"Paleoastronautyka jako mit we współczesnej kulturze"

Paleoastronautyka, tajemnicze odkrycia, niezwykłe dokonania starożytnych i ciągnące się za nimi pytanie, czy naszych przodków odwiedzili przybysze z kosmosu?
abby_nivers
Infrzak
Posty: 43
Rejestracja: pt cze 15, 2007 12:21 pm
Kontakt:

Re: "Paleoastronautyka jako mit we współczesnej kulturze"

Post autor: abby_nivers »

Cóż mogę począć? Może ja przywiązuje mniejszą wagę do "łatek" i nie zmienię zdania. Mogą mnie nazywać ignorantką czy czymkolwiek sobie życzą ale zdania nie zmienię. W pracy przedstawiłam nie tylko historyczne ujęcie tematu, omówiłam również sporo filmów typu ObcySG1, SGA, SGU, The Knowing i wiele innych. W tym kontekście wysunęłam taką właśnie tezę. Spójrzmy na to właśnie ze strony kultury popularnej. A dokonywanie oceny tylko za poglądy - to jest prawdziwa ignorancja.
robrep
Zaangażowany Infranin
Posty: 302
Rejestracja: sob kwie 27, 2013 10:25 am

Re: "Paleoastronautyka jako mit we współczesnej kulturze"

Post autor: robrep »

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="abby_nivers" data-cid="109375" data-time="1384769830">W pracy przedstawiłam nie tylko historyczne ujęcie tematu, omówiłam również sporo filmów typu ObcySG1, SGA, SGU, The Knowing i wiele innych. W tym kontekście wysunęłam taką właśnie tezę.</blockquote>A w jakim kontekście omówiłaś filmy SF, to mnie zainteresowało.
Awatar użytkownika
niedzwiec
Zaangażowany Infranin
Posty: 354
Rejestracja: śr sty 05, 2011 9:06 am
Kontakt:

Re: "Paleoastronautyka jako mit we współczesnej kulturze"

Post autor: niedzwiec »

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="robrep" data-cid="109379" data-time="1384789412">A w jakim kontekście omówiłaś filmy SF, to mnie zainteresowało.</blockquote> Dobre pytanie - przyłączam się. Zwłaszcza jako hardkorowy fan SG-1 i SGA :)
abby_nivers
Infrzak
Posty: 43
Rejestracja: pt cze 15, 2007 12:21 pm
Kontakt:

Re: "Paleoastronautyka jako mit we współczesnej kulturze"

Post autor: abby_nivers »

Filmy SF były analizowona pod kątem zwiększającej się ich popularności oraz samej treści. W poprzednim stuleciu zaczęliśmy się interesować tym gatunkiem, dlatego ilość produkcji znacznie się zwiększyła. Po drugie, zainteresowała mnie treść.  SG - podkreśliłam to, że pewne elementy starożytnych kultur poddają w wątpliwość teorie głównych nurtów archeologii. The Knowing - obce istoty wyglądem przypominające anioły, a planeta, na którą zostały przetransportowane dzieci (chłopiec i dziewczynka jak Adam i Ewa), wyglądem przypominała wizję biblijnego Raju. Obcy - symbolika wrogiego gatunku, czyli obawa, którą wielu żywi w związku z obcymi istotami, które mogłyby nas unicestwić. Teoretyzowałam na temat zgodności poglądów i założeń z filmów SF z tym, co mają do powiedzenia zwolennicy paleoastronautyki.
chmura
Infrzak
Posty: 39
Rejestracja: pn mar 26, 2007 2:20 pm
Kontakt:

Re: "Paleoastronautyka jako mit we współczesnej kulturze"

Post autor: chmura »

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="abby_nivers" data-cid="109382" data-time="1384791603">Obcy - symbolika wrogiego gatunku, czyli obawa, którą wielu żywi w związku z obcymi istotami, które mogłyby nas unicestwić.</blockquote> To dobre, czyli wielu ludzi obawa sie zaglady od watachy malo rozgarnietych zwierzat biegajacych sobie beztrosko gdzies hen daleko poza realnym zasiegiem. Nie wiem tez gdzie mozna sie dopatrzec w filmach "obcy" tego, ze sa wrogiem ludzkości, to sa zwykle  drapiezniki. Ogladajac obcego mozna raczej zgola odmienna teze postawic, to my jestesmy zagrozeniem, aniołem smierci dla ksenomorfów, my ich chcielimy wykorzystac do wlasnych celow a nie na odwrót, a to, ze na potrzeby filmu tak nieudolnie to robiono to inna bajka.  Inteligentni kosmici zniszczyli by nas w bardziej subtelny sposob (np siła perswazji, namawiajac nas do samozaglady), ale tego to w filmach nie uswiadczymy tam to zawsze mrowka bije czlowieka :kekeke: .
Ostatnio zmieniony pn lis 18, 2013 6:09 pm przez chmura, łącznie zmieniany 1 raz.
abby_nivers
Infrzak
Posty: 43
Rejestracja: pt cze 15, 2007 12:21 pm
Kontakt:

Re: "Paleoastronautyka jako mit we współczesnej kulturze"

Post autor: abby_nivers »

Chodzi o samo poczucie zagrożenia. Bez względu na to czy zrobią to bestie, rośliny, mikroby, w sposób bardziej lub mniej świadomy - to dla mnie nieistotne.
robrep
Zaangażowany Infranin
Posty: 302
Rejestracja: sob kwie 27, 2013 10:25 am

Re: "Paleoastronautyka jako mit we współczesnej kulturze"

Post autor: robrep »

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="abby_nivers" data-cid="109387" data-time="1384798309">Chodzi o samo poczucie zagrożenia. Bez względu na to czy zrobią to bestie, rośliny, mikroby, w sposób bardziej lub mniej świadomy - to dla mnie nieistotne.</blockquote>Poczucie zagrożenia mają wszystkie filmy która są thrilelami, horrorami. Taki jest sens filmu, a to czy jest to obcy gatunek czy gość latający z piłą ma drugorzędne znaczenie.The Knowing został napisany w oparciu o historię z Biblii, żeby przyciągnąć widza. Daniken w całej okazałości, tak samo jak SG. Akurat wykorzystano poczytny temat, tyle że sam wątek akurat nie przyciągał widza. SG nie zrobił sukcesu bo opowiadał historię wyjętą z książki Danikena, tylko dzięki grze aktorskiej, zabawnym tekstom, klimacie i nie był skierowany tylko do pasjonatów SF tylko do szerokiej widowni.Brakuje w tym zestawieniu jednego z najlepszych seriali SF, Battlestar Galactica. Właściwie gdy mówi sie o serialach SF to trzeba wymienić SG1, BSG, Star Trek, Firefly.
abby_nivers
Infrzak
Posty: 43
Rejestracja: pt cze 15, 2007 12:21 pm
Kontakt:

Re: "Paleoastronautyka jako mit we współczesnej kulturze"

Post autor: abby_nivers »

O poczucie zagrożenia w tym kontekście. Przecież nie rozmawiam o zagrożeniu w amazońskiej dżungli... BSG nie było dla mnie inspirujące, nie skorzystałam z tego.
robrep
Zaangażowany Infranin
Posty: 302
Rejestracja: sob kwie 27, 2013 10:25 am

Re: "Paleoastronautyka jako mit we współczesnej kulturze"

Post autor: robrep »

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="abby_nivers" data-cid="109408" data-time="1384846050">BSG nie było dla mnie inspirujące, nie skorzystałam z tego.</blockquote>A czemu musi by inspirujące? Jeśli omawia się jakiś temat to nie piszę się tylko o tym co akurat zaciekawi w tym momencie.
Awatar użytkownika
niedzwiec
Zaangażowany Infranin
Posty: 354
Rejestracja: śr sty 05, 2011 9:06 am
Kontakt:

Re: "Paleoastronautyka jako mit we współczesnej kulturze"

Post autor: niedzwiec »

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="robrep" data-cid="109411" data-time="1384874117">A czemu musi by inspirujące? Jeśli omawia się jakiś temat to nie piszę się tylko o tym co akurat zaciekawi w tym momencie.</blockquote> Spoko, ale BSG się ma do paleoastronautyki, jak piernik do wiatraka. Nie rozumiem o co cho.
ODPOWIEDZ

Wróć do „STAROŻYTNI ASTRONAUCI”