Żona Jezusa? Kontrowersyjny papirus

Różne religie, Biblia, własne interpretacje pisma, cuda, etc.
Elowen
Zaangażowany Infranin
Posty: 394
Rejestracja: ndz lut 12, 2012 1:08 pm
Kontakt:

Re: Żona Jezusa? Kontrowersyjny papirus

Post autor: Elowen »

[quote name='Arek 1973' post='100627' date='22 wrzesień 2012 - 00:41']Już się stało, w TV pewien ksiądz uznał to za bzdury.

Wprawdzie nie podał żadnych dowodów, ale skąd miał je mieć?.Poniżej wypowiedż dr. King http://www.youtube.com/watch?v=vlmoILJmH4M...player_embedded[/quote] Arek, dzieki bardzo za ten link! Bardzo podoba mi sie profesjonalizm Dr. King - ma uczciwe podejscie nie tylko do tego skrawka, ale ogolne do calej kwestii malzenstwa Jezusa. A ja bym nie zwracala uwagi na wypowiedz jakiegos ksiedza. Dopoki Watykan nie obejmie oficalnego stanowiska w tej sprawie - sprawa dla KK nie istnieje.
"Słowo Bóg jest dla mnie niczym więcej niż słowem i wytworem ludzkiej słabości, a Biblia zbiorem dostojnych, ale jednak prymitywnych, legend, które są na dodatek dość dziecinne. Żadna interpretacja, niezależnie od tego jak subtelna, nie może (dla mnie) tego zmienić" A. Einstein
Awatar użytkownika
arek
Homo Infranius Alfa
Posty: 2146
Rejestracja: śr mar 08, 2006 9:55 am
Kontakt:

Re: Żona Jezusa? Kontrowersyjny papirus

Post autor: arek »

Mamy fajny konflikt ,bardzo śmieszny ,obiektywnie rzecz biorąc . A mianowicie ,to co napisano o Jezusie ,z tym co stworzyli ojcowie KK czyli legenda o Jezusie.

Po jednej stronie mamy więc, ustalenia daty wypasu owiec (na pewno nie grudzień i to jeszcze noc) "rzeź niewiniatek" przypadajaca na czas panowania Heroda Wielkiego (6 lat p.n.e) ,spis powszechny miej więcej również 6 lat p.n.e ,urne z prochami Jezusa w krypcie rodzinnej ,wyjaśnienie zagubionych 20 lat z życia Jezusa (pobyt w Indiach) ,teraz zapis "moja żona" .

Po drugiej historie spisane i skodyfikowane w roku 500 n.e. w sumie na polecenie Konstantyna Wielkiego ,na potrzeby polityczne .Po prostu chodziły legendy o "włóczni Longinusa" (miała przynosić szczęście dla posiadacza,nikt nie mógł pobić władcy ją posiadającym).

Rzym przestaje być pepkiem świata ,Hunowie wszędzie się panoszą i zagrażają wszystkim ,małe sekty chrześcijan trzeba jakoś zjednoczyć ,więc siądźmy sobie i stwórzmy religię państwową ,opartą na jednej doktrynie ,jednej księdze ,wszystko inne będzie uznane za herezje negowane i niszczone . To stwarza państwo o jednolitej podstawowej wierze .Jest ona rdzeniem państwa ,umacnia wiarę ,w nadanie władcy władzy od Boga .

No i mamy ,religie katolicka przez 1400 lat głoszona w kościołach po łacinie ,ilu wiernych ją rozumiało ?

Zamiast ryby narzucono znak krzyża ,zamiast nauk Jezusa zaczęto głosić nauki o Jezusie .



I teraz goście w czerni ,dalej by utrzymać swoje status quo ,negują jakiekolwiek zapisy z tego okresu ," no bo przecież to co napisano 500 lat n.e. ma wiekszą wartość historyczna od tego co napisali współcześni Jezusowi ".

Przecież to żałosne.

Jak się wypowie Watykan xD a co Watykan ma do prawdziwosci przekazu historycznego ,wg.nauki Watykanu, dinozaury nie miały prawa istnieć .
Ostatnio zmieniony sob wrz 22, 2012 7:56 am przez arek, łącznie zmieniany 1 raz.
<a href="http://www.wmgu-olsztyn.prv.pl">wmgu-olsztyn.prv.pl</a>
Elowen
Zaangażowany Infranin
Posty: 394
Rejestracja: ndz lut 12, 2012 1:08 pm
Kontakt:

Re: Żona Jezusa? Kontrowersyjny papirus

Post autor: Elowen »

[quote name='arek' post='100635' date='22 wrzesień 2012 - 10:48']Jak się wypowie Watykan xD a co Watykan ma do prawdziwosci przekazu historycznego ,wg.nauki Watykanu, dinozaury nie miały prawa istnieć .[/quote] xD Nie widzisz zbieznosci miedzy stanowiskiem Watykanu w sprawie stanu cywilnego Jezusa a kondycja kleru??? Kondycja kobiety w chrzescijanstwie??? xD Moze ta kwestia Cie nie interesuje, ale mnie bardzo.
"Słowo Bóg jest dla mnie niczym więcej niż słowem i wytworem ludzkiej słabości, a Biblia zbiorem dostojnych, ale jednak prymitywnych, legend, które są na dodatek dość dziecinne. Żadna interpretacja, niezależnie od tego jak subtelna, nie może (dla mnie) tego zmienić" A. Einstein
Awatar użytkownika
arek
Homo Infranius Alfa
Posty: 2146
Rejestracja: śr mar 08, 2006 9:55 am
Kontakt:

Re: Żona Jezusa? Kontrowersyjny papirus

Post autor: arek »

Twórcy kościoła zabronili pojawiać sie kobietom w kościołach ,narzucili patrirchalną hegemonie władzy kościelnej . To mówi o nich wszystko . Co tu kombinować ,albo niespełnieni kastraci ,albo zahukani pantoflarze . Tylko tacy boją się przejęcia władzy przez kobiety .

Taka postawa jest obca wśród ludów północy .
<a href="http://www.wmgu-olsztyn.prv.pl">wmgu-olsztyn.prv.pl</a>
Elowen
Zaangażowany Infranin
Posty: 394
Rejestracja: ndz lut 12, 2012 1:08 pm
Kontakt:

Re: Żona Jezusa? Kontrowersyjny papirus

Post autor: Elowen »

No wlasnie Arek, no wlasnie! Dlatego za...icie byloby im wsadzic jakas szpile! ;)
"Słowo Bóg jest dla mnie niczym więcej niż słowem i wytworem ludzkiej słabości, a Biblia zbiorem dostojnych, ale jednak prymitywnych, legend, które są na dodatek dość dziecinne. Żadna interpretacja, niezależnie od tego jak subtelna, nie może (dla mnie) tego zmienić" A. Einstein
Fedon8
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: czw wrz 06, 2012 6:22 am
Kontakt:

Re: Żona Jezusa? Kontrowersyjny papirus

Post autor: Fedon8 »

Jeżeli zgodzimy sie z tezą - o ile wiem dość powszechnie przyjmowaną - że 53 rozdział Księgi Izajasza (część składowa Starego Testamentu) stanowi proroctwo o nadejściu Jezusa, to spójrzmy na werset 10 tego rozdziału:



(10) Takci się Panu upodobało zetrzeć go, i niemocą utrapić, aby położywszy ofiarą za grzech duszę swą, ujrzał nasienie swoje, przedłużył dni swoich; a to, co się podoba Panu, przez rękę jego aby się szczęśliwie wykonało./Biblia Gdańska/

(10) Spodobało się Panu zmiażdżyć Go cierpieniem. Jeśli On wyda swe życie na ofiarę za grzechy, ujrzy potomstwo, dni swe przedłuży, a wola Pańska spełni się przez Niego /Biblia Tysiąclecia/



Przyszły Mesjasz, Chrystus miał ujrzeć swoje potomstwo. A potomstwo - bez żony - to tak raczej trudno uzyskać; oczywiście z punktu widzenia przestrzegania norm społeczno-obyczajowych, a te w ówczesnym Israelu były przestrzegane dość rygorystycznie. Czyli według proroctwa Starego Testamentu - Jezus miał mieć potomstwo a więc i żonę. Zreszta w ówczesnym społeczeństwie żydowskim było społecznie niedopuszczalne, aby młody mężczyzna nie miał żony.



Inną przesłanką wskazującą na fakt iż Jezus miał żonę (konkretnie Marię Magdalenę) jest Ewangelia Wg Jana 20.16, gdzie zwraca się do niej po imieniu, a w wersie następnym mówi do niej "nie dotykaj mnie" - z tym, że użyte tu słowo greckie "sugeruje nie jednorazowe dotknięcie, lecz głuższe dorykanie "nie trzymaj"".
Awatar użytkownika
observator
Infranin
Posty: 272
Rejestracja: śr mar 07, 2012 2:35 pm
Kontakt:

Re: Żona Jezusa? Kontrowersyjny papirus

Post autor: observator »

Mnie też to śmieszy. Jestem ponad takimi bzdetami. Polecam dwutomową pracę Marka Starowieyskiego: "Apokryfy Nowego Testamentu". Kopalnia wiedzy, ale komu sie zechce.
Ostatnio zmieniony sob wrz 22, 2012 12:10 pm przez observator, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Arek 1973
Homo Infranius Alfa
Posty: 2940
Rejestracja: śr paź 29, 2008 6:13 am
Kontakt:

Re: Żona Jezusa? Kontrowersyjny papirus

Post autor: Arek 1973 »

Ja uważam że wiele z życia Jezusa nadal pozostaje w tajemnicy, a nowy testament to zbiór zapisków nawet nie samych uczni Jezusa ale ich potomków i każdy opisywał to z z własnego punktu widzenia. Co doprowadziło do tego że nawet ich zeznania nie zawsze się pokrywały! z sobą i dalej ...tak samo jak piszą forumowicze nawet dokładne daty nie są znane.

A chłop chłopem, dlaczego nie miałby mieć jakiejś kobiety?

Był w opozycji, był nienawidzony przez żydowskich kapłanów, nawet jego uczniowie nie zawsze stali za nim "murem", a u kobiet miał oko za to co głosił ( pamiętacie ten przypadek z ladacznicą?).

KK na razie nic nowego nie powie, być może że odczekają co będzie się dziać a to potrwać może nawet lata, albo z oburzeniem potrząsą głowami że " nigdy w życiu takie coś, to bzdury!!!!, to ten piekelny internet!!"



Tak Elowen, ta pani King też zrobiła na mnie pozytywne wrażenie
Ostatnio zmieniony ndz wrz 23, 2012 12:19 am przez Arek 1973, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jestem fanem nauki ale nie jej ślepym wyznawcą"
 
<a href="https://www.facebook.com/arek.czaja">ht ... k.czaja</a>
Awatar użytkownika
observator
Infranin
Posty: 272
Rejestracja: śr mar 07, 2012 2:35 pm
Kontakt:

Re: Żona Jezusa? Kontrowersyjny papirus

Post autor: observator »

Tak, tak, a jego matka Maria była fryzjerką, oraz trudnila się najstarszym zawodem. itd. itp. ;)
Ostatnio zmieniony ndz wrz 23, 2012 6:54 am przez observator, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rysiek23
Homo Infranius Alfa
Posty: 3237
Rejestracja: sob cze 02, 2007 11:25 am
Kontakt:

Re: Żona Jezusa? Kontrowersyjny papirus

Post autor: Rysiek23 »

Watykańska gazeta: Jezus nie miał żony, papirus miał wywołać sensację



Koptyjski papirus z IV wieku, sugerujący, że Jezus mógł mieć żonę, jest fałszywy - taka jest odpowiedź watykańskiego dziennika "L'Osservatore Romano" na rękopis, zaprezentowany przez badaczkę wczesnego chrześcijaństwa Karen King z Uniwersytetu Harvarda. Na malutkim papirusie, pokazanym przez profesor King w Rzymie na kongresie dotyczącym Koptów, widnieje napis: "Jezus rzekł do nich: moja żona".



Amerykańska badaczka twierdzi, że choć tradycja chrześcijańska utrzymuje, iż Jezus nie był żonaty, to nie na ma na to żadnych konkretnych dowodów. Jej zdaniem papirus - jeśli potwierdzi się jego autentyczność - może być dowodem na to, że niektórzy wcześni chrześcijanie mogli twierdzić, że miał jednak żonę. W artykule watykańska gazeta nazwała papirus "nieudaną podróbką", przeznaczoną "na sprzedaż" i skrytykowała badaczkę za to, że urządzając konferencję prasową, by go zaprezentować, liczyła, że wywoła "sensację na całym świecie". Dziennik zwrócił uwagę na to, że rewelacje te zostały od razu zakwestionowane przez specjalistów.



Według "L'Osservatore Romano" twierdzenia profesor King mieszczą się w ramach "tendencyjnej interpretacji, będącej na usługach współczesnej ideologii, która nie ma nic wspólnego z historią antycznego chrześcijaństwa i postacią Jezusa". - W każdym razie jest to fałsz - twierdzi watykański dziennik, na łamach którego na temat papirusu krytycznie wypowiedział się także koptolog z rzymskiego Uniwersytetu La Sapienza profesor Alberto Camplani. Zauważył, że profesor z Harvardu powiadomiła o swoim odkryciu w Instytucie Augustinianum, zaledwie kilka metrów od Watykanu, a światowe media poinformowały o tym w duchu powieści "Kod Leonarda da Vinci" Dana Browna.



W opinii eksperta, media "łatwo popadły w skandalizujący ton", mając do czynienia z przedmiotem, który - jak przypomniał - nie został odnaleziony podczas wykopalisk, ale pochodzi z rynku antykwarycznego. Dlatego, zdaniem Camplaniego, konieczna jest wyjątkowa ostrożność.



gazeta.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAGADNIENIA RELIGIJNE”