Chiny uruchamiają program geoinżynieryjny

Biologia, klimat, medycyna, eksperymenty, przyroda.
Awatar użytkownika
UFOWORLDNEWS
Weteran Infranin
Posty: 1363
Rejestracja: śr sty 28, 2009 2:27 pm
Kontakt:

Chiny uruchamiają program geoinżynieryjny

Post autor: UFOWORLDNEWS »

Według „China Daily”, druga co do wielkości gospodarka na świecie planuje do roku 2015 rozpocząć program, który będzie sztucznie zwiększał opady na terytorium całego kraju.



Wszystkie kraje na świecie mają do czynienia z wahaniami temperatury i pogody, wymuszanymi przez zmieniający się klimat. Wraz z szybkim wzrostem populacji, urzędnicy w Chinach starają się zapewnić by popyt na żywność nie wyprzedził podaży. Zeszłoroczne susze zmniejszyły zapasy niezmiernie ważnych surowców, w tym ziarna, powodując wzrost cen. Chińscy urzędnicy mają nadzieję zapobiec kryzysom żywności w przyszłości, a jeśli program się powiedzie to inne kraje, które również walczą z kaprysami natury będą mogły wykorzystać go jako środek dla zwiększenia plonów.



„Popular Science” podał, że Chiny zaczynają cztery regionalne programy dla zwiększenia opadów w całym kraju o 10 procent do roku 2015. Chiny ujawniły nowy program, podczas publikacji nowego planu pięcioletniego, który ma m.in. na celu zapobieżenie problemom przed, którymi mogą stanąć Chiny podczas nadchodzących 5 lat.



Wraz z szybkim rozwojem gospodarczym, Chiny przyjęły rolę światowej fabryki. Firmy przenoszą się do tego azjatyckiego giganta w celu pobudowania zakładów produkcyjnych i skorzystania z jego taniej siły roboczej. Jednak urzędnicy muszą teraz zachęcić rozszerzającą się klasę średnią do zwiększenia konsumpcji. W krajach dojrzałych gospodarczo, wydatki konsumentów stają się coraz większym elementem PKB, a Chiny mają nadzieję wpłynąć na 1 miliard obywateli w celu zwiększenia ich konsumpcji i wydatków na życie.



Zgodnie z ekspertami program „ingerencji w pogodę” może pomóc w osiągnięciu tego rezultatu. W sumie urzędnicy powiedzieli że mają nadzieję, że program przyniesie dodatkowe 230 miliardów metrów sześciennych opadów rocznie. Chiny obecnie generują około 50 mld metrów sześciennych sztucznych opadów rocznie.



Ponadto urzędnicy mają nadzieję skorzystać z chmur zawierających około 3 bilionów metrów sześciennych wody, które każdego roku przechodzą nad całym terytorium kraju. Tylko 20 procent, tej wody dociera na ziemię, zgodnie z administracją meteorologiczną Chin (CMA), ale naukowcy są przekonani, że mogą znacznie zwiększyć tę liczbę przez wykorzystanie „skutecznych środków interwencji w pogodę.”



„Ponieważ chmury są nieograniczone, automatyka pogodowa jest nieograniczona. Pięć regionalnych programów kontroli pogody będzie koordynować zasoby na ziemi, takie jak rakiety i samoloty tworzące chmury, we wszystkich prowincjach aby zwiększyć liczbę opadów deszczu lub śniegu”, powiedział zastępca dyrektora do spraw kryzysowych CMA Zheng Jiangping.



Zheng stwierdził, że urzędnicy planują skupić swoje wysiłki na regionach gdzie uprawia się pszenicę w północno-wschodnich Chinach, które zostały dotknięte przez suszę i powodzie w ubiegłym roku. Według „China Daily”, Chiny również planują stworzyć do 2015 roku centrum dowodzenia interwencji pogodowej, w którym naukowcy będą pracować nad poprawą obecnych technik.





Chiny w przeszłości wykorzystywały technikę tzw. zasiewania chmur, aby usunąć zanieczyszczenia. W okresie przed otwarciem Igrzysk Olimpijskich 2008 w Pekinie, Chiny rozpyliły cząsteczki jodku srebra do atmosfery w celu zmniejszenia smogu w powietrzu i liczby patogenów. Zasiewanie chmur nie zawsze było udane i, jak twierdzą krytycy, w praktyce spowodowało niezamierzone śnieżyce i topnienie lodu. Naukowcy twierdzą, że techniki te są jedynie skuteczne na poziomie 20-procentowego zwiększania opadów, a mimo tego kraj rozwija potężny program.



Źródło:Wolne Media
TrueLobo
Infranin
Posty: 226
Rejestracja: pt wrz 16, 2011 10:58 am
Kontakt:

Re: Chiny uruchamiają program geoinżynieryjny

Post autor: TrueLobo »

dodatkowe 230 miliardów opadów wody w chinach to pewnie ileś miliardów opadów mniej dla reszty świata.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CZŁOWIEK i NATURA”