polują na takie ujęcia, a w czasie obecnego zaćmienia na zdjęciu można będzie uwiecznić elementy krajobrazu i widnokręgu.

W całym kraju organizowane są też publiczne pokazy i oglądanie zaćmienia.

W Warszawie przyjdźcie pod Centrum Nauki "Kopernik" - w okolice planetarium "Nieba Kopernika" nad Wisłą.

Start: godzina: 20.30 . Atrakcje: można dostać wejściówki na uroczystość otwarcia planetarium 19 czerwca!

Tradycyjnie już przekaz z obserwacji przygotowało izraelskie obserwatorium Bareket. Dostępną bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych transmisję będzie można obejrzeć pod adresem

http://www.bareket-astro.com/live-astronom...ve-webcast.html.

Jej rozpoczęcie zaplanowano na godzinę 19:00 polskiego czasu, a zakończenie na godzinę 1:00, w czwartek.



Źródło: Gazeta Wyborcza
Ostatnio zmieniony śr cze 15, 2011 3:01 pm przez UFOWORLDNEWS, łącznie zmieniany 1 raz.
spacemaster92
Full Active
Posty: 544
Rejestracja: sob paź 04, 2008 10:07 am
Kontakt:

Re: Dziś zaćmienie! Księżyc w cieniu Ziemi

Post autor: spacemaster92 »

Nie omieszkam wyjść z domu i obserwować byleby tylko chmur nie było. Jak będę miał jakieś ładne zdjęcia to zamieszczę.
Czy wiesz że tylko jedno naciśnięcie guzika może przekreślić 10 000 lat ludzkiej cywilizacji ? A to ...będzie dopiero początek końca .


"Laa shay'a waqi'un mutlaq bale kul'un mumkin"
 
"Jedno ziarenko ryżu może przechylić szale. Jeden człowiek może odmienić losy całego świata"
Awatar użytkownika
CanisLupus
Infrańczyk
Posty: 124
Rejestracja: ndz sty 10, 2010 10:25 am
Kontakt:

Re: Dziś zaćmienie! Księżyc w cieniu Ziemi

Post autor: CanisLupus »

Narazie nic nie widać mam las przed domem :/
Awatar użytkownika
PASTOR
Infranin
Posty: 207
Rejestracja: wt lut 01, 2011 8:08 am
Kontakt:

Re: Dziś zaćmienie! Księżyc w cieniu Ziemi

Post autor: PASTOR »

No lipa jest, ja oglądam tu :D online http://eclipse.slooh.com/
[left][indent] [/indent][/left]
Awatar użytkownika
CanisLupus
Infrańczyk
Posty: 124
Rejestracja: ndz sty 10, 2010 10:25 am
Kontakt:

Re: Dziś zaćmienie! Księżyc w cieniu Ziemi

Post autor: CanisLupus »

Ciekawe czemu nie widać :/
Awatar użytkownika
Rysiek23
Homo Infranius Alfa
Posty: 3237
Rejestracja: sob cze 02, 2007 11:25 am
Kontakt:

Re: Dziś zaćmienie! Księżyc w cieniu Ziemi

Post autor: Rysiek23 »

Wyszedłem specjalnie z synem (na przyczepkę wziąłem żonę) ale nic nie widać. Niebo stalowe, być może wysoko wiszą chmury.
Awatar użytkownika
QK1
Infrzak
Posty: 72
Rejestracja: pn lip 21, 2008 11:22 am
Kontakt:

Re: Dziś zaćmienie! Księżyc w cieniu Ziemi

Post autor: QK1 »

U mnie za wysoko są chmury przez co niemożliwe jest zaobserwowanie księżyca :(
Ostatnio zmieniony śr cze 15, 2011 8:36 pm przez QK1, łącznie zmieniany 1 raz.
Każdego ranka, każdej nocy Dla męki ktoś na świat przychodzi.

Jedni się rodzą dla radości, inni dla nocy i ciemności.


[ external image ]

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Hodie Mihi, Cras Tibi -> Co Dziś Mnie, Jutro Tobie Się Stanie

[ external image ]
spacemaster92
Full Active
Posty: 544
Rejestracja: sob paź 04, 2008 10:07 am
Kontakt:

Re: Dziś zaćmienie! Księżyc w cieniu Ziemi

Post autor: spacemaster92 »

no i lipa nie widać go, chmur u mnie nie ma. Zdenerwowałem się.
Czy wiesz że tylko jedno naciśnięcie guzika może przekreślić 10 000 lat ludzkiej cywilizacji ? A to ...będzie dopiero początek końca .


"Laa shay'a waqi'un mutlaq bale kul'un mumkin"
 
"Jedno ziarenko ryżu może przechylić szale. Jeden człowiek może odmienić losy całego świata"
Awatar użytkownika
QK1
Infrzak
Posty: 72
Rejestracja: pn lip 21, 2008 11:22 am
Kontakt:

Re: Dziś zaćmienie! Księżyc w cieniu Ziemi

Post autor: QK1 »

Właśnie wróciłem ze spaceru z psem, byłem na polu w celu " lepszej " widoczności, aby nie przeszkadzały mi dodatkowo lampy miejskie i muszę powiedzieć że widać ! ale bardzo, bardzo słabo, za chmurami. Czerwona poświata i jakies 15/20% zaćmienie.
Każdego ranka, każdej nocy Dla męki ktoś na świat przychodzi.

Jedni się rodzą dla radości, inni dla nocy i ciemności.


[ external image ]

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Hodie Mihi, Cras Tibi -> Co Dziś Mnie, Jutro Tobie Się Stanie

[ external image ]
Awatar użytkownika
PASTOR
Infranin
Posty: 207
Rejestracja: wt lut 01, 2011 8:08 am
Kontakt:

Re: Dziś zaćmienie! Księżyc w cieniu Ziemi

Post autor: PASTOR »

Fotka z 23;35 Czestochowa



[ external image ]



Uploaded with ImageShack.us
Ostatnio zmieniony śr cze 15, 2011 10:04 pm przez PASTOR, łącznie zmieniany 1 raz.
[left][indent] [/indent][/left]
ODPOWIEDZ

Wróć do „GABINET NIEZWYKŁOŚCI”