Ciemne błyskawice

Biologia, klimat, medycyna, eksperymenty, przyroda.
Awatar użytkownika
UFOWORLDNEWS
Weteran Infranin
Posty: 1363
Rejestracja: śr sty 28, 2009 2:27 pm
Kontakt:

Ciemne błyskawice

Post autor: UFOWORLDNEWS »

 
Naukowcy zaobserwowali emisję wysokoenergetycznego <a>promieniowania</a> poprzedzającą pojawienie się zwykłej błyskawicy. To tzw. „ciemna błyskawica”, która – jak przypuszczają badacze – zawsze towarzyszy wyładowaniom atmosferycznym. Pioruny, które widzimy i słyszymy podczas burzy są więc bardziej skomplikowanym zjawiskiem niż dotąd sądzono.



– Nasze wyniki wskazują, że ciemna i jasna błyskawica są elementami składowymi jednego procesu – powiedział Nikolai Østgaard, szef zespołu badawczego z Uniwersytetu w Bergen.



Wyniki badań norweskich naukowców opublikowano w czasopiśmie "Geophysical Research Letters".



Ciemna błyskawica to nagła emisja promieniowania gamma powstająca podczas burzy, wywołana przez bardzo szybko poruszające się elektrony, które zderzają się z cząsteczkami wchodzącymi w skład powietrza. Badacze uważają, że to najbardziej energetyczne promieniowanie powstające naturalnie na Ziemi.



Inne jego źródło to np. reakcja jądrowa. Rozbłyski gamma są też efektem zjawisk kosmicznych zachodzących daleko od Ziemi – nagłych eksplozji supernowych, a także zderzeń dwóch gwiazd lub gwiazdy i czarnej dziury. Do czasu zaobserwowania ciemnych błyskawic naukowcy nie przypuszczali, że na Ziemi powstają takie rozbłyski w wyniku procesów innych niż reakcje jądrowe.



W 2006 roku dwa niezależne <a>satelity</a> – jeden wyposażony w czujniki optyczne, a drugi w detektory promieniowania gamma – przypadkowo znalazły się nad burzą szalejącą nad Wenezuelą. Udało im się wówczas zarejestrować potężne wyładowanie. Naukowcy nie zauważyli, że jasną błyskawicę poprzedziło inne zjawisko. Zapis z satelitów był jednak w ubiegłym roku analizowany ponownie przez zespół Østgaarda. Naukowcy zauważyli wówczas rozbłysk gamma. Okazało się, że wyładowaniu towarzyszy także emisja fal radiowych poprzedzających pojawienie się widzialnej błyskawicy.



Naukowcy opracowali koncepcję powstawania ciemnych błyskawic - ich zdaniem wywołuje je silne pole elektryczne kształtujące się bezpośrednio przed powstaniem widzialnej błyskawicy. Takie pole tworzy kaskadę elektronów, które poruszają się z prędkością bliską prędkości światła. Kiedy elektrony zderzają się z cząsteczkami tworzącymi powietrze, wygenerowane zostaje promieniowanie gamma, a elektrony o niższej energii, które utworzyły pole elektryczne, wytwarzają silny impuls radiowy. To wszystko dzieje się jeszcze przed pojawieniem się świetlnej błyskawicy.



Wbrew pozorom, naukowcy nadal nie wiedzą wielu rzeczy dotyczących burz i powstających w nich wyładowań elektrycznych. Od czasu słynnego eksperymentu Benjamina Franklina z latawcem i kluczem wiemy, że piorun to ujemny ładunek elektryczny poruszający się między chmurą a powierzchnią Ziemi. W dalszym ciągu nie wiadomo natomiast, w jaki sposób pole elektryczne powstaje w chmurze – jak oddzielają się od siebie ładunki dodatnie i ujemne.



Zgodnie z najbardziej prawdopodobną teorią dzieje się to w wyniku pocierania o siebie kropel wody, drobin lodu lub pyłów. Kiedy różnica potencjałów stanie się wystarczająco duża, następuje wyładowanie elektryczne. Nie wiadomo jednak, w jaki sposób ładunek przechodzi przez powietrze w kierunku powierzchni Ziemi. Jedna z ciekawszych koncepcji wyjaśniających to zjawisko (autorstwa rosyjskiego naukowca Aleksandra Guriewicza z Instytutu Fizyki im. Lebiediewa w Moskwie) głosi, że w powstawaniu błyskawic bierze udział promieniowanie pochodzące spoza Drogi Mlecznej.



– Ciemna błyskawica może być naturalnym zjawiskiem, którego w ogóle nie byliśmy dotąd świadomi – komentuje Østgaard. – Ale to dzieje się tuż nad naszymi głowami, co jest bardzo fascynujące. Źródło:WP
ODPOWIEDZ

Wróć do „CZŁOWIEK i NATURA”