Porozmawiamy z delfinami?

Biologia, klimat, medycyna, eksperymenty, przyroda.
Awatar użytkownika
Newsman
Weteran Infranin
Posty: 1379
Rejestracja: śr wrz 09, 2009 10:17 am
Kontakt:

Porozmawiamy z delfinami?

Post autor: Newsman »

Porozmawiamy z delfinami? [ external image ] Już pół wieku temu uczeni próbowali nauczyć delfiny podstaw ludzkich języków. Te niezwykle inteligentne walenie znane są bowiem z umiejętności naśladowania dźwięków. Czy uda im się opanować ludzką mowę? Pierwszą werbalną komunikację międzygatunkową ułatwić mają specjalne syntezatory, które być może w przyszłości zostaną wykorzystane podczas spotkania z… obcą inteligencją. Uważa się, że pod względem inteligencji prym w świecie zwierząt wiodą walenie. Spośród nich najbardziej kontaktowe i społeczne są delfiny. Mało kto pamięta, że wiele dekad temu rozpoczęto pierwsze eksperymenty mające na celu… nauczyć te zwierzęta ludzkiej mowy. Dziś skuteczną komunikację z delfinami mają umożliwić syntezatory, w tym urządzenie o nazwie CHAT.



W latach 60-tych ub. wieku John C. Lilly (1915-2001) - amerykański neurolog i psychiatra, przeprowadził serię eksperymentów nad komunikacją z delfinami. Uczony miał nadzieje, że jej opanowanie pomoże człowiekowi w przełamaniu bariery językowej w przypadku spotkania z istotami pozaziemskimi.



Badania prowadzono w Instytucie Komunikacji w St. Thomas na Wyspach Dziewiczych. W publikacjach współpracowników Lilly’ego pojawiały się sugestie, że morskie ssaki starały się naśladować ludzką mowę. Jego asystentka, Margaret Howe, przez długi czas starała się bezskutecznie nauczyć delfina o imieniu Peter podstaw angielskiego.



W nieco inny sposób podchodzi do tego Denise Herzing z Florida Atlantic University, która od 28 lat bada dzikie delfiny na obszarze Bahamów, rejestrując ich „gwizdy rozpoznawcze”, które wymieniają między sobą, jak też inne formy komunikatów (m.in. te związane z walką).



- Delfiny zaczęły wykazywać zainteresowanie nami - mówiła. - Spontanicznie naśladowały nasze wypowiedzi czy pozy, a także zapraszały nas do swoich zabaw.



W ramach eksperymentów Herzing i jej koledzy zbudowali rodzaj „podwodnej klawiatury” z czterema symbolami, z których każdy emitował dźwięk kojarzony z danym przedmiotem-zabawką. Jej nagrania pokazują, że delfiny nauczyły się używać aparatu podczas zabaw. Obecnie uczona pracuje nad rozbudowaną wersją urządzenia o nazwie CHAT (skrót od Cetacean Hearing And Telemetry, tj. Nasłuch i Telemetria Waleni), które stanowi zalążek aparatu do komunikacji między człowiekiem a delfinem.



CHAT będzie w stanie rozpoznawać naturalne odgłosy tych ssaków (przy czym należy pamiętać, że porozumiewają się one również za pośrednictwem dźwięków niesłyszalnych dla ludzkiego ucha). Herzing myśli również o próbie stworzenia sztucznych komunikatów w „delfinim języku”. Jeśli się to uda, powstanie pierwszy międzygatunkowy translator.



Doniesienia o zbudowaniu prototypu takiego urządzenia powstały już kilka lat temu. Z kolei inny uczony, korzystając z aplikacji na iPad-a, starał się nawiązać kontakt z dwuletnim delfinem o imieniu Merlin. Jak twierdził, w jego zamyśle leżało stworzenie uniwersalnego język symboli, który byłby zrozumiały zarówno dla waleni, jak i dla ludzi. www.infra.org.pl
Ostatnio zmieniony wt cze 25, 2013 7:06 pm przez Newsman, łącznie zmieniany 1 raz.
Elowen
Zaangażowany Infranin
Posty: 394
Rejestracja: ndz lut 12, 2012 1:08 pm
Kontakt:

Re: Porozmawiamy z delfinami?

Post autor: Elowen »

Czasami się zastanawiam, jak wyglądałby nasz świat, gdyby delfiny były zwierzętami lądowymi, a ludzie wodnymi. Wydaje mi się, że byłby dużo lepszy.
"Słowo Bóg jest dla mnie niczym więcej niż słowem i wytworem ludzkiej słabości, a Biblia zbiorem dostojnych, ale jednak prymitywnych, legend, które są na dodatek dość dziecinne. Żadna interpretacja, niezależnie od tego jak subtelna, nie może (dla mnie) tego zmienić" A. Einstein
robrep
Zaangażowany Infranin
Posty: 302
Rejestracja: sob kwie 27, 2013 10:25 am

Re: Porozmawiamy z delfinami?

Post autor: robrep »

Czy byłby lepszy? Wątpię. Ludzie prymitywni zachowywali się identycznie. Działali w grupie, chronili słabszych i potomstwo. Rozwój cywilizacji niesie za sobą przemoc, a demokracja szczególnie. Ustrój socjalistyczny jest jest bardziej przyjazny dla jednostki.
Elowen
Zaangażowany Infranin
Posty: 394
Rejestracja: ndz lut 12, 2012 1:08 pm
Kontakt:

Re: Porozmawiamy z delfinami?

Post autor: Elowen »

Tak, tylko, że wydaje mi się, że delfinom obce są tak prymitywne uczucia, jak chciwość, żądza władzy, nienawiść itp…
"Słowo Bóg jest dla mnie niczym więcej niż słowem i wytworem ludzkiej słabości, a Biblia zbiorem dostojnych, ale jednak prymitywnych, legend, które są na dodatek dość dziecinne. Żadna interpretacja, niezależnie od tego jak subtelna, nie może (dla mnie) tego zmienić" A. Einstein
robrep
Zaangażowany Infranin
Posty: 302
Rejestracja: sob kwie 27, 2013 10:25 am

Re: Porozmawiamy z delfinami?

Post autor: robrep »

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="Elowen" data-cid="105747" data-time="1371379509">Tak, tylko, że wydaje mi się, że delfinom obce są tak prymitywne uczucia, jak chciwość, żądza władzy, nienawiść itp…</blockquote> Jest to bardzo ciekawy temat. Ja bym to ujął tak, że w ludziach istnieje chęć posiadania kontroli. Jeśli ludzie nie kontrolują czegoś to pojawia się w nich lęk. Drugim czynnikiem jest poczucie bycia cenionym w społeczeństwie. To że impulsy przekształcają się w destrukcyjne działania dla społeczeństwa, pokazuje że system jest niewydolny i źle skonstruowany. Tyle, że ja nie widzę możliwości, aby zmienić system i stworzyć go takim aby ludzie mogli czuć się w nim komfortowo.
Elowen
Zaangażowany Infranin
Posty: 394
Rejestracja: ndz lut 12, 2012 1:08 pm
Kontakt:

Re: Porozmawiamy z delfinami?

Post autor: Elowen »

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="robrep" data-cid="105753" data-time="1371383974"> Tyle, że ja nie widzę możliwości, aby zmienić system i stworzyć go takim aby ludzie mogli czuć się w nim komfortowo.</blockquote> Moim zdaniem problem nie tkwi tyle w systemie, ile w samych ludziach. Nasze predyspozycje psychiczne zawalą każdy system. Krótko mówiąc ludzie, lub znaczna większość ludzi jest zła, czy też pozwala swoim złym cechom sobą kierować .
"Słowo Bóg jest dla mnie niczym więcej niż słowem i wytworem ludzkiej słabości, a Biblia zbiorem dostojnych, ale jednak prymitywnych, legend, które są na dodatek dość dziecinne. Żadna interpretacja, niezależnie od tego jak subtelna, nie może (dla mnie) tego zmienić" A. Einstein
Awatar użytkownika
s_virus
Infrańczyk
Posty: 128
Rejestracja: pn kwie 15, 2013 9:12 pm
Kontakt:

Re: Porozmawiamy z delfinami?

Post autor: s_virus »

Problem moim zdaniem to pieniądz. Gdyby ów nie istniał ludzie byliby ludźmi a nie dzisiejszym ścierwem.
Elowen
Zaangażowany Infranin
Posty: 394
Rejestracja: ndz lut 12, 2012 1:08 pm
Kontakt:

Re: Porozmawiamy z delfinami?

Post autor: Elowen »

Owszem, pieniądz to zło tego świata, ale jest on wpisany w nasze społeczeństwo i gdyby go zabrakło, ludzie wymyśliliby inny środek płatniczy. Dlatego znów wg mnie wszystko sprowadza się do jednego – natury ludzkiej, dla której nie widzę szans na poprawę.
"Słowo Bóg jest dla mnie niczym więcej niż słowem i wytworem ludzkiej słabości, a Biblia zbiorem dostojnych, ale jednak prymitywnych, legend, które są na dodatek dość dziecinne. Żadna interpretacja, niezależnie od tego jak subtelna, nie może (dla mnie) tego zmienić" A. Einstein
robrep
Zaangażowany Infranin
Posty: 302
Rejestracja: sob kwie 27, 2013 10:25 am

Re: Porozmawiamy z delfinami?

Post autor: robrep »

Pieniądz nie ma tu znaczenia bo o ile się nie mylę to monety wprowadzili Fenicjanie w 6 czy 7 wieku p.n.e. Wojny i mordowanie wymyślono dużo wcześniej. Dla mnie zaskakująca jest głupota ludzi, którzy w prosty sposób dają sobą manipulować i sami poświęcają swoje życie w zamian za "nic". Jednym  z największych oszustw dla mnie jest patriotyzm. Zwykli ludzie mają oddać swoje życie za to, aby inni mogli nimi rządzić. Nie myślę tu o walce o równość, czy wolność bo to rozumiem, ale o nawoływania, że jako Polak coś powinienem robić za darmo dla "kraju" w czasie gdy inni z tego kraju wyciągają tyle ile mogą.
Elowen
Zaangażowany Infranin
Posty: 394
Rejestracja: ndz lut 12, 2012 1:08 pm
Kontakt:

Re: Porozmawiamy z delfinami?

Post autor: Elowen »

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="robrep" data-cid="105771" data-time="1371496649">Dla mnie zaskakująca jest głupota ludzi, którzy w prosty sposób dają sobą manipulować i sami poświęcają swoje życie w zamian za "nic". Jednym  z największych oszustw dla mnie jest patriotyzm. Zwykli ludzie mają oddać swoje życie za to, aby inni mogli nimi rządzić. Nie myślę tu o walce o równość, czy wolność bo to rozumiem, ale o nawoływania, że jako Polak coś powinienem robić za darmo dla "kraju" w czasie gdy inni z tego kraju wyciągają tyle ile mogą.</blockquote> Ja również nie odnajduję się w „patriotyzmie” i posunę się nawet dalej, niż Ty, gdyż raczej nie walczyłabym nawet za wolność. Wojny to problem rządów, nie zwykłych ludzi, którzy po prostu chcą spokojnie żyć… ale to temat na inną rozmowę ;) A wracając do bieżącego tematu, to jestem ciekawa jak będą rozwijały się badania nad komunikacją z delfinami. Czy będzie możliwy np. dialog? Byłoby to niesamowite, tak sobie „uciąć pogawędkę z delfinem” ;)
"Słowo Bóg jest dla mnie niczym więcej niż słowem i wytworem ludzkiej słabości, a Biblia zbiorem dostojnych, ale jednak prymitywnych, legend, które są na dodatek dość dziecinne. Żadna interpretacja, niezależnie od tego jak subtelna, nie może (dla mnie) tego zmienić" A. Einstein
ODPOWIEDZ

Wróć do „CZŁOWIEK i NATURA”