Incydent przy Cmentarzu Żydowskim w Oławie

Listy forumowiczów i czytelników. Podziel się swoim niezwykłym przeżyciem!
Zour
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: sob wrz 29, 2012 1:24 pm
Kontakt:

Incydent przy Cmentarzu Żydowskim w Oławie

Post autor: Zour »

W mojej miejscowości znajduje się mało znany przez mieszkańców Cmentarz Żydowski z XIX w. Czasami mylony jest cmentarzem na Baczyńskiego. Nie jest zachowany w dobrym stanie, więc nawet przechodząc blisko ogrodzenia można go pomylić z jakimiś małym, zarośniętym przydomowym ogrodem.



21 05 2011


Godziny popołudniowe. Moja była znajoma szła wraz z matką i psem. Gdy przechodzili obok cmentarza z naprzeciwka szedł mężczyzna z dużym psem (nie pamiętam czy mówiła o jakiejś rasie, możliwe że owczarek niemiecki). Pies szybko przewrócił dziewczynę. Równie szybko właściciel pomógł jej wstać. Zaczął ją za to przepraszać. Według relacji zauważyła, że jego oczy są dziwne: nie miały głębi (problem z substancją szklistą?). Na 3 sekundy opuściły wzrok. Gdy z powrotem spojrzały z powrotem w tamtym kierunku, jego i psa już nie było. Nie było nawet słychać kroków.

Wieczorem opowiedziała mi całe to zdarzenie.

[left]

[/left]Kilka dni później zaprowadziła mnie w opisywane miejsce. Zauważyłem kilka szczegółów:

- ziemia jest lekko żwirowata z kilkoma kępami trawy, łatwo usłyszeć kroki

- 3 sekundy to zbyt mały czas, żeby uciec z pola widzenia

- dokładnie w miejscu zdarzenia, 1m od ogrodzenia cmentarza, znajduje się stary, utkwiony głęboko w ziemi nagrobek z nieczytelnymi niemieckimi napisami



W najbliższym czasie postaram się udać w to miejsce i zrobić kilka zdjęć.
Ostatnio zmieniony sob wrz 29, 2012 5:34 pm przez Zour, łącznie zmieniany 1 raz.
"Od techno można z nudów zdechnąć." - M. Paździoch

"Bo spirytusy to są, Walduś, takie duchy, tylko że w aerozolu." - Ferdynand Kiepski

Zour
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: sob wrz 29, 2012 1:24 pm
Kontakt:

Re: Incydent przy Cmentarzu Żydowskim w Oławie

Post autor: Zour »

Dziś o godzinie 16 postanowiłem udać się w to miejsce. Wiele się od zeszłego roku zmieniło. Cmentarz zastałem w katastrofalnym stanie: zdewastowane ogrodzenie i nagrobki, fragmenty figurek porozrzucane kilkanaście metrów od cmentarza, wszędzie "pamiątki" po blokerskich "imprezkach" (puszki po browarach, opakowania po chipsach, ślady po ogniskach). Pod słupem wysokiego napięcia, 1m od ogrodzenia cmentarza znalazłem zakopany w ziemi nagrobek z nieczytelnymi żydowskimi napisami. Był on w innym miejscu niż to zapamiętałem (chociaż możliwe, że tamten nagrobek za bardzo zarósł trawą). Postać z psem miałaby za mało czasu żeby w tak krótkim czasie uciec z pola widzenia. Zrobiłem kilka zdjęć.



Widok ogólny (nagrobek pod słupem napięcia)

[ external image ]



Pamiątka po imprezowiczach

[ external image ]



Zdewastowany cmentarz

[ external image ]



Zakopany nagrobek, przy którym spotkano ducha

[ external image ]



Zbliżenie

[ external image ]



Porzucony fragment nagrobka/figurki

[ external image ]



10m od cmentarza, na oławskim wale znalazłem fragment figurki, wyrzucony przez wandali w tym roku (wcześniej go nie widziałem)

[ external image ]
"Od techno można z nudów zdechnąć." - M. Paździoch

"Bo spirytusy to są, Walduś, takie duchy, tylko że w aerozolu." - Ferdynand Kiepski

Awatar użytkownika
PASTOR
Infranin
Posty: 207
Rejestracja: wt lut 01, 2011 8:08 am
Kontakt:

Re: Incydent przy Cmentarzu Żydowskim w Oławie

Post autor: PASTOR »

Polecam iśc do gminy co wiedza na temat tego nagrobku, kto tam lezy. jak co to odeślą pewno do Parafi gdzie w starych księgach są notki narodzonych i zmarłych wtedy mozna rozmwaiać i analizować. Szkoda, że fot, są słabej jakości...zależy mi na napisach germańskich. Od tego trzeba zacząć...Urząd miasta/gminy.
[left][indent] [/indent][/left]
Zour
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: sob wrz 29, 2012 1:24 pm
Kontakt:

Re: Incydent przy Cmentarzu Żydowskim w Oławie

Post autor: Zour »

Polecam iśc do gminy co wiedza na temat tego nagrobku, kto tam lezy. jak co to odeślą pewno do Parafi gdzie w starych księgach są notki narodzonych i zmarłych wtedy mozna rozmwaiać i analizować. Szkoda, że fot, są słabej jakości...zależy mi na napisach germańskich. Od tego trzeba zacząć...Urząd miasta/gminy.
Mogę spróbować. Tylko nie wiem, czy w okolicznej parafii będą jakieś informacje: kościół istnieje zaledwie od kilku lat, cmentarz żydowski, ostatni pogrzeb odbył się w XIX wieku, a podobno w czasie 3 Rzeszy wszystkie informacje o żydach starano się zniszczyć.

A co do tych napisów - bardziej przydałby się alfabet hebrajski.


W 1814 r. ukazało się rozporządzenie krolewskie, które nakazywało rodzinom żydowskim mieszkającym dalej niż milę od cmentarza, założenie własnego pola grzebalnego pod groźbą wydalenia ze swojego aktualnego miejsca pobytu. Teren pod założenie cmentarza żydowskiego w Oławie w 1816 r. został zakupiony na obrzeżach miasta przez najzamożniejszego członka gminy żydowskiej – Samuela Steinmanna. Otwarcie nekropolii nastapiło w 1818 r. Przy cmentarzu, przy ul. Cichej, istniał dom przedpogrzebowy.
Ostatnio zmieniony ndz paź 14, 2012 10:22 am przez Zour, łącznie zmieniany 1 raz.
"Od techno można z nudów zdechnąć." - M. Paździoch

"Bo spirytusy to są, Walduś, takie duchy, tylko że w aerozolu." - Ferdynand Kiepski

ODPOWIEDZ

Wróć do „RELACJE I HISTORIE CZYTELNIKÓW”