"Paleoastronautyka jako mit we współczesnej kulturze"

Paleoastronautyka, tajemnicze odkrycia, niezwykłe dokonania starożytnych i ciągnące się za nimi pytanie, czy naszych przodków odwiedzili przybysze z kosmosu?
abby_nivers
Infrzak
Posty: 43
Rejestracja: pt cze 15, 2007 12:21 pm
Kontakt:

"Paleoastronautyka jako mit we współczesnej kulturze"

Post autor: abby_nivers »

Zgodnie z życzeniem zamieszczam spis treści mojej pracy magisterskiej: Spis treści:Rozdział I: Pojęcie paleoastronautykiMiędzy „science fiction” a „fantasy”Mit – jako opowieść o początkachAstronomia prehistoryczna a paleoastronautykaProblem możliwości istnienia wielu światówRozdział II: Paleoastronautyka: mity czy teoriaPaleoastronautyka – między mitem, fikcją a prawdąStworzenie czy tworzenia: Daniken o pochodzeniu człowiekaRozdział III: Współczesny obraz idei paleoastronautykiPrzyszłość czy fikcja„Boski” ślad w przestrzeni w filmie „Gwiezdne Wrota”Współczesna „istota pochodzenia pozaziemskiego”Rozdział IV: Historia a współczesność paleoastronautyki  W rozdziale I zajmuję się pojęciem paleoastronautyki, przyporządkowaniu znaczenia do gatunku science fiction w ramach współczesnej kultury. Definiuję również słowo "mit", a znaczenie jakie przyjmuję to: "Mit opowiada historię świętą, opisuje wydarzenie, które miało miejsce w okresie wyjściowym, legendarnym czasie początków. [...] mit opowiada, w jaki sposób, za sprawą Istot Nadnaturalnych, zaistniała nasza rzeczywistość; bądź rzeczywistość globalna - Kosmos, bądź tylko pewien jej fragment: wyspa, gatunek rośliny, ludzkie zachowania, instytucja. Tak więc zawsze jest to opowieść o stworzeniu, relacja o tym, jak coś powstało, zaczęło być. Mit mówi tylko o tym, co wydarzyło się faktycznie, o tym, co przejawiło się w sposób wyraźny". Poruszam również problem niezwykłości i wysokiej wiedzy naszych przodków dotyczącej astronomii oraz przedstawiam koncepcje możliwości istnienia wielu światów według kilku filozofów.Rozdział II to przede wszystkim liczne artefakty, reliefy, rzeźby, opowieści i niezwykłe wydarzenia, które dotknęły nasz świat. Dodatkowo przedstawiam koncepcje Danikena zwracając szczególną uwagę na komiksy, które na podstawie jego teorii zostały stworzone.Rozdział III poświęciłam na analizę kilku produkcji filmowych, przede wszystkim serialu "Gwiezdne Wrota". Przedstawienie celu poszukiwań jako "boskiego" śladu w przestrzeni analizowałam pod kątem technologicznych możliwości twórczości z zakresu science fiction.W rozdziale IV podsumowała dotychczasowe rozważania podkreślając teorię paleoastronautyki jako możliwość, nie negując wartości samych zagadnień w niej poruszanych.Do tego oczywiście wstęp i zakończenie mające na celu uświadomić czytelnika o czyhających za rogiem naukowych pułapkach naszego umysłu i postrzegania. 
Awatar użytkownika
arek
Homo Infranius Alfa
Posty: 2146
Rejestracja: śr mar 08, 2006 9:55 am
Kontakt:

Re: "Paleoastronautyka jako mit we współczesnej kulturze"

Post autor: arek »

Chętnie przeczytałbym całość. Czy jest taka mozliwość.
<a href="http://www.wmgu-olsztyn.prv.pl">wmgu-olsztyn.prv.pl</a>
Awatar użytkownika
niedzwiec
Zaangażowany Infranin
Posty: 354
Rejestracja: śr sty 05, 2011 9:06 am
Kontakt:

Re: "Paleoastronautyka jako mit we współczesnej kulturze"

Post autor: niedzwiec »

Ja również chętnie poczytam. Fajny temat. Mogę spytać na jakim kierunku na takie fajne tematy pozwalają pisać?
abby_nivers
Infrzak
Posty: 43
Rejestracja: pt cze 15, 2007 12:21 pm
Kontakt:

Re: "Paleoastronautyka jako mit we współczesnej kulturze"

Post autor: abby_nivers »

Tą pracą zakończyłam studia filozofii. Obecnie jestem na etapie przygotowywania jej w postaci ksiażki, więc póki co uniknę całkowitej publikacji :)Jednak dla mnie ważne jest pytanie czy paleoastronautyka ma wpływ na życie nas wszystkich oraz w jaki sposób to się dzieje
Awatar użytkownika
niedzwiec
Zaangażowany Infranin
Posty: 354
Rejestracja: śr sty 05, 2011 9:06 am
Kontakt:

Re: "Paleoastronautyka jako mit we współczesnej kulturze"

Post autor: niedzwiec »

Na mój światopogląd - jak najbardziej ma to wpływ (ludzie - ja mam symbol Tau'ri z wrót wytatuowany na nodze :D), ale lobalnie - jest to nurt, który jest pomijany, bądź wyśmiewany przez tzw. środowiska naukowe. Programy takie, jak "Ancient Aliens" - owszem pomagają przybliżyć temat ludziom, niestety nie w rzetelny sposób, a szukając taniej sensacji, co nie pomaga tematowi stać się 'poważnym' w oczach ludzi, którzy mają tendencję do stadnego myślenia i bezgranicznego zaufania obecnie obowiązującym teoriom historycznym i archeologicznym, nawet jeśli są dowody, które temu przeczą.
Awatar użytkownika
Andrzej 58
Weteran Infranin
Posty: 1041
Rejestracja: sob maja 09, 2009 4:20 pm
Kontakt:

Re: "Paleoastronautyka jako mit we współczesnej kulturze"

Post autor: Andrzej 58 »

"Jednak dla mnie ważne jest pytanie czy paleoastronautyka ma wpływ na życie nas wszystkich oraz w jaki sposób to się dzieje"Ma Abbusiu i to zasadniczy ,choć mało kto zdaje sobie z tego sprawę.Odpowiedź na pytanie "jak to się dzieje "jest na wyciągnięcie ręki.Wystarczy tylko uruchomić tą półkulę mózgu ,która odpowiedzialna jest za przetwarzanie informacji a nie odtwarzanie dogmatów wymyślonych przez innych .Informacji przez wieki uzbierało się mnóstwo.Co istotne wiążą się w całość i dają odpowiedź na pytanie- kto ,jak kiedy i dlaczego?Istota tych przekazów polega na braku zjawisk paranormalnych a wskazaniu czysto technicznych podstaw wielu zjawisk.
Awatar użytkownika
Hybrid
Infranin
Posty: 201
Rejestracja: pt gru 28, 2012 7:37 pm

Re: "Paleoastronautyka jako mit we współczesnej kulturze"

Post autor: Hybrid »

Bez zbytniego wchodzenia w głębię naukowej genezy słowa mit [gdyż w potocznej dyskusji jest to nam nie potrzebne] , zatrzymam się tylko i odniosę do ''mitu'' , który rozumiemy w sensie stricto .Mit to baśń , legenda ''zagnieżdżona'' od wieków w przekazach pisanych bądź mówionych , dotycząca danej grupy etnicznej , bądź całej cywilizacji .A , że chodzi akurat o paleoastronautykę , mit ten dotyczy w całości  aktualnej cywilizacji .Tym samym nauka głównych nurtów [archeologia i paleontologia] otworzyła sobie takie małe drzwiczki , prowadzące do ''ogródka Alicji'' gdzie w dowolny sposób możemy interpretować skatalogowane artefakty . Czyli możemy wierzyć bądź nie , co sama ''sugerujesz'' w Rozdziale I ... między science fiction a fantasy . I nikt mi nie powie , że omawiając przed audytorium , powyższy Rozdział I , sugerowałaś im , że paleoastronautyka to fakt niezaprzeczalny .     Jeżeli uważasz , że paleoastronautyka to prawda to rozumiem twoje ambiwalentne rozdarcie gdy  pisałaś swoją pracę .Bo jak tu audytowi ''wciskać'' , że przed nami było X cywilizacji o wiele bardziej technicznie rozwiniętych gdzie nasza wiedza nie dorasta im nawet do pięt . Uważam , że audyt by tego nie przełknął w innej postaci  .Inna bajka czy owe cywilizacje były pochodzenia Ziemskiego czy poza planetarnego . Piszesz na SB :
Czakrawartin: nie napisałam fakty, ponieważ część z tej teorii nie uważam za fakty. To nie miała być odpowiedź na pytanie czy paleoastronautyka jest teorią słuszną
. W teorii matematycznej bądź w fizycznej , jeżeli jakiś element jest z nią sprzeczny , to cała teoria ląduje w koszu bądź jest od początku poddana fazie weryfikacji obliczeniowej Paleoastronautyka to nie teoria z którą mamy się zgadzać bądź nie . Paleoastronautyka to niezaprzeczalny fakt którego nijak nie da sięwcisnąć w ''Sezamowe Klechdy ''.Poniżej plejada nazwisk tych co mają całkiem inne podejście do zagadnienia niż ty :   Erich von Daniken , Giorgio A. Tsoukalos , David H. Childress , Robert Bauval , Graham Hancock , Bill Birnes , Christopher Dunn , Michael Cremo , Jason Martell , Dr. Robert Schoch , Dr. Steven Greer, Linda Moulton-Howe , George Noory , David Wilcock , Peter Fiebag , Dr. Algund Eenboom , Filip Coppens , Nick Pope , Dr. Luis Navia , Rev. Barry Downing , Dr. Uwe Apel , Rodney Dale . Każdy z tych panów ma dorobek literacki , niektórzy naukowy , część z nich napisała po jednej książeczce inni ci bardziej płodni aż 37 .Każda niezgodna z dogmatem dzisiejszej nauki .Ale każda z nich obala ''mity'' dzisiejszej nauki . Pozdrawiam 
abby_nivers
Infrzak
Posty: 43
Rejestracja: pt cze 15, 2007 12:21 pm
Kontakt:

Re: "Paleoastronautyka jako mit we współczesnej kulturze"

Post autor: abby_nivers »

Andrzej 58: a Abbusiu i to zasadniczy ,choć mało kto zdaje sobie z tego sprawę.Odpowiedź na pytanie "jak to się dzieje "jest na wyciągnięcie ręki.Wystarczy tylko uruchomić tą półkulę mózgu ,która odpowiedzialna jest za przetwarzanie informacji a nie odtwarzanie dogmatów wymyślonych przez innych Łatwo jest powiedzieć, że ktoś inny ma myśleć. Tylko czy w tym wypadku nie popadamy w ten sam absurd co nauka w sensie tradycyjnym? Wymagamy od innych by otworzyli oczy na nasze racje, tak jak oni wymagają od nas tego samego. Uważam, że paleoastronautyka owszem ma znaczenie jako mit w kulturze. Odzwierciedla nastroje społeczne, ukazując zupełnie inny obraz świata. Sytuacja jest podobna jak z religią. Dlaczego tak wiele osób "powraca" do religijnych wierzeń i dogmatów? Ponieważ kiedy pojawia się problem, którego matematyka, fizyka, chemia czy jaka kolwiek inna nauka nie potrafi rozwiązać, zdajemy sprawę z jej ułomności. Podobnie w przypadku paleoastronautyki, kiedy widzę, że część założeń z tej teorii sobie nie radzi - odrzucam je poszukując innego wyjaśnienia. Hybrid:Mit - wyjaśniłam cytując Eliade. <<Czyli możemy wierzyć bądź nie , co sama ''sugerujesz'' w Rozdziale I ... między science fiction a fantasy . I nikt mi nie powie , że omawiając przed audytorium , powyższy Rozdział I , sugerowałaś im , że paleoastronautyka to fakt niezaprzeczalny >>  Powtórzę jeszcze raz: nie moim zadaniem była ocena prawdziwości tej teorii, dla mnie jest to bardziej kwesti interpretacji, jak w przypadku teorii strun.   <<Paleoastronautyka to nie teoria z którą mamy się zgadzać bądź nie . Paleoastronautyka to niezaprzeczalny fakt którego nijak nie da się wcisnąć w ''Sezamowe Klechdy ''.>>

 Zbyt kurczowo trzymasz się tego, co uważasz za pewne. Zauważ, jak wcześniej wspomniałam, że takie podejście powielają nauki ścisłe, a w zasadzie ich przedstawiciele. Paleoastronautyka jest dla mnie mitem współczesnej kultury. A zgodnie z przyjętą przeze mnie definicją mitu, zajmuje się fenomenem początku, kiedy moc tworzenia była najślniejsza. Obecni przeżywamy tworzenie współczesnego mitu. To, co się dookoła nas dzieje świadczy o sile, jaką paleoastronautyka posiada.
Awatar użytkownika
Andrzej 58
Weteran Infranin
Posty: 1041
Rejestracja: sob maja 09, 2009 4:20 pm
Kontakt:

Re: "Paleoastronautyka jako mit we współczesnej kulturze"

Post autor: Andrzej 58 »

Nie mówię Abbusiu ,że ktoś inny ma za nas myśleć ,tylko ,żeby dostępny materiał w danym zagadnieniu analizować w maksymalnie obiektywny sposób nie oglądając się na to co mają do powiedzenia tzw autorytety.Często pada stwierdzenie ,że paleoastronautyka jest teorią.No to popracujmy głową ,żeby teoria przestała być tylko teorią i nabrała cech realu.Kosmici nierozerwalnie związani z pojęciem paleoastronautyki i latają obiektami określanymi jako Ufo..Natworzono różnych interpretacji tego zjawiska.A to uginanie się czasoprzestrzeni,a to przekraczanie prędkości światła a to iluzje światła itp.Ja zadaję proste pytanie:jak to jest ,że cewka nawinięta zwykłym drutem nawojowym w stanie przeciążonym unosi się w powietrzy przy zasilaniu prądem przemiennym.W takim przypadku resorowanie magnetyczne nie ma zastosowania.Jak to jest ,że wysokonapięciowo naładowane elektrostatycznie kondensatory unoszą się w powietrzu.Jaka jest zasada działania Lifterów.Zjawiska te występują w fizycznym świecie ,ale czego do nich brak- podstaw fizycznych.Fizyka oficjalna nie wypowiada się w tym temacie- DLACZEGO?A może chodzi o to ,żeby te latadełka pozostawały dla większości ludzi w sferze teorii?Ale to tylko środek transportu.Ważniejsze jest ,kto tym lata .A lata nad głowami ludzi od wielu tysięcy lat na co wskazują rysunki i relacje począwszy od jaskiń a na współczesności kończąc.Tu wchodzimy w zasadniczą sferę rozpatrywania problemu.Czy oni manipulują ludźmi i jakie środki do tego  zapisków starożytnych wynika ,że  metodą jest oddziaływanie na mózg i wykorzystywanie snu.Homer wskazuje na "bramę snów"Tradycja umiejscawia ją w okolicy wejścia do Hadesu.Sny dzieli na przechodzące przezbramę z kości słoniowej (fałszywe) i rogu (prawdziwe).O snach mówi księga Henocha,że służą do wprowadzania ludzi w błąd.Rola snu zawarta jest w sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej.Michała Anioł też znał wagę tej techniki Manipulacji.Zresztą o nim jest mowa w centuriach Nostradamusa ( dla tych ,którzy szukają odpowiedzi  kogo miał na myśli Notredamme w przypadku określenia Mabus - Michał -Anioł-BUonarotti-SimeoneCzytane duże litery w pionie są rozwiązaniem tej zagadki.Nostradamus uważany za wróżbitę napisał ,że jego wiedza pochodzi od świateł widocznych na niebie.On ją tylko kamuflował.Dziwne jednak ,że używał tych samych pojęć co Homer.Wskazuje na Henocha jako podstawę zmian.Ten we wstępie do swojej księgi zaznaczył ,że skierowana ona jest do przyszłych odległych pokoleń,Na uwagę zasługuje też wskazywanie na rolę religii w zniewoleniu ludzi.To Abbusiu tak po łebkach.Wynika z tego ,że mit zawiera w sobie wiedzę o ufo,upadłych kosmitach,rolę jaką pełnią w świecie i religię jako główny środek oddziaływania na ludzi.
Awatar użytkownika
Katarzyna_1
Homo Infranius Alfa
Posty: 1969
Rejestracja: sob lut 06, 2010 4:22 pm
Kontakt:

Re: "Paleoastronautyka jako mit we współczesnej kulturze"

Post autor: Katarzyna_1 »

"Paleoastronautyka jako mit we współczesnej kulturze"Rozumiem, że to temat pracy magisterskiej.... -  czyli "rozprawy" z tematem. Według mnie brakuje w tym tytule znaku zapytania. Tak naprawdę dotąd nikt nie stwierdził czy to mit, czy nie. Mniemam, analizując zajawki rozdziałów, że i autorka niczego nie rozstrzygnęła. Dlatego tytuł "Paleonastronautyka jako mit we współczesnej kulturze" winien zawierać znak zapytania.  
"Balbus melius balbi verba cognoscit"
ODPOWIEDZ

Wróć do „STAROŻYTNI ASTRONAUCI”