Czy zbliżamy się do rozwiązania zagadki życia?

Ateizm, sens istnienia, wartości i inne zagadnienia z zakresu filozofii
Awatar użytkownika
Newsman
Weteran Infranin
Posty: 1379
Rejestracja: śr wrz 09, 2009 10:17 am
Kontakt:

Czy zbliżamy się do rozwiązania zagadki życia?

Post autor: Newsman »

Czy zbliżamy się do rozwiązania zagadki życia?



Czym jest życie? Nie wystarczy jedna, krótka odpowiedź na to pytanie, by wyjaśnić jego istotę i sens. Jest to niekończący się ciąg pytań i wciąż poszukiwanych na nie odpowiedzi, przy czym wiele z podsuwanych sugestii tylko przez pewien czas bywa satysfakcjonująca. Zagłębiając się w to zagadnienie niejednokrotnie przekonujemy się ze zdumieniem, że wiele pojęć, których znaczenia byliśmy dotąd całkowicie pewni, uległo zafałszowaniu. W konsekwencji właściwe zrozumienie istoty życia wciąż nam umyka.



Czytaj całość na CRH: Część I / Część II
Awatar użytkownika
Katarzyna_1
Homo Infranius Alfa
Posty: 1969
Rejestracja: sob lut 06, 2010 4:22 pm
Kontakt:

Re: Czy zbliżamy się do rozwiązania zagadki życia?

Post autor: Katarzyna_1 »

Ciekawy, acz bardzo trudny artykuł.

Zbliżamy się, zbliżamy, ale o dowody będzie coraz trudniej. Czym bliżej to i tak dalej do mety.
"Balbus melius balbi verba cognoscit"
Awatar użytkownika
Katarzyna_1
Homo Infranius Alfa
Posty: 1969
Rejestracja: sob lut 06, 2010 4:22 pm
Kontakt:

Re: Czy zbliżamy się do rozwiązania zagadki życia?

Post autor: Katarzyna_1 »

[quote name='Czakrawartin' post='100983' date='16 październik 2012 - 22:15']Jest wiele pytań, na które nie ma odpowiedzi, jeśli idzie o korzenie życia i wiele już tu chyba poruszaliśmy. Dla mnie jedną z największych tajemnic jest nie tyle pojawienie się Homo sapens, co raczej "świadomego Homo sapiens". Świadomość naprawdę jest pewnym dodatkiem, który warunkuje to kim jesteśmy. Sprawia też, że trudno jest nam zaakceptować poruszane przez autorkę pojęcie "biologicznej machiny". Myślimy, że jest w nas coś, co pozwala żyć dalej (jeśli nie wiecznie) - dusza.[/quote]

Może i myślimy.., ale to coś pozwala dalej żyć - i to wiecznie. Obecnie to nie na moją spracowaną głowę. Danut jak zechce to Ci wyjaśni. Pozdrawiam serdecznie.
"Balbus melius balbi verba cognoscit"
TrueLobo
Infranin
Posty: 226
Rejestracja: pt wrz 16, 2011 10:58 am
Kontakt:

Re: Czy zbliżamy się do rozwiązania zagadki życia?

Post autor: TrueLobo »

Bardzo ciekawy artykuł. Choć pod koniec poszedł w stronę metafizyki. Ale czytając pierwszą część opis działania komórki kojarzył mi się bardzo z maszyną von Neumana. Dna- instrukcje programu, błona komórkowa zarówno cpu jak i urz. wejścia dla danych- bodźce z zew. i wew. komórki.



Ciekawe jest też spostrzeżenie, że jesteśmy czymś w rodzaju zbioru małych stworzonek. Coś jak rój os, który zyskał świadomość. Zdolność do samoorganizacji, samouporządkowania jest chyba faktycznie jedną z głównych cech życia. Od elementów łączących się w komórkę, poprzez komórki tworzące złożone organizmy, po stada, plemiona czy w końcu państwa i unie.



W kupie siła :P
Awatar użytkownika
Katarzyna_1
Homo Infranius Alfa
Posty: 1969
Rejestracja: sob lut 06, 2010 4:22 pm
Kontakt:

Re: Czy zbliżamy się do rozwiązania zagadki życia?

Post autor: Katarzyna_1 »

TrueLobo, słusznie zauważyłeś "Bardzo ciekawy artykuł. Choć pod koniec poszedł w stronę metafizyki." - bo nie ma innego wyjścia, wszystko co odkryte i tak zmierza do mety. "Meta?" - metafizyka? o czym zresztą napisałam wcześniej.

Studiuj, studiuj bo pewnie młody jesteś, ja już nie mam głowy i nie bardzo mi się chce. :boring:
"Balbus melius balbi verba cognoscit"
TrueLobo
Infranin
Posty: 226
Rejestracja: pt wrz 16, 2011 10:58 am
Kontakt:

Re: Czy zbliżamy się do rozwiązania zagadki życia?

Post autor: TrueLobo »

do tej mety(metaamfetamina?) to bardziej autor zmierzał, a nie wszystko co odkryte. Na koniec fundując już sf z podróżami w czasie i światami równoległymi(wiem wiem wasz konik). Pod koniec niestety było łapanie się wszystkiego po trochu i przyklejanie tego do swojej tezy.



A ostatnie 3 akapity to już totalny kogiel mogiel z takimi kwiatkami jak cząsteczki poruszające się szybciej od światła itd. Ale tak jak mówię cześć biologiczna ciekawa(choć nie wiem na ile rzetelna)
ODPOWIEDZ

Wróć do „FILOZOFIA”