Rosja: Wybuch meteorytu nad Uralem

O kosmosie bliskim i dalekim, odkrycia, zagrożenia i zaskoczenia.
Awatar użytkownika
Rysiek23
Homo Infranius Alfa
Posty: 3237
Rejestracja: sob cze 02, 2007 11:25 am
Kontakt:

Rosja: Wybuch meteorytu nad Uralem

Post autor: Rysiek23 »

[ external image ] W piątek rano nad obwodem czelabińskim doszło do dezintegracji meteorytu. Huk i drobne odłamki uszkodziły domu w stolicy regionu. Ucierpiała także infrastruktura komunikacyjna. W mieście na chwilę zapanował chaos. Rannych jest ok. 150 osób. Od razu pojawiły się spekulacje, czy to, co zdarzyło się w Czelabińsku ma związek z przewidywanym na 15 lutego bliskim przelotem asteroidy 2012 DA14. WIĘCEJ W SERWISIE INFRA
Awatar użytkownika
MarcinAdk
Infrańczyk
Posty: 196
Rejestracja: sob paź 22, 2011 11:23 am
Kontakt:

Re: Rosja: Wybuch meteorytu nad Uralem

Post autor: MarcinAdk »

Lub są to fragmenty wiekszego ciała które wskutek tarcia rozpadło się podczas wejscia w atmosferę. Jak na razie chaos informacyjny tak naprawdę. Pozostaje pytanie o reakcję Sił Kosmicznych Federacji Rosyjskiej, wszak pojawiają się doniesienia również o zestrzeleniu na wysokosci 20 tyś metrów ciała kosmicznego przez rosyjską obronę rakietową.Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony pt lut 15, 2013 10:58 am przez MarcinAdk, łącznie zmieniany 1 raz.
Per Ardua Ad Astra
Awatar użytkownika
MarcinAdk
Infrańczyk
Posty: 196
Rejestracja: sob paź 22, 2011 11:23 am
Kontakt:

Re: Rosja: Wybuch meteorytu nad Uralem

Post autor: MarcinAdk »

Z danych które są podawane obiekt poruszał się z prędoscią ok. 70km/s, raczej kiepskie szanse na przechwycenie, ale jak już zaznaczyłem wcześniej za dużo chaosu informacyjnego a media tyllko potęgują sensacyjne newsy.Ja na razie potwierdzone są upadki fragmentów meteorytu w obwodach: czelabińskim, tiumeńskim, kurgańskim, swierdłowskim, ponadto w obowodzie aktiubińskim w północnym Kazachstanie tamtejsze służby poszukują dwóch niezidentyfikowanych obiektów.
Ostatnio zmieniony pt lut 15, 2013 11:39 am przez MarcinAdk, łącznie zmieniany 1 raz.
Per Ardua Ad Astra
Awatar użytkownika
artemius
Infrańczyk
Posty: 147
Rejestracja: śr lut 29, 2012 8:07 pm
Kontakt:

Re: Rosja: Wybuch meteorytu nad Uralem

Post autor: artemius »

Wczoraj wróciłem z Czelabińska. Teraz trochę żałuję, że straciłem okazję do obserwacji tego wydarzenia na miejscu. :( Zabrakło mi jednego dnia. Zwykle jak odwiedzam Czelabińsk to wracam w piątek albo w sobotę, a tym razem się pospieszyłem. Szkoda...
Lepszy okropny koniec niż okropność bez końca.
Murphy
Awatar użytkownika
Katarzyna_1
Homo Infranius Alfa
Posty: 1969
Rejestracja: sob lut 06, 2010 4:22 pm
Kontakt:

Re: Rosja: Wybuch meteorytu nad Uralem

Post autor: Katarzyna_1 »

Trochę grozą to zdarzenie pachnie.... A może ma to związek z zakładami "Majak" niedaleko Czelabińska, bo coś sporo w ostatnich dekadach meterorytów w tamtych rejonach eksplodowalo.
"Balbus melius balbi verba cognoscit"
Awatar użytkownika
RickDangerous
Infrzak
Posty: 78
Rejestracja: czw lis 12, 2009 11:24 am
Kontakt:

Re: Rosja: Wybuch meteorytu nad Uralem

Post autor: RickDangerous »

Przed chwilą podali w tvn24, że obiekt mknął z prędkością około 108tyś. km/h!

Jak można takie coś przechwycić :) A trafić też ciężko..  Dzisiaj około godziny 20:00 ma przemknąć coś dużego, rekordowo blisko Ziemi. Być może więcej pojawi się takich bolidów, odłamków przy tej wielkiej (chyba) Asteroidzie.. Tak mówili w tvn.. A według innego wątku na tym Forum już przemknął..
Ostatnio zmieniony pt lut 15, 2013 1:02 pm przez RickDangerous, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
RickDangerous
Infrzak
Posty: 78
Rejestracja: czw lis 12, 2009 11:24 am
Kontakt:

Re: Rosja: Wybuch meteorytu nad Uralem

Post autor: RickDangerous »

No ja też właśnie tego szukam i nie mogę wygooglać..
Awatar użytkownika
Rysiek23
Homo Infranius Alfa
Posty: 3237
Rejestracja: sob cze 02, 2007 11:25 am
Kontakt:

Re: Rosja: Wybuch meteorytu nad Uralem

Post autor: Rysiek23 »

[ external image ] za: ria.ru (kliknij i zobacz więcej)
Ostatnio zmieniony pt lut 15, 2013 3:02 pm przez Rysiek23, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
observator
Infranin
Posty: 272
Rejestracja: śr mar 07, 2012 2:35 pm
Kontakt:

Re: Rosja: Wybuch meteorytu nad Uralem

Post autor: observator »

Jeśli to jest krater uderzeniowy po tym meteorycie to gdzie jest materiał wyrzucony na zewnątrz? Wszędzie biało na obrzeżach i ani śladu materiału wyrzuconego z tej dziury.



Podmieniono film i mój komentarz stracił sens.
Ostatnio zmieniony pt lut 15, 2013 3:24 pm przez observator, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
artemius
Infrańczyk
Posty: 147
Rejestracja: śr lut 29, 2012 8:07 pm
Kontakt:

Re: Rosja: Wybuch meteorytu nad Uralem

Post autor: artemius »

Teraz, po ostygnięciu emocji przypomniałem sobie, że zaobserwowałem w tym tygodniu w Czelabińsku bardzo duży ruch samolotów wojskowych, w dodatku przelatujących na niskich pułapach bezpośrednio nad nad miastem! Do tego stopnia zwróciło to moją uwagę, że pytałem jak daleko od Czelabińska znajduje się lotnisko wojskowe. Wcześnie nic takiego nigdy tam nie widziałem. Dodam, że na codzień mieszkam obok lotniska wojskowego i potrzeba naprawdę dużego ruchu na niskich pułapach żeby zwróciło to moją uwagę. :P
Lepszy okropny koniec niż okropność bez końca.
Murphy
ODPOWIEDZ

Wróć do „UKŁAD SŁONECZNY i WSZECHŚWIAT”